Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 19 Feb 2013, 18:17

Ahojte,
moje 2,5 ročné dievčatko má deravé a pokazené všetky stoličky. Vyzerá to, akoby sa jej pokazili z týždňa na týždeň. Žiaľ nechala som ju jesť viac čokolády a "gumových" macíkov. Umývanie zubov bol vždy boj, tak som ju nechcela stále do toho nútiť....teraz,keď má diery, už si to dala vysvetliť a nebojuje....
Už ako 1,5 ročná mala všetky zuby, išli jej veľmi rýchlo a veľmi zle to znášala, bývala aj častejšie chorá - veľmi dobre jej zaberal Brufen sirup, užívala ho často a všetky tie sirupy pre deti sú veľmi presladené...
Zubárka skúmala, z čoho sa jej tak mohli pokaziť zuby a nejako sme sa dostali aj k tomu, že sa ešte dojčí - a nastal veľký problém - dojčenie jej jednoznačne pokazilo zuby - vraj sladkosti by toto nespravili!!!! :twisted: Márne som doktorke vysvetľovala, že technikou dojčenia sa mlieko na zuby nedostane - nedala sa presvedčiť - materské mlieko má najviac cukru z celej existujúcej potravy....je mi jasné, že je to totálna a strašná blbosť....
Hnevá ma aj to, ako neustále doktori a okolie útočí na dojčenie.....aké je zlé, škodlivé,nezdravo púta dieťa na matku, zotročuje ju, rozmaznáva a teraz ešte aj kazí zuby...!!! :( ( čo som si vypočula pri hospitalizácii, keď personál videl, že sa dojčíme - neúnavne ma atakovali )....
Lenže zuby už máme pokazené a to je zlé...poraďte mi prosím, dá sa okrem fluoridácie a pravidelného čistenia ešte nejak pomôcť? Kedysi sa robievalo pečatenie zubov a viem,že niektorí zubári dávali farebné blomby deťom....
Ďakujem, Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod quaxi » 19 Feb 2013, 22:03

Pecatenie sa robi na trvalych a musia byt uplne zdrave, u mliecnych to nema zmysel a na pokazenych uz nie je co pecatit. Mliecne zuby sa vacsinou riesia iba ak bolia, a je velmi dobre, ak sa podari vyhnut trhaniu. Teraz uz toho vela nenarobis, asi najdolezitejsie bude odstranit sladkosti a postupne ju ucit na umyvanie zubov, nech ma aspon perspektivu, ze trvale jej vydrzia dlhsie. Treba davat pozor na tvrdsie jedla, pokazene zuby sa omnoho lahsie zlomia.
S dojcenim to sice podla Newmana nesuvisi, ale co mam v okoli skusenosti, tak deti ktore sa casto v noci dojcili, mali velmi skoro pokazene zuby, deti co sa v noci skoro prestali dojcit, ich maju zdrave aj napriek jedeniu sladkosti. Predsa len po jedle zostava zmenene pH v ustach a cukor v slinach a nevadi ze MM nejde priamo na zuby pocas kojenia, ked vdaka tomu ph a cukru posobi este asi 1/2h na zuby nepriamo. A ked sa ta polhodinka najde 5x za noc tak uz to spravi svoje... Cez den deti casto piju, tak sa to rychlejsie zneutralizuje aj po sladkom, ale v noci sa to nema cim neutralizovat a posobi dlhsie. Samozrejme pitie sladkych zbrndiciek v noci by detom pokazilo zuby omnoho rychlejsie - od toho aj casta diagnoza "medove zuby" ktorou trpeli mnohe deti v nasej generacii, ked bolo v mode davat na noc cumel namoceny do medu.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 19 Feb 2013, 22:10

...moje dieťa sa v noci dojčí často...síce si len cucne, ale mlieko je tečie...: ((....tak ako to potom je, že dojčenie mám nechať na dieťa, nech si reguluje ako potrebuje...potom je dvojsečná zbraň : (((
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Feb 2013, 23:32

Dojčenie v noci nie je rizikový faktor pre vznik zubného kazu. Osobná skúsenosť nie je postačujúca pre vytvorenie univerzálneho odporúčania pre matky, ktoré môže spôsobiť rozhodnutia vystavujúce matku a dieťa rizikám predčasného odstavenia.
Cukor v materskom mlieku nie je sacharóza. Ak by materské mlieko spôsobovalo vznik zubného kazu, pri bežnej dĺžke dojčenia 3-4 roky (fyziologická norma), by to bolo evolučnou samovraždou.
http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=221
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 20 Feb 2013, 00:01

Andrea,

americka spolocnost zubnych lekarov odporuca dojcit plne 6m, dalej aspon do 1 roka, dalej podla matky a dietata. (Dokument z roku 2012) AK by bola kauzalna suvislost s dojcenim a vyvojom zubneho kazu, taketo odporucanie by nevydavali.

Pozri sa, ci sa tvojej dcerke niektore zubky aj vzajomne dotykaju, ak ano, je opodstatnene rozsirit zubnu hygienu o dentalnu nit. Kupujem v DM pekne farebne, povoskovane. Deti to maju radi.

Smiem sa spytat, ake mnozstvo sladkosti si dcerke davala? My totiz prave dost frcime na tych gumovych medvedoch. Davam take vacsie z lekarne, s nizsim obsahom cukru, max. 4 kusky na den.

Dik a drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Feb 2013, 01:59

andrea360 píše:....Žiaľ nechala som ju jesť viac čokolády a "gumových" macíkov. Umývanie zubov bol vždy boj, tak som ju nechcela stále do toho nútiť....
...Už ako 1,5 ročná mala všetky zuby, išli jej veľmi rýchlo a veľmi zle to znášala, bývala aj častejšie chorá - veľmi dobre jej zaberal Brufen sirup, užívala ho často a všetky tie sirupy pre deti sú veľmi presladené...
....Lenže zuby už máme pokazené a to je zlé...poraďte mi prosím, dá sa okrem fluoridácie a pravidelného čistenia ešte nejak pomôcť?....


To bola chyba Andrejka, s tou čokoládou a gumenými macíkmi, moja dcéra do 3-4 rokov nevedela čo to je. No a ďalšia chyba bola, že si vzdala boj s umývaním zubov. Výsledok sa Ti dostavil.

Treťou chybou bolo, že si často dávala Brufen sirup (bez ohľadu na to, že bola častejšie chorá a čiastočne teraz i bez ohľadu na zuby), prostriedky na zníženie horúčky by sa mali dávať až potom keď sa teplota približuje ku 40-ke, teda nad 39,5 (vysoká teplota pomáha organizmu rýchlejšie poraziť choroboplodné zárodky, bez zrážania teploty sa dieťa rýchlejšie vylieči)... a nechce sa mi veriť, že by Ti až takto často v minulosti tak vysoko teplotovala...nebolo to náhodou tak, že urobila trochu joj, joj, alebo teplotka od 37 do 39 a hneď sa podával sirupček?

Obávam sa, že okrem fluoridácie a pravidelného dôkladného čistenia a pravidelných prehliadok u zubnej lekárky (ktorú odporúčam vymeniť, ak Ťa atakuje s tým kojením, v tomto momente nemôžeš nič viac urobiť.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Feb 2013, 02:04

Mamamima píše:.... My totiz prave dost frcime na tych gumovych medvedoch. Davam take vacsie z lekarne, s nizsim obsahom cukru, max. 4 kusky na den...


A potrebujete to k životu? Že sú tie gumené potvory z lekárne to nič neznamená, lekárne si privyrábajú aj takýmto sortimentom, ktorý nemá s liečivom či liekom nič spoločné. Je to iba psychologická finta, ľudia si potom nahovárajú akože kupujú niečo pre svoje zdravie...a pritom to je to isté sladké h.... čo v obyčajnom obchode, ibaže predražené a v sofistikovanejšom obale.

Čo tak radšej nejaké čerstvé ovocie? To by bolo omnoho zdravšie a lepšie...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Feb 2013, 09:25

Naša Kristi má krásne zuby (aspoň zatiaľ), v noci sa dojčí, aj cukríky má rada :) tie síce až v poslednej dobe jej občas dám (do cca 2r a 3m ich nepoznala) a zúbky umývame ozaj len symbolicky tak posledný pol rok. Kaz nemá ani jeden, ono je to určite dosť aj geneticky dané + asi celkovo strava. Ona bola kým som otehotnela skoro výlučne na mm - do 18m nejedla skoro nič mimo mm, takže sa i dojčila celkom dosť často, ale fakt je ten , že v noci len tak 1-2x,
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Feb 2013, 09:28

Ale napadla mi jedna vec - možno kazy v mliečnom chrupe súvisia s dojčením, možno preto menia cicavce zuby po období dojčenia. A to , že Amer. asoc.zubárov doporučuje dojčiť neznamená, že nevidia súvis medzi dojčením a kazom, možno to znamená len to, že tam nie sú takí zadubenci ako u nás a sú schopní si uvedomiť, že najaký ten kaz sa nevyrovná rizikám predčasného odstavenia.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 20 Feb 2013, 09:51

Ahojte, veľmi ďakujem za odpovede...hl. za radu podloženú odborníkmi, že dojčením sa nám zuby nepokazili... :goodjob:
Čo sa týka tých sladkostí - gumových macíkov začala jesť asi v decembri - zásadne som bola proti - od mala ich považujem za najhoršie cukríky nielen pre zuby - keď som ich jedla, rozboleli ma zuby aj žalúdok. Lenže manžel dovolil - malo to byť tak, že dostane občas a zopár - lenže Karinka nevedela kedy dosť - jedla to ako drogu
a potom som jej dovolila kinder čokoládu, nejedla ju každý deň, dokázala byť aj bez nej, ale stačilo dať jej jednu a potom pýtala celý deň a kažsa stávaldý deň a hl.dávala jej svokra a pýtala sa jej, či ju ešte má a malá vedela, že čokoláda je niekde schovaná, tak po nej išla....ale je to vina len nás dvoch a teraz sa hádame, kto to zavinil, kto bol povolnejší....žiaľ u nás je to tak, že buď nedostane čokoládu a cukrík vôbec alebo skúsi jedno a chce dovtedy, kým sa neobje...
A s tými Brufenmi, nedávala som jej na každú teplotu, lenže keď malej išli zuby, dokázala aj týždeň nespať - tak sa stávalo, že asi každý mesiac mala Brufen tak po tri dni. A po každom očkovaní horúčky cez 40 °....po druhom očkovaní teplotovala každý deň, celého pol roka :( , potom sme vymenili lekára...
Povedali sme si s manželom, že zuby nášho dieťaťa nikdy nezanedbáme, že sladkosti len s mierou... - teraz je to pre nás riadne rozčarovanie
Andrea
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod andrea360 » 20 Feb 2013, 10:01

Ďakujem za článok od mammily - zistila som, že som podcenila ďalšiu vážnu skutočnosť - prenos mojich baktérii do úst malej, často som dávala jesť malej aj z mojej lyžičky a keď som zavádzala príkrmy, občas som olizla jej lyžičku - so zanedbanou hygienou to bola časovaná bomba a výsledok je - všetky stoličky majú kazy a jedna stolička veľmi hlboký :(
andrea360
 
Príspevky: 127
Registrovaný: 24 Mar 2011, 20:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Karin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
2. dieťa: Nikol
Rokov: 10 rokov, 4 mesiace, 16 dní
Môj status: Vzťahová väzba, milujem dojčenie

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod quaxi » 20 Feb 2013, 10:22

Ja som citala nejaku studiu, ze zubny kaz je produkt nejakeho mikrobu, nepamatam si presne co je to zac, ale ak ten mikrob v ustach nemas, zubny kaz nedostanes, ani keby si zjedla kilo cukrikov denne. Ak ho mas, budes na kaz nachylna a cim viac sa mikrob premnozi, tym viac. Mikrobu a jeho mnozeniu velmi prospieva vsetko sladke, teda aj MM. V dnesnej dobe v civilizovanych krajinach je tymto mikrobom osidlenych takmer 100% ludi, ale nebolo to vzdy tak - este pred par sto rokmi bolo osidlene omnoho mensie percento populacie a tito ludia jedli uplne inu stravu, nez jeme dnes, co je samozrejme omnoho dolezitejsie na kazy, nez samotne dojcenie. Preto kedysi dojcenie vobec nemuselo podporovat kaz, a dnes ano - zuby su uz nahlodane nevhodnou stravou a celonocne nalozenie v cukroch je poslednou kvapkou. Tazko sa teda vyhovarat na evoluciu, ktora by tomu mala zabranit, ta nie je az taka rychla ako sirenie mikrobu, ktory navyse zasiahol az v casoch, ked uz prezitie ludstva nebolo zavisle na evolucii.
Mne je jasne, ze na tomto fore sa na dojcenie nemoze povedat jedine krive slovo, ale toto som si uz davnejsie studovala a dava mi to logiku. Skusenosti z okolia mi to akurat potvrdzuju. Moj syn bude mat coskoro 5 rokov, gumene cukriky dostaval od 2 rokov ako odmeny za cikanie, kakanie, kedze on ma urcite funkcne poruchy, tak to bolo aj 30x denne, pekne v malych davkach po jednom cukriku, cize na zuby ten najhorsi mozny sposob. Ale pred spanim si vzdy umyl zuby (inokedy nie) a potom uz ziadne jedlo nikdy nedostal. Dobre zuby nema prilis po kom zdedit, moj muz uz 22 rocny nemal jediny zdravy zub a polku vytrhanu, zuby mal pokazene uz v skolke, ze si dodnes pamata ako ho bolievali. Ja som na tom trochu lepsie. Syn nema jediny kaz. V okoli z par desiatok deti maju kazy zrovna tie, co sa este po 1,5r v noci casto dojcili, a este dve co ficali na sladkych cajoch a dzusoch v noci. Neviem, ci existuje nejaka rozsiahla statistika na tuto temu, ale celkom by ma to zaujimalo. Nevravim, ze treba kvoli tomu odstavit - to urcite nie, ved nakoniec mliecne zuby vypadaju a tak to moze byt o par rokov uplne jedno.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod janynka » 20 Feb 2013, 11:57

Ahojte,
pripájam sa k tejto téme, nechcem zakladať novú.
Moja 15 mesačná dcérka má zasa takýto problém. Už asi 2 mesiace pozorujem na zúbkoch biely povlak, je od ďasienka asi tak do 1/3 zúbka, umyť sa nedá (umývame kefkou). Postihnuté sú predné horné štyri zuby, štyri dolné a 2 stoličky sú zatial v poriadku. Dr. nám poradila: ,,pridať detskú zubnú pastu na kefku, aj keď jej troška prehltne, dostane minerály - zatiaľ jej nechce dať lieky". Vyjadrila sa, že zúbky sú ,,odvápnené". A mám pridať mliečne výrobky.
Malú stále kojím, spapá príkrmy, čo jej uvarím, nemáme problém s ovocím, zeleninou, jogurtu zje asi pol téglika. Je možné predísť takýmto zúbkom, nebude v budúcnosti náchylnejšia na zvýšenú tvorbu zubného kazu?? Snažím sa stravovať zdravo, môžem nejako JA ,,zdokonaliť" svoje mliečko stravou?
janynka
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 07 Máj 2012, 23:47

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod janynka » 20 Feb 2013, 12:02

Ešte doplním, že teraz je prechladnutá, je nervoznejšia a škrípe zubami, tak jedna dvojka sa doslova drobí. :(
janynka
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 07 Máj 2012, 23:47

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Feb 2013, 12:53

Mamamima, prosím Ťa, Amer. spoločnosť detských zubárov je naopak presvedčená, že pre detský kaz je dojčenie riz.faktorom a nedoporučuje nočné dojčenie - viz ich stránky, www.aapd.org, odtiaľ ti kopírujem : "Avoid nursing children to sleep or putting anything other than water in their bed-time bottle."
Ak máte niekto čas, kuknite si toto - je to super http://www.goums.ac.ir/files/dentistry/caries.pdf dosť komplexný pohľad na detský kaz a taký prodojčiaci :)
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Feb 2013, 14:33

kinsi píše:Ale napadla mi jedna vec - možno kazy v mliečnom chrupe súvisia s dojčením, možno preto menia cicavce zuby po období dojčenia. A to , že Amer. asoc.zubárov doporučuje dojčiť neznamená, že nevidia súvis medzi dojčením a kazom, možno to znamená len to, že tam nie sú takí zadubenci ako u nás a sú schopní si uvedomiť, že najaký ten kaz sa nevyrovná rizikám predčasného odstavenia.

Kinsi, prečítaj si k tomu ten odkaz, čo som dávala z poradne MAMILY. Dozvieš sa v ňom, koľko detí v štúdiách hodnotiacich stav chrupu na prehistorických lebkách, malo kaz. Takmer žiadne. Rovnako sa dozvieš, že zubný kaz je špecifikum ľudského druhu v poslednej krátkej evolučnej histórii a ešte ďalších cicavcov, ktorí žijú spolu s človekom, napr. psa. S dojčením to nesúvisí.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Feb 2013, 14:34

quaxi píše:Ja som citala nejaku studiu, ze zubny kaz je produkt nejakeho mikrobu, nepamatam si presne co je to zac, ale ak ten mikrob v ustach nemas, zubny kaz nedostanes, ani keby si zjedla kilo cukrikov denne. Ak ho mas, budes na kaz nachylna a cim viac sa mikrob premnozi, tym viac. Mikrobu a jeho mnozeniu velmi prospieva vsetko sladke, teda aj MM. V dnesnej dobe v civilizovanych krajinach je tymto mikrobom osidlenych takmer 100% ludi, ale nebolo to vzdy tak - este pred par sto rokmi bolo osidlene omnoho mensie percento populacie a tito ludia jedli uplne inu stravu, nez jeme dnes, co je samozrejme omnoho dolezitejsie na kazy, nez samotne dojcenie. Preto kedysi dojcenie vobec nemuselo podporovat kaz, a dnes ano - zuby su uz nahlodane nevhodnou stravou a celonocne nalozenie v cukroch je poslednou kvapkou. Tazko sa teda vyhovarat na evoluciu, ktora by tomu mala zabranit, ta nie je az taka rychla ako sirenie mikrobu, ktory navyse zasiahol az v casoch, ked uz prezitie ludstva nebolo zavisle na evolucii.
Mne je jasne, ze na tomto fore sa na dojcenie nemoze povedat jedine krive slovo, ale toto som si uz davnejsie studovala a dava mi to logiku. Skusenosti z okolia mi to akurat potvrdzuju. Moj syn bude mat coskoro 5 rokov, gumene cukriky dostaval od 2 rokov ako odmeny za cikanie, kakanie, kedze on ma urcite funkcne poruchy, tak to bolo aj 30x denne, pekne v malych davkach po jednom cukriku, cize na zuby ten najhorsi mozny sposob. Ale pred spanim si vzdy umyl zuby (inokedy nie) a potom uz ziadne jedlo nikdy nedostal. Dobre zuby nema prilis po kom zdedit, moj muz uz 22 rocny nemal jediny zdravy zub a polku vytrhanu, zuby mal pokazene uz v skolke, ze si dodnes pamata ako ho bolievali. Ja som na tom trochu lepsie. Syn nema jediny kaz. V okoli z par desiatok deti maju kazy zrovna tie, co sa este po 1,5r v noci casto dojcili, a este dve co ficali na sladkych cajoch a dzusoch v noci. Neviem, ci existuje nejaka rozsiahla statistika na tuto temu, ale celkom by ma to zaujimalo. Nevravim, ze treba kvoli tomu odstavit - to urcite nie, ved nakoniec mliecne zuby vypadaju a tak to moze byt o par rokov uplne jedno.

Quaxi, skús nájsť pre tieto tvrdenia dôkazy vo vedeckej literatúre.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Feb 2013, 15:48

To s tou predhistorickou dobou som našla aj ja v tom odkaze - myslím, že to bolo úplne mizivé percento, snáď 1,4%, alebo tak. Ale pri komplexe - sposob dnešného života, strava, celkový stav "prešľachtenosti" človeka, zrejme aj momentálne prevládajúce druhy ústnej flóry zas možeš len ťažko popierať, že častý prísun cukrov (čo aj latózy- stále je to len disacharid z polovice z glukozy) zaiste može podporovať tvorbu kazu. Kdesi bola citovaná štúdia , že u detí nad rok pri počte dojčení nad 7/24hod bol sign.vyšší výskyt kazu - skúsim dohľadať. Ale vobec tým nechcem povedať, že by stálo za to dojčenie obmedziť, podľa mňa porovnávame neporovnateľné - kazy na mliečnom chrupe s podľa mňa nesmierne doležitým dojčením...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Feb 2013, 15:52

kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod quaxi » 20 Feb 2013, 15:55

Klemka, a pre ktore? Ze kaz sposobuje mikrob? Ved to je uvedene dokonca aj na tej mamilackej stranke, co si dala link. Alebo ze kedysi mali ludia inu stravu, ktora im podstatne menej nicila zuby? Ved to je snad jasne. Neda sa porovnavat stav pravekych deti, alebo hoc len deti spred 500 rokov, ktore mali uplne inu stravu, s tymi dnesnymi. Dnes mas cukor vo vsetkom, ci su to mliecne vyrobky, pecivo, uz aj z ovocia su vyslachtene omnoho sladsie druhy, nez sa jedavali kedysi. Toto utoci na zuby dnesnych deti aj ak si rodicia davaju pozor na sladkosti. Zuby, ktore nie su takouto stravou nahlodane, nebudu mat problem zvladnut dojcenie, ale ktore dieta ma dnes taku stravu? Kaz vznikne tym, ze naraz posobia viacere faktory a ak je tam aj predispozicia, aj horsia strava, potom moze aj dojcenie prihorsit. Ale je mi jasne, ze toto je nazor, s ktorym ty nemozes suhlasit. Len sa mi zda, ze ten tvoj je rovnako nepodlozeny ako ten moj ;-)
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 19 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Feb 2013, 16:49

Quaxi, rozumiem, čo sa snažíš povedať. Napriek tomu, ak ideme do detailov - laktóza je typ cukru, ktorý kariogénne baktérie využívajú omnoho horšie než napr. sacharózu. Materské mlieko nespôsobuje taký významný pokles pH. Počas dojčenia sa materské mlieko dostáva k zubom omnoho menej než, ak dieťa pije fľašou. Materské mlieko je najlepším zdrojom vápnika, ktorý posilňuje schopnosť zuba brániť sa kazu. Mlieko remineralizuje demineralizovanú zubnú sklovinu in vitro. Laktoferín v mlieku viaže železo, čím znemožňuje dostupnosť tohoto esenciálneho nutrientu invadujúcim mikroorganizmom. sIgA a IgG v materskom mlieku sú schopné obmedziť rast kariogénnych baktérií. Dojčenie počas 40 a viac dní dokáže pôsobiť preventívne a inhibovať rozvoj zubného kazu u detí. Populačné štúdie nepodporujú definitívne spojenie medzi dlhodobým dojčením a zubným kazom. Kalcium a fosfor sa po inkubácii s materským mliekom ukladajú do zubnej skloviny. Materské mlieko nie je kariogénne in vitro, pokiaľ nie je prítomný iný zdroj cukrov na bakteriálnu fermentáciu. Nehovoriac o dojčení a jeho vplyve na vývoj ústnej dutiny a tým pádom na zdravie zubov do budúcna.
Toto je práca, ktorá vyhrala nejakú cenu - Pamela E. Erickson. Investigation of the role of human milk in caries development. Pediatric
Dentistry, 1999;21(2)(Mar-Apr):86-90. Záver je - materské mlieko nie je kariogénne.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Feb 2013, 17:12

Klemka, chápem, isto je mm lepšie ako povedzme sladká voda, alebo UM, ale i tak vidíš, že pri analýze riz.faktorov - vychádza pri dojčení viac ako 7x denne RR 1,97 (viz moj link). To je proste fakt, nie nejaká špekulácia. Čo sa týka argumenu o tom ako neboli kazy pred stáročiami, Quaxi to vystihla presne - ono je o trošku tak, akoby si napríklad tvrdila, že zubný kaz vzniká preto, lebo si deti umývajú zuby a podložila to tým, že v dobe, ked ešte neboli kefky (prehistorické lebky) boli bez kazov. Je nepopritelné, aspoň podľa mňa, že dieťa, ktoré v noci, keď je tvroba slín minimálna a tým i samočistiaca schopnosť ustnej dutiny, má menšie riziko kazu, ako dieťa, koré sa v noci opakovane dojčí (ani nevravím o dieťati, ktoré pije sladkú vodu, či UM).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 8 dní

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Feb 2013, 17:59

OK, špecifikujem, prečo som do tejto diskusie vstúpila. Samotný fakt, že dieťa je dojčené, nezvyšuje jeho šance mať zubný kaz. Ak by sme aj pripustili, že ak dieťa má zubný kaz, tak materské mlieko kazu nemusí prospievať (a je skutočne otázne, či to tak je), tak čo iné mu ponúkneme? Ak hovoríme o materskom mlieku ako o jednom zo zdrojov výživy - čím lepším ho nahradíme z hľadiska zubného kazu?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Feb 2013, 18:04

quaxi píše:S dojcenim to sice podla Newmana nesuvisi, ale co mam v okoli skusenosti, tak deti ktore sa casto v noci dojcili, mali velmi skoro pokazene zuby, deti co sa v noci skoro prestali dojcit, ich maju zdrave aj napriek jedeniu sladkosti. Predsa len po jedle zostava zmenene pH v ustach a cukor v slinach a nevadi ze MM nejde priamo na zuby pocas kojenia, ked vdaka tomu ph a cukru posobi este asi 1/2h na zuby nepriamo. A ked sa ta polhodinka najde 5x za noc tak uz to spravi svoje... Cez den deti casto piju, tak sa to rychlejsie zneutralizuje aj po sladkom, ale v noci sa to nema cim neutralizovat a posobi dlhsie. Samozrejme pitie sladkych zbrndiciek v noci by detom pokazilo zuby omnoho rychlejsie - od toho aj casta diagnoza "medove zuby" ktorou trpeli mnohe deti v nasej generacii, ked bolo v mode davat na noc cumel namoceny do medu.

Toto boli slová, pre ktoré som do tejto diskusie vstúpila. Ako vyhodnotí túto informáciu bežná matka? Ktorej navyše rozpráva každý, ako už má dieťa odstaviť od jeho 1. narodenín (či ešte skôr), k tomu si pozrie v Dámskom klube, že to už nemá aj tak význam a že skončí na imunológii úplne vyčerpaná? Je dôležité to, ako o dojčení hovoríme. Či matky podporíme alebo nepodporíme.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Dojčenie "pokazilo"môjmu dieťaťu zuby

Neprečítaný príspevokod artemis » 20 Feb 2013, 19:07

andrea360 píše:...som podcenila ďalšiu vážnu skutočnosť - prenos mojich baktérii do úst malej, často som dávala jesť malej aj z mojej lyžičky a keď som zavádzala príkrmy, občas som olizla jej lyžičku - so zanedbanou hygienou to bola časovaná bomba a výsledok je - všetky stoličky majú kazy a jedna stolička veľmi hlboký :(


Andrejka, no tak toto tiež, to je ponaučenie, ja som možno extra háklivá, ale koľkorazy mi až žalúdok zdvihlo keď som vonku videla, že dieťaťu padol cumeľ, mamička zodvihla, ocmúľala a vrazila chuďatenku do papuľky naspäť, pričom, to by už menšiu škodu narobila, keby ten cumeľ zo zeme dala rovno spät bábu do pusy, menej baktérii by sa dieťaťu ušlo. Zubný kaz je naozaj nákazlivý. I preto ja neuznávam pusy na ústa od príbuzných a podobne, za čo ma za chrbtom ohovárajú, ale stojí mi to za to.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron