Rotavírus

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Rotavírus

Neprečítaný príspevokod pizik » 07 Mar 2013, 21:57

Ahojte. Chcela by som vedieť ako zvládli rotavírusy Vaše detičky ak sa s nimi stretli. Mám 6 týždňového synčeka, s ktorým som bola v nemocnici lebo prestal papať keďže veľmi kašlal a mal soplíky a zrejme sa tam dostali rotavírus, ktorý sa zatiaľ ani nepotvrdil ale ani nevyvrátil. Dnes nás pustili domov s tým, že musí mať dostatok tekutín čo je u nás ale problém, lebo malý je veľmi spavý a keď papá tak papá veľmi málo mliečka. Najprv ho prikladám na prsník, ale potiahne si veľmi málo(20 až 50 ml) a potom ho ešte dokŕmim odsatým mliečkom - ale to ho doslova štopem :( Som z toho veľmi vyčerpaná a pravdupovediac psychicky som na tom už dosť zle, lebo neviem ako docieliť aby prijímal dostatok tekutín a nemuseli sme skončiť na infekčnom oddelení a tiež mám obavu aby som neprišla o mliečko. Mamičky prosim Vás ak Vaše malinké detičky prekonali rotavírusy prosím napíšte mi ako to zvládli, prípadne mi niečo poraďte čo robiť. Ďakujem
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod Klemka » 07 Mar 2013, 22:48

Pizik, zvlášť v prípade, že dieťa môže byť ľahko dehydrované a zvlášť v prípade, že jeho schopnosť získavať mlieko z prsníka je oslabená používaním fľaše, je potrebné riešiť toto osobne s poradkyňou pri dojčení, ktorá Ťa naučí dokrmovať bábätko na prsníku a najmä - naučí Ťa ako spoznať, kedy dieťa pije na prsníku mlieko a či ho prijíma dostatok. Týmto si treba byť istá, pretože ak hovoríš, že bábätko je spavé, je naozaj potrebné sa uistiť, či skutočne pije dosť mlieka a čo sa dá urobiť preto, aby pil mlieka dostatok.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Mar 2013, 22:56

My sme mali rotavirus, ked mal syn asi 9 mesiacov. Najprv 3 dni vracal, neudrzal v sebe nic, len tekutiny a aj tie iba po par kvapkach, uz cajova lyzicka bola privela. Po asi 12h od zaciatku vracania sa pridali silne hnacky s typickym zapachom a tie trvali asi 8 dni, potom sa mu ale este dlho neupravila stolica na normalnu konzistenciu, musel mat dietu - to mas vyhodu, ze je este plne kojeny, aj ked mozno by bolo dobre aby si na 1-2 tyzdne pre istotu vyradila mliecne vyrobky.
Aby nebol dehydrovany, mozes podavat aj Kulisek (kupis v lekarni), MM by bolo samozrejme lepsie, ale keby si mala pocit, ze MM nestaci a dieta je dehydrovane, tak Kulisek je urcite lepsi nez rozne caje ci nebodaj UM. S UM v ziadnom pripade neexperimentuj, pretoze laktoza aj bielkoviny kravskeho mlieka zhorsuju hnacku a predlzuju rekonvalescenciu, navyse zavedenie UM zrovna v case choroby dost zvysuje riziko alergie na mlieko. Su aj UM bez laktozy a bez BKM, ale tie su na baze soje, co je tiez dost rizikove na alergie. S tym, ako zvysit tvorbu mlieka, a ako je najlepsie prikrmovat, ti tu urcite poradia skusene poradkyne. Bohuzial ked treba zabranit dehydratacii, tak sa tomu stopaniu asi nevyhnes, snaz sa co najviac mu ponukat prsnik, ale pozor, ak by vracal, tak praveze treba 1/2h-1h pockat a nedavat ziadne tekutiny, pretoze to vyvola dalsie vracanie.
No a este vrelo odporucam, aby si vsetci, co su s nim v kontakte, dali aspon raz denne preventivneho frtana - poldecak tvrdeho alkoholu, to vacsine dospelakov staci, aby sa nenakazili, radsej nech mu nejake stopove mnozstvo alkoholu prejde do mlieka, nez by si mala schytat bacila aj ty - potom mate len mizivu sancu sa vyhnut nemocnici a aj kojenie by bolo velmi ohrozene.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod quaxi » 07 Mar 2013, 23:12

Klemka píše:Pizik, zvlášť v prípade, že dieťa môže byť ľahko dehydrované a zvlášť v prípade, že jeho schopnosť získavať mlieko z prsníka je oslabená používaním fľaše, je potrebné riešiť toto osobne s poradkyňou pri dojčení, ktorá Ťa naučí dokrmovať bábätko na prsníku a najmä - naučí Ťa ako spoznať, kedy dieťa pije na prsníku mlieko a či ho prijíma dostatok. Týmto si treba byť istá, pretože ak hovoríš, že bábätko je spavé, je naozaj potrebné sa uistiť, či skutočne pije dosť mlieka a čo sa dá urobiť preto, aby pil mlieka dostatok.

Len mam obavy ze do domacnosti, v ktorej je rotavirus, nepride ziadna poradkyna ani omylom :?
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Mar 2013, 00:08

Quaxi, to máš asi pravdu, každopádne, sú poradkyne, ktoré robia poradenstvo aj cez Skype, takisto sa dá zo stránok www.mamila.sk - z videoukážok napozerať, ako má vyzerať pitie, ako rozlíšiť rozdiel medzi pitím a satím bez pitia, každopádne, ak by si si Pizik nebola istá, určite konzultovať s lekárom a radšej dávať dieťaťu fľašu, ako experimentovať s dojčením, či funguje alebo nie a ohroziť bábätko.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod pizik » 08 Mar 2013, 16:55

To či máme rotavírus nie je isté. Výsledok bol ako napísali do prepúšťacej správy "nejednoznačný". Takže stále neviem či ho máme alebo nie. Ale malý má určite niečo s bruškom alebo črievkami, lebo stále sa krúti, pučí, prdká, čo ho rozčuluje aj pri dojčení. Najhoršie na všetkom je, že malý nielen, že odmieta prsník, ale nechce piť ani z fľaše ani zo striekačky. Nechce ani mliečko ani čaj. To čo som mu dala na obed nasilu, to vyzvracal. No a keď sa už prsníka chytí, tak spapá veľmi málo. Je to veľmi ťažké, neviem čo robiť. Ale to čo sa deje, musí mať nejakú príčinu, len neviem akú a to je najhoršie. Prikladám ho k prsníku stále, ale len čo "zacíti" prsník otočí sa alebo začne plakať. Jediné čo toleruje je cumeľ, ktorý dudlá o stošesť. Fakt sa bojím, že bude dehydrovaný, ale neviem ako do neho dostať tekutiny. Stále má vpadnutú fontanelu, keď to vidím, ide ma od zúfalstva rozhodiť. Som v koncoch.
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod quaxi » 08 Mar 2013, 17:20

pizik, a ako je na tom teraz? vracia? ako casto hnackuje? ma teplotu? kedy sa objavili prve priznaky?
To, ze odmieta prsnik, moze byt aj dosledok pouzivania cumlika ci flase, taketo pomocky nie su pri dojceni zrovna stastna volba. Nesnaz sa donho nacpat naraz vela, ale radsej castejsie a mensie mnozstva, to je lepsie aj na tvorbu mlieka, aj na hydrataciu. Trosku vpadnuta fontanelka nevadi, len nesmie byt prilis vpadnuta.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod pizik » 08 Mar 2013, 17:36

On nezvracia, len dnes vyzvracal to čo som do neho "natlačila". Čo sa týka hnačiek, tie podľa mňa tiež nemá, lebo on má od začiatku riedku a veľmi častú stolicu. Teploty tiež nemá. O rotavíruse začali uvažovať len na základe toho že začal mávať zelenú stolicu. Fľaši som sa bohužiaľ v nemocnici vyhnúť nemohla a na cumeľ sa tiež naučil v nemocnici dovtedy ho odmietal. Ja by som bola najradšej keby som sa ani s fľašou ani s cumľom nestretla, ale bohužiaľ....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod quaxi » 08 Mar 2013, 17:55

Hm tak to na rotavirus nevyzera ani omylom, a hlavne nevyzera, ze by bol v priamom ohrozeni dehydrataciou. Plne dojcene dieta moze kakat casto, mne kakali v tomto veku 8x denne, aj viac. Zelena stolica znamena len tolko, ze vypil viac predneho mlieka, su deti, ktore takto kakaju po cely cas, co su plne dojcene, nie je to ziadny problem. O rotavire vam hovoril nejaky lekar, alebo je to len vas napad? Vy mate problem s dojcenim, ale urcite nie s rotavirom. Urcite by vam pomohol osobny kontakt s lakt. poradkynou, pripadne ak si nie si ista, daj spravit este vytery, aby ste vedeli ze nie je infekcny a mohli bezpecne zavolat laktacnu. Ries to cim skor, najlepsie ak by sa ti este dnes podarilo s nejakou LP aspon telefonicky skontaktovat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod pizik » 08 Mar 2013, 20:23

Boli sme hospitalizovaní v nemocnici a tam začal mávať zelenú stolicu, tak prišli s tým, že môže ísť o rotavírus. Zobrali vzorku stolice, prvá bola negatívna, druhá - nejednoznačný nález. Zajtra nám má lekárka vytelefonovať výsledok z tretej vzorky, tak som zvedavá aký bude... Inak ja si tiež nemyslím, že ide o rotavírus, problém je podľa mňa v niečom inom. Malý sa pekne prisaje, pekne pije, ale akonáhle ho niečo v cuckaní vyruší už sa prsníka nechytí. Potom už však nechce papať ani nijakým iným spôsobom - skúšali sme fľašu, striekačku, lyžičku. Stále sa ale krúti, pučí, prdká, tak si myslím, že možno má nejaký problém s bruškom alebo črievkami. Napadlo ma, či ja nemám niečo v mlieku.... Už fakt neviem....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Mar 2013, 21:39

pizik píše: Malý sa pekne prisaje, pekne pije, ale akonáhle ho niečo v cuckaní vyruší už sa prsníka nechytí. Potom už však nechce papať ani nijakým iným spôsobom - skúšali sme fľašu, striekačku, lyžičku. Stále sa ale krúti, pučí, prdká, tak si myslím, že možno má nejaký problém s bruškom alebo črievkami. Napadlo ma, či ja nemám niečo v mlieku.... Už fakt neviem....

Toto, čo popisuješ, naznačuje reakciu na spomalenie toku mlieka. Riešením je úprava prisatia a polohy s poradkyňou osobne, používanie stláčania prsníka, aby sa udržal rýchlejší tok mlieka a bábätko vypilo viac mlieka a v Tvojom prípade pravdepodobne aj zvýšenie tvorby mlieka, čo zvýši tok mlieka. Podarilo sa Ti skontaktovať sa s poradkyňou osobne?
quaxi píše:Zelena stolica znamena len tolko, ze vypil viac predneho mlieka, su deti, ktore takto kakaju po cely cas, co su plne dojcene, nie je to ziadny problem.

K problematike zelenej stolice a mýtu o prednom a zadnom mlieku - tieto odpovede z poradne:
Farba stolice a "predné" a "zadné" mlieko
veľa mlieka - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=282
Zelená stolica pri dojčení - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=232
Zelená stolica pri dojčení II. - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=233
Dokedy dojčenie z oboch prsníkov? - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=547
Zadné mlieko vs. stolica dojčeného dieťata - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=69
dojčenie a prikrmovanie - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=119
Malé ústočká, grckanie, čkanie, riedka zelená stolica - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=413

Laktózová intolerancia
Laktózová intolerancia - http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=200
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod pizik » 08 Mar 2013, 21:56

Ďakujem za rady. Volala som s laktačnou poradkyňou, ale zatiaľ sme sa na osobnom stretnutí nedohodli. Teraz večer malý veľmi pekne a veľa papal, dokonca po dlhej dobe zaspal na prsníku. Tak či tak určite by som bola rada, keby to naše dojčenie videla poradkyňa a poradila čo robiť....
pizik
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 01 Mar 2013, 19:07

Re: Rotavírus

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Mar 2013, 22:05

Držím palce! Osobné poradenstvo je kľúčom k tomu, aby si vedela, čo ďalej.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron