hrčka v prsníku

hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod dankadina » 23 Máj 2011, 07:30

Ahojte, mám skolo 6 týždnovú dcéru, ktorú dojčím. Pred dvomi týždnami sa mi bolestivo nalial pravý prsník bol bolestivý na dotyk, tak som ho odsala a dojčila dcérku hlavne z neho. Druhý prsník mám volný makký. Moj problém je v tom, že v pravom prsníku som si v mieste bradavky, dole na dvorci nahmatala tvrdú hrčku. Lekárovi samozrejme pôjdem. Čo s tým, mám sa niečoho obávať?
dankadina
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Máj 2011, 07:25

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod dankadina » 23 Máj 2011, 07:34

este som chcela dodať že hrčka nebolí
dankadina
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Máj 2011, 07:25

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Máj 2011, 10:08

ja som to mala tiez, dr mi povedala, ze sa to vstrebe a aj tak stalo. Uz si ale nespominam co to bolo-myslim odborny nazov
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod leelo » 23 Máj 2011, 10:20

ahoj, stava sa to, ze hrcka po zapale nejaky cas ostane.
annag pise: "Niekedy hrčka zostane v prsníku niekoľko týždňov , vtedy je dobré navštíviť gynekológa. Hrčka sa sleduje ultrazvukom, resp. mamografom. V drvivej väčšine prípadov sa hrčka sama bez akýchkoľvek zásahov vytratí."
citat z tohoto clanku:
http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/0 ... mastitida/
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 23 Máj 2011, 10:21

Dankadina, moze to byt upchaty mliekovod a mlieko sa ti nahromadilo v tej hrcke, presne taku som mala pri prvom dietati...treba si tam dieta prikladat a malo by ti ju vytiahnut zar par dni...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod Ludka » 23 Máj 2011, 14:10

Moze ist o upchaty mliekovod, rada je dojcit dojcit a dojcit. S navstevou lekara by som pockala, pokial nemas horucky. Upchaty mliekovod si mozes uvolnit aj zmenou polohy.


Zablokované mliekovody

Problém s zablokovanými mliekovodmi sa takmer vždy vyrieši spontánne do 24 až 48 hodín od nástupu, aj bez akejkoľvek liečby. Keď je prítomné zablokovanie, dieťa môže byť nepokojné počas dojčenia na postihnutej strane, pretože tok mlieka býva pomalší ako zvyčajne, pravdepodobne v dôsledku tlaku, spôsobujúceho stiahnutie ostatných mliekovodov. Problém so zablokovanými mliekovodmi sa môže vyriešiť rýchlejšie:

1. Pokračovaním v dojčení na postihnutej strane.
2. Lepším vyprázdňovaním postihnutého miesta. Jedným spôsobom, ako to urobiť je priložiť dieťa v takej polohe, aby jeho brada „smerovala“ na zatvrdnuté miesto. Takže, ak sa zablokovaný mliekovod nachádza na vonkajšej, nižšej časti vášho prsníka (v polohe štvorky na hodinách), najlepšia by bola futbalová poloha. Iný spôsob lepšieho vyprázdňovania prsníka je použiť stláčanie prsníka počas kŕmenia tak, že ruku máte okolo zablokovaných mliekovodov, a keď dieťa pije, vyvíjate na to miesto stály tlak, (pozri materiál Stláčanie prsníka).
3. Aplikovaním tepla na postihnuté miesto (s nahrievacím vankúšikom alebo fľašou s horúcou vodou, ale dajte pozor, aby ste si nepoškodili pokožku prílišným teplom pôsobiacim príliš dlho).
4. Odpočívaním. (Nie je to vždy ľahké, ale vezmite si dieťa so sebou do postele.)

Mozes si nasadit lecitin....
Lecitín co to je....
Lecitín je výživový doplnok, ktorý pravdepodobne pomáha niektorým matkám predchádzať upchatiu mliekovodov. Pôsobí tak, že znižuje viskozitu (lepivosť) mlieka zvýšením percenta polynenasýtených mastných kyselín v mlieku. Je to bezpečné, lacné a zdá sa, že v niektorých prípadoch pomáha. Dávka je 1200 mg 4-krát denne. Treba urobiť viac, než len brať lecitín, aby sa predišlo zablokovaným mliekovodom
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod dankadina » 23 Máj 2011, 14:53

no ide o to že tlak z naplnených prs uz necítim len tá hrčka je tam už viac ako týžden
dankadina
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Máj 2011, 07:25

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 23 Máj 2011, 15:20

Dankadina, nevadi, ze tlak necitis, mliekovod sa uz upchal a mliecko neodchadza z neho...treba, aby ti ho dietatko vytiahlo, takze hlavne prikladat na ten prsnik z hrckou. Ja som mala hrcku 4 mesiace, vtedy som nevedela, ze mi niekto moze poradit :(
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 27 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 28 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod Ludka » 23 Máj 2011, 15:41

Teple obklady na tu hrcku by mali pomoct. Ak to neboli, je mozne ze to samo odznie.
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod dankadina » 24 Máj 2011, 09:49

uz je volnejší ale malá hrčka tám dtále je ale zdá sa ze je mäkšia
dankadina
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Máj 2011, 07:25

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod dankadina » 26 Máj 2011, 07:55

no dnes idem na sono lebo nie a nie odísť ta hrčka, tak mi držte palce
dankadina
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 23 Máj 2011, 07:25

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 10 Mar 2012, 11:32

Včera večer som si v prsníku nahmatala hrčku veľkú asi ako fazuľka, na dotyk tvrdú, nebolestivú. Dosť som sa zľakla, lebo na tom mieste som si nahmatala niečo podobné už na konci tehotenstva, ale po pár dňoch sa to stratilo. Večer som mala riadne naliate prsníky, lebo malá cez deň nechcela veľmi piť, v noci mi tá hrčka stále nedala pokoj, stále som mala tendenciu si ju chytať a masírovať, veľa som z toho prsníka dojčila a ráno som ju už nenahmatala. Dala som prehmatať prsia aj manželovi, ale ani ten nič nenašiel. Môže sa mi upchávať mliekovod? Stretli ste sa tým už niekto? Mám utekať k lekárovi?
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 18 dní

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod akdarka » 10 Mar 2012, 13:44

ja som mala takuto "miznucu" hrcu ale na dvorci pri bradavke. dr mi povedala, ze to je ok, nastastie aj bolo :-) ale vzdy je lepsie skonzultovat s gynekologom - radsej zbytocne...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 27 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Mar 2012, 23:10

Lekar bude riesit asi az stav, ktory prerastie do zapalu. Najlepsie je problemu predchadzat a snazit sa vzdy o dobre vyprazdenie prsnika - dolezite je dobre prisatie. Treba skontrolovat, ci zaroven nie je na bradavke biela hrcka - vtedy ju treba prepichnut sterilnou ihlou a uvolnit to.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 16 Mar 2012, 20:56

nedá mi ta hrčka pokoj, raz ju nahmatám, potom nie, stále si tie prsia mliagam, až mám pocit, že sú celé hrboľaté :? ale všimla som si, že veľmi výrazne ju nahmatám iba vtedy, keď je prsník plný, po nadojčení mám už problém nájsť ju, ale zdá sa mi, že tam niečo je...pre istotu som sa na pondelok objednala k lekárovi, mám z toho stres :x
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 18 dní

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Mar 2012, 21:21

MOze tam byt zuzeny mliekovod, ale to asi len ultrazvukom, to ti asi moze pozriet. Kazdopadne na to stale je najlepsie len dokladne vyprazdnovanie prsnika.

Inak pokial viem, tak pocas dojcenia sa prsniky mamograficky nevysetruju. Dlhodobym dojcenim sa riziko rakoviny prsnika znizuje na minimum. Naopak nedojcenie (to, ze prsniky nefungovali tak, ako boli naprogramovane) toto riziko velmi zvysuje.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 19 Mar 2012, 20:42

Hlásim, že som dnes bola u môjho gynekológa s tou hrčkou...vypoklonkoval ma z ordinácie po dvoch minútach bez vyšetrenia, vraj čo chcem, keď dojčím...povedal, že určite je to mliečna žľaza a mám prísť o tri mesiace, keď prestanem kojiť (malá bude mať vtedy rok a on si asi myslí, že ju odstavím:evil: )...nezmohla som sa na slovo, normálne sa mi zdalo, že sa mi vysmieva, že som prišla s takou banalitou...ešte aj teraz večer sa cítim z toho dosť čudne...
Pýtala som sa aj na sono a samovyšetrovanie prníkov počas dojčenia...bolo mi povedané, že počas celého dojčenia si prsia samovyšetrovať nemám, nemá to zmysel, a na sono rovnako počas tehu ani dojčenia ísť nemôžem :?
tak teraz to nechápem...naposledy mi robili sono v máji 2010, potom som otehotnela, teraz dojčím a na konci roka chcem znovu otehotnieť a samozrejme dojčiť neprestanem, potom budem dojčiť druhé dieťa...tak kedy mi urobia sono, o päť rokov???
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 18 dní

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Mar 2012, 21:22

Co ti este moze pomoct:
- pri dojceni z problematickeho prsnika pouzivaj stlacanie - t.j. ruku maj v tvare C a na problematicke miesto vyvijaj staly tlak (toto umozni dokladne vyprazdnenie prsnika)
- ak sa problem so zablokovanym mliekovodom neda do poriadku sam do 48 hodin (co je nezvycajne) pomoze i terapeuticke pouzitie ultrazvuku (bezny terapeut s tym nema skusenost, treba ho poziadat). Davkovanie je: 2watty/cm2, nepretrzite, 5minut na postihnute miesto, raz denne nanajvys dve davky. Ak to nezaberie pocas dvoch po sebe nasledujucich dni, nema zmysel dalej pokracovat. AK vsak ultrazvuk zaberie, tak pomaha predchadzat opakovanym blokovaniam.
- aj lecitin, jedna tableta (1200mg) 3-4 krat denne predchadza opakovanemu vyskytu - aspon pri niektorych matkach. Pomaha zvysit viskozitu mliecka, aby lahsie cez mliekovod preslo

Ludovy navod hovori (t.j. nie je spominany v nasich protokoloch, takze to ber ako radu beznej mamicky :) ), ze pomoze tiez hrudkovy tvaroh zabaleny do platna, vychladeny v chladnicke. To sa prilozi na postihnute miesto a necha sa "vsiaknut".
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hrčka v prsníku

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 20 Mar 2012, 19:02

ďakujem
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 9 mesiacov, 18 dní


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron