6-týždňové dieťa odmieta jesť

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 11 Mar 2013, 21:57

Milé mamičky prosím Vás o radu. Mám 6 týždňového synčeka, ktorý veľmi málo papá. Je plne dojčený, ale zhruba 2 týždne dozadu začal menej papať. Pár dní nato dostal soplíky a kašel. Hospitalizovali nás v nemocnici z dôvodu, že odmieta papať. Pred každým jedením sme detičky museli vážiť, malý si z psníka potiahol 20 -30 ml mliečka čo je veľmi málo a tak ho doslova nasilu chovali z fľaše aby mal aspoň nejaký príjem tekutín. Mysleli sme si všetci že je to spôsobené tým, že sa mu zle dýcha a že je zahlienený, ale ani po preliečení a ani po výraznom zlepšení sa choroby sa chuť do jedla nevrátila. Som z toho už veľmi vyčerpaná a veľmi sa o neho bojím. Malý odmieta prsník, fľašu, jediné čo toleruje je cumeľ. Veľmi som ho chcela a stále chcem dojčiť, ale už som tak psychicky na dne, že to asi vzdám. Mám totiž ešte dvojročného synčeka, ktorý si tiež vyžaduje moju pozornosť a veľmi ho teraz zanedbávam. Som zúfalá, neviem čo robiť aby malý papal. Nechám ako také malé dieťa nemôže byť hladné. On celé dni prespí, je kľudný, neplače - nie že by mi to vyhovovalo, práveže by som bola rada, keby sa hlásil, že chce papať. Už neviem čo robiť, bojím sa o jeho zdravie, nakoľko nechcem aby bol dehydrovaný. Nechce nielen že mlieko ale ani čaj, vodu. Prosím ak máte s niečím podobným skúsenosti dajte mi vedieť ako ste to zvládli, prípadne čo robiť. Ďakujem
Ešte k téme dojčenia:dnes na obed tu bola laktačná poradkyňa, malý sa pekne aj keď nie úplne perfektne prisáva a aj pekne papal keď tu bola. Ale od vtedy už skoro ani nepapal. Veľmi som dojčiť chcela, ale na úkor jeho zdravia sa s dojčením "zabávať" asi nemôžem. V prvom rade je pre mňa prvoradé aby papal a prijímal tak dostatok tekutín. Preto som rozhodnutá skúsiť ho kŕmiť pravidelne z fľaše a keď sa rozpapá pokúsim sa vrátiť k dojčeniu. Viem, že to bude asi ťažký boj, ale už neviem ako ďalej.....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 11 Mar 2013, 22:40

Pizik,

mas velmi narocne obdobie a snazis sa urobit pre maleho vsetko, co najlepsie vies. Skusas sa spoliehat na flasu, i ked tusis, ze to asi nie je ta najlepsia cesta. Ak ti mozem poradit, zostan s poradkynou v pravidelnom - podla moznosti kazdodennom kontakte, i ked sa mozno veci nebudu vyvijat presne tak ako by si si zelala. Potrebujes silnu oporu, a to ti prave da poradkyna.

Z mojej osobnej poradenskej skusenosti viem, ze pokial je so mnou mamicka v pravidelnom kontakte, tak sa postupne veci doladia. Ak vsak dojde k preruseniu kontaktu alebo je to len sporadicke, tak prave na zaklade krizovych chvil ake zrovna prezivas, mamicka strati vieru v svoje schopnosti. Mozno mas obavu, ze poradkynu castym telefonatom, ci navstevou obtazujes. Ver mi, ze mi mame este vacsiu obavu, ked nezavolas a nevieme, ci je dojcenie v poriadku. Poradenstvo robime preto, lebo chceme pomahat a nasou odmenou je, ked dokazeme pomoct.

Nepises nic o podpore okolia v dojceni, vieme akurat, ze mas starsieho synceka. Pre mamicku, ktora nema dobru podporu + ma dalsie povinnosti, je toto velmi narocne zvladnut sama. Ak ta podpora okolia je naozaj slabsia, je super, ze si tu na fore. Tu ta vsetci velmi radi podporime - len pis dalej a ver, ze sa to da naozaj zvladnut bez flase a cumlika.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Mar 2013, 22:42

Zavolaj si poradkyňu znova. Vysvetli jej, že to, čo ste spolu videli pri dojčení, keď bola u vás, bolo jednorázovo pekné dojčenie a že odvtedy sa Ti nepodarilo ho nadojčiť. Poradkyňa by Ti mala vysvetliť základné veci:
- ako spoznať, kedy dieťatko pije a kedy saje bez pitia a naučiť Ťa ako rozlíšiť, čo je výdatné pitie a čo z hľadiska pitia bolo postačujúce pitie
- ako pomôcť bábätku získať viac mlieka úpravou prisatia v priečnej polohe
- ako pomôcť stláčaním prsníka vypiť bábätku ešte viac mlieka
Ak je situácia taká, ako ju popisuješ, k tomu s poradkyňou môžete prejsť:
- ako dieťa jednoducho a časovo nenáročne dokrmovať priamo na prsníku, tak, aby získalo dostatok mlieka a nebolo pri tom potrebné použiť fľašu s cumľom
- ako dieťa nakŕmiť pohárikom alebo po prste, ak by sa stalo, že sa odmietne prisať k prsníku
- ako zvýšiť tvorbu mlieka
A v prípade, že toto nebudeš riešiť s poradkyňou čo najskôr, určite to konzultuj s lekárom, pretože spavé a pokojné bábätko naozaj môže byť dehydrované. Na druhej strane stojí za to vyskúšať to ešte s poradkyňou, pretože tieto bábätká, keď sa raz dobre napijú a vyspia a znova sa dobre napijú, začnú sa z toho začarovaného kruhu dehydratácie dostávať a bude dobre.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 11 Mar 2013, 22:51

A co ti poradila LP? Tym sa ti neda riadit? Lebo to by bolo urcite najlepsie.
Nie som poradkyna, napisem ti len svoju skusenost: mala som prve dieta velmi spave a co nam najviac pomohlo, bol kontakt koza na kozu. To znamena vyzliect sa od pasa hore donaha, babatko iba do plienky, das si ho na telo do satky, cim vas oboch zakryjes a nebude vam zima. Takto mozes robit bezne cinnosti, venovat sa starsiemu dietatu a pod., dietatko sa bud same prisaje, alebo mu budes musiet trochu pomoct, ale zakazdym ked co len naznaci akykolvek zaujem o MM, alebo nespokojnost, vzdy mu skus ponuknut mliecko, aj keby 5min predtym dopilo. Takisto v noci, ak sa da, spite takto spolu pod jednou perinou, aby ta co najviac citil. Ked spi niekde mimo teba uz dlhsie, tak ho povyzliekaj, znovu si ho daj takto na seba, postupne ho to preberie (moze to trvat aj desiatky minut) a prebudi zaujem o kojenie.
A este jedna vec nam pomohla - syn sa obcas zobudil uz v takom stave, ze ani nevladal pit ani sa prisat. Vtedy nam pomohlo dat najprv trosku (20ml) odsateho mlieka, ktore dostal takmer bez namahy (striekackou) a to mu dodalo sily, takze potom pil lepsie. Naozaj netusim, ci je to v sulade s odporucaniami poradkyn, ale ja som uz bola zufala a ine nezabralo, len toto.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Mar 2013, 23:25

Existujú bezpečnejšie spôsoby, ako nakŕmiť dieťa, než je striekačka. Samozrejme ale, ak nemá matka potrebnú pomoc, je úplne jedno, čo použije, ak vďaka tomu dieťa neskončí dehydrované.
Striekačka z hľadiska dojčenia je v podstate veľmi podobná fľaši. Bezpečnejšie metódy kŕmenia mimo prsník sú - lyžička, ešte lepšie po prste cievkou a najmenej rizikové je kŕmiť pohárikom. Ak sa dieťa prisáva k prsníku, najmenej rizikové a súčasne aj veľmi jednoduché je dokrmovať priamo na prsníku laktačnou pomôckou (hadičkou).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Mar 2013, 00:10

Ak to nejde ako pisala Klemka a poradkyna je zatial s cievkou daleko, tak ta striekacka sa da pouzit sposobom ako cievka. T.j. da sa sat prst a striekackou sa jemne (!) vtlaca mliecko. Pri troche sikovnosti sa to da i na prsniku. Je to urcite vzdy lepsia volba ako flasa - potom vsak pockat na poradkynu a doriesit ako postupovat nabuduce. CI je vobec potrebne dokrmovanie a ked ano, tak potom s cievkou najlepsie priamo na prsniku.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 12 Mar 2013, 10:40

Poradkyňa bola veľmi milá a ochotná. Všetky možnosti dokrmovania mi vysvetlila, poslala mi aj e-mail kde je všetko podrobne vysvetlené. Len ako na potvoru keď tu bola tak malý sa dobre prisal aj pekne napapal. Ja by som potrebovala aby bola pri mne minimálne 24 hodín aby videla čo ten malý "stvára". Mám pocit že si z nemocnice tak zvykol na cumeľ, že mu nahrádza aj kojenie. Včera som ho vyhodila do koša, tak dnes ráno bol u nás poriadny cirkus. Reval ako o dušu, prsník nechcel ani vidieť, nakoniec mi zaspal na rukách. Aby ste ma všetci pochopili,veľmi túžim kojiť, ale z toho čo som zažila v nemocnici a z toho ako ma vystrašili dehydratáciou, som už jednoducho tak psychicky zdeptaná, že mám tendenciu na celé kojenie sa vykašlať. Veľmi sa bojím aby mu moja veľká túžba dojčiť neohrozila zdravie....to je to čoho sa najviac obávam.
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod Norika » 12 Mar 2013, 10:47

:love: pizik, neboj.. tvoj strach je samozrejme normalny, ale mysli na to, ze mas poradkynu po ruke. ak ju potrebujes viac krat, tak ju volaj k sebe viac krat. ak bude moct urcite rada pride.
ak toto tazke obdobie zvladnete, este raz budes vdacna , ze si zabojovala. toto nie je len o tuzbe, ale o pochopeni dolezitosti dojcenia. oplati sa za to bojovat a ak mas o niecom pochybnosti, len konzultuj s poradkynami...vsetko..a oni ti poradia a pomozu aj babatku aj dojceniu. :love:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 12 Mar 2013, 11:11

Norika ďakujem za povzbudenie. Viem, že dojčenie je dôležité. Veľmi som sa natrápila aj s prvým dieťaťom, ale vydržala som a dojčila som ho nakoniec 14 mesiacov, ale teraz je to o to ťažšie, že mám už deti dve a obidve ma potrebujú.
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod Norika » 12 Mar 2013, 11:16

pizik, myslime na teba, ja aj ostatne zienky z fora...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod quaxi » 12 Mar 2013, 11:28

mne sa dcera stale nevedela prisavat, tak som zasla za poradkynou, na just sa tam ukazkovo prisala! pripadala som si ako magor, ze co otravujem :-D a doma zase nic :-D Ale poradkyna mala pochopenie, vraj sa to stava casto. Ja myslim, ze tam pracuje aj podvedomie, ked si sama, mas pocit neistoty - co ked to nezvladnem, zase bude malo pit a ja nebudem vediet co s tym... a ked pride LP, tak vlastne vies, ze ona ti s tym pomoze, vyriesi, vtedy podvedome neocakavas problemy - a tak ani nie su. Tebe ti lekari naockovali velky strach a mozno prave ten je pricinou, preco sa vam teraz nedari.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 12 Mar 2013, 11:49

quaxi asi máš pravdu. Mám veľký strach z tej dehydratácie, preto to asi tak zle prežívam...
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Mar 2013, 11:52

Ak odmieta prsnik a cumel nemas poruke, mozes zo zaciatku pouzit vlastny prst namiesto neho. Vloz ho bruskom prsta do ust a nechaj chvilu (polminutku, minutku) sat. Potom skus prelozit na prsnik. Prst nekazi prisatie tak ako cumlik. Tiez to nie je trvale riesenie, ale je to super nastroj na prechodne obdobie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Mar 2013, 11:56

Pizik, zavolaj si poradkyňu znova, vysvetli jej, ako to celé vnímaš a cítiš, že potrebuješ znovu návštevu, natoč si problematické dojčenie na video, aby si jej ho mohla ukázať, ak by sa znova stalo, že by sa dieťa pri jej návšteve znova pekne prisávalo a všetko by išlo dobre. Ja ako poradkyňa pri takýchto situáciách napr. ostávam na poradenstve aj 3-4 hodiny a vidíme s mamičkou viacero dojčení aj to, čo sa deje okolo toho všetko, aby sme sa vedeli lepšie zariadiť, verím, že to pôjde.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 12 Mar 2013, 12:04

To s tým prstom som skúšala ale nezaberá to ani na ukľudnenie ani na prisatie. Klemka už aj ja som rozhodnutá poprosiť poradkyňu aby ku mne prišla na dlhšie aby videla ako sa malý správa....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Mar 2013, 20:52

Držím palce Pizik! Stojí to za to! Verím, že si pravdepodobne už zo všetkého unavená. Verím, že to s dobrou pomocou zvládneš!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 12 Mar 2013, 21:32

Klemka ďakujem. Máš pravdu som zo všetkého unavená a stále plačem, aj keď si hovorím, že musím byť v pohode a silná. Zrejme to už aj malý cíti a možno preto sa to všetko deje. No a odzrkadlilo sa to aj na množstve mliečka, ktorého mám podľa toho čo dnes videla poradkyňa málo, prsníky sa mi už vôbec nenalievajú ako predtým. Takže som objednala bylinky, tak dúfam, že zaberú a všetko sa nejak znormalizuje....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: 6-týždňové dieťa odmieta jesť

Neprečítaný príspevokod pizik » 14 Mar 2013, 11:23

Ahojte. Včera sme boli na sone bruška, bolo všetko v poriadku. Od včera chovám malého v spánku, ale o nejakom papaní sa hovoriť nedá, väčšinou si len cucne a spí ďalej. Neviem sa už v tom drobcovi vyznať. Včera po tom vyšetrení, na ktoré sme museli prísť nalačno sa napapal z obidvoch prsníkov. Potom do večera papal už len v spánku a večer po kúpaní pred spinkaním sa zas napapl z oboch prsníkov. Hovorí sa, že mama pozná svoje dieťa najlepšie, ale ja sa už v tom mojom malom poklade fakt nevyznám.... ;)
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron