Kojení a čištění zubů

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod Luvie » 20 Apr 2011, 20:55

Zajímal by mě váš názor na čištění zubů u dětí (starších než rok). Jde mi především o to, že my naší malé vyčistíme večer zuby a hned nato jí dám prsíko, kde si spokojeně usne... Často se taky přisaje po snídaňovém čištění. Pastu používáme jen maličko, jde spíš o odstranění plaku a zbytků jídel.
Zubaře ani dětské se na to ani neptám, protože bohužel oba na mnoho témat ohledně kojení "nemají vyhraněný názor", což v překladu pro mě znamená "jste tady skoro jediná, kdo tak dlouho kojí a já nemám čas kvůli vám studovat články na toto téma, udělejte si to jak chcete"
díky za odpovědi
Luvie
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Apr 2011, 20:18
Bydlisko: Opava
Počet detí: 1

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod shira » 21 Apr 2011, 22:29

Ja som toho názoru, že stačí 2xdenne poriadne vyčistiť, nepodávať sladké nápoje, na zuby sú škodlivé hlavne fruktóza a sacharóza, ostatné menej. čo sa týka čistenia, pasta pre dojčatá nie je potrebná, aj tak ju nevedia vypláchnuť a vypľuť, treba rátať s tým, že ju čiastočne alebo úplne prehltnú. u malého dojčaťa sa začína čistiť vlhkou gázou na prste a potom neskôr jednozväzkovou kefkou, zub po zube. Závisí od veku, od toho kolko má zubov a či sú natesno alebo s medzerami. Určite nie po každom kojení, kojenie je prostriedok na upokojenie a uspanie.
Najväčšie škody na zuboch urobia sladkosti a nesprávna hygiena u detí, ktoré už majú kompletný mliečny chrup a už sú dávno odstavené.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 22 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod miskap » 22 Apr 2011, 15:32

Syna som kojila dva a pol roka, do dvoch rokov aj v noci. Umývali sme zúbky pred spaním a nič sa mu nestalo. Zuby má pekné, dva- tri krát sme síce plombovali,ale to až keď mal päť rokov. Dcérku tiež ešte kojím, aj v noci, má dva a pol a zúbky v poriadku. Ak je dieťa dobre prisaté, mliečko sa k zúbkom dostáva minimálne, horšie je to so sladkými nápojmi a sladkosťami. Málokto si umýva zuby, keď je sladkosť. Myslím, že sa nemusíš trápiť a kľudne dojčiť aj v noci.
miskap
 
Príspevky: 27
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:53
Bydlisko: Banská Bystrica
Počet detí: 2
Môj status: Vedieť všetko nie je v našich silách, treba vedieť, kde pomoc hľadať...

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod janka » 22 Apr 2011, 16:03

luvie, na tejto strane je skvely prispevok od annag o dojceni a zubnom kaze:
http://www.modrykonik.sk/forum/tema/dak ... /?page=572
Dufam, ze napise na tu temu aj nejaky clanok na svoj blog, aj s nejakymi odkazmi, na konikovi po tom vzdy musim strasne patrat :)

So zubnymi pastami treba asi opatrne, aj take som citala, ze zubne pasty samotne moznu sposobovat kaz, lebo niekedy byvaju prisladzane, aby detom "chutili". Vraj kym si dieta nevie vyplachnut usta (okolo troch rokov), tak zubne pasty ani netreba.

Mna by teda ale zaujimalo, ako primat Misku, nech si necha odo mna aspon trochu ocistit zuby. Sama kefku rada ozuzlava, obhryza, ale ked jej to chcem na zaver aspon trochu docistit, tak z toho spravidla nic nie je. Mne ona zuby umyva rada :D A pritom boli casy, ked si to nechala urobit. Tak mi ostava akurat verit, ze je to len take obdobie.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod shira » 22 Apr 2011, 19:59

jééé janka díky, ja som sa včera toho príspevku nahladala......... :D a nenašla som. tak aspon tu ho budem mať, klobúk dole, rozšírila som si aj ja svoje vedomosti v obore.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 22 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod Luvie » 24 Apr 2011, 21:46

Holky, díky za rady, postřehy i odkazy.
Mám pocit, že člověk je neustále zaplaven spoustou informací, které vůbec nejsou správné, ale ty dobré prostě jen tak nenajde...
Musím říct, že malé rozhodně nečistím, ani nehodlám zuby čistit po každém kojení. Budí se mi často i v noci a pro mě je nejednodušší strčit do pusy prso a spát dál. Taky teď omezuju pastu, teda vlastně se snažím úplně přestat používat, malá si na to taky musí zvyknout, ale dá se zatím celkem lehce ošidit :-)
Budu ráda za další diskuzi
Luvie
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Apr 2011, 20:18
Bydlisko: Opava
Počet detí: 1

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod Luvie » 24 Apr 2011, 21:49

jo a ještě Janko,
já K. čistím zuby jedním a ona má druhý kartáček, svůj nebo někdy můj, a "pomáhá mi" - to ona dělá hrozně ráda. Vybírá si, kterým si bude čistit ona, kterým já, to ji taky hrozně baví, vůbec celkově, když má něco na výběr, je to snažší. A když to čištění nejde vůbec, hlavně horní zuby si zakrývá a nepustí mě tam, vezmu bavlněný kapesník a aspon přetřu.
Luvie
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Apr 2011, 20:18
Bydlisko: Opava
Počet detí: 1

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Apr 2011, 23:54

Luvie, s tymi viacerymi kefkami som to skusala, ma za hrst kefiek, moze si vyberat, no nepomaha to. Aj ju necham, nech ona mne cisti zuby (to ju bavi), ze aj ja jej vycistim, nepomaha. No s tou vreckovkou je to dobry napad, skusim.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod Klemka » 25 Apr 2011, 08:34

Luvie, dlhodobé dojčenie je kľúčové pre správny vývoj ústnej dutiny, pre správny tvar podnebia, postavenie zubov, formovanie zubných oblúkov atď. Dôležité je dieťaťu pravidelne a správnou technikou čistiť zuby a snažiť sa o prirodzenú dĺžku dojčenia.
Nočné dojčenie vôbec netreba riešiť, dieťaťu treba večer zúbky umyť a potom ho pokojne uspať dojčením a v noci dojčiť koľkokrát si zažiada. Mýty o poškodzovaní skloviny cukrami z mlieka či iné, šíria ľudia, ktorí dojčeniu nerozumejú alebo im záleží na tom, aby dojčenie trvalo čo najkratšie.
Viac k tejto téme nájdeš v článku Annag http://dojcenie.wordpress.com/2010/01/2 ... e-babatka/ v najnovších komentároch k článku a Mamila už čoskoro na svojej stránke bude mať spracovanú prezentáciu práve o tejto téme na základe zaujímavých informácií od zubára Briana Palmera.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kojení a čištění zubů

Neprečítaný príspevokod Luvie » 26 Apr 2011, 20:02

Janka, myslím, že důležité je halvně vyčistit, nějakým způsobem, aby to dítě nevnímalo moc negativně. U nás se čistí vleže, nechceš třeba vyzkoušet i jinou polohu? nevím, jak čistíte Mišce zoubky...

Klemka, díky za upozornění, stránky znám, jen jsem nečetla nové komentáře, pročtu :-) Jinak, vůbec nemám v úmyslu přestat kojit, aspoň ne zatím, těším se, že to bude u nás ještě dlouho. A v noci mi přijde, že je nelepší se natočit k napolo probuzenému dítku, dát prsíko a spát dál :-)
Luvie
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 20 Apr 2011, 20:18
Bydlisko: Opava
Počet detí: 1


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron