Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 08 Sep 2012, 08:26

Ďakujem Klemka, tušila som , že to asi bude normálne, len ma prekvapila tá zmena - takto podobne ma bradavky boleli v prvom trimestri, potom to akoby ustalo a teraz je to zase. No ale hádam to už nejako dobojujeme :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 20 Sep 2012, 16:18

Po dlhsom case sa hlasim... Mlieka je uz pomenej, ale kolko je, tolko je. Cicku si pyta stale. Aj ked dost casto a dlho si len tak dudluje. Potom z toho vznikaju komicke dialogy medzi nami pocas dojcenia. :-D
Dnes som bola na sone a merani NT. V pondelok idem na glukozovy test. Schudla som uz 7 kil, ale kedze nepatrim medzi najchudsie, tak to nevadi. Babo rastie tak ako ma, tak je vsetko v poriadku.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 22 Sep 2012, 00:04

:goodjob: :dojcenie:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 22 Okt 2012, 10:41

Uz som v 17.tt, stale sa dojcime. Niekedy mam pocit, ze mlieko uz nemam vobec. Ked si stlacim prso, tak nevytlacim ani kvapku. No ked dojcim a odtiahne sa od cicky, tak mam na bradavke trosku mliecka.
Obcas Sara zabudne na cicku a cely den jej nechyba. Ked ma napadne, tak jej samozrejme ponuknem. Neodmietne nikdy.
Moja rodina jej zvykne rozpravat o tom, ze cicku by uz mala nechat sestricke. No ona v tom ma uz jasno. Jedna cicka bude jej a jedna babenkova. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 30 Okt 2012, 09:05

Idem sa postazovat, vcera som si aj poplakala vecer. Cez vikend sa mi dojcila len rano a vecer. Cez den nemala cas. No a vcera si dala cicku rano, cez den mi tvrdila, ze si cicku neprosi, lebo ma plne brusisko. Alebo ze si cicku neda, radsej chce jablko alebo sa potrebuje prave hrat. Vecer som jej ponukala a zase sama vyhovorka. V prsiach som mala riadne tlaky.
Tazko to znasam. Predstavovala som si, ze sa bude dojcit este v skolke a ona takto...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Okt 2012, 09:08

Didulka to ma mrzí. Môžeš skúsiť vytvoriť mojkacie príležitosti - možno spoločný kúpeľ, alebo sa mojkať v posteli, možno sa jej bude chcieť. Každopádne, nemusí to znamenať koniec, pár dní si možno dá pauzu a keby aj nie, tak po pôrode bude bábätko silnou inšpiráciou. Držím palce.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod shira » 30 Okt 2012, 23:15

didulka závidím.. sto ľudí, sto chutí :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 12 Nov 2012, 16:07

My uz sa moc nedojcime. Pyta si cicku rano a vecer, obcas aj cez den. Nacucne sa, raz intenzivne potiahne, prehltne a pusti sa. Niekedy sa len pricucne, oblize bradavku a odcucne. Su dni, ked sa nechce ani len pricucnut. Vyzera to tak, ze uz mam kolostrum, asi jej nechuti.
Uvidime, co bude, ked sa narodi sestricka. Necham sa prekvapit.
Psychicky som na tom uz dobre, mozem byt na seba hrda. Ved kolkym zenam sa podarilo dojcit tak dlho. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Nov 2012, 10:12

Klemka mala sa mi uz nedokaze prisat. Zo dna na den... Predvcerom si vypytala prso par krat za den, isla na neho s otvorenou pustou, ale neprisala sa. Bola taka nejaka z toho nesvoja, tak si vypytala druhu cicku a zase to iste. Vcera sa cely den vyhovarala, preco nepotrebuje cicku. Dnes rano sa jej podarilo nejako prisat, aj preglgla as 2 krat a to bolo vsetko.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Nov 2012, 11:25

Didulka, chápem, že sa trápiš. Tehotenstvo je špeciálne obdobie. Môžeš jej trpezlivo prsník ponúkať, toto nemusí znamenať koniec. Navyše o chvíľu už rodíš a všetko sa môže po pôrode zmeniť. Je mi jasné, že ak si mala iné predstavy, nie je ľahké prijať, že to môže byť inak. Nie je to Tvoja vina. Daj dcérke možnosť rozhodovať o dojčení. Urobila si čo si mohla, zvyšok nechaj na ňu.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod miriam » 14 Nov 2012, 13:27

Didulka, v kolkatom si tyzdni ?
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Nov 2012, 14:05

Vsak toto... Mala som nejake predstavy a zrazu je vsetko inak.
Stale si vtlkam do hlavy, ze to je dobre, tak to asi malo byt. Ak by to aj mal byt koniec, tak prebieha pre dceru bezbolestne. Nie ako ine deti, ked ich nasilne odstavuju. Ona sa rozhodla, musim to akceptovat.
Manzel ma stale chvali.
Musim to nejako predychat cele.

Miriam som v 20tt. Sara ma teraz 2 roky a 4 mesiace.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod miriam » 14 Nov 2012, 22:40

ja som v tomto obdobi tehotenstva tiez pocitovala ubytok produkcie. ta sa potom zase postupne rozbiehala, ako sa tehotenstvo blizilo k porodu, myslim, ze ten treti trimester som mala tvorbu celkom slusnu..jedine, co mozes robit je len ponukat, vsetko ostatne uz len uvidis, ako dopadne...drzim palce !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod jonki » 28 Nov 2012, 14:52

uz dlhsie som vedela ze tu je takato tema ale nejako som bola leniva prispiet popripade zacitat sa. Dojcim 2 rocnu dceru a som v 21tt. Zaciatok bol hrozny....teda tehu bolo relativne v pohode ale to dojcenie bolo priam neunosne. Bola som rozhodnuta to nejako vydrzat a to ma drzalo nad vodou, spolu s pomocou laktacnej poradkyne. Ale vankus som drzala medzi zubami snad pri kazdom prisati. K tomu dcera mala akurat v tej dobe (mozno prave koli tehotenstvu-ktovie) omnoho vyssiu potrebu byt prisata. V noci, teda hlavne nad rano bola schopna byt prisata aj dve hodiny a akonahle som ju odpojila tak sa zobudila a zacal kraval na cely blok. Doslo to az do takeho stadia, ze som zvazovala odstavenie. Nakoniec sme si vysvetlili ze takto to dalej nepojde, ze ak chce mlieko moze ho dostat ale ak sa che len tulit to na prsniku byt nemusi. A ak rano vstala a dozadovala sa mlieka samozrejme ho dostala no po chvilke (ktora jej predtym stacila na normalne nadojcenie) som ju odpojila a ak sa s tym nevedela zmierit tak den sa u nas zacinal aj o stvrtej rano...v tom obdobi mi velmi pomohol manzel a hral sa s nou predtym ako odisiel do prace aby som si aspon trochu oddychla. (nevolnosti som mala totiz sice len mierne ale 24 hodin denne).
Tak nejako tisko som aj dufala ze sa dcera postupne odstavi okolo toho 16-20tt ked som ocakavala zmenu mlieka na mledzivo. No nestalo sa a teraz som tomu aj velmi rada. Okolo 16-17tt mi vyrazne klesla produkcia mlieka, hoci prsia pod vplyvom hormonov stale pocitovo su naozaj plne....mlieko tam podla mojej dcery je...teda ona stale tvrdi ze je a ze jej velmi chuti. No pri snahe odsat cokolvek som ja osobne velmi malo uspesna(akakolvek forma odsavania mi vsak nikdy nesla-tak ktovie ako to naozaj je). Avsak vidim a pocujem, ze pije nie len saje naprazdno.
S poklesom tvorby sa u nas zacalo obdobie ked sa dcerke neuveritelne upravil nocny spanok a my s manzelom si konecne mozme aspon trosku oddychnut. (Kto ju pozna vie ze nam dlaa za tie dva roky v noci poriadne zabrat) Aktualne to vyzera asi tak ze zaspava okolo tej deviatej a vstava okolo polsiedmej rano s tym ze si vypyta mlieko. Niekedy sa stane ze sa zobudi okolo polnoci aby sa vycikala a po nadojceni spi dalej.
Takze tolko moja doterajsia skusenost s dojcenim pocas tehotenstva. A teraz vas idem docitat:)
jonki
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 31 Mar 2011, 20:32
Počet detí: 2
1. dieťa: E
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: H
Rokov: 11 rokov

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod jonki » 28 Nov 2012, 15:58

zatial sa mi podrailo preluskat sa troma stranami :D
napadlo ma: ani ja som o dojceni nepovedala mojej gyn, len sa jej stale opytam ci je vsetko ok a co krcok....ona zatial vzdy povedlaa ze vsetko je ako ma byt. Viem ze informacia o tom ze dojcim by znamenala siahodlhy monolog o tom ze nesmiem....uz po porode E ma upozornila na to ze pred dalsim planovanym tehotenstvom NUTNE MUSIM odstavit!
Mozete ma prosim navigovat na nejake oficialne vyjadrenie lekara, ktore by hovorilo o tom ze dojcenie v tehotenstve nie je kontraindikovane. Svokra si sice mysli asi svoje ale da mi pokoj(lebo vie ze aj tak sa zariadim ako uznam za vhodne), ale zo strany mojej mamy a starych mam podlieham obrovskemu tlaku, ktory neuticha po slusnej debate. A zakazdym sa s nimi pohadat nemam chut. Nejaky vytlaceny papier kde je to cele cierne na bielom a pod tym meno ktore predchadza titul MUDr by mohlo pomoct. Niekto mi spominal ze to je spominane v nejakom oficialnom vyjadreni MZSR ale nedopatrala som sa ho. Dakujem
jonki
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 31 Mar 2011, 20:32
Počet detí: 2
1. dieťa: E
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: H
Rokov: 11 rokov

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Nov 2012, 16:27

Kompletný prehľad o dojčení v tehotenstve je tu http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... enstva.pdf
Tento príbeh mamičky dojčiacej aj počas tehotenstva http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... dem-ak.pdf popisuje aj to, že získala oficiálne stanovisko hlavného gynekológa SR prof. MUDr. Miroslava Borovského, PhD., ktorý potvrdil, že pri fyziologickom tehotenstve nie je dôvod dojčenie ukončiť či obmedziť.
V poradni o. z. MAMILA (www.mamila.sk) nájdeš množstvo zodpovedaných otázok o dojčení v tehotenstve - vyhľadať sa dajú pomocou vyhľadávača, ktorý je súčasťou stránky.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod jonki » 28 Nov 2012, 17:45

Klemka dakujem, tie linky si urcite pozriem ked budem mat viac casu. Aktuslnr nemam nejako moc otazky co sa tyka dojcenia...beriem to tak ako to ide, presne tak ako sa spomina aj na tych prvych troch stranach...nejako som pochopila ze riesit veci zbytocne dopredu nema moc vyznam, lebo bud sa vyriesia same alebo situacia je nakoniec uplne ina. Len ma fakt niekedy otravuju tie zbytocne opakovane argumetacie. Tak si teda pohladam to vyjadrenie M.Borovskeho to si vytlacim v troch kopiach a dam mame a babkam nech si precitaju. Dakujem velmi pekne za tip.
jonki
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 31 Mar 2011, 20:32
Počet detí: 2
1. dieťa: E
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: H
Rokov: 11 rokov

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 29 Nov 2012, 19:09

Jonki mne pri takych situaciach pomohol manzel. Oni sa totiz stale opakovali a mna nebavilo kazdemu pri kazdej jednej navsteve omielat to iste. Vzdy ked na mna zacali utocit za dojcenie, tak zacal byt neprijemny, skrikol a bolo vybavene.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod jonki » 29 Nov 2012, 22:51

Didulka, ak by slo o rodinu z jeho strany asi by uz zakrocil ale kedze ide o moje pribuzne tak sa "drzi stranou" v tom zmysle ze nechce zbyotcne vyvolavat konflikt, comu zase ja osobne aj rozumiem. Kedze viem, ze pokoj v rodine je pre neho dost dolezity faktor a ja si zase tieto situacie doma neventilujem. Takze v podstate nema co riesit :) ked som mu vravela o tom ze to vytlacim a dam mojim mudrym "laktacnym poradkyniam"...tak sa pousmial a konstatoval ze to aj tak vela nepomoze:) ale aspon sa budem mat na co odvolat:)))

Inak mam velke pochybnosti ako to s mojim dojcenim vlastne je, ja si neviem odstriakat absolutne NIC ale dcera stale tvrdi ze mlieko ide a aj prehlta...ale co prehlta??? Prisava sa jedna radost cca 8-10x/24h, stale je "dojcena" na poziadanie s malymi vynimkami ked jej to trva neumerne dlho, popripade na to nie je uplne idealna chvilka.
jonki
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 31 Mar 2011, 20:32
Počet detí: 2
1. dieťa: E
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: H
Rokov: 11 rokov

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 30 Nov 2012, 09:10

Niečo tam asi občas prehltne, hoci tvorba mlieka by mala byť znížená. Väčšina detí sa napriek tomu dojčí jedna radosť, pretože z ich pohľadu je im úplne jedno, že tam mlieko nie je, oni sa dojčia - dojčenie je omnoho viac než len materské mlieko. Aj preto mnohé rozprávajú, že "mlieko tam je", lebo celkom nechápu, čo sa pýtame - proste dojčenie ako také ich teší a to tam stále je. Hoci - ako som povedala, nejaké mlieko tam je. A je to kolostrum. Nie je úžasné, že takéto dieťa bude piť vyše polroka kolostrum?
Držím palce s rodinou. Mne osobne sa osvedčilo nezachádzať do argumentácie. Povedať "nám to takto vyhovuje" a ďalej neriešiť, verklíkovo opakovať to isté...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod jonki » 30 Nov 2012, 14:23

Klemka dakujem za odpoved. Ano ono to urcite bude tak, ze nieco asi teda vytiahne:) Dufam ze s pokracujucim tehu toho kolostra bude trosku viac a bude to pre nu viac zabavne :) Je uplne nadherne ked sa jej opytam ci jej este ide mliecko a ona labuzniiiiicky zahmka ze ano :) Potom po chvili, ktoru bezne travila na jednom prsniku sa na mna pozrie a s usmevom na tvrai skonstatuje ze vypila vsetko z babovej a ze si este prosi svoju.
Posledne dva noci boli opat velmi zle...chcela travit na prsniku vela casu a mna to opat zacalo vyrazne boliet, takze sme ju museli zabavit inak. A stazuje sa na to ze ju boli brusko-je hladna...takze dnes v noci sme mali po ruke banan a dostala ten.
jonki
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 31 Mar 2011, 20:32
Počet detí: 2
1. dieťa: E
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: H
Rokov: 11 rokov

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod mimuka » 15 Apr 2013, 20:46

ahojte, ja by som sa chcela spýtať, že ako to je stým znižovaním tvorby mliečka?? znižuje sa to postupne alebo sa to potom proste v tom danom týždni naraz zmení na kolostrum?? a ktorý je to týždeň?? 16tt?? Vďaka
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Apr 2013, 21:20

Mimuka, toto je ťažké zodpovedať. Kolostrum sa tvorí u všetkých tehotných najneskôr od 16 tt. Kedy presne sa to stane, je pri každej maminke asi individuálne a hlavne, nie je možné to zmeniť, ani ovplyvniť, takže načo je dobré to vedieť? :) Viem o mamičkách, ktoré si vytlačili z prsníka niečo ako kolostrum už v piatom tt. Tvorba mlieka sa zníži veľmi rýchlo na začiatku tehotenstva, vplyvom tehotenských hormónov. Mnohé mamičky popisujú, že sa potom začala zvyšovať ku koncu tehotenstva.
Každopádne, skús možno napísať, prečo riešiš tieto otázky, aby som Ti vedela lepšie odpovedať. Je isté, že v tehotenstve bude mať matka kolostrum a že bude mať mlieka málo. Neviem, čo by si konkrétne k tomuto potrebovala riešiť...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod mimuka » 15 Apr 2013, 21:23

vďaka...riešim to hlavne kvôli tomu, že či už mám začať viacej kontrolovať prísun tekutín...doteraz som sa spoliehala, že keď nechcela veľmi piť, tak mliečko to doplnilo...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod reanda » 15 Apr 2013, 21:34

mimuka, ja ked som otehotnela, tak mala sa chvilu spravala inak pri dojceni, neviem, ci to bolo znizenou tvorbou alebo zmenenou chutou mlieka, ja som to vtedy este velmi nevnimala, lebo som este nevedela, ze som tehotna, len som s tym ratala..
momentalne som v 33. tyzdni, mam stale mlieko, nie kolostrum a mlieka mam dost.. aspon teda mala sa nestazuje, ze by mala malo a to sa dojci vcelku casto
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron