Tandemove dojcenie

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Mar 2013, 15:37

miriam vdaka za odpoved :-) ja som dnes bola u gyndoša a povedal, že vaječníky ešte spia tuhym zimnym spankom, tak dufam, že si ešte aspon ten rôčik pospia :-D nech si riadne oddychnu a potom sa môže isť na vec :-D

reanda ja presne viem o čom miriam piše. Môj maly ma 3 roky a či chcem či nie, proste mne to už osobne vôbec nieje prirodzene, aj ked sa snažim si to vsugerovať. Aj mi je to velmi luto, pretože teoriu poznam a viem že by to malo byť normalne. Ale nemôžem si pomôcť, moje telo sa brani a ked mi Domink visi na prsníku citim všeličo len nie, že je to prirodzene :-( Dojčím už len kvôli tomu, že viem, ake vyčitky by som mala kebu som mu prsníky zobrala, ale tajne dufam, že sa Dominko onedlho odstaví, lebo moja psychika a moje telo sa totalne buri. A je mi to neskutočne luto, ale proti tym pocitom nedokažem nič robiť.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 13 Mar 2013, 15:55

ďakujem Miriam za odpoveď :)
Pravdu máte asi všetky, aj Reanda. Aj ja nad tým často rozmýšlam, že malá na tom dojčení tak lipne práve preto, že necíti už u mňa takú istotu, ako predtým (snažím sa často z dojčenia vykrútiť a pod.) Ale je to, presne ako píše Vejula, často silnejšie ako ja. Najhoršie, že malá je schopná pri odmietnutí urobiť presne také tie scény,ako spomínajú odporcovia dojčenia, že 3ročné dieťa vyzlieka pred návštevami matku...Baby neverili by ste, ona sa naozaj v 2r a 8m vrátila k plnému dojčeniu a normálne jej to stačí, ešte i priberá, má už cez 15kg (a malému evidentne tiež nič nechýba - má 8kg v 3m). Takže tie kecy o tom, ako už mm vačšiemu dieťaťu nemože stačiť :D :D :D
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 13 Mar 2013, 15:57

Vejulka, vy chcete tretie bábo ? Zasa by si šla rada do tandemu? Ja teda určite nie, ak by som mohla vrátiť čas, tak určite s druhým tehu počkám ešte aspoň rok a to tiež nie som najmladšia :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Mar 2013, 16:18

kinsi môj tiež presne to iste ako pišeš, naťahuje mi tričko, vrieska... najhoršie je rano, ked sa chce dllllho dojčiť a proste nieje moment, že by povedal, že už dosť. Takže to musim ukončiť ja, kedže malu treba nadojčiť tiež a prebaliť atd atd. No to su vždy rano strašne vresky a strašne mi to niči naladu. Takéto rána, blby štart do dna skutočne :-(

A čo sa tyka tretieho dieťatka určite chceme, ale nie ešľte teraz, lebo dojčiť počas tehu dve detičky, to už by bolo aj na mna priliš. Ale ako som pisala vypada to tak, že vaječníky ešte driemu, chvalabohu. A chcem isť ešte na nejaky kurz, kde učia nejaku vylepšenu metodu určovania plodnych a neplodnych dni, vraj je ešte lepšia a vymakanejšia ako bilingsovka, tak snad sa to do navratu plodnosti naučim.
A čo sa tyka tandemu. Ja neviem. Rada by som vedela, či by sa tieto pocity dostavili aj keby som nedojčila tandem. Myslim tie nepríjemne pocity, akokeby sa na prsníku nedojčilo male bábätko, ale proste že už velký chlapec mi ožužlava bradavku. Nemôžem za to, ale ja to už takto citim, a neviem či je to preto, lebo môžem porovnavať ten rozdiel v pocitoch ked sa dojčí skutočne malé bábätko a väčšie dieťatko, alebo by ten pocit prišiel aj keby som dojčila len staršie dieťatko, neviem.... Je mi to tak luto, lebo ja synčeka neskutočne milujem a dala by som mu všetko na svete, tieto pocity sa dostavuju mimovolne a neviem to ovplyvniť :-( a potom mi je luto, ked mu niekedy doslova vytrhnem prsnik z pusy, lebo už nezvladam ten pretlak tých neprijemnych pocitov. A rozmyšlam či by pre naš vzťah nebolo najlepšie s tym seknuť. Ja skutočne neviem
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod reanda » 13 Mar 2013, 16:28

vsak ja ju nekritizujem, len ma to tak napadlo, ze preco na tom maly tak visi.. ja si teda zatial dojcenie uzivam, ale niekedy mam tiez dost, ked mala celu noc dudluje plus ladi radio :) a ja este tie tehu bradavky citlive, velke brucho a furt lezat na jednom boku, mam chut kricat niekedy.. :? viem, ze s tym clovek vela nenarobi
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 13 Mar 2013, 17:49

Vejula, uplne mi hovoríš z duše. Presne toto by som chcela vedieť aj ja. Že či, ak by nebolo tehotenstva a Matúška, či by som dojčenie malej vnímala rovnako. Lebo u nás , kým som nebola tehotná, bolo všetko OK, dojčila som ju veľmi rada a cítila som sa pritom príjemne. Ale to bola aj o rok menšia, tak neviem. Je mi to veľmi ľúto, mám zlý pocit hlavne z toho, že malá to može cítiť a asi aj cíti, také odmietanie z mojej strany. Ale ja si tiež nedokážem pomocť, aby som to prekonala, tak vačšinou počítam od jedna do sto a potom nazad :) ale i tak zriedka vydržím do doby, kedy sa sama pustí...A ešte ma mrzí, že ma to takpovediac spoločensky odizolovalo - proste sa hanbím za dojčenie malej, ani nie tak za dojčenie, ako za to, ako sa toho niekedy urputne domáha. Najhoršie to je, keď sme doma a príde nejaká návšteva.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Mar 2013, 19:30

no, ako som i ja pisala, dojcenie mi tiez nie je 2x prijemne...nie je to nahodou vekom?? ja to prikladam candide, vy tandemu....mohli by sa vyjadrit mamicky , co teda maju jendo dieta a nemaju ziadne zdravotne dojciace problemy...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Mar 2013, 19:41

Tandemovo dojčiace mamičky s deťmi s veľmi malým vekovým odstupom (1-2 roky) toto hovoria častejšie. Často popisujú, že dojčenie mladšieho dieťaťa im nevadí, staršie im prekáža. Neviem, či to súvisí s faktom, že dve takto veľmi malé deti sú zaberák ako taký, alebo s tým, že sa kombinuje únava zo starostlivosti o deti s normou spoločnosti, kde dojčenie staršieho dieťaťa nie je obvyklé a na matku vplýva aj to. Tandemovo dojčiaca matka je exot, okolie ju vníma veľmi rozporuplne. Musí znášať nielen neobvyklosť toho, že dojčí staršie dieťa, ale že dojčí deti dve, ak sú už obe deti vo veku, kedy už "sa deti nedojčia", je to ešte horšie. Aj toto vplýva na to, ako to celé vníma. Toto je ťažká téma...
A samozrejme, dojčenie dieťaťa (akéhokoľvek veľkého), ktoré je mnoho mesiacov spojené s bolesťou alebo nepríjemnými pocitmi kvôli infekcii, nie je príjemné. Bolesť ale nie je normálna súčasť dojčenia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Mar 2013, 20:02

ale klemka ja teraz myslim satie dietata starsieho..ma väčšie usta, zubky, inac saje...ci si to len namyslame? logika mi vravi, ze to musi byt predsa normalne a prirodzene...a predsa aj vejula pisala, ze sa nevie dockat, kedy maleho odsaje....ja tiez....a klemka u mna to nie je taka bolest, ako ked som mala candidu este davno...je mi to neprijemne, ale samozrejme, ked candida nabera na sile , tak uz sa bolest stupnuje...je to ako nejaka sinusoida...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Mar 2013, 20:46

Ja nemam tandem, najmladsia bude mat akurat 4. Este sa dojcime, je to v pohode a na skore odstavenie to nevidim.
Tie starsie dve som viac-menej z nevedomosti odstavila ked mali kazda 27 mesiacov. Spatne je mi to dost luto, lebo az dnes vidim (porovnanim), minimalne aky vychovny nastroj som stratila. Riesenie vzdoru a uspavanie boli omnoho dlhsie a komplikovanejsie ako pri dojceni. Ked bol pri najmladsej vzdor (do tych cca 3 rokov, teraz uz nehrozi), tak dojcenim sa jednoducho "vyresetovala". Prakticky som vdaka tomu vzdor nepoznala. Samozrejme som uz mala aj vacsie vychovne skusenosti + je to najmladsie dieta + povaha. Zvlast u najstarsej sa vzdor riesil tazko a dlho. Zaspavanie detto - tie starsie spali vo svojej postielky. Bez dojcenia nadlho , tak ci tak som musela byt pri nich dllho, kym nezaspali. Najmensiu mam pri sebe, nadojcim a viac menej rychlo spi.
Fakt je ten, ze aj ta moja najmensia by na prsniku visela co najdlhsie. Obzvlast ked bola mensia do toho cca 3.roku. Jednoducho ked som toho uz mala dost - hlavne teda v noci, jemne som vytiahla prsnik a povedala staci, dame druhy. Dali sme druhy, a opat za chvilu staci. A potom som sa radsej otocila chrbtom :mrgreen: . Dnes uz sama po ukonceni prveho prsnika si pyta druhy a po jeho ukonceni krici, aby som sa otocila :D . Kym bola mensia, tak som si davala pozor, ci po ukonceni dojcenia pekne spi alebo este predsa len potrebuje sat. Ak bola nespokojna alebo nebodaj si dala do ust prst, tak hned som dala este prsnik.
Inak dnes sa dojci na zaspatie, na zobudenie, niekedy v noci ked si k nej idem lahnut (ale vie sa uz niekedy aj neprebudit, co je velky pokrok). Cez den je to vynimocne - ked si sadne napr. obkrocmo na mna alebo sa velmi nudi. Kazdopadne ak by dam ponuku, tak okamzite by ju prijala a vymenila za akukolvek cokoladu :D . Ale ponuky uz nedavam :mrgreen: , cakam na dopyt a aj ten niekedy odsuniem, ak nie vhodny okamih.
Odporucanie po druhom roku od WHO je jednoznacne - dojcit nadalej tak, ako to dietatu I MATKE vyhovuje. Takze spolocny konsenzus, nie podriadovat sa jeden druhemu. Dopriat dietatku si zdravu dobrotku, ale tak casto a dlho ako to mamicka je schopna zvladnut.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Mar 2013, 20:52

Norika píše:ale klemka ja teraz myslim satie dietata starsieho..ma väčšie usta, zubky, inac saje...ci si to len namyslame? logika mi vravi, ze to musi byt predsa normalne a prirodzene...a predsa aj vejula pisala, ze sa nevie dockat, kedy maleho odsaje....ja tiez....a klemka u mna to nie je taka bolest, ako ked som mala candidu este davno...je mi to neprijemne, ale samozrejme, ked candida nabera na sile , tak uz sa bolest stupnuje...je to ako nejaka sinusoida...

Z osobnej skúsenosti, aj skúsenosti iných matiek, ktoré dojčili jedno dieťa staršie - nie, nie je to cítiť inak, vôbec. Dokiaľ tam niečo nie je. Keď som mala kandidózu (a to ja som mala slabulinkú, nebolelo to, len to bolo nepríjemné), tak som nechcela dojčiť, viem, že to nebolo nič príjemné, pritom ani nešlo o bolesť.
Spôsob satia, pohyby, ktoré dieťa robí, sú rovnaké. Väčšia pusinka, ani zúbky nevadia. Ak niečo vadí, treba to riešiť, ak je príčinou infekcia.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Mar 2013, 22:29

klemka, absolutne ti nechcem odporovať, ale to satie maleho bábätka a väčšieho dieťatka je uplne iné. Kristinku na prsníku ani necitim, je to take uplne prirodzene ked ju dojčím. Dominka na tom prsníku jednoducho citim, nie vôbec to nieje bolesť, je to proste pocit, že mi niekto (samozrejme viem, že je to moje dieťa) žužle bradavku. Je to uplne iné, a myslim, že moje telo aj psychika na to reaguje. Najhoršie je, ked ma dominko popri dojčení začne tak jemne hladkať po tele, pritom by človek povedal, že to ma byť príjemne, mna to psychicky uplne drasa. Musim mu chytiť ručičky aby ma pri dojčení nehladil nešmatral sa mi vo vlasoch. Neviem to vôbec vysvetliť, je mi to tak luto, že to takto citim. Akonahle sa dodojčí, je to pre mna ulava :-(
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Mar 2013, 23:46

Vejula, rozumiem. Toto počúvam občas od tandemovo dojčiacich matiek. Od matiek jedného staršieho dojčeného dieťaťa nie. Neviem prečo...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Mar 2013, 09:18

Klemka píše:Vejula, rozumiem. Toto počúvam občas od tandemovo dojčiacich matiek. Od matiek jedného staršieho dojčeného dieťaťa nie. Neviem prečo...

Pretoze matka skor poklada starsie za starsie, ked ho ma v porovnani s mladsim....ak ma matka len jedno dieta, tak je jedno, ake je stare, stale to bude to male babatko...ak by som mala doma dojca a batola, tak hned by starsi posobil aj starsie...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Mar 2013, 09:22

klemka rozmyšlam či to nieje tym, že telo sa poi pôrode akoby zas nastavi a naštartuje na dojčenie mladšieho a vznika akoby taka rozpoltenosť v samotnej žene. Zmena vnimania pocitov pri dojčení bábätka a staršieho dieťatka. Tiež rozmyšlam nad tym, že Dominko, kym sa nenarodila kristínka bol proste stale pre všetkych bábätko, aj pre nas aj pre moju rodinu. A ked sa narodila Kristinka akoby si všetci zrazu začali uvedomovať, aky je dominko už velky chlapec. Aj mne samotnej to tak prišlo, ked som zrazu pri prsníku namiesto malej hlavičky kristinky videla tu veliku Dominkovu "hlavisko" A namiesto tej minipusinky zrazu ta velika tlamička Dominička. Uplne také ine to bolo, ked som zrazu mohla porovnavať tie ropzdiely medzi babatkom a dieťatkom starším. A ako hovorím aj u rodiny som začala pozorovať poznamky, bože aky si ty už velký Dominko, čo pred narodením kristinky nehovorili. Ludia si akoby začnu uvedomovať, že pre Boha, ved on už nieje bábätko ale chlapisko. A asi je to aj v tej matke, teda teraz vo mne, že človek začne vnímať tie rozdiely. Ale vôbec to nieje vedome, je to uplne podvedome v hlave a bohužial sa to prejavuje aj pri pocitoch pri dojčení.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Mar 2013, 09:23

norika presne
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Mar 2013, 10:30

vejula, to je presne to, ze tato spolocnost nevnima dojcenie ako normu....ludia nie su zvyknuti na dojcenie starsich deti...kym je dieta same, este to nejako predychaju, ale ked vidia aj mladsieho surodenca, tak ako som uz pisala, starsi posobi este starsie...ale poznamky sa najdu aj u deti jedinacikov, ale v mensej miere, aj ty si pisala, ze kym bol Dominik sam, tak sa neozyvali...

u zeny, ked sa stane dvojnasobnou matkou, je normalne, ze vnima vekovy rozdiel...ale to, ze zacina uvazovat o prirodzenosti dojcenia starsieho dietata je uz podmienene spolocnostou, ktora dojcenie potlaca...ak by sme vyrastali v prostredi prirodzeneho dojcenia, vekovy rozdiel by si si uvedomovala aj tak, ale dojcenie by si brala prirodzene...pretoze by ti ani nenapadlo uvazovat, ze to moze byt inac (ze take velke sa nedojci, ako su teraz ludia zvyknuti)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 14 Mar 2013, 11:35

Vejulka, ty to píšeš úplne akoby si bola mnou :) Presne aj ja strašne zle nesiem jej dotyky ručičiek pri dojčení, už som ju naučila, že pri zaspávaní patria pod perinku, inak by sme to asi nezvládli.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Mar 2013, 12:24

kinsi, zvlaštne, fakt začinam mať dojem, že to bude suvisieť s tym tandemom. Možno sa važne telo psychika aj hormony zmenia a prispôsobia, naladia sa tomu, že treba v prvom rade uživiť to male bábätko, preto sa to všetko nejako zvlaštne buri pri dojčení staršieho bábätka. Aspon taky mam z toho dojem ja. LEbo ja nemam v skutočnosti žiaden problem s dojčením starších detičiek, nevidim na tom absolutne nič zle, a racionalne si to viem všetko zdôvodniť. Tie pocity skutočne nevychadzaju z nejakych predsudkov, je to čisto len nejake zvlaštne napätie, ktore pociťujem.
Norika ja neviem, ako som pisala, nikdy som nevnimala dojčenie starších detičiek ako problematicke. Moja mama dojčila mladšieho brata3 roky, takže som to vnimala uplne normalne a nikdy som sa nad tym nepozastavovala. To čo teraz preživam ma pôvod inde než v predsudkoch. Je to reakcia tela aj psychiky, ktoré akoby začali vnímať dojčenie staršieho dieťatka ako niečo neprirodzene, a buria sa prave tymi neprijemnymi pocitmi. Velmi ťažko sa mi to vysvetluje, ved vieš. :-)
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Mar 2013, 14:15

Som sa tu do toho začítala troška a rozmýšľam, či tieto pocity nie sú prirodzené, keďže rada hľadám korene nášho správania v našej biologickej podstate.
Počnúc nepríjemnými pocitmi počas dojčenia v tehotenstve (sama som si tým prešla a proste som to nedotiahla do konca, pre mňa tá bolesť bola neznesiteľná, veď viete, čo tu chodíte dlhšie, že som to tu riešila), a končiac nepríjemnými pocitmi pri tandemovom dojčení....

Nejde o dojčenie "väčších" detí, ako píše norika, som presvedčená, že to spoločnosť nastavuje limity a normy, pretože vieme zo známej antropologickej štúdie http://babatocko.blogspot.sk/2011/06/pr ... venie.html , aké je prírode blízke odstavenie (zisťované najmä extrapoláciou v porovnaní s inými druhmi cicavcov)....ale ide o dojčenie vekovo dvoch rozdielnych detí, teda tandem.

Teraz čisto akademická otázka, ako je to s tandemom v prírode?

Ja som videla len toto video http://www.flickr.com/photos/17153845@N00/6012074983/ , kde sa dojčia dve šimpanzie mláďatá, ale ťažko povedať, či je to bežné pri šimpanzoch, neštudovala som to ďalej, možno to bola zrovna náhoda, že to natočili ....ale priznám sa, ani neviem o tom, že by sa v prírode dojčili mláďatá rôzneho veku, Ja len viem, že mačky ak majú dvakrát v roku mláďatá, tak tie prvé dosť tvrdo a drasticky odstavujú, vrčia po nich a zaháňajú ich preč... Samozrejme určujúce by bolo, ako to je to u ľudí, v prírodných kultúrach, niekde v pralese, kde sa nedržia predsudkov a našich umelých noriem.
Viac - menej som si vždy myslela, že tandem je istým spôsobom ľudský "výmysel", teda niečo čo ide z hlavy, nie z hormónov, ak mi dobre rozumiete. Čim nechcem naznačiť, že je to automaticky nesprávne, ale možno to pomôže pochopiť tieto pocity, že sú legitímne.
Možno sme to tu už niekde rozoberali, nepamätám sa presne.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Mar 2013, 14:42

carodejnica, ak by sa teda zena chcela vyhnut tandemu, ale chcela by dieta dojcit napr. 4 roky, vsetko len cez hormony a prirodzene, potom by muselo dojcenie zaistit , aby dostala ovulaciu az po 4 rokoch.... a to je teda mozne, ale zial, nie kazda zena dostane prvu ovulaciu po4 rokoch....existuje vobec taka Slovenka? :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Mar 2013, 15:55

Norika, presne, to je to, čo je na tom celé podľa mňa zvláštne.

Ak si dobre ešte spomínam z hodín biológie, tak existuje niečo, neviem presne odborný termín, niečo ako "taktika prežitia druhu". Na jednej strane sú živočíšne druhy, ktoré majú mláďatá dva krát do roka a vo veľkom počte, tam sa predpokladá vysoká strata mláďat (mačky, hlodavce napríklad) a potom na druhej strane živočíchy, kde má samica mláďa možno 3x za život a vždy len jedno (napr slon?, neviem v rýchlosti príklad).... neviem, či do tejto druhej skupiny nepatrí aj taký šimpanz...
?

Pred 100 rokmi bolo bežné, že ženy mali rok, čo rok dieťa. Silne predpokladám, že dojčili všetky rad radom, tandemom. Na druhej strane bolo to prirodzené? Bližšie k tej prirodzenej podstate majú ľudia v pralese, neviem, teraz možno fakt kecám, ale tiež nemávajú veľa detí, ak sa nemýlim... Možno pred tými 100 rokmi, (možno to bolo pred 500, alebo 2000 a viac rokmi), nejakými vonkajšími okolnosťami, keď človek už žil "civilizovanejšie" prešiel podvedome bližšie k tej prvej stratégii, lebo bola vysoká úmrtnosť detí napríklad... A 2000 rokov z pohľadu evolúcie nič neznamená, takže niečo sa adaptovalo a niečo nie....

Ako toto sú moje fantasmagórie :-D možno je to úplná blbosť, každopádne by ma fakt zaujímal názor na toto pani profesorky Dettwyler, neviem, možno aj k tomu napísala nejaké články, ale neviem dobre anglicky..

Edit: som si to prečítala po sebe a dosť meliem, jablká s hruškami :-D
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Mar 2013, 17:39

Carodejnica, odporucam ti knihu Nase deti, nase svety, tam najdes odpovede na mnohe tvoje otazky. Ta kniha sa zaobera etnopediatriou s tym, ze vychadza z antropologie a porovnava rozne kultury. Velmi odporucam.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod kinsi » 14 Mar 2013, 18:58

Norika, lenže my, aj ak by sme dojčili ekologicky, proste nežijeme už tak prírodne, puto matka - dieťa nie je také ako keby si žila niekde v buši a prežitie dieťaťa by záležalo od teba. My svoje deti v pohode nechávame hodinu - dve , aby sme si šli zabehať, kukli film...Myslíme na 1000 iných vecí, ako je starostlivosť o batoľa, riešime veci z práce a pod. A napokon čo je asi najdoležitejšie, dieťa v dnešnej dobe , ak sa odstaví povedzme v 6m, v pohode prežije. A to je ten dovod, prečo v podstate matky so skorým návratom plodnosti majú v naších podmienkach v podstate evolučnú výhodu (schopnosť vyprodukovat viac potomkov). Kedysi a povedzme možno i dnes v ťažších, "prirodzenejších"podmienkach by takýmto matkám polročné deti pri ďaľšej gravidite matky jednoducho mreli od podvýživy...to sa ale už dlhú dobu nedeje, takže tento tlak už nie je(verím tomu, že pred storočiami bol a deti sa rodili skutočne tak, aby v čase ďaľšej gravidity bolo dieťa už odstavené.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 14 Mar 2013, 20:19

JankaMich píše:Carodejnica, odporucam ti knihu Nase deti, nase svety, tam najdes odpovede na mnohe tvoje otazky. Ta kniha sa zaobera etnopediatriou s tym, ze vychadza z antropologie a porovnava rozne kultury. Velmi odporucam.


vau díííík :goodjob: :goodjob:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron