Zápal prsníka

Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Máj 2011, 11:09

Ahojte potrebujem poradiť, asi dva dni mám bolestivú asi štvrtinu prsníka. Najprv začala iba bolesť, najprv som si myslela, že som tam len silnejšie stláčala, ale bolesť sa stupňovala. teraz je už aj začervenanie a opuch, miesto je teplejšie ale nie tvrdé. nie sú tam hrče, ani nič. Je to tá vnútorná časť, smerom k druhému prsníku. Nepomohol by na to nejaký obkad -aby to nebolelo, neopúchalo, nezhoršilo sa? zatial to na antibiotiká nie je, len mi to samo nechce prejsť, skôr sa to zhoršuje, velmi to bolí... :( prsník nemám preplnený, dojčím z neho a ráno som pre istotu aj odsala...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 02 Máj 2011, 13:09

Shira, to mi je ľúto. Držím palce, nech to rýchlo prejde!
Nepríjemné pocity sa zmiernia odsatím mliečka pri dojčení či odsávaní? A postupne sa to zase, ako sa prsník plní mliekom mierne až veľmi zhoršuje?
Základ liečby je odpočinok - hoci sa toto najťažšie urobí a najhoršie toto mamičky prijímajú, naozaj toto samotné niekedy úplne stačí. Vypnúť maximálne, brať to ako normálnu chorobu, zavolať babičku, otecka z práce alebo inú pomoc, nech sa prehrajú s bábätkom a Ty len dojči a spi, prípadne buď s bábätkom v posteli.
Ďalej teplo (teplé obklady) a dostatok tekutín. Pri dojčení si môžeš rukou masírovať postihnutý prsník, ako keby si sa snažila vytlačiť prstami z prsníka von to, čo tam nemá byť.
Ak to bolí, môžeš si dať lieky proti bolesti, napr. ibuprofen v bežnej dospeláckej dávke (tuším 1200 mg denne sa môže maximálne, rozdelené do nejakých dávok, pozri si návod na letáku, tak ako sa to užíva pri bežných problémoch).
Antibiotiká tu skutočne teraz nemajú zmysel. Prejde to aj samé, ten odpočinok výrazne rozhoduje o tom, kedy a ako rýchlo.
Daj vedieť, ako sa máš. Prípadne, keby sa to opakovalo, určite napíš. :goodjob:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Máj 2011, 23:05

klemka, vieš čo toto už ani pravda nie je.. z porodnice sme prišli s fľaškou, lebo som mala tak zničené bradavky že som nedokázala dojčiť. vďaka lp sme sa to ale naučili (po 2 t odsávania, fľaškovania) odvtedy každé jedno dojčenie som kontrolovala prisatie, stláčala.. po mesiaci nám to šlo tak super, malý sám zakláňal hlavičku, otváral velkú pusu, vždy ked som ponúkla, zobral prsník. nato som si zlomila ruku, poloha, prisatie všetko v háji, manžel mi ho priložil k prsníku a už malý ako sa chytil, tak bol (zvykol si vcucávať bradavku). kým som bola schpná s ním sama manipulovať, prešlo 5 týždňov. rýchlo sme sa zohrali, vrátili do starých koľají, nato z ničoho nič ten štrajk. ledva sme vyšli zo štrajku, včera chrípka, teploty, a k tomu bolavý prsník. budúci týždeň nastupujem na 4 hod do roboty (s jednou dojčacou prestávkou). :mrgreen: :mrgreen:
dala som si niekolko krát paralen, aj kvoli chrípke, takže ok, teplotu už nemám, bolavé miesto je veľmi bolavé na dotyk (aj jemnučký)zatial som nemasírovala ale snažila som sa aby malý poriadne vypil, dnes ako na potvoru nemá nejak potrebu, ťahal aj 4 hod. intervaly, darmo núkam, proste ked nechce, nechce. asi je to už aj jeho vekom, chce o tom sám rozhodovať, kedy pije, v akej polohe...od toho štrajku to tak zostalo. predtým vždy ked som dala, prisal sa a aspon trošičku pocuckal... ked je prázdny prsník menej bolí, to hej. ked sa plní, tak ma v tom bolavo pichá. čím je plnší, tým viac pichá. ale dá sa to vydržať, stačí mi vedieť že to samo prejde. oddychovať sa nepodarilo :roll: skúsim zajtra :-|
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 03 Máj 2011, 09:17

Shira, pre toto považujem prevenciu problémov za nesmierne dôležitú. A pre toto ma tak hnevá, keď sa do dojčenia robia od začiatku závažné zásahy a keď matky, ktoré by si priali samoprisatie a potom aj ďalšie kroky vedúce k bezproblémovému dojčeniu, majú problém tieto svoje priania realizovať. Naštartovanie problémov s dojčením sa nekončí odchodom z pôrodnice, ťahá sa to ďalšie dlhé týždne a odnesie si to matka a dieťa. Obdivujem, že máš ochotu naďalej bojovať a veľmi Ťa v tom podporujem.
Tak, ako to popisuješ, ide o typický zablokovaný mliekovod. Ako sa prsník plní, okolité naplnené mliekovody na tento zablokovaný tlačia a to spôsobuje bolesť. V tejto fáze pomôže dojčiť alebo odsať to mliečko a nahriať tkanivo prsníka, aby sa trošku roztiahlo, aj to uvoľní tlak. Môžeš si skontrolovať, či na bradavke toho prsníka nemáš náhodou niekde maličkú bielu bodku?
Vzhľadom na to, že máš toho všetkého asi plné zuby a k tomu nastupuješ budúci týždeň do práce, odporučila by som Ti k tým včerajším veciam ešte:
- lecitín - 1200 mg 4-krát denne
- výťažok z grapefruitových semienok - napr. Citrovital - tabletky aj roztok na bradavky aspoň 2 týždne si dávať - presný návod nájdeš tu https://sites.google.com/site/problemys ... -bradaviek
- ak máš elektrickú zubnú kefku - skús použiť jej vibrácie - zapni si ju na cca 5 minút a nechaj vibrácie pôsobiť na postihnuté miesto
Teplo a odpočinok sú skutočne najdôležitejšou súčasťou riešenia, viem, že je to náročné realizovať, ale toto je v podstate hlavne signál organizmu, že má dosť, že potrebuje vypnúť a spomaliť...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Máj 2011, 22:57

dakujem, pozrela som ten link čo si dala, veľa dobrých vecí. biela bodka bola, už nie je a už mi to pekne prechádza aj samo, stačilo aby bol prsník dobre vypitý a aj som postláčala. uvažujem ináč aj o celkovom preliečení kandidy, jeden dvorec mám hrozný, úplne suchý šupinatý, stvrdnutý, červený a svrbí. bradavky ma inak vobec nebolia tak som to zanedbala....fu nevládzem nejako písať idem spať :o :?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 05 Máj 2011, 07:17

Shira a už je lepšie? Po strhnutí kožičky na tej bielej bodke (mliečnom pľuzgieri) sa to odblokuje väčšinou a uľaví sa. Ak by sa to opakovalo, nabudúce si znova prezri bradavku a pľuzgier sterilne prepichni a nezabudni následne hneď obe bradavky ošetriť roztokom z Citrovitalu.
Ak si mala aj mliečny pľuzgier, navrhovala by som komplexnú liečbu kandidózy. Na tej istej stránke, čom som Ti tu citovala o liečbe bradaviek si pozri ešte univerzálnu masť na bradavky a pokús sa zohnať si ju. Ak sa rozhodneš ju užívať, potrebujem byť s Tebou v spojení a je dôležité, aby si ju užívala poctivo - žiadne vysadenia občas, je v tom antibiotikum a antimykotikum, nie je sranda to neužívať to poriadne, môžeš si tak narobiť problémy. Ak nezoženieš celú univerzálku, zváž aspoň to, čo si bez predpisu môžeš namiešať - masť z Mycomaxom, tiež na tej stránke to nájdeš. K tomu Citrovital určite.
Všetko to ber minimálne do času, kým všetky symptómy neustúpia. Ak by to trvalo dlhšie ako 2 týždne, ozvi sa, prosím.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Máj 2011, 21:42

Už je to omnoho lepšie, bolesť celkom zmizla, len dnes zase z neznámych príčin nebolo mlieko, malý pýta v jednom kuse a ťahá možno minútu poriadne, potom už len stláčam a potom aj ked stláčam tak nič, prehadzujem na druhý prsník a tam zase tak isto. ale mám pocit že ho to hnevá, je zvyknutý na jednom dosýta sa napiť, podudkať, zaspať. takže toto presúvanie nie je dobré, po tom štrajku stále trpnem a nechcem ho nijako vyrušovať, lebo po prehodení na druhý prsník sa niekedy nechytí hned... pýtal papať takmer vkuse, rozmrazila som mliečko a skúsila mu dať z pohárika na kŕmenie novorodencov. bolo to vobec prvý krát, čo prijal mliečko aj iným sposobom, aj sme porozlievali tak neviem kolko vypil,možno tak 20ml, ale už to, že mal záujem piť, znamená že bol hladný. dnes bol od poobedia na prsníku každú chvíľku. po takomto dni by som mala mať zajtra preplnené prsia, reagovali zatiaľ okamžite na zvýšený dopyt tak uvidíme :o mám pocit že je to z celkového vyčerpania.. v pondelok pojdem do práce, vedľa máme lekáreň tam si pozháňam všetko možné, musím si to popísať na papier. opýtam sa na univerzálnu mastičku, bude mi ju treba. tie dvorce mám strašné a canesten nezaberá.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Máj 2011, 18:47

Tak už mám aj lecitín, citrovital, aj suroviny na univerzálnu mastičku,aj diflucan 1 tab. mám aj costi 90tbl . všetko som si dala len tú mastičku si musím zamiešať.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Máj 2011, 21:49

Super, užívaj prosím minimálne týždeň a potom daj vedieť, ako pokračujete, OK?
Lecitín už by som teraz, keď Ti to prešlo, asi neužívala, jeho účinok spočíva v tom, že mlieko je trochu "tekutejšie", niekedy to pomáha pri zablokovanom mliekovode, ktorý už ale teraz neriešiš, takže si ho nechaj do zásoby a keby si znova cítila začínajúci zablokovaný mliekovod, môžeš si ho nasadiť.
Costi načo? :o
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Máj 2011, 23:42

Costi- mám pocit že mlieka je menej, bojím sa toho. Bude kopec povinností, nebudem stále s malým, budú stresy, únava.... velmi by som si priala dojčiť minimálne rok, ale neviem či to zvládnem. mám pocit že som non stop na nohách a ani cez noc sa poriadne nevyspím. mastičku mám dávať po každom dojčení?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Máj 2011, 10:35

Shira, viem o čo Ti ide - stres z toho, že môže byť zase štrajk a iné problémy, napriek tomu neviem, či je domperidón správna voľba... Nástupom do práce sa môže všeličo skomplikovať, ale neviem, či je domperidón to správne riešenie, v tejto situácii zatiaľ podľa mňa nie.
Mastičku po každom dojčení alebo, ak dojčíš menej ako 8x za de§, tak aspoň 8x za deň. Presný návod mám na tej svojej stránke (viď príspevok z 3. mája), nájdeš tam všetky podrobnosti.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Máj 2011, 09:52

Únava a choroba viedli k tomu, že som mala naozaj málo mliečka. dieťa bolo hladné, stále na prsníku... nemala som ani v noci, ani ráno, skoro celú noc som nespala lebo malý sa už celkom preberal, kým bol na prsníku tak zaspával, ani stláčanie nepomohlo. zaspal, pustil sa a o chvíľku bol hore, ja som ani nestihla zaspať. teraz mám mliečka zase dostatok, malý sa správa hneď celkom ináč, je spokojnejší, lehšie zaspí, papá pokojne. ked idem ráno do práce, nemôžem nechať doma hladné dieťa :( . keby som zostávala s ním, rozbehnem to kontaktom, častým dojčením, vydržala by som pár ťažších dní a vrátilo by sa aj mliečko, lenže takto som sa bála riskovať... costi som zohnala najrýchlejšie tak preto...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Máj 2011, 12:13

OK, Shira, tak sa teším, že Ti v tomto smere domperidón pomohol. Držím palce, aby návrat do práce prebehol čo najjednoduchšie! :goodjob:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Máj 2011, 17:25

knižky "praktický návod na dojčenie" mi už došli :D :D ale ešte som stihla pokukať len obrázky ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 23 Máj 2011, 22:34

klemka tak po víkende všetko ako cez kopirák- po jednej noci takmer bez spánku ma zase začala bolieť tá istá časť prsníka ako minule, hlava, koža vlasy kosti ako pri chrípke a teplota 38. zabral paralen a spánok, prsník trvá trochu dlhšie ale tentokrát lepšie ako minule. teraz som si istá že za to môže vyčerpanie organizmu... zaujímavé :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Máj 2011, 07:33

Shira, áno, opakované zablokované mliekovody sú časté najmä pri mamičkách, ktoré sú veľmi vyťažené, napr. veľmi skoro po pôrode pracujú. Ak to máš na tom istom mieste ako minule, môžeš vyskúšať "rozbiť" to zablokované miesto vibráciami z elektrickej zubnej kefky. A zase klasika - teplo, odpocinok, tekutiny... Ako si s tou liečbou? Vybrala si mastičku? Už si ju vysadila? Lecitín?
Biela bodka na bradavke nebola?
Mimochodom - Paralen, ak ho nepotrebuješ úúúúúplne nevyhnutne, je lepšie sa mu vyhnúť, práve tá vysoká teplota Ťa lieči, má to potom šancu rýchlejšie, agresívnejšie prejsť, čo je subjektívne nepríjemné, ale celkovo - je menšia šanca, že to na niečo "sadne", že sa z toho vykľube väčší problém neskôr. Aj preto je dôležitou súčasťou liečby teplo, zabaliť sa do postele a ideálne, aj prsník držať v čo najväčšom teple, nielen pred dojčením, ale aj po dojčení, stále.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Máj 2011, 13:02

aha vidíš to som nevedela s tým paralenom, práve som myslela že mi to pomôže, ked rýchlo zasiahnem. biela bodka teraz vobec nebola, len taký bolestivý opuch a bolo to presne to isté miesto ako minule. lecitín som si dala hneď, citrovital beriem. univerzálnu mastičku som si dávala vtedy 8 dní, zmizlo. potom som prestala ale teraz sa mi zase na dvorci vrátilo suché šupinaté a červené miesto no vlastne skoro celý dvorec je taký, ešte sa pridalo k tomu to, že ma malý kúsol do krvi hned ako mu vyšli prvé dva zuby. proste to musel vyskúšať... tak som znova vytiahla masť a dávam cca každé 3 hod okrem noci, tam sú dlhšie prestávky.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Máj 2011, 19:53

Shira, tentokrát skús užívať univerzálnu masť do ustúpenia príznakov a potom ešte ĎALEJ cca. 7 dní.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod miriam » 21 Sep 2012, 16:42

Takze mam presne to iste, co mala Shira, ak to teda zhrniem, bude stacit teplo, odpocinok a nechat deti vela sa dojcit ?Inak ako Klemka pise, ze to mavaju pretazene mamicky, tak len k tomu dodam, ze posledne tri tyzdne je to na mna uz fakt zaberak..tak by som to mala brat asi ako signal, ze potrebujem troska pomoci...
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Zápal prsníka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Sep 2012, 19:51

Miriam, áno, toto môže stačiť. Bolo by ale fakt lepšie to prekonzultovať s poradkyňou osobne, popísať presne príznaky, k tomu ona bude mať doplňujúce otázky, takto to máš na dlhé lakte, treba vylúčiť, či riešiť alebo neriešiť aj kandidózu a ako postupovať podľa vývoja toho stavu.
A áno, asi by si potrebovala teraz pomoc, ak je to možné.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Dojčenie a ochorenia, boľavé prsníky

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron