Tandemove dojcenie

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod matja » 19 Júl 2012, 08:44

jankamich - normálne zíram, koľko toho vieš o MM ;)
Ďakujem za povzbudivé slová :)
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 2 mesiace, 1 deň
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 18 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 19 Júl 2012, 10:11

Norika, Shira, dakujem za povzbudenia..Ani ja som si nikdy nemyslela, ze budem mat raz dve deti takmer do roka, takze by som nepredpokladala, ze budem musiet zvladnut takuto starostlivost..Ono to ale tak rychlo leti, ze to ani cloveku nedocvakne..Vcera ku nam v parku docupitalo 13 mesacne dievcatko. Ked som tak na nu pozerala a predstavila som si este novorodenca k tomu, aj sa cudujem, ze ma s nimi nechali samu doma :D
Je skvele dostat takto uznanie od mamiciek, ktore prave teraz to narocne obdobie s malym dietatom zazivaju- ja mam taku skusenost, akoby kazda mama na toto uz zabudla a s odstupom casu su vsetky "nad vecou"..Ale sledujem toto zabudanie v urcitych veciach aj u seba- je sranda po roku opat zazivat rovnake okaminy, ake nam pripravoval nas prvorodeny..ci uz tie vesele a mile, alebo narocnejsie na riesenie...
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 6 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Marika » 24 Aug 2012, 23:16

ahojte. nevedela som, kde hodiť tú otázku, tak som ju dala sem. Mna sa netýka,ale chcela by som vedieť len pre informáciu. Moja švagrina je tehotná v novembri bude mať dieťa. Staršie dieťa malo rok a 3 mesiace, ked ho odstavila. Pýtala sa mna, či to može škodiť, ak je tehotná a kojí.Kojila dieťa už len v noci, a ani nie veľa, skor to bolo len také uistenie, že je mama tam. Ja som jej povedala, že škodiť to neškodí ani jej, ani dieťaťu čo čaká.Ak má pestru stravu, ovocia a zeleniny, tak sa nemusí báť.Lenže svokra povedala, že to škodí, myslím dieťaťu čo čaká, zobrala kojené dieťa na týžden k sebe do spálne a tak sa prestali kojiť.Škodí to?myslím kojenie v tehotenstve.Potom som počula, že može sa kojením aj predčasne vyvolať porod. Može?
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 25 Aug 2012, 00:05

Dojčenie vplýva na sťahy maternice (pomáha napr. zavinovať maternicu po pôrode), ale rozhodne na predčasný pôrod vplyv nemá. Milovanie má podobný vplyv (ak nie väčší), ale ten nikto neobmedzuje.
Ak sa stane predčasný pôrod, tak je veľmi jednoduché za vinníka označiť dojčenie - ak by sa tak stalo napriek odstaveniu, nad tým by sa už nikto nepozastavoval.
V realite sa skôr stane, že žena v dobrej viere dojčiatko odstaví a napriek tomu potratí (štatistika prírody nepustí) a ona potom môže trpieť dvojitou tramou - potrat a predčasné odstavenie. Pritom pokračovanie dojčenia aj po potrate by jej naopak veľmi po psychickej stránke pomohlo.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Aug 2012, 07:31

Marika píše:ahojte. nevedela som, kde hodiť tú otázku, tak som ju dala sem. Mna sa netýka,ale chcela by som vedieť len pre informáciu. Moja švagrina je tehotná v novembri bude mať dieťa. Staršie dieťa malo rok a 3 mesiace, ked ho odstavila. Pýtala sa mna, či to može škodiť, ak je tehotná a kojí.Kojila dieťa už len v noci, a ani nie veľa, skor to bolo len také uistenie, že je mama tam. Ja som jej povedala, že škodiť to neškodí ani jej, ani dieťaťu čo čaká.Ak má pestru stravu, ovocia a zeleniny, tak sa nemusí báť.Lenže svokra povedala, že to škodí, myslím dieťaťu čo čaká, zobrala kojené dieťa na týžden k sebe do spálne a tak sa prestali kojiť.Škodí to?myslím kojenie v tehotenstve.Potom som počula, že može sa kojením aj predčasne vyvolať porod. Može?

http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... enstva.pdf
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Marika » 25 Aug 2012, 12:43

no prosím.ale čo už.Najviac ma vždy štvalo, ked babky nepočúvali matky. Svokra nevestu, alebo mama dceru, viete ako to myslím. Ked boli moji dvaja malí, tak som bola s nervami na konci.Tie nekonečné rady.Nič som nechcela počuť, lebo nikdy som nemala pravdu, všetko vedeli starší ja nič.Pritom inštinktom som mnoho veci sama tušila správne.Ale už mám pokoj:-))
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 2 mesiace
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Aug 2012, 16:58

pred chvilou som to dopisala v inej teme...ze mne k dojceniu dopomohlo to, ze som po porode bola daleko od vlastnej mamy a sestier :D nemal mi kto kecat, iba svokra, ale ta ma mensi vplyv ako mama...cize, ostalo mmi to doteraz, spolieham sa hlavne na seba, ak sa da
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 24 Sep 2012, 14:08

Chcela by som sa opýtať ako riešite tandemové dievčence uspávanie? Začínam sa toho dosť obávať. Kristi je totiž naučená zaspávať výlučne na rsníku, či poobede, či večer. Navyše sa opakovane budí a vždy znovu zaspí len s prsníkom v puse. Inak za posledné 2 roky ešte nezaspala :) Doteraz mi to nevadilo, ale je mi jasné, že toto nepojde až sa narodí druhé bábo (za cca 10 týždňov). Malej to dudlanie niekedy trvá i vyše 30 minút(aj bez rušenia), neviem si predstaviť, ako by to mohlo fungovať s dvomi deťmi. Najhoršie je, že malú mi nemá ani kto moc postrážiť, kým by som povedzme uspávala menšie bábo, lebo cca 5-6x do mesiaca má priateľ nočnú a nikto iný s nami nebýva.
Zvažujem, či by nebolo dobré ju to proste nejako odučiť, lebo sa bojím, že obmedzenie "uspávajúceho dudlania" práve v čase, keď sa narodí malé by mohlo byť spojené s jej následným negatívnym postojom k malému. Lenže jediné možné odúčanie je zrejme jej to vobec nedovoliť, čo bude ale spojené so strašnými plačmi :( Ozaj neviem, ako to riešiť.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Sep 2012, 14:15

Kinsi, neponúknem Ti žiadnu skúsenosť, ale dovolím si k tomu sa vyjadriť. Pri deťoch často nefunguje robiť niečo preventívne. 10 týždňov sú skoro 3 mesiace, za ten čas staršia dcérka bude zase väčšia a vyspelejšia. Situácia, keď sa narodí bábätko bude úplne iná a aj staršia dcérka to bude vidieť, vnímať, plus intenzívne naviazanie, ktoré medzi sebou máte aj vďaka dojčeniu jej takisto pomôže pochopiť mnohé veci. Riešiť ich teraz, keď ešte situáciu riešiť v netreba reálne, môže byť problematické a možno úplne zbytočné. Možno bude staršia dcérka po narodení bábätka reagovať úplne inak, ako očakávaš, možno jej bude možné viac vysvetliť a vzhľadom na okolnosti na tom dôslednejšie trvať a ak by aj došlo na najhoršie, že budete v tomto smere musieť urobiť nejaké zmeny, aký je rozdiel, ak to teraz urobíte preventívne? Je možné, že na túto možnosť vôbec nedôjde, ak tomu dáte šancu najskôr...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 24 Sep 2012, 14:23

Ďakujem Klemka za odpoveď. Len ja si ozaj neviem predstaviť, čo by sa mohlo zmeniť. Ona za celý život nezaspala (okrem možno prvých pár mesiacov) inak ako na prsníku. Ak nie som k dispozícii, proste nespí (teda jediná výnimka je nosič a prechádzka, tam zaspí i na tatinovi). Ja sa hlavne bojím situácie, keď budem s deťmi sama a oba budú plakať a chcieť ísť na prsník :( A že ak vtedy nevyhoviem Kristínke, že to bude brať ako krivdu a hnevať sa na bábo, ak ono na prsníku bude... Lenže zas musím uznať , že má pravdu v tom, že ono to asi odučiť nejako bez stresu pre malú aj tak nejde.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 25 Sep 2012, 11:25

kinsi, uplny suhlas s Klemkou, neries to dopredu. Ja to vidim tak, ze deti velmi dobre chapu, co je naozaj a co je len nacvik, a ta idea nacviku im je velmi cudzia. Pri nacvicovani by si ju len zbytocne vytrapila, ked pride skutocny problem, tak to mala zvladne omnoho lepsie, lebo sama bude chapat zmysel, ze treba riesit problem.

Konkretne: tomu sa asi nevyhnes, urcite budu situacie, hlavne na zaciatku, ked budu obidve deti plakat, obidve sa budu chciet dojcit, jedna bude chciet po leziacky a druha po sediacky ci dokonca za pochodu, to sa s tym treba zmierit, miriam mi sem pisala, ze to tiez mali tak. A riesit potom budes podla situacie a podla dietata. U nas to bolo tak, ze Adelka asi dva mesiace nemala ziaden nocny spanok, spavala tak po dve-tri hodiny, potom musela byt nejaku dobu bdela, a okrem toho nespala sama, musela som ju mat bud na sebe v satke, alebo v noci som lezala v posteli vedla nej. Tak som sa ju naucila viazat tak, aby som si mohla uvolnit prsnik pre Misku, a to som vyuzivala aj pri uspavani, ked som bola vecer s detmi sama. Adelka bola v satke, spala, ja som si opatrne lahla k Miske a dojcila aj ju, kym nezaspala. Dost casto sa Adelka pri tom po chvili prebrala, ale vacsinou sa mi podarilo Misku uspat a rychlo vybehnut von zo spalne, nez sa Adelka rozvrestala na plne kolo, a znovu som uspavala Adelku, uz to bolo v pohode, ked Miska uz spala. Druhy scenar (podstatne menej zriedkavy) bol, ze Adelka bola pocas Michalkinho uspavania bdela a dojcila som v posteli obe naraz, Michalku som dojcila, aby zaspala, Adelku som dojcila, aby bola ako-tak ticho. Okolo dvoch mesiacov sa Adelke uz vyvijal nocny spanok, ze vydrzala (s prestavkami na dojcenie, samozrejme) spat aj pat hodin, tak to som vyuzivala na Miskino ukladanie - Adelka spala, kym som sa s Miskou vratila z ihriska, dala jej veceru, nachystala ju do postele, precitali sme si nejaku knizku a uspala som ju, to uz mala Adelka pomerne tvrdy spanok a v pohode Miskino uspavanie prespala. Adelka si tym padom nocny spanok odbila vlastne uz vecer a v noci som s nou niekolkokrat musela pochodovat vedla v obyvacke, ale bolo mi to tak najlepsie - to boli casy, ked som obedy varila o tretej v noci a tak :D Neprijemne bolo, ked sa Michalka v noci zobudila na dojcenie a ja som bola akurat s Adelkou prec, tak to boli place uprostred noci, no nejak sme to preckali. Teraz vecer ukladam spavidla obe deti zhruba v rovnakom case. Ak je doma manzel, tak mi podrzi Adelku kym uspim Misku, potom hned uspavam Adelku. Ak manzel nie je doma, Misku nachystam do postele, pozerame si este nejake knizky, zatial uspim Adelku (v satke, stale, ako inak), a ked spi, uspavam rychlo Michalku, aby sme to stihli, nez sa Adelka zacne po tych 30-40 minutach preberat a potrebuje znova uspavat. Michalka celkom spolupracuje, lebo rychlo pochopila, ze ked sa bude vzpierat, trucovat, vymyslat a pretahovat to, tak za to sama zaplati.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 25 Sep 2012, 14:12

Kinsi, aj ja som toho nazoru, ze je zbytocne nieco dopredu pripravovat. Aj keby si zaviedla nieco, co by teraz fungovalo, o mesiac to uz moze byt uplne inak.Dcerka sa urcite nenauci za tak kratku dobu prespavat bez prebudzania, presne ako pises, jedine za cenu nejakej stresujucej metody...Urcite si najdes aj iny sposob, ako zladit starostlivost o dve dojciace deticky, bude to narocne, ale ubehne to- my mame zajtra prave rok a vdaka Tvojmu prispevku si rekapitulujem, kolko roznych kombinacii a sposobov som uz poobmienala koli uspavaniu a dennemu rezimu vobec..Som asi sama dokazom, ze co platilo pred 2 mesiacmi, je uz dnes inak, deticky sa vyvijaju a my sa musime rozne prisposobovat ich potrebam. Presne ako pise Janka, aj my sme mali rozne modely od zaciatku. Nas mladsi bol prve dva mesiace velmi kludne babatko,spinkal vela a cely chod domacnosti sa odvijal pri jeho postielke. Vonku spaval velmi tuho v satke, zobudil sa az po prichode domov..Vecery ale maval bdele, takze som prveho chodila uspavat starsieho. Malinky bol s nami potom v obyvacke hore a spat isiel zarovno so mnou o niakej 22h..Po tych 2 mesiacoch zacal mat spanky v troch cykloch,skomplikovalo sa mi v tej dobe uspavanie starsieho na denny spanok- zakazdym sa maly v obyvacke rozplakal, ked starsi uz uz spal- to bolo narocne, vrestali potom obaja a asi dva tyzdne mi trvalo, kym som sa nastvala, jedneho dala do satky, druheho do kocika a prechodila som celu zimu az do jari tichy park v blizkosti..(to uz som tu na fore opisovala)Tento sposob ale zacal byt niekedy v aprili nevyhovujuci, zacali sa mi kadejako budit, bud starsi nevedel zaspat a klabosenim zobudil aj maleho, alebo sa maly zobudil skor a rusil starsieho..Takze som sa s dennym spanim opat presunula domov- maleho som uspala na chrbte v manduce a starsieho v kociku vo vyvetranej izbe..Vyhovovalo mi, ze toto je sposob, kedy mi ten jeden spanok tahaju spolu. Pokial sa niekedy stalo, ze sli spat raz jeden, potom druhy, tak to bolo narocne, len som trpla, kedy mi ten aktivny toho spiaceho zobudi...Casom som maleho zacala z manducy z chrbta davat dole, co trva doteraz a pocas toho 1,5- 2 hodinoveho spanku k nemu samozrejme musim minimalne 2x dobehnut s prsom...No a novinku mi aktualne pripravil starsi, prestal mu po druhych narodeninach vyhovovat cas ukladania na denny spanok, posunul si ho az o hodinu- hodinu a pol a odmieta zaspat v kociku..Takze to musim riesit tak, ze ho uspim v posteli na prsniku,ked uz maly lezi a spi..este to nemam celkom doladene, minuly tyzden som uz bola sediva, ze ako to urobit, aby som udrzala spanie naraz a ako ich uspat, ale posledne dni sa to uz niako utriasa..
Ak by som mohla skonstatovat, je urcite vzhladom k uspavaniu jednoduhsie, ked starsie dieta denny spanok nema, ale zas sa mu potom treba venovat a vyplnit nejak tento cas, co tiez moze byt komplikovane.
Vecery zaspavaju bez problemov, to uz mame uplne zabehnuty stereotyp. Uspavam najprv maleho, potom starsieho. Toho zatial zabava tatino..Sama som s nimi este vecer nebola, ale asi by som to riesila tak, ze by som si pomahala manducou a toho nespiaceho niecim zatial zabavila- to je asi jednoduhsie ist teda ulozit najprv male.Starsie dieta uz trebars aj pochopi, ze bracek ide spinkat a chvilku si popozera knizku, alebo rozpravku..Ako som uz pisala, po prichode z porodnice sme sa s manzelom pri detoch rozdelili a spavame oddelene. Starsi syncek sa nadalej v noci budieval, ale manzel mal svoj sposob, ako ho utisit a znova uspat..Az priblizne po nejakom 20. mesiaci sa pri precitnutiach zacal dozadovat mna a manzel mi ho musel priniest,alebo som ha odbehla k nemu..Tieto noci boli narocne, ako starsi plakal, zobudil aj maleho, pripadne ked maly precitol prave ked som tam nebola, tak boli hore obaja a musela som ich uspat nanovo..Nebyvalo to casto, ale tak 1-2x do mesiaca sa to stane a trva to dodnes..Starsi si uz aj sam vstane, otvori dvere a pride ku mne, co tam, ze su 2 hodiny rano, on chce ham...Nema zmysel, aby ho manzel niako udrziaval, to by len plakal...Takze potom na prsniku obaja a cakam, ktory skor odkvacne :)
Take okamihy, ze Ti budu plakat obe deti urcite budu, mozno Ti ale prave tandem pomoze tie situacie riesit u oboch naraz..Drzim palce :)
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 6 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 25 Sep 2012, 14:30

Miriam, Janka, moc Vám obom ďakujem. Trošku ma to upokojilo :) a tak asi ako píšete, len vyčkám a uvidím ako to nakoniec bude. Sama som už zvedavá. Malá sa zatiaľ na malého teší, tľapká mi brucho a každému hovorí, že je tam "braček schovaný", uvidíme, ko to bude po porode. Musím sa asi hlavne naučiť dojčiť v šatke (nikdy sa mi nepodarilo s Kristi), ale hádam sa naučím, keď to bude nutné. Ešte raz ďakujem :) aj Klemke samozrejme.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Sep 2012, 17:28

Kinsi nemáš za čo. So šatkou Ti dnes môžu pomôcť aj šatkové poradkyne, pohľadaj, určite sa oplatí. Rada šitá na mieru, keď skúsený človek priamo vidí, kde môžeš viazanie zlepšiť, Ti môže pomôcť to rýchlejšie pochopiť a menej sa natrápiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Sep 2012, 11:28

kinsi, este som chcela dodat, aby si si naozaj nerobila teraz tazku hlavu z toho, ako sa bude Kristinka dojcit po porode, lebo nemozes teraz este ani tusit, ako to bude vyzerat. Bude tam obrovsky rozdiel oproti terajsku, a sice, ze zrazu budes mat mlieko. Tak je mozne, ze ak teraz pol hodinu dudluje, po porode sa bude dojcit kratsie, lebo do nej bude prudom tiect vela mlieka. U nas to bolo skor naopak, ze Miska sa pred porodom dojcievala cez den kratucko, fakt sa to ratalo spravidla na sekundy, a po porode na mne zrazu visela 10-15 nimut a mohutne preglgala, to mi dost slo na nervy, nez som si na to ako-tak zvykla. V noci sa ale dojcila kratsie, tak do pat minut jej stacilo, jednak do nej natieklo za tu dobu dost mlieka a jednak to uz nebolo v takej pre nu pohodlnej polohe, lebo som spravidla popritom dojcila aj Adelku. Ak sa do pat minut v noci nepustila, tak som ju posepky vyzvala, nech uz skusi spinkat a spravidla sa pustila, pohodlne si lahla a spala.

Ja som sa tiez snazila vsemozne zabranovat ziarlivosti, uz v tehotenstve, spociatku sa to aj vcelku darilo, no teraz Miska ziarli o stosest, obcas si zufam, ze kde robim chybu, ale asi je to aj o dietati, nielen o matke, ze ako dieta pripravi. Ked pocujem, ako to vyzera v inych rodinach, ze starsi surodenec zacne mladsieho dusit vankusom, ked sa matka otoci, vsemozne mu ublizuje, a musia to riesit so psychologmi, tak si vravim, ze sme na tom vlastne vcelku dobre. Akurat ma stve, kolko sa snazim, a nic. Aj s odplienkovanim: vsetci mi prorokovali, ze sa Michalka rychlo odplienkuje, lebo jednak dievcata su v tomto vraj rychlejsie, tiez som jej davala latkove plienky a poctivo ju prebalovala, nech si nenavykne na mokro, vysadzovala som ju na nocnik uz v prvom roku, fakt skoro, no odplienkovala sa az v dva a pol roku, i to nie spolahlivo, stale mava nehody, kludne aj trikrat denne ju musim prezliekat. Na noc jej stale davam plienku a stale do nej vydatne cika. A potom si na margo tych plienok vypocujem komentar od starsej generacie, ze "to my sme boli lepsie matky" a fakt neviem, co i mysliet a ako sa citit, ci som fakt taka neschopna alebo je proste niektora palica dubova, mozes sa snazit kolko chces a neprerobis ju. Ale to som uz trochu odbocila.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 26 Sep 2012, 16:01

Janka velmi si ma potesila s tym odplienkovanim. Co si ja vypocujem od vsetkych v poslednej dobe. Ako keby ma to tesilo, ze minieme 100 eur mesacne za plienky. Ked ja mam doma tvrdohlavca... Ona ma normalne argumenty, preco potrebuje plienku.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Sep 2012, 20:51

didulka, je to o dietati, to odplienkovanie. Ja naozaj mozem s kludnym svedomim povedat, ze som urobila pre skore odplienkovanie vsetko, co som mohla, snad okrem trestania za pocikavanie, to nie som ochotna robit. Ono to denne odplienkovanie sa mozno este da nejak vydrezurovat, ale s nocnym vela nenarobis. Ja sama som vraj bola cez den okolo roka uz bez plienok, no v noci som mavala plienky do troch rokov, co bolo uplne nehorazne na tu dobu. Pritom mama je fakt poctivec, robila vsetko co vedela, nedavala mi vecer pit, budila ma uprostred noci na cikanie, nielen tak do polospanku, ale natvrdo poriadne rozobrat uplne dobdela, dokonca mi nasadili aj nejake lieky, a nic nepomohlo, do troch rokov proste v noci plienka. Ale ked sa o tom vedie rec s inymi ludmi, dodnes sa k tomu radsej nepriznava, asi si to prilis brala ako svoje osobne zlyhanie, ako sa to vtedy interpretovalo.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod fliacik0103 » 27 Sep 2012, 20:45

janka, didulka, len ma tak zaujima, ci ste nad bezplienkovanim pri druhom dietati nerozmyslali?
fliacik0103
 
Príspevky: 271
Registrovaný: 16 Jún 2011, 20:58
Bydlisko: TT
Počet detí: 1
1. dieťa: Biuska
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 18 dní
Môj status: Ze je uzasne byt mamou som zistila, ked som sa nou stala:-)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Sep 2012, 22:22

fliacik, ja som dost usilovne bezplienkovala s prvym dietatom. Spatne to teraz hodnotim takto:
- nemalo to absolutne ziaden vyznam pre odplienkovanie. Ja viem, ze su bkm deti, co sa vdaka bezplienkovaniu rychlo odplienkuju, moje dieta bohuzial medzi ne nepatri, vo vseobecnosti uspesne vzdoruje akumkolvek treningom, vycvikom, metodam...
- malo to vyznam v tom, ze Miska do zavedenia prikrmov kakavala tak patkrat denne a pekne sme odchytavali spravidla aspon to kakanie. Dost mi to usetrilo prepieranie zakadenych plienok,
- malo to vyznam, ze nemala traumu z nocnika, co sa vraj niekedy stava.

Takze suma sumarum: beplienkovanie nema skoro nic s odplienkovanim, bezplienkovanie ma zmysel praktizovat, ak mi to momentalne prinasa nejake vyhody, nedufat radsej vo vyhody do buducna (ze skore odplienkovanie, hehehe). Adelka kaka raz za par dni, to je aj tazke nacvicit to odchytavat, a ani to nema taky vyznam, raz za par dni ju umyt a preprat plienku nie je nejaka strasna robota. Na nocnik ju skusam vysadit po prebudeni, ak sa zadari - parada, ak sa nezadari - hodim za hlavu, robim to pre prevenciu pripadnej neskorsej traumy z nocnika, nic viac od toho necakam. Takze tak nejak.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 28 Sep 2012, 17:41

Fliacik u nas do zavedeni prikrmov bola stolica ani neviem kolko krat denne. Prebalila som ju a v tom momente kakala znova. Pocas dojcenia, po dojceni... To by sa naozaj nedalo.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 06 Nov 2012, 15:30

Žienky, vďaka Janke a Miriam vznikli prvé strany tejto diskusie a boli naplnené mimoriadne zaujímavými informáciami. Sľúbila som, že z tohto napíšem článok hovoriaci o praktických každodenných situáciách, ktoré zažívajú tandemovo dojčiace mamičky, dnes sa to stalo skutočnosťou - tu je - http://www.mamila.sk/post/pribeh-skusen ... cenim-694/.
Janka, Miriam, ešte raz ďakujem aj za MAMILU.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 06 Nov 2012, 22:39

Jeej, Klemka, to je mile :) Ja dakujem Tebe a Mamile za vsetky uzasne informacie, ktore sirite nielen o dojceni..Mimochodom, velmi mi padlo vhod precitat si ten clanok teraz s odstupom casu, ked mam uz druhy mesiac okolo deti narocny..Chlapci maju uz tretiu virozu za sebou, ani ja nie som fit, unavena, vycerpana, stale na mne visia dnom aj nocou...ale co ineho mi zostava nez zostat trpezliva :) Dakujem este raz !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 26 dní
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 24 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 6 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 06 Nov 2012, 23:12

Klemka, krasny clanok si vyrobila, tiez som si ho s chutou precitala! Dobry pocit je to, ked mozem svojou troskou prispiet k osvete o dojceni :D

Miriam, no sme na tom podobne, tiez sa dievcata placaju z jednej virozy do druhej, Michalka totiz zacala chodit do skolky, takze imunizujeme. Zas som raz rada, ze ju este dojcim, inak by ten nastup do skolky vyzeral asi este o kus horsie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Nov 2012, 00:29

No poďakovanie je najmä z mojej strany a v mene MAMILY. :goodjob: Všetko dobré baby!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod didulka » 07 Nov 2012, 09:46

Vcera som sa nasmiala na tych veselych skusenostiach, ako jedno babo caka, kym spusti mliecko to druhe. :-D
A dala som samozrejme zdielat na FB, kedze vsetci okolo mna ma povazuju za blazna, ked chcem dojcit dve deti naraz.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron