Tandemove dojcenie

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Nov 2012, 10:23

kočky, pridam fotečku hned po navrate z pôrodnice.... Snad sa nam tu nenabura nejaky uchyl :-D :-D fotku som musela dať do čiernobiela aby nebola moc velka
Prílohy
DSCF5734.jpg
(231.1 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Nov 2012, 12:51

klemka super članok :-)

Inak čo sa tyka zaspavania, je to pestre aj u nas :-) ale da sa- Zda sa mi že maly trochu zrozumnel, aj si necha vysvetliť, že najprv nadojčim kristinku a potom dostane on. Sice každe 2 minuty už kriči, že už chce, ale počka, žiadne velke hysaky. No ale nechcem zakriknuť.
A noc je fajn. Manžel spi vedla v izbe, a ja v spalni v strede, po oboch stranach deti. PRvy den sme skusili, že bude Dominko spať s tatinom, no ked sa zobudil a zistil, že nieje somnou pribehol a tak sa rozobral, že bol 3 hodiny hore
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 12 Nov 2012, 13:18

Vejula, krasni ste ! A smejem sa tu, ze to tricko takto nosim aj ja,ked dojcim oboch :) Tak drzim palce, nech sa dalej dari!
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 28 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 11 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod tina » 12 Nov 2012, 14:12

ozaj ste kraasni! a maly ako zlato poskuluje po sestricke...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 12 Nov 2012, 20:53

uzasna fotka, vejula! Drzim palce, nech sa vam takto dari aj dalej ;)
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod luciole » 12 Nov 2012, 22:16

nádherní ste! :love:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 15 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 20 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Nov 2012, 08:47

jeej dakujem vam všetkym. No maly je teraz riadne motivovany, hlavne ked vidi malu na prsniku... Momentalne davam jeden prsnik malemu jeden malej, a mam pocit, že to vychadza tak akurat. LEn v noci, kedže sa maly už tak nebudi tak dam malej aj z druheho, nech mi nepraskne

Ešte som sa chcela spytať, mliečko sa vždy prispôsobuje tomu menšiemu babatku zložením?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Nov 2012, 09:02

Všeobecne je lepšie prsníky deťom nerozdeľovať a to najmä z dvoch dôvodov:
1. dojčenie okrem ineho pomáha aj rozvoju mozgu a zdá sa, že pre to je fajn dojčiť z oboch prsníkov, pretože to potom rovnomerne stimuluje aj pravú aj ľavú hemisféru
2. dojčenie s rozdelenými prsníkmi je v zásade dojčením z jedného prsníka - táto stratégia so sebou prináša riziko znižovania tvorby mlieka
Je úplne jedno rozmýšľať pre koho sa to tam vlastne tvorí mlieko. Po pôrode sa tvorí kolostrum a potom postupne sa mlieko mení. Prispôsobuje sa najmä mladšiemu dieťaťu a jeho potrebám. To však neznamená, že pre staršie dieťa je nevhodné a že by bolo lepšie ho odstaviť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Nov 2012, 09:28

klemka vdaka za radu. Ja som icgh rozdelila najmä kvôli tomu, že maly pokašliava a bojim sa aby to nechytila mala. A zas umyvať bradavky za každym čo maleho nadojčím podla mna tiež nieje najvhodnejšie, aby sa moc nevysušovali... Mysliš že ako by som mohla toto riešiť aby mala od Dominka nechytila kašel?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Nov 2012, 10:50

Rozumiem, ale toto nie je účinné opatrenie v prevencii choroby.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Nov 2012, 11:11

Klemka, aha, to som pravdupovediac prekvapena, ze aj pri tandeme je dobre prsniky striedat, ja som zila v tom, ze je vyhodne mat pre kazde dieta vyhradeny, aj kvoli zlozeniu mlieka. Teda nejak som sa o to vyhradenie nesnazila, niekolko tyzdnov som striedala, postupne sa vyhradili, zdalo sa mi to aj vyhodne pri zvladani ziarlivosti (Michalka si sakra dobre strazi, co je jej a co Adelkine). Obe piju statocne, nemam pocit, ze by bol jeden mensi. Myslis, ze by bolo lepsie ich striedat?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Nov 2012, 12:10

Ak sa mamička rozhodne zaviesť nejaké pravidlá pre dojčenie, malo by to byť z dôvodu jej osobných potrieb, lebo jej a jej rodine to tak vyhovuje. Nemalo by sa to diať pre nejakú obavu, ako napr. pre obavu z prenosu infekcie alebo z obavy o to, aby mlieko bolo dosť dobré, pretože takéto obavy v skutočnosti nemusia byť založené na dôvode založenom na skutočne overených informáciách.
Myslím si teda, že najlepšie je nebáť sa vopred a robiť to tak, ako to konkrétne tandemovo dojčiacej mamičke vyhovuje. Ak vyhovuje zaviesť jeden prsník, ako napr. preto, že sa zdá, že to pomáha riešiť žiarlivosť súrodencov, samozrejme, prečo nie. Len - ako som spomenula, je dobré vedieť, že dojčenie z jedného prsníka môže viesť k znižovaniu tvorby mlieka a dať si na to pozor. U Vás, Janka, vyzerá, že to nespôsobilo problémy, takže toto riziko sa u Vás nestalo skutočným.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 13 Nov 2012, 13:09

U nas tak isto ako u Janky- zo zaciatku striedanie, ale potom sa strany vyhradili pre kazdeho podla toho, ako mi to najlepsie vyhovovalo z praktickych dovodov. Tiez som nikdy nepozorovala znizenie tvorby..Vela sa nasmejeme, ked starsi syncek ukazuje, kde je jeho "mleko" a kde bracekove..
Co sa tyka obavy pred moznou nakazou- ja som toto vzdy brala tak nejak osudovo- ked to dostane aj ten druhy, nedalo sa tomu zabranit..Podla poslednych skusenosti, co sme uz od septembra viac krat soplavi, alebo ukaslani, to ide od jedneho k druhemu, nic s tym nenarobime..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 28 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 11 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Nov 2012, 21:55

vdaka, klemka. Ja som sa praveze bala, ze sa mi tvorba moze znizit, ked zacnem prsniky miesat: napriklad nadojcim Adelku z Miskinho, kym je ta v skolke, a potom zlenivie ten Adelkin. Ale je to len moja fantazia :)

Tiez som nakazy neriesila, ako u Miriam, tuto jesen su deti kazdu chvilu soplave, obcas aj kasel sa pridruzi, Miska totiz zacala chodit do skolky. No co narobim, druhe dieta proste vyrasta v uplne inych podmienkach ako prve.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Nov 2012, 15:43

joj kočky, lenže naša malička ma tyžden, a Dopminko dostal už aj teplotu. Nemyslim, že by bolo vhodne, teraz jej davať s prsnika z ktoreho pil dominik bez umytia. Tak to proste citim. Skutočne nechcem aby taka malinka ochorela, ved sa len teraz vykklubala z bruška a hned taketo skušky imunity. Ako určite o par mesiacov to už riešiť nebudem, ale teraz je to skoro. Pretakto maličke dieťatko môže byť aj nevinna choroba nebezpečna
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Nov 2012, 18:38

Vejula, jasné a ako matka robíš rozhodnutia. Len v prípade takýchto chorôb je ich infekčnosť aj v prenose kvapôčkovou infekciou, ak ste spolu v jednej miestnosti, malo by to byť v zásade jedno... Navyše - môžeš toto robiť počas tejto choroby a potom to zase zmeniť. Materské mlieko v týždni života dieťaťa inak obsahuje viac bielych krviniek než sa nachádza v takom istom množstve krvi u dospelého človeka. Plus bábätko má samo od seba veľa protilátok ešte z tehotenstva. Malo by to zvládnuť. Držím palce.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 14 Nov 2012, 22:36

Vejuli, drzim palce, nech malinku nakaza obide a syncek nech je coskoro fit !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 28 dní
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 11 mesiacov, 11 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 16 Nov 2012, 17:04

dakujem kllemka za povzbudenie. Synček je už celkom ok, ale pre zmenu to riadne draplo mna, tak sa len modlím abz to mala nechytili odomna. Doktorka povedala aby so nosilak nej rušku. Mne to pripada uplne zbytočne, ta ruška si myslim, že vôbec nepomôže... Navyše Dominik by asi nezniesol aby som chodila s ruškou po byte cely den. Ach tak dufam, že mliečkovanie pomôže
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Nov 2012, 17:19

Infekčné choroby fungujú nasledovným spôsobom:
- inkubačná doba - čas, odkedy sa človek stretol s ochorením, ale ešte nie je chorý viditeľne navonok, ešte nevie, že je chorý
- choroba - choroboplodné zárodky sa namnožili natoľko, že človek cíti, že mu robia zle
Človek je infekčný už pár hodín až dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý - ku koncu inkubačnej doby.
To znamená, že dcérku si už vystavila choroboplodným zárodkom, ktoré spôsobujú tú Vašu chorobu. Nehovoriac o tom, že už synček bol chorý. Dávať si rúšku teraz znamená úplne zbytočne si komplikovať život. To, že Ty si už chorá a dcérka ešte nie je, dáva nádej, že jednoducho chorá nebude vôbec alebo to bude mať mierny priebeh u Teba. Medzičasom jej totiž posielaš kopec protilátok a bielych krviniek cez materské mlieko. Preto sa u nej možno ani nestihnú namnožiť pôvodcovia tej choroby natoľko, aby bola viditeľné chorá.
Takto inak funguje dojčenie aj pri mnohých iných chorobách a to znamená, že dojčené dieťa sa síce stretne s chorobou, teda jeho imunitný systém dostane nejakú robotu, ale neochorie - to, čo by sme očakávali, že urobí očkovanie. Dojčenie pomôže, aby dieťa získavalo odolnosť, ale pritom sa nemuselo s tou chorobou reálne trápiť. Nie je to skvelé?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 16 Nov 2012, 17:57

Klemka píše:Infekčné choroby fungujú nasledovným spôsobom:
- inkubačná doba - čas, odkedy sa človek stretol s ochorením, ale ešte nie je chorý viditeľne navonok, ešte nevie, že je chorý
- choroba - choroboplodné zárodky sa namnožili natoľko, že človek cíti, že mu robia zle
Človek je infekčný už pár hodín až dní pred tým, než vôbec vie, že je chorý - ku koncu inkubačnej doby.
To znamená, že dcérku si už vystavila choroboplodným zárodkom, ktoré spôsobujú tú Vašu chorobu. Nehovoriac o tom, že už synček bol chorý. Dávať si rúšku teraz znamená úplne zbytočne si komplikovať život. To, že Ty si už chorá a dcérka ešte nie je, dáva nádej, že jednoducho chorá nebude vôbec alebo to bude mať mierny priebeh u Teba. Medzičasom jej totiž posielaš kopec protilátok a bielych krviniek cez materské mlieko. Preto sa u nej možno ani nestihnú namnožiť pôvodcovia tej choroby natoľko, aby bola viditeľné chorá.
Takto inak funguje dojčenie aj pri mnohých iných chorobách a to znamená, že dojčené dieťa sa síce stretne s chorobou, teda jeho imunitný systém dostane nejakú robotu, ale neochorie - to, čo by sme očakávali, že urobí očkovanie. Dojčenie pomôže, aby dieťa získavalo odolnosť, ale pritom sa nemuselo s tou chorobou reálne trápiť. Nie je to skvelé?


KLemka, ja som teraz chora, uz asi mesiac vlastne, beriem druhe ATB...s malym pijem z rovnakeho pohara, krmila som ho rovnakou lyzickou...a jemu nic nie je...tiez ho tak dokaze dojceie chranit?? ja som sa az vcera zacala uvedomovat, ze ho furt krmim s tym, co som mala v ustach ja....nepozerajte na mna krivo za to prosim :-D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 29 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Nov 2012, 19:54

Imunita je komplexná vec. Nezávisí len od dojčenia. Je ťažké povedať, čo konkrétne pomáha Janíčkovi. Štúdie hovoria, že deti, ktoré nie sú dojčené dlhodobo, bývajú štatisticky choré častejšie a ich choroby majú horší priebeh. V materskom mlieku sú mnohé látky, ktoré komplexne pomáhajú v imunite dieťaťa, navyše matka počas svojej choroby dáva do materského mlieka špecifické protilátky, ktorými bojuje proti tej chorobe, ktorou práve trpí a tie pomáhajú dieťaťu bojovať proti tým choroboplodným zárodkom, ktorými matka infikuje okolie. Toto všetko môže spôsobiť, že dieťa matkinu chorobu vôbec nedostane aj vďaka dojčeniu. Nefunguje to však na 100 % pri všetkých dojčených deťoch. Štatisticky to ale robí významnú pomoc pre dieťa.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod luludi » 16 Nov 2012, 20:11

vejula - absolutne uzasna fotka :love: mne je velmi luto, ze sa mi syn odstavil pocas tehotenstva - po prichode z porodnice, ked zvedavo pozeral, ako sa milotka dojci, som mu viackrat ponukala prsko, ale nechcel - asi to bude tym, ze bolo lave - to ani jednemu z mojich deti nechuti :mrgreen: Drzim silno prst, nech sa vam takto krasne dari nadalej.

Klemka, az v tejto teme som si vsimla clanok http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... enosti.pdf je vyborny :goodjob: dakujem.
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 20 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 16 Nov 2012, 20:42

Díki, luludi. Najväčšia vďaka patrí Janke a Miriam za poskytnutie skúseností.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod luludi » 16 Nov 2012, 21:09

vejula - absolutne uzasna fotka :love: mne je velmi luto, ze sa mi syn odstavil pocas tehotenstva - po prichode z porodnice, ked zvedavo pozeral, ako sa milotka dojci, som mu viackrat ponukala prsko, ale nechcel - asi to bude tym, ze bolo lave - to ani jednemu z mojich deti nechuti :mrgreen: Drzim silno prst, nech sa vam takto krasne dari nadalej.

Klemka, az v tejto teme som si vsimla clanok http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... enosti.pdf je vyborny :goodjob: dakujem.
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 20 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod vejula » 16 Nov 2012, 21:24

klemka vdaka za odpoved. Fakt ma to moc upokojuje. Ono je fakt, som s malou stale spi hned vedla mna, celu noc na nu funim, aj cely den, rada sa nosí, a keby som ju mala odkladať za každym čo sa chcem vysmrkať tak by chuda bola stale prehadzovaná.
Ja verím a dufam, že tie protilatky v mliečku pomôžu aby ostala zdravučka :-)

luludi, vdaka. Maly je teraz taky cicikovy, viac jak mala. JA vravím, že nakoniec sa snad odstavia aj spolu :-D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron