Tandemove dojcenie

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Jún 2012, 17:26

tiez gratulujem Algon :) , a dakujem za pekne poucne prispevky
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod algon » 12 Jún 2012, 13:55

kinsi, tina dakujem pekne za gratulacie, uz mi to vsetko pripada ako neskutocny sen, keby som neni doktorka, a nepostavila by som si hlavu, keby som nejaka jednoducha zena (nemyslim to vobec v zlom) a dvoverujem, co sa mi rozpravabez rozmyslania, tak mi dieta vytrhnu skoro o mesiac skor a ktovie ako by to vsetko dopadlo....uz som sama aj zacala mat strach, ab to vsetko uz bolo za mnou, lebo aj cela moja rodina bola na nervy, uz mi vsetci chceli vybavovat sekciu, inukciu, porodnikov, no katastrofa...prvy syn bol indukciou, ale tento druhy spontanny porod, to sa neda porovnat, ked uy vsetko bolo na porod pripravene...ale som totalne mimo temy, ospravedlnujem sa
No po mesiaci to u nas vyzera takto ;) Pisala som, ze starsieho som odstavila po navrate z porodnice, on to znasal velmi dobre, mne trvalo dlhsie, nez som to spracovala, ale pre mna tandem akosi psychicky nenasiel odozvu. Starsi Misko vobec nemal problem sa odstavit po vysvetleni, ze mliecko je pre babatko, ved neustale vytahujem prsnik pre mladsieho a on vobec nepyta, maximalne pride a pohladka a ukaze, ze babo papa, tak som rada, ze snad neutrpel velku ujmu, ked sme skoncili. Ziarlivost sa u neho voci malemu nejak zatial neprejavuje, neustale ho chodi bozkavat, strasne by sa s nim uz chcel hrat, musim ho s malym nahanat po dome, akoze chytat ho tymi malickymi rucickami, hrat sa na schovavcku, stale mu nosi hracky len stale musim striehnt, abz mu neublizil. Najvacsie nezhody mame so spanim, ked chcu obaja naraz spat a nie vzdy sa da oboch zobrat na ruky, ale vtedy pustim rozpravky, maleho dam na prsnik, starsieho schovam pod druhe kridelko a vacsinou to bez nejakeho extra placu zvladneme, len teda rezim poriadny este nemame, kazdy den chodia spat inokedy....
Som zvedava, co nove nam napisu miriam a janka, aj ked teda ja tandem netaham, rada citam, ze su take uzasne zeny a matky, co to to s prehladom zvladaju :goodjob:
algon
 
Príspevky: 52
Registrovaný: 25 Mar 2011, 13:00
Počet detí: 1
1. dieťa: Michal
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Juraj
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 13 Jún 2012, 20:42

algon, kinsi, no aby som to uviedla na pravu mieru, ja to teda vobec nejak uzasne nezvladam, prave naopak, mam dojem, ze kazdy den uplne zlyhavam. Vzdy potom vecer a rano dufam, ze nabuduce to uz bude lepsie, no zvycajne nasleduje len dalsi katastrofalny den: nic nestiham poriadne, ked sa mi podari venovat trochu Miske, vymyslam pre nu, co sa len da, uplne na mna dlabe, kazda aktivita ju bavi tak tri minuty, aj to ju musim intenzivne smerovat, nech pri tom aspon tie tri minuty vydrzi, nakoniec si aj tak dookola pyta pustit z youtube nejaku debilinu, ja to vzdavam a pustam jej to, lebo nutne potrebujem utisit a uspat vrestiacu Adelku, tak len popritom sledujem, ako na to cumi s prstami strcenymi do ust, sliny jej stekaju snad az po lakte, mne je do placu, lebo neviem, ci mi z nej nevyrasta nejaky priblbly tvor, alebo ci sa len nechava inspirovat Adelkou s tym ozuzlavanim ruk. Obe su teraz akesi nachcipane, takze medzi deti s nimi nejdem, ked je vonku hnusne a fuci (u nas fuci skoro stale), tak ani von s nimi nechcem ist, kedze nie su celkom zdrave, to je dost horor, Misku treba aspon dvakrat denne poriadne vyvencit, aby sa s nou dalo existovat. Stratka som na konci sil, den travim s dvoma nespokojnymi detmi, stracam nervy a kricim obcas po Miske ako sibnuta, lebo som vytocena aj z jej spravania, ked doma pomaly a systematicky vsetko demoluje, aj z Adelkinho kriku, a rozmyslam, ako dlho to este vydrzim, nez sa nervovo zrutim. Takze asi tak nejak.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Jún 2012, 22:26

A co takto ujst na chvilu ku rodicom, nacerpat trocha sil? Stres dojceniu rozhodne neprespieva :-| .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 14 Jún 2012, 20:45

No uvazovala som presne o tom, ze sa zbalim a vypadnem na nejaku dobu k nasim. No ked su deti nie celkom zdrave, tak tam nechcem, lebo moja mama ma po vsetkych tych terapiach (chemo-, radio-), co absolvovala, dost problemy s imunitou. No a ked su deti zdrave, tak to mozem ist cez den doobeda aj poobede von, aj sa stretnem s inymi mamickami a dobre mi urobi s nimi pehodit slovo, aj Miska je zvladnutelnejsia, ked len nesedi doma. Takze mi treba len preckat taketo hlupe dni.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 14 Jún 2012, 22:22

Ja si tiez nemyslim, ze by som bola uzasna matka, ktora vsetko s prehladom zvlada- obzlast nie koli tandemu..predpokladam, ze by si kopa ludi tukala na celo, keby vedeli, ze synov dojcim oboch.Preto ma velmi tesim, ze aspon tuto na fore za to zliznem pochvalu :) Ale nie, vazne..tandem nie je to, co je na starostlivosti o dve malicke deti, to tazke..Tazke je ustriehnut si ich rezim, zladit ich spanky, naplnat promptne ich potreby, dostatocne sa im obom venovat, co-to porobit aj v domacnosti a trpezlivo snasat vsetky tie mrncania, place a kriky..Janka to vo svojom predposlednom prispevku opisala vystizne..Aj ja sa obcas bojim, co z mojich deti vyrastie, kedze malemu sa nemam ani kedy venovat, co so mnou starsi stale cvici, kazdu chvilu po nom niekde odpratavam nejaku neplechu a kedze mam uz po krk jeho hysterickych placov koli tomu, ze mu nieco zakazem, tak uz castokrat dopredu mavnem rukou a dovolim, len nech je klud..Obaja su zlati, krasni a moji najdrahsi, ale vycerpat teda dokazu az- az..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 14 Jún 2012, 22:42

To co nase deti potrebuju predovsetkym je kazdodenna normalna aktivita okolo domacnosti pri ktorej su oni pritomni spolu s maminou. 8 mesacnemu drobcovi maximalne vyhovuje neustala pritomnost mamicky a dojcenia a ma neskutocne zaujimavy zivot, lebo ma este starsieho surodenca, s ktorym mamina stale podnika nieco zaujimave (hoci upratuje jeho hracky :D ) a on to moze z bezpecia sledovat a postupne napodobnovat (Napr. rozhadzat ich opat rozhadzat). Nie je o nic ochudobneny - vsetku energiu a vychovu co si davala starsiemu, ten postupne prenesie na toho mladsieho.

Jednoducho sa to pise, ale niekedy je problem si vobec sadnut ku kave ;) . Este si vdaka dojceniu mozes aspon na chvilu vobec posediet :goodjob: .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 12 Júl 2012, 18:39

miriam, ako sa vam dari? Stale veselo tandemujete? Chcela som sa opytat, ci aj ty citis ten rozdiel v tahu starsieho a mladsieho? Miska ked pije, tak to citim uplne ako take brnenie, ked sa spusta mlieko, lebo ved tah ma podstatne lepsi nez parmesacne babatko, a trva to vzdy dost dlho, lebo mlieka je dost, vsakze, a po nejakej chvili je mi to uz dost neprijemne, tak fyzicky. Aj ty si take riesila?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 13 Júl 2012, 21:59

Ahoj Janka, ano, stale tandemujeme, mame za sebou uz aj 10-dnovu dovolenku pri mori a zazila som tam dojciace terno od starsieho- bol a chcel byt na prsniku takmer nonstop..U mladsieho som ziadne zmeny v spravani nezaznamenala, ale pre starsieho bol pobyt mimo domova zrejme velmi velkou zmenou. Do toho horucavy, nove nepoznane veci a skusenosti..bolo to velmi vycerpavajuce. Krical na mna mama ham este aj ked som sa konecne utrhla zaplavat si :)
Po navrate domov sa to nastastie vratilo do povodnych kolaji, aj ked unava a vycerpanie zo starostlivosti o drobcov uz niako nie a nie opadnut..ako to zvladas Ty ?
Jasne, aj ja citim velky rozdiel v prisati, presne ako pises, starsi sa prisava silnejsie a ked sa mu spusti mlieko, mavam az pocit, akoby som citila aj zuby...no neviem, ako to opisat...Malinkemu teraz akurat vysli prve jednotky, tak ich uz na mne vyskusal, ked zasypim, ohromne sa na tom zabava- pamatne Klemkine, asi neexistuje dojca, ktore by to nevyskusalo :)
Chapem, co myslis tym, ze sa citis az neprijemne, mna to uz niekedy tiez obtazuje, dojcit oboch..dalo by sa o tom asi diskutovat, kolko krat vzniknu vselijake situacie..Ale zatial sa este vzdy drzim a snazim sa byt optimista- a to nielen v kojeni, ale vobec..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 14 Júl 2012, 21:05

jej, miriam, tak o pekne, ze uz aj dovolenku pri mori ste stihli. My nikam nepanujeme ist, ani sa mi nikam nechce, len po rodine pobehat. A zacal sa mi akysi neuveritelne nadherny cas. Bola som na predlzenom vikende na chalupe u nasich a strasne mi to pomohlo, ze som vypadla na chvilu z dennodennej rutiny, ani som sa neobzrela o varenie ci upratovanie, len sa starala o drobcov, aj to Miska lietala kade-tade a perfektne sa vela aj sama vyhrala v novom prostredi a vybehala s detmi mojej sesternice. Teraz je manzel viac doma, vzal si dovolenku, ze porobi konecne co-to okolo domu, lebo doteraz nic nestihal, od rana do vecera v praci, najprv som sa bala, ze budem mat akurat pridanej roboty s varenim, ale Miska si ho dost uziva a mne to fakt straaasne pomaha, ze nevisi od rana do vecera len na mne (nemyslim len dojcenie, ale tak celkovo). Tak mi zrazu aj tie neprijemne pocity z dojcenia akosi prestali prilis vadit. Myslim, ze som uz bola akurat strasne vycerpana, to som citila, ze uz fakt nevladzem, a kazda blbost ma hrozne rozculovala, to sa nedalo napravit ani dlhym spanim, akoze vecer chodit skoro do postele a kaslat na domacnost. Musim si zapamatat, ze ked sa opat zacnem citit zrela na blazninec, tak sa zbalim a na tyzden s detmi vypadnem prec. Zrazu mam zase radost zo zivota a nemam pocit, ze sa len sukam cez jeden den do druheho. A mozno aj to pomohlo, ze horucavy konecne ustupili.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod tina » 14 Júl 2012, 21:22

dievcata ja tak rada citam tuto temu...nielenze je to poucne...ale aj velka podpora v tom comu verim, citim navzdory celemu okoliu. dnes sa zas nakopilo prilis vela takych zazitkov, ze som si mala pripadat ako divna extremistka - fanaticka, koli tomu, ze by som svoje dieta rada kojila do prir. odstavenia, aj keby v tandeme...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Júl 2012, 12:59

tina píše:dievcata ja tak rada citam tuto temu...nielenze je to poucne...ale aj velka podpora v tom comu verim, citim navzdory celemu okoliu. dnes sa zas nakopilo prilis vela takych zazitkov, ze som si mala pripadat ako divna extremistka - fanaticka, koli tomu, ze by som svoje dieta rada kojila do prir. odstavenia, aj keby v tandeme...

u nas sa tandem neriesi....ale uz tiez pomaly zacinam citit natlak okolia na dlhodobe normalne dojcenie....ktore nechapu........a to este nema ani dva roky :D bude to este hoprise...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Júl 2012, 13:16

zaujímavé, u nás, ako sme sa prehupli cez rok a ja som neodstavila, skončilo to akýmsi pomysleným "mávnutím ruky" že teraz je už tak či tak neodstaviteľný. naši dokonca vtipkujú, že malý bude mať výnimku zo školy, aby mohol odbiehať na dojčenie :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Júl 2012, 15:59

shira píše:zaujímavé, u nás, ako sme sa prehupli cez rok a ja som neodstavila, skončilo to akýmsi pomysleným "mávnutím ruky" že teraz je už tak či tak neodstaviteľný. naši dokonca vtipkujú, že malý bude mať výnimku zo školy, aby mohol odbiehať na dojčenie :lol: :lol:

no ved aj u nas predpokladaju ze budem dlho dojcit, len nechapu ze preco...skor bude maly pokladany za zavislaka...tak som to myslela....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod matja » 17 Júl 2012, 21:02

Dievčatá, keď dojčíte tandemovo, umývate si prsníky medzi dojčením jedného a druhého dieťatka?

Ak vás to zaujíma, napíšem, ako je to u nás. Syna som bohužiaľ musela odstaviť, keď som bola tehotná, lebo ma príšerne boleli prsia. Vtedy mal 2 roky a 3 mesiace. Po pôrode mal znovu občasný záujem o prsník, ale skôr len tak výnimočne, určite nie každý deň. Mala som dojem, že ani neťahá, že stratil sací reflex, ale niekedy sa naozaj stáva, že mi prsník vyprázdni. Ale to musí byť plný, sám si mliečko už asi nevie vytvoriť.
Ale niekedy, keď si pýta, mu nedám, poviem, že sa mi ešte mliečko nevytvorilo. Napríklad dnes v noci sa mi nechcelo vstať a umyť potom prsník, ak by sa napil, aby som mohla dať o chvíľku dcérke.
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Júl 2012, 21:17

matja píše:Dievčatá, keď dojčíte tandemovo, umývate si prsníky medzi dojčením jedného a druhého dieťatka?

Ak vás to zaujíma, napíšem, ako je to u nás. Syna som bohužiaľ musela odstaviť, keď som bola tehotná, lebo ma príšerne boleli prsia. Vtedy mal 2 roky a 3 mesiace. Po pôrode mal znovu občasný záujem o prsník, ale skôr len tak výnimočne, určite nie každý deň. Mala som dojem, že ani neťahá, že stratil sací reflex, ale niekedy sa naozaj stáva, že mi prsník vyprázdni. Ale to musí byť plný, sám si mliečko už asi nevie vytvoriť.
Ale niekedy, keď si pýta, mu nedám, poviem, že sa mi ešte mliečko nevytvorilo. Napríklad dnes v noci sa mi nechcelo vstať a umyť potom prsník, ak by sa napil, aby som mohla dať o chvíľku dcérke.

a aky dovod je na to,aby sa prsniky umyvali?? :lol:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Júl 2012, 21:20

Celkovo pri dojceni odporucame normalnu hygienu, ziadnu nadstandardnu - t.j. bezne sprchovanie, skor obycajna voda ako nejake sprchove gely. Ono priroda to ma uzasne zariadene - prakticky ziaden cicavec si prsniky neumyva, na zapaly netrpi a napriek tomu dojci mnohokrat i viacero potomkov naraz (len si spomemne na taku prasnicu :D ). V skutocnosti najlepsiu ochranu poskytuje materske mlieko a aj samotne sliny dietatka plnia ochrannu funkciu. Po nadojceni, ak je mozne, nechat prsniky vysusit volne na vzduchu, aby sa netvorila vhodna klima pre kandidu.

Pri dojceni mimo ine dochadza ku komunikacii dietatka s mamickou - dietatko pomocou slin odovzdava info o zdravotnom stave a protilatkach, ktore potrebuje, aby mamicka vytvorila. Taktiez mamicka ma v sebe protilatky proti chorobam, s ktorymi sa pocas dna stretla. Kedze matka a dieta su obvykle spolu, su to zvycajne tie iste choroby, ale s postupnym osamostatnovanim dietata, jeho pohybe v kolektive inych deti a skumani okolia najlepsie testovanim vlastnymi ustami je tych protilatok treba viac. Preto napr. v MM rocneho dietata najdeme i viac vitaminov a ochrannych latok.

A teraz logicky ku dvom detom na prsniku - mamicka ich pobytom dostava viac info a viac poziadaviek na ochranne latky. Takze mensie babo ani nemuselo prist s patogenom este do styku, ale vdaka surodencovi uz ma nato ochranne latky.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Júl 2012, 21:44

matja, nie neumyvam, nikdy som neumyvala, to by som chvilami ine ani nerobila. Na zaciatku som nad tym zavahala, ci je to rozumne, ked sa bakterie z jednej pusy prenasaju hned do druhej, napriklad tie, co kazia zuby. Potom ma tiez skrelo, ked som isla do porodnice s mladsou na prevazenie, zahlasili mi tam, ze ma mala v puse soor a dali mi nejaky prasok, ktorym to mam vytierat a vraj aj bradavky si mam potierat, lebo aj tam to mam, ked to ma ona v puse, tak mi zislo na um, ze ved mozem natierat kolko chcem, ked sa to stale bude kultivovat v puse starsej, tak som aj tej parkrat strcila toho prasku do ust, no potom som sa na to vydlabla, ked moj pediater ziaden problem hodny riesenia nevidel. Postupne som prsniky vyhradila, kazda mala svoj, tak to uz vobec nebolo co riesit. No a v tomto veku malej, ked vidim, co vsetko si uz vopcha do ust a olizuje, hentaka hygiena nema abosulne ziadny vyznam.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod matja » 18 Júl 2012, 10:01

Ďakujem za odpovede. Mne ide hlavne o to, aby starší syn nenakazil maličkú. On býva často chorý a okrem toho už má celý chrup, síce ho má v poriadku, ale presne ako Janka, obávam sa prenosu baktérií, ktoré spôsobujú kazy.
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 18 Júl 2012, 10:57

ani ja neumyvam, este ako tehotna som citala, ze to ani nie je potrebne, ak by sa aj niaky virus ( chripka alebo take nieco) u nas vyskytol, prenesie sa to aj keby sa nedojcili z toho isteho prsnika...tiez maju prsniky rozdelene, aj ked ranne kojenie maju obratene- kedze malinky v noci vypije aj z prsnika starsieho..
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod miriam » 18 Júl 2012, 11:20

Janka, dobre sa to cita, ze mate teraz prijemne obdobie, drzim palce, aby vydrzalo co najdlhsie..Ja som tiez velmi spoliehala, ze si odpociniem na dovolenke, ale tym, ze sa tam starsi spraval akoby neisto, stale sa dozadoval dojcenia, mrncal, posobil unavene..som sa velmi zaoberala tym, ci bol vobec dobry napad tam cestovat a moja nalada sla dolu vodou..Malinky si more velmi neuzil, na slniecku dlho nevydrzal a na plazi pod slnecnikom ho hracky bavili len chvilu- o to aktivnejsie sa snazil napchavat si pusinku kamienkami, takze som bola ako na trni a len som striehla, ci nieco nezjedol..Cele dni som, rovnako ako doma, prisposobovala cas ich rezimu a tym padom som iba presla so stereotypom na ine miesto..Nelutujem ale, ze sme tam boli, ved uzasny vzduch a more nam iste len prospelo..Ked budu chalani vacsi, bude to lepsie..
Velmi ma trapilo, ze len co som sa vzdialila, dokazal sa starsi zabavat s tatinom, uzival si, vyzeral spokojne. Presne ako pise Shira v inej casti fora, akonahle zbadal mna, zacal sa mi driapat do vystrihu,strhaval zo mna plavky, mrncal, nevedel sa odcucnut..tiez som si pripadala ako chodiaci prsnik..Doma je to podobne, ale na dovolenke to boli uz fakt extremy..
Tu doma teraz bojujeme s vybuchmi vzdoru, castym pistanim, starsi si vynucuje len to, co on chce, byva ako z divych vajec- obcas mam pocit, ze len chodim a spratavam po nom a na maleho ani nemam cas..Kladiem si za vinu, ze sa asi nudi, ze keby som bola flexibilnejsia a vymyslela niaky zazivnejsi program, bol by spokojnejsi, ale zrejme je to len take obdobie..Drzim sa aspon, aby som na neho nekricala, aj ked napriklad siesty krat ho trpezlivo upozornovat, ze braceka sam prenasat nemoze, uz nevladzem a nakricim na neho..Nie je to az take zle, ale par krat do dna sa proste stane, ze maleho zhodi, strci do neho, ked mu berie hracky, alebo mu naopak vytrhne z rucky to, s cim sa maly prave hra..
No a maly ten si na mna teda riadne vymyslel- uz vyse tyzdna takmer uplne odmieta nosenie v manduce. Ked ideme popoludni von, len co zajdem za roh, zacne sa vzpierat, plakat, neostava mi, nez ho vybrat a druhou rukou tlacit buginu so starsim..Takto sa takmer nikam nedostaneme, takze si dlhsie trasy ani neplanujem. Rovnako ako to mal jeho bracek takto pred rokom, odkedy sme nacali 10-ty mesiac, zacina mat problem s popoludnym spankom- unava je, ale nie a nie zaspat..Posledne 3 dni som to uz vzdala a jednoducho ho popoludni proste neuspavam- velmi sa to ale odraza na jeho vecernej nalade a z kludneho babatka mame nervozny uzlicek...Netusim, co s tym, kedze ani starostlivost o starsieho mi v popoludnych hodinach neumoznuje venovat sa tomu, aby som skusala a sledovala, ci uz ide maly spat, alebo az o 15 minut...neviem...
Radsej uz ale koncim, nech to nevyzera, ze sa len stazujem :)
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod matja » 18 Júl 2012, 14:14

Prečítala som si posledné 2 strany tejto diskusie, ako krásne sa to čítalo. :) Úžasne viete písať o dojčení a o vašich pocitoch :-)
U nás to okrem mňa a muža nikto z rodiny nevie, že starší sa občas pricucne. :dojcenie: O mesiac už bude mať 3,5 roka :D
matja
 
Príspevky: 21
Registrovaný: 25 Mar 2011, 09:04
Počet detí: 2
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 10 dní
Rokov: 12 rokov, 4 mesiace, 27 dní

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Júl 2012, 14:17

:mrgreen: miriam ja stale len nemo citam, ako fungujete, ja si neviem predstavit, akoby som to zvladla s nasim o mesiac mladsim od vasho, a este s jednym o rok mladsim...nas je pre mna babatko, a aby nosil este mensie babatko , niekde prenasal, mi pride neuveritelne, ze je uz taky velky....proste mam pocit,ze este potrebuje plnu moju starostlivost a ak by bol dalsi surodenec, tak by to bolo tazke, ....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Júl 2012, 22:39

norika podobne, s naším býva občas peklo, ale pred rokom bolo ešte väčšie peklo.. tak si neviem predstaviť, jedno aj druhé spolu :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Tandemove dojcenie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Júl 2012, 23:31

Matja, super, + vie o tom dalsi okruh mamiciek pozitivne tymto smerom naladenych, takze dufam, ze sa citis uz trocha normalnejsie.

Co sa tyka protilatok - vacsinou skor nez choroba prepukne, tak bacily su uz v priestore. To je tiez vyhoda pri tvorbe protilatok, ze tiez sa zacnu tvorit tiez skor, nez choroba prepukne. T.j. starsi je na prsniku skor, nez si niekto vsimol, ze je chory. Protilatky sa zacnu tvorit tiez skor, a tak sa velmi lahko moze stat, ze starsi ochorie a mladsi nie, nakolko mal v sebe pred prepuknutim choroby dostatok protilatok. Ja by som to tiez povazovala za velku vyhodu, ze takymto sposobom su vystaveni roznym bacilom este pocas dojcenia, buduju si tym dobru prirodzenu imunitu - telo si to jednoducho zapamata, ze s tou chorobou uz bojovalo.

Co sa tyka prenosu zubneho kazu, urcite hrozi skor od dospeleho ako od ineho dietata. Mimochodom, v MM je vela protilatok, urcite aj okolie bradaviek a dvorca je prirodzene imunizovane.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron