Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

témy o dojčení detí rôzneho veku, dojčení dvojčiat či počas nového tehotenstva

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod luludi » 11 Máj 2012, 10:35

Kinsi samotne odstavovanie prebiehalo asi 3 - 4 dni, uz dlhsiu dobu sa velmi jedoval maly na prsku, takze som usudila, ze mliecko zrejme tecie pomaly a ani nepreglgal pri sani. Takisto mal zrazu velmi suche plienky a moc vyrazne pachol. Prve 2 dni som malemu vysvetlovala, ze mliecka je menej, preto musi pit aj vodicku z pohara (predtym vobec nechcel - odmietal) a ze samozrejme dostane aj prsko kolko bude chciet, ale musi sa aj napit. Prvy den cuckal na striedacku prsko aj pohar, druhy den cuckal z pohara a prsko si vypytal uz len pred spanim na obed a vecer - v noci len 1x, na treti den zaspaval tak, ze sa pritulil pod pazuchu moju, strcil nos medzi prsia a zaspal aj na obed, aj vecer, v noci sa uz nezobudil. Ani raz som mu nebranila v tom, ze mu prsko nedam, dokonca som pocas tych dni, ked sa odstavoval chodila hore bez, ze ci ho to neoslovi, ale zrazu uz proste nechcel. Takze mozem povedat, ze u nas prebiehalo odstaveniu uplne v pohode, bez placu, bez scen a vyplakavania. Ak neratam, to, ako som na stvrty den plakala ja, lebo moje dietatko sa odstavilo :lol:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Máj 2012, 12:29

baby.. zaujímavé.. my sme vo fáze, kedy hore bez by bola pre mňa samovražda :mrgreen: často počúvam, že dieťa sa odstaví, ked je pomalý tok mliečka, ale ja neviem- ja som si istá, že malý ide na prsník, aj ked tam bol len pred chvíľou, a určite mu nič extra netečie. on proste len saje na prázdno, saje aj dve hod vkuse, nedá sa dať dole za ten svet, tie úteky ráno z domu do roboty sú pre mňa dosť nepríjemné... zdá sa mi, že by sa dojčil aj na prsníku bez mlieka :o pritom už od decembra normálne pije vodu z pohára, a pije dosť veľa. mne sa to teraz tak javí, že prsník akoby ani nemal kvôli mlieku, že len tak "popri inom" aj dačo vypije... momentálne mi príde odstavenie absolútne nemožné a pôsobí to dojmom, akoby sa mal dojčiť navždy :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 11 Máj 2012, 15:25

shira píše: hore bez by bola pre mňa samovražda :lol: :lol:

to teda aj u nás :)
Luludi a tvoj malý zaspal aj predtým niekedy inak ako na prsníku? Lebo Kristi inak, ako na prsníku nezaspí nikdy, vlastne len v Ergu. A v ktorom týždni tehotenstva to u Vás prebehlo?
Janka, ono je tažko niečo v tomto smere u nás usmerňovať. Kristi je veľmi dobrá, o všetkom sa s ňou už teraz viac menej dá dohodnúť, skoro vobec neplače, je pokojná a prisposobivá. Jediné v čom je ozaj nekompromisná je okamžité splnenie, keď zapýta "cici". To hneď mrnčí, plače a urputne sa toho dožaduje. Žiadny argument neakceptuje, ak ju vezmem na ruky (inak ma drží za nohu a plače, takže nemožem kráčať, ani nič robiť), tak sa nakláňa , váľa dopredu a chce sa prisať aj cez tričko :) Je to ozaj strašné, neviem ako reagovať. Predvčerom sme boli v sekáči, keď ju to "chytilo", cca 2O min predtým cicala v aute, ale napriek tomu strašne sa začala dožadovať v tom obchode. Nedalo sa rýchlo odísť, musela som zaplatiť a malá tam začala robiť taký cirkus, že som musela všetko prerušiť a isť jej dať cicnúť do kabínky. Tam samozrejme nevedela prestať (čím viac naťahujem, tým je potom na prsníku dlhšie) a celá príhoda vyvovala u predavačky a dvoch nakupujúcich babiek diskusiu o tom, aké je to strašné, keď sa "nepodarí" malé odstavit do roka...jedna pridala príhodu o známej, ktorá horkoťažko odstavila trojročného syna , ale už poučená, druhé dieťa dojčila len pár mesiacov...mala som chuť ujsť odtiaľ oknom, ale nebolo tam :D a tak som vyšla, Kristi samozrejme stále mrnčala, lebo evidentne plánovala cicať ešte nejakú tú minútku viac, rýchlo som zaplatila a bežala preč. Ak mám byť úprimná, už sa bojím s ňou aj niekam ísť, lebo toto by som už ozaj nerada druhýkrát absolvovať. No a v noci je to to isté, ona má snáď senzor na vytiahnutý prsník z pusinky, niekedy nemožem i hodinu ísť na záchod, lebo jednoducho nemožem vytiahnuť prsník. Už som tiež zvažovala, či ju prste nenechať plakať, ale príde mi to kruté, tak zatiaľ sa snažím vydržať a dúfam, že to prejde.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod luludi » 11 Máj 2012, 17:06

kinsi, nie, predtym zaspal vzdy na prsniku, ani v nosici nechcel zaspat. Bola som v 16 tt. Ja som zase dost vitala, ze sa predtym maly tolko dojcil, lebo to pre mna bol cas, ked som aj ja mohla sediet a oddychovat, teraz sa daleko viac nabeham :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Máj 2012, 17:14

shira píše:baby.. zaujímavé.. my sme vo fáze, kedy hore bez by bola pre mňa samovražda :mrgreen: často počúvam, že dieťa sa odstaví, ked je pomalý tok mliečka, ale ja neviem- ja som si istá, že malý ide na prsník, aj ked tam bol len pred chvíľou, a určite mu nič extra netečie. on proste len saje na prázdno, saje aj dve hod vkuse, nedá sa dať dole za ten svet, tie úteky ráno z domu do roboty sú pre mňa dosť nepríjemné... zdá sa mi, že by sa dojčil aj na prsníku bez mlieka :o pritom už od decembra normálne pije vodu z pohára, a pije dosť veľa. mne sa to teraz tak javí, že prsník akoby ani nemal kvôli mlieku, že len tak "popri inom" aj dačo vypije... momentálne mi príde odstavenie absolútne nemožné a pôsobí to dojmom, akoby sa mal dojčiť navždy :lol: :lol:

Ste prikladom toho, ze dojcenie nie je len o materskom mlieku,ako si mnohi myslia
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 11 Máj 2012, 17:43

sranda, Luludi, tak to sa potom može stať aj u nás, zatiaľ si to neviem predstaviť. A to Ti akurát okolo toho 16t pokleslo množstvo mliečka? Lebo ja mám pocit, že ho mám minimum už teraz, a to som v cca 9.či 10.tom týždni, neviem presne, ešte som nikde nebola.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Máj 2012, 17:43

shira píše:baby.. zaujímavé.. my sme vo fáze, kedy hore bez by bola pre mňa samovražda :mrgreen: často počúvam, že dieťa sa odstaví, ked je pomalý tok mliečka, ale ja neviem- ja som si istá, že malý ide na prsník, aj ked tam bol len pred chvíľou, a určite mu nič extra netečie. on proste len saje na prázdno, saje aj dve hod vkuse, nedá sa dať dole za ten svet, tie úteky ráno z domu do roboty sú pre mňa dosť nepríjemné... zdá sa mi, že by sa dojčil aj na prsníku bez mlieka :o pritom už od decembra normálne pije vodu z pohára, a pije dosť veľa. mne sa to teraz tak javí, že prsník akoby ani nemal kvôli mlieku, že len tak "popri inom" aj dačo vypije... momentálne mi príde odstavenie absolútne nemožné a pôsobí to dojmom, akoby sa mal dojčiť navždy :lol: :lol:

Ste prikladom toho, ze dojcenie nie je len o materskom mlieku,ako si mnohi myslia
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Máj 2012, 17:53

no ja teraz začinam 16 tt a už asi 2 tyždne mam namiesto mliečka niečo take žlohnede, no ale maly to pije. minule som mu to na ličku videla aj na podprsenke mam fliačiky od toho. Uplne inak to vypada ako normalne mliečko. A maly sa teraz dosť vela dojči, ale pripisujem to aj tomu že ma sopliky je nervozny a asi mu idu posledne stoličky
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Máj 2012, 18:23

och prave čitam v novembrovkach čo som na koni v spoločnom termine. Tam jedna kočka piše, že jej dievčatko umrelo v nemocnici. Bolo predčasne narodene a že mu davali darcovske materske mliečko(ked sa jej ešte iba rozbiehalo) v ktorom bol nejaky virus a že jej umrelo :-S To je možne že by to na rozbore nezistili?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 07 Jún 2012, 15:09

Neviem Vejula, nezdá sa mi to pravdepodobné, ale teoreticky je možné všetko, nikto nie je schopný otestovať mliečko na všetky druhy vírusov, ale tá šanca, že by tam bol (od klinicky zdravej ženy) nejaký smrtelný vírus, je podla mňa ozaj malinká a skor to bude nejaká modrokoníkovská kačica. Alebo dievčatko mohlo zomrieť i z 1000 iných dovodov a chudinka mamička hľadá nejakého vinníka, aby sa jej s tou hrozou ľahšie zmierilo :(
Ako sa Vám darí? Ako často dojčíte? U nás je to stále rovnaké, dojčíme stále, malá je ako taká prícucka. jediné pozitívum je, že sa mi zhojili ragády počas dovolenky v Turecku, neviem čím to bolo, či klímou, alebo možno slanou vodou, ale som strašne rada, že je to tak, lebo aspoň to až tak hrozne nebolí.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Jún 2012, 15:33

vejula píše:no ja teraz začinam 16 tt a už asi 2 tyždne mam namiesto mliečka niečo take žlohnede, no ale maly to pije. minule som mu to na ličku videla aj na podprsenke mam fliačiky od toho. Uplne inak to vypada ako normalne mliečko. A maly sa teraz dosť vela dojči, ale pripisujem to aj tomu že ma sopliky je nervozny a asi mu idu posledne stoličky

Veuja, počas tehotenstva, sa vždy najneskôr v 16 týždni tehotenstva začína vytvárať kolostrum. Táto zmena sa udeje, aj ak matka počas tehotenstva pokračuje v dojčení. Zdá sa, že u Vás už k tejto zmene došlo a tak staršie dieťatko čaká pol roka pitia tekutého zlata - kolostra (úžasné, nie?) a zároveň vidieť, že telo matky sa pripravuje na svoju najdôležitejšiu úlohu po narodení nového dieťatka.
Poznámka pomimo - niektoré mamičky sa boja, že staršie dieťa takto "vypije" kolostrum mladšiemu, takto to nefunguje, nemusíš sa báť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 17 Júl 2012, 09:02

ahojte dievčata. Tak my sa dojčime, maly by teraz stale len ciciky chcel a ja popravde už citim mierny nekomfort... NEchcem aby to vyznelo sebecky, ale osobne by som bola najradšej keby sa to dojčenie zredukovalo... Neviem či je to tym, že maly už poriadne neťaha len sa mi s tou bradavkou hra, mne z toho mierne už prepina, ako važne už len trpnem kedy skonči... JA viem, je to z mojej strany asi blbe, ale normalne citim, že mi to dojčenie už nejako neprinaša radosť skôr naopak. A môj maly to citi uplne naopak. Strašne teraz tuži po dojčeni, proste nevie odolať.....
Ako by ste to riešili?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 17 Júl 2012, 21:30

AJ WHO hovori, ze po druhom roku zivota dojcit nadalej tak, aby to vyhovovalo matke i dietatu. Ty si mama, ty stanovujes hranice. Mimochodom, ako som spominala v predoslom prispevku pri vzdore tu manduku, mozno by pomohla i tu, samozrejme pokial zvladnes. Na ten vzdor to zvacsa staci na chvilu, toto je skor na dlhsie. Samozrejme, pokial sa ti nosit da a to v pozicii na chrbte. Ako tu uz niekto spominal, maly asi citi babatko a prejavuje sa to i tym vzdorom i castym dojcenim. Nosenie by mu v mnohom pomohlo. Jasne, ze nosit nemusis len ty, ale aj aj niekto iny, ak sa najde.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Júl 2012, 11:52

Vejula, dnes som po dlhšej dobe zapla forum, prave pre taky isty problem , ako máš ty. Už som to písala v ss Janke, tak asi vykopírujem kúsok správy. Mám pri dojčení tie isté pocity , čo ty, trvá to tak mesiac, ale o dosť asi výraznejšie. Ja už normálne zvažujem, že malú budem musieť nejako odstaviť, lebo dojčenie (či nekonečné dudlanie) nám urobilo, teda mne isto, zo života ozaj peklo. Malá sa sumárne za 24 hod, ozaj nepreháňam, minimálne 5hodín predojčí. Ona by pritom chcela ešte oveľa viac, ja už neviem čo robiť. Ja to dojčenie začínam úplne nenávidieť a najhoršie je, že i ku Kristínke popritom zažívam ozaj negatívne pocity. Mám pocit, že nám to celkom i narušuje vzťah. Malá je hrozne urputná, stále len cici-cici, šklbe zo mňa tričko, ked nechcem, tak vrieska a v noci by dudlala najradšej stále, ale ja už fakt nemožem. Ona akoby spí, ale v sekunde ako jej ho ťahám preč je hore a dožaduje sa znovu...Som totálne nevyspatá, a musím sa priznať, že úplne sa radujem, keď ju priateľ dakam berie, že aspoň chviľu budem mať od nej pokoj. Navyše sa mi zdá, že ona už ani nesaje tak ako predtým, ona tak vyložene len dudle - behá po bradavke jazykom, niekedy pri tom ešte i tak voľako cmuká, je mi to strašne nepríjemné.
Ja viem, že, ako píše Janka, malo by dojčenie vyhovovať obom, ale u nás to prakticky nejde zrealizovať. Ak sa v noci otočím, tak reve cici-cici, lezie po mne, šklbe perinu. Prialeľ je už chudák tiež úplne nevyspatý. Nakoniec jej musím prsník aj tak dať. Cez deň sa mi niekedy podarí odviesť pozornosť, ale to je minimum prípadov, inak bude vrešťať, driapať sa na mňa a ak je na rukách, tak sa bude prisávať, hoc i cez tričko...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 19 Júl 2012, 14:50

janka dakujem za radu, tak ja pochybujem, že by sa maly chcel doma nosiť, on zas potrebuje slobodu, robiť si svoje veci, len popritom aj často cici.... JA osobne tiež neviem či by som zvladla cele dni ho nosiť v manduce.... PRedsa len už sa necitim celkom fit, navyše mam velmi nizky tlak... Tak 90/50 často mam zavraty a celkovu slabosť citim, nechcela by som spadnuť s malym na chrbte... NEchcem sa važne vyhovarať, ale neviem či by som to aj zvladla ...

kinsi, moja kukam že vy ste na tom ešte horšie. Môj je sice cez den hrozny, ale aspon v noci už spi pekne.... Takže sa vyspim. KEby to bolo aj v noci asi zošaliem. Tiež mi strašne vadi už ten pocit toho čo mi robi s bradavkami, uplne ma striasa z toho, velmi neprijemny pocit. Je mi až trapne ked to pišem, ale normalne sa bojim aby mi tieto negativne pocity nezostali aj ked sa narodi druhe mimi. Bojim sa aby som si tak uživala dojčenie ak s dominkom cele dva roku... Dufam že sa to všetko urovna a ppo pôrode sa to všetko zmení hormony a tak. LEbo skutočne by som nechcela dojčiť nasilu, to by ma važne mrzelo, chcem si to uživať aj pri druhom, lebo si to zasluži to babatko....
A s tym vzťahom.. Tiež mam pocit, že som z toho už niekedy nervozna, je to tak všetko dokopy, maly ma teraz hrozny vzdor nervači do toho toto dojčenie, ja už tiež niekedy vybuchnem, občas mam chuť len plakať a plakať.... Večer ked už dlho dudle prsnik mna už uplne trha z toho neprijemneho pocitu a niekedy mu žu tu bradavku vytrhnem z ust, aj ked viem, že začnem zas kričať že chce cicik, a ja mu ho davam potom už len s takou nevôlou. Ale stale dufam, že to bude lepšie, že sa to upravi, že tieto neprijemne pocity proste zmiznu. TEda dufam v to, lebo inak to bude len trapenie
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Júl 2012, 15:06

Vejula, presne ten pocit mám ja a tiež strašne dúfam, že po porode prejde. Niekedy rozmýšlam, či je ozaj prirodzené v tehu dojčiť, či sa týmito pocitmi nesnaží príroda dojčenie v tehu prerušiť. Zaujímalo by ma, či i ostatné maminy, čo dojčili v tehotenstve prežívali dojčenie ako nepríjemné.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod kinsi » 19 Júl 2012, 15:06

Vejulka a v ktorom si týždni? Ja v 19tom.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Júl 2012, 23:57

trosku oprava ..dojcit nadalej tak DLHO, ako to vyhovuje matke i dietatu. Vo vasom pripade to znamena, ze to vyhovuje iba dietatu, mamicke uz nie.
Ako uz aj na forume odznelo a ako poznam i z realu, mnohe mamicky v tomto bode uprednostia svoje zdravie (bolest pri sati prsnikov, neprijemne pocity, vycerpanost) ako pokracovat za kazdu cenu v dojceni. Koniec koncov, aj babatko v brusku ma narok na spokojnu mamicku. Je tu este moznost pokusit sa s dietatom o dohodu (=stanovit hranice), kedy moze ist dietatko na prsnik (zaspavanie, bolacka..). Moze to pomoct dostat dojcenie na unosnu hranicu, ale nie vzdy sa to podari - bud je dieta prilis neoblomne alebo mamina prilis oblomna :D . Poslednou moznost je napriek pripadnemu odstaveniu, navrat k dojceniu po porode.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod janka » 20 Júl 2012, 23:48

vejula, kinsi, ja som take pocity, ako popisujete, taku fyzicku nepohodu z dojcenia starsej zazila az po porode, pri tandeme. Z tehotenstva si na nic take nejak velmi nespominam. Spociatku, ako som ostala tehotna, sa naozaj neskutocne vela dojcila, dobre mi to slo na nervy, ked napriklad kazdu druhu lyzicku prikrmy zapijala mliekom, no postupne to ustavalo, az sa dojcila vlastne len rano, vecer, v noci a ked sa udrela. No potom po porode to bolo zle, ako zacala strasne vela pit, aj si odgrgavat ako novorodenec, velmi tazko sa mi s tym vsetkym zmierovalo. Manzelovi som spomenula, ake mi je to neprijemne, a on ze "tak ju odstav, ked ti to vadi". A ja som si predstavila, ze by som ju odstavila a bolo mi jasne, ze by mi to bolo strasne luto, tak som ju nejak stale nechala sa dojcit.

Ale zistujem, ze najtazsie na tom dojceni a celkovo na starostlivosti o dieta je to, ze je matka s dietatom cele dni sama. Teraz mam doma manzela, ma dovolenku, tak sice mam viac roboty okolo varenia, rozhodne nemam viac volneho casu, no je to psychicky podstatne lahsie, az som sama prekvapena. Miska sa premota medzi manzelom a mnou, raz sa s nou zahram ja, raz manzel, a je to neskutocne lahucky pocit na dusi oproti tomu, ked som pri nej len ja a cely den visi len na mne a ma poziadavky len na mna, ani na zachod pred nou nemozem ujst... normalne ponorka. Aj z dojcenia som podstatne viac na nervy ked som s nou sama nez ked je doma aj manzel. A zistujem, ze asi tym, ze s dojcenim mam teraz podstatne mensi problem, ked sa ten ponorkovy syndrom vytratil, tak sa zrazu ona sama tolko na prsnik nepyta. Akoby predtym akosi citila moje otravenie a moju slabu ochotu ju dojcit, ktoru som si mozno sama ani tak nepripustala, a o to viac sa toho dozadovala.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod vejula » 21 Júl 2012, 09:23

kinsi ja som v 26 tyždni. A podobne ako piše janka, tiež by som s tym najradšej sekla, ale ked si predstavim, že by to skutočne malo prisť mam z toho miernu paniku. Neviem, asi som priliš silno fixovana na to, že dieťa sa musi odstaviť samo a nasilne odstavenie, by mna samu zdeptalo, že som to pokašlala, že som zlyhala a podobne...
JAnkaMich vdaka za prispevok, ja sa na odstavenie asi psychicky necitim, ako som pisala vyššie stale mam ten pocit, že takto to jednoducho prebehnuť nemôže. LEbo citim, že po dobrom by som maleho odstaviť nedokazala a z nejakeho nasilneho odstavenia mam horší pocit ako z tie pocity pri dojčení. Obmedziť by bolo najidealnejšie, ale ked môj maly je tak strašne tvrdohlavy baran, že ja jednodcho nemam silu proti nemu bojovať... JA stale dufam, že to časom bude lepšie....
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 21 Júl 2012, 16:49

POkracovat v dojceni je pre dietatko urcite lepsie ako odstavit, to je bezpochyby. :love: :dojcenie:
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 22 Júl 2012, 10:20

vejula, kinsi - aj tak vás obdivujem, ja som to vzdala a to som to nemala také ako vy, mne sa Naďa dojčila už len na uspanie večer, teda 1x24 hodín - mala 2 roky a 10 mesiacov, ale odstavenie nebolo zo dňa na deň - ale postupný proces....

Jaj a ešte som chcela napísať, myslím si, že tie pocity sú zrejme legitímne, nie som si celkom istá, či je to biologicky prirodzené dojčiť počas gravidity, pokiaľ viem, väčšina cicavcov mláďatá tvrdo odstavuje, ak je matka znova gravidná - všimla som si to napríklad pri mačkách, to bolo dosť tvrdé, keď naša mačka odháňala májové mačence, to bolo pazúroch a vrčaní... :? Neviem, ako je to u primátoch, lebo toto je evidentný tandem http://www.flickr.com/photos/17153845@N00/6012074983/ - ale zase to nie je prirodzené prostredie, ale nejaká zoo.. takže ťažko povedať...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod miriam » 22 Júl 2012, 10:43

u mna zrejme tiez neboli pocity z dojcenia popri tehotenstve az take neprijemne, ako opisujete, aj ked dost tazko som brala dojcenie v noci. myslim, ze som to tu v tej dobe niekde aj pisala..boleli ma bradavky a maly bol cele noci nacucnuty.presne ako pisete vy, aj ja som skusala uz mu proste nedat, ale to nasledoval plac a nespalo sa dalej, zazila som aj take noci, ze som s malym radsej vstala a v mrakotach mu listovala v obyvacke knizky, ale nakoniec aj tak skoncil na prsniku..tato bolestivost a neprijemne pocity sa po porode vytratili, ale zas nasledovala uplne ina kapitola..tandem..
rada by som vas nejako povzbudila, ze to prejde a bude to lahsie, ale ako pise janka, po porode sa mozu pocity okolo dojcenia starsieho dietata este viac vyostrit, na tandem si treba nejaky cas zvyknut, kym sa zabehne system a kym si aj samotna mamicka zvykne, ze koji dve vekovo rozdielne deti..starsie dieta sa po porode zvykne vytrvalo dozadovat zdlhaveho dojcenia a to uz tu je aj babo, o ktore sa treba starat..nastastie, vsetko sa da zladit..ja osobne dojcenie beriem ako vsetky ostatne cinnosti tu okolo deti..tak ako musim rano vstavat, poupratovat, navarit, tak musim aj nakojit..nie vsetko vzdy robime s rovnakou chutou a elanom, ale v tom je kazdy den iny, ze raz je norocnejsi, inokedy to ide od ruky :)
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Júl 2012, 22:46

Ked tak rozmyslam ako sformulovat, co chcem povedat, tak... som tu, aby som napisala, ze vlastne neviem, co mam napisat. Neviem, ci je prirodzene dojcit pocas tehotenstva, nie som si tym ista. Citlive bradavky hovoria proti, ubudanie mlieka hovori proti, zmena chuti mlieka, ktora prinuti vela deti sa odstavit tiez hovori proti. Robime ale tolko neprirodzenych veci. Napriklad podla mna nie je prirodzene ani to, ako su dnes matky na materskej osamele. Miska sa sprava uplne inak, ked je cele dni len so mnou, aj ked sa jej snazim robit program, ze chodim s nou von, stretavam sa s dalsimi mamickami s detmi, no i tak je to s nou tazke, oproti tomu, ked je teraz doma manzel, je to cele podstatne lahsie a akosi prirodzenejsie plynu tie dni, ta suma casu a energie, co jej obaja s manzelom venujeme je podstatne mensia, nez co musim investovat ja, ked som s nou sama. Takisto postradam istotu, ci je pre dieta naozaj dobre sa dojcit, pokial dojcenie narusa vztah matky a dietata tak ako to popisuje kinsi a ako som to ja zazivala pri tandeme. Ono sa to tu opakuje ako mantra, ze dojcit sa je vzdy jednoznacne lepsie ako nedojcit, ale fakt neviem, ako velke su vyhody dojcenia povedzme trojrocneho dietata. Viem, ze oddialim obdobie, kedy mi dieta zacne chorlaviet, lebo uz nie je chranene latkami z MM, a mam nastroj na ukludnenie a uspavanie. A co este? Akoze ked za to platim tym, ze mi vlastne dieta zacina ist na nervy a priam citim, ako si ho odcudzujem, tak ze ci to stoji za to.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Dojcenie v tehotenstve - zaciatky plne otazok

Neprečítaný príspevokod didulka » 30 Júl 2012, 16:07

Fuuuha, citam tu, ze dojcenie v tehu nie je az take romanticke.
Vyzera to tak, ze sa nam na prvy sup zadarilo otehotniet. Som odhodlana stale dojcit. Snad to pojde. Zatial mi nie je zle, ani pri Sare mi nebolo, len ma obcas napne. Prsia mam trosku napnutejsie.
Sara sa nam pred tyzdnom odstahovala dobrovolne z postele a definitivne sa prestala cez noc dojcit. Co nas dost potesilo. Je cudne, ked idem vecer spat a vstavam rano. :-D :-D Snad si nepovie, ze uz stacilo cickovanie. Uvidim... Zatial si pyta okolo 6 krat denne.
Musim si tuto temu este preluskat.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Dojčenie v tehotenstve , tandemové dojčenie

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron