Vývin reči

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Vývin reči

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Feb 2013, 18:09

ahojte ..uz davnejsie som rozmyslala, ze sa opytam na toto...na vase skusenosti, rady...

nas maly sa velmi nechce rozrecnit, ma svoju nie velku slovnu zasobu, vela slov sa ani nepodoba na to, ako by sa to malo povedat....

nieco mu povedat, aby zopakoval, nehrozi, mozno este predo mnou, ale pred ostatnymi sa hambi...nove slova, ktore este nepovedal, nezopakuje, akoby mal blok, hoci velmi dobre vie, o co alebo koho sa jedna, hoci to slovo pocul uz tisic krat...

ak nieco chce, a nevie to pomenovat, ukazuje rukami, taha vas za ruku, ale slovo nepovie...mnohi vravia, ze je lenivy, ze vela rozpravame zanho..ja sa preto uz davno snazim prenechavat odpoved na neho...ale on sa stale boji novych slov....bol jeden tyzden , asi pred dvoma mesiami, kedy za 4 dni povedal 3 nove slova, sam od seba...od vtedy rozsiril svoju zasobu len o jedno...

neviem, ako ho mam teda podporit, ako rozviazat jazyk...niekedy mam obavy, ze ho len depcem tym, aby sa snazil nieco povedat, niekedy som uz zufala, a rovno mu poviem, ze mu nerozumiem, nech povie, co chce....vtedy len rozprava dalej po svojom, alebo mlci....

asi mi napisete, ze mam len pockat, kedy spusti...ale nemate nejake typy, co vyslovne nemam robit a co robit mozem?? uz som dala na sestrinu radu, a zacala som mu vraviet, ze ak povies to, alebo ono, dostanes cukrik...no ani to nepomohlo...
doktorka povedala, ze ak do dva a pol roka sa nerozrecni, tak z enas posle ku logopedicke....doma nemame ziadne deti, ktore by pekne rozpravali a mohol sa od nich ucit :( ... od dospelych ho to nejako nelaka

zabudla som napisat, ze knizky citame, v poslendom case nejako menej, ale obcas sa k tomu dostaneme....maly si pamäta obsahy basniciek, pribehov..dokaze popisat, ale zas len v rozmedzi jeho reci....

tiez ma zaujima este, ze ak ja neviem vyslovit ciste "r", bude s tym mat aj on problem?? pocas dna je v kontakte aj s inymi....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod artemis » 11 Feb 2013, 20:41

Norika píše: nieco mu povedat, aby zopakoval, nehrozi, mozno este predo mnou, ale pred ostatnymi sa hambi...nove slova, ktore este nepovedal, nezopakuje, akoby mal blok, hoci velmi dobre vie, o co alebo koho sa jedna, hoci to slovo pocul uz tisic krat...


To je úplne normálne, že sa hanbí

Norika píše: ....ak nieco chce, a nevie to pomenovat, ukazuje rukami, taha vas za ruku, ale slovo nepovie...mnohi vravia, ze je lenivy, ze vela rozpravame zanho..ja sa preto uz davno snazim prenechavat odpoved na neho...ale on sa stale boji novych slov....bol jeden tyzden , asi pred dvoma mesiami, kedy za 4 dni povedal 3 nove slova, sam od seba...od vtedy rozsiril svoju zasobu len o jedno....


po prvé: aj to je úplne normálne, a po druhé: že to stačíš takto evidovať, koľko kedy slov sa naučil, príliš ho asi pozoruješ...neznervózňuje ho to náhodou?

Norika píše: .....neviem, ako ho mam teda podporit, ako rozviazat jazyk...niekedy mam obavy, ze ho len depcem tym, aby sa snazil nieco povedat, niekedy som uz zufala, a rovno mu poviem, ze mu nerozumiem, nech povie, co chce....vtedy len rozprava dalej po svojom, alebo mlci....


cíti Tvoju nervozitu, bojí sa, že niečo zle povie, uhádla si, asi ho deptáš...

Norika píše: ...asi mi napisete, ze mam len pockat, kedy spusti...


áno, presne, len pekne čakaj

Norika píše: ...uz som dala na sestrinu radu, a zacala som mu vraviet, ze ak povies to, alebo ono, dostanes cukrik...no ani to nepomohlo...


no nepomohlo, lebo sestrina rada bola úplne zlá, stála za deravú grešlu

Norika píše: doktorka povedala, ze ak do dva a pol roka sa nerozrecni, tak z enas posle ku logopedicke....doma nemame ziadne deti, ktore by pekne rozpravali a mohol sa od nich ucit :( ... od dospelych ho to nejako nelaka...


Tak čo Ti mala doktorka povedať, musela sa Ťa nejako zbaviť...buď rada, že je chlapec inak zdravý, je milión chlapcov čo nerozprávajú ani v štyroch rokoch...proste chlapci na rozdiel od dievčat sú v tomto iní, treba na to čas...okrem toho učenie sa reči od dospelých a bľabotanie s deťmi jeho veku, to sú dve rozličné veci, ale obe potrebné...

Norika píše: ....zabudla som napisat, ze knizky citame, v poslendom case nejako menej, ale obcas sa k tomu dostaneme....maly si pamäta obsahy basniciek, pribehov..dokaze popisat, ale zas len v rozmedzi jeho reci.......


a čo by si viac chcela? To stačí na jeho vek

Norika píše: ...tiez ma zaujima este, ze ak ja neviem vyslovit ciste "r", bude s tym mat aj on problem?? pocas dna je v kontakte aj s inymi....


To s tým nemá nič spoločné. Ale čisté R sa naučia deti vyslovovať niekedy až v 6-7 rokoch, takže ani na to netlač...

Klídek, tabáček a leháro...tak nejako sa v tej pesničke spieva, netráp sa, vytešuj sa nad vecami čo dieťa už vie, aké je bezprostredné a originálne, vychutnávaj si ten jeho roztomilý vek, neporovnávaj ho s nikým, ber ho takého aký momentálne je, nesonduj, neanalyzuj, nechaj ho voľne a spontánne žiť...deti inštinktívne cítia nervozitu matky, neurob ho zbytočne úzkostlivým nech si nevytvára žiadne zábrany...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 11 Feb 2013, 20:51

Norika,
naozaj sa tym skus trapit menej. Lahko sa to pise, iste tazsie urobi. Moj synovec do troch rokov hovoril len "toto". To zazracne slovo malo asi 100 roznych intonacii a my sme mu vsetci rozumeli. Odvtedy, co v 3 zacal rozpravat sa este nezastavil, len ked zaspi. (Ma teraz 8).
Citajte, rozpravaj, hrajte sa, ale do nicoho ho nenut.
Drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod luludi » 11 Feb 2013, 20:51

Norika, nas risko uz mal 2 a pol roka a tiez nerozprava - maximalne tak zo 10 slov, kt. bezne pouziva a tiez, ked nieco chce tak to ukaze, pre mna je dolezite, ze mi rozumie - ked ho poslem po nieco, ked mi ma nieco podat a podobne. Tiez s nim vela spievam, rozpravam mu basnicky a podobne, ale nenutim ho. Uz som pocula od svokry rady ako kym nepovie nahlas, nedaj mu jest a podobne, ale kaslem na to. Rovnako ma znervoznuje, ked sme spolu na skype ako mu stale hovoria, ze hovor normalne.. vrrr... uz som minule jasne zasiahla, ze dost. Dolezite je, ze je spokojny, vesely, vnimavy a ze ja sa s nim v pohode dohovorim, ostatne pride.. a u riska je to tak, ze co sam dosiahne, to si nekonecne ceni :goodjob: drz sa! nie ste v tom sami :love:
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 17 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 24 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod janka » 11 Feb 2013, 22:36

Norika, bud rada, ze este nehovori, co by som ja za to dala, keby sa Michalke na chvilu usta zastavili, usi ma z nej bolia. Mozem si len v duchu spievat ako v tej pesnicke od Ears: "tisko, draha, chvilu, prosim, utriedit to v hlave musim...." Podstatne je, aby si sa s malym Ty vedela dohodnut, ved aj rec je o tom, aby sme sa dohodli. A je stale vo veku, ked sa potrebuje dorozumievat hlavne s Tebou. Normane na neho rozpravaj, nenut ho k nicomu, a nech sa venuje tomu, co ho v tomto veku bavi a naplna, a nie tomu, co si rodina mysli, ze by mal robit.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Feb 2013, 23:15

ja mu rozumiem, tak 98%...dnes som sa az smiala,lebo aj z toho,co dokaze povedat,vzniklo rozvite spojenie...sedel na wc, a mama daco kricala,ci uz ide dole. On na to:"uum hop, a!" "nejdem dole!kakam!"
Ja vlastne chcem preto,aby pouzival slova,aby som videla,co sa mu roji v hlave. Mnoho deti v jeho veku dokaze povedat take veci,ze clovek zasne a puka od smiechu. On vlastne rozprava,ale po svojom. Rozoznava pocet,farby,pocuje dobre aj vtacika od susedov. Bojim sa,ze v case,ked zacne rozpravat,uz nebude mat taky jemny hlasok.
Myslite,ze sledovanie tv a pc spomaluje vyvin?
A to mi neslo do hlavy,ako ine deti dokazu zopakovat hocijake slovo,ktoreho vyznam ani nepoznaju...
U maleho badam,ze ma dobru pamät,pomenovania,ktore som mu vravela davno,po case povedal sam. Doniesol mi plysaka,a vravi,ze tata. A ja rozmyslam,ze aky tata. A potom mi doslo,ze sme sa davno hrali,ze ten zajac je tato maleho zajaca...

Rozmyslam,ze maly sa asi preto boji,lebo nanho vsetci tlacia,aby rozpraval. Najlepsie,ked telefonujem. Trha mi telefon z ruk. A ke mu ho dam,tak je ticho. alebo sa snazi ukazat,co robi, druha strana potom hada,co mysli.
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod artemis » 12 Feb 2013, 00:59

Norika píše: ... Myslite,ze sledovanie tv a pc spomaluje vyvin?...


Nie. Ale ani nezrýchľuje. (hovoríme samozrejme o primeranom čase a primeraných programoch)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod shira » 12 Feb 2013, 14:49

Musím sa smiať - aj my sme mali a vlastne aj máme obľúbené slovo "toto" . to je slovo, ktoré dokáže nemožné :D a ešte k tomu "tuto", a vystačíme si..
no, ja som mala tiež obavy, ale ako sa ukázalo, neopodstatnené, lebo malý začal mleť doslova zo dňa na deň, zvuky zvierat začal nahrádzať vlastnými vymyslenými slovami a tie teraz nahrádza slovami skutočnými. Ako píšeš Norika, presne sme vo fáze, keď sa snaží zopakovať každé počuté slovo, aj ked mu nerozumie, samozrejme to dokomolí. ale fakt je, že sa nasmejeme a ústa sa mu nezatvoria. V roku a pol povedal len mama, do dvoch rokov hádam 5 slov, jemu vlastných.. niektoré deti už dávno rozprávajú vo vetách, ale mne to pripadá, že tí naši sú normálni, a tí druhí sú extrémne vpredu.
U nás mal počítač opačný vplyv- máme rôzne hry, kde sú obrázky a pri tom hovorené slovo - napr. nájdi koňa z 3 obrázkov, alebo zo 6, nájdi jablko atď alebo pexeso sprevádzané slovom - všetko krásne opakuje, keď hrá tieto hry. Dokonca opakuje slová z rozprávok (Z levieho kráľa vie mená Simba, Kiara, Kovu, Skar :D :D normálne čumím...)
a presne ako píšeš, tie vety.. my máme napr. nono veu ibua papať (lev nepapaj zebru!) -videl prírodopisný film :mrgreen: nono havo najaja (nenaháňaj hava!) a tak podobne.
čo sa týka našej debaty, ja ho podporujem v tom, čo hovorí, akokoľvek to hovorí, tým, že mu dám jasne najavo, že mu rozumiem, a zopakujem to normálne. malý sa veľmi teší, že viem, čo chcel povedať a to samo o sebe ho veľmi povzbudzuje. vôbec sa nesnažím ho opravovať, alebo mu hovoriť povedz toto alebo toto. ale napríklad mu kladiem otázky a počkám aj 10sekúnd a potom aj napoviem a keď zopakuje (akokoľvek), pochválim, že odpovedal správne.
ja som už tiež riadne ohučaná, stále opakuje to isté dokola. fakt to príde, z ničoho nič. nútiť netreba, ani odmeny, ani vyhrážky a pokarhania. hlavne, že si rozumieme doma. zatiaľ to úplne postačí ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 12 Feb 2013, 16:03

Nema zmysel porovanat. Neda sa to ani pri vlastnych detoch. Suseda ma dve dcerky, rozdiel medzi 2 roky, teda velmi maly. Starsia zacala rozpravat ked mala 1 rok, a ked mala 2, tak vedela aj kopu basniciek, no proste zlate dieta. Druha do 3 rokov povedala iba "mama", aj to asi prehanam. Vsetko vedela vsak velmi dobre neverbalne vyjadrit, je mimochodom velmi manualne zrucna, ako rocnu som ju videla krajat s normalnym nozikom mrkvicku na koliecka. Po troch rokov sa vsak rec pekne spustila a dnes je z nej sikovna predskolacka. Este prednedavnom hovorila dost gramaticky nespravne, ale to uz je ok, akurat jej nejde R.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 13 Feb 2013, 12:05

NOrika, netlac nanho...
Mne starsi Tomino do 3 rokov hovoril minimum 2 slovnych spojeni, pritom vsetkemu rozumel, bratov syn ako 2 rocny hovoril zlozite suvetia a Tomi bol pri nom ako hluchy bratranec. Potom prisiel v 3 rokoch do skolky a do mesiaca stebotal jedna basen, dokonca zacal recitovat, spievat...a v 4 rokoch krasne hovori uz aj R.
Samko bude mat o chvilu dva a tiez nie je ukecany, vsetko je koko (asi 20 roznych veci), kaka, toto, pipi, okrem toho ma asi dalsie slova ako parky, staci, este, babi, dedo, uiui su napriklad aj cizmy aj hviezda...on nam rozumie vsetko aj my jemu a viac ma netrapi. Dokonca su zlati, ked sa obaja chalani spolu bavia a rozumeju si aj napriek Samkovmu obmedzenemu slovniku.
Daj mu cas a nepozastavuj sa nad tym.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod Norika » 23 Máj 2013, 22:42

tak, idem vam napisat, ze sa udiala väčšia mensia zmena. doteraz to bolo tak, ze maly povedal, len to co chcel. v priemere jedno nove slovo za dva mesiace. väčšinou si spieval anglicke pesnicky. ked sme chceli, aby zopakoval nejake slovo, pozeral na nas, akokeby sme chceli nieco nemozne. takze jeho slovna zasoba bola obmedzena a napriek tomu sme chapali co chce a o com hovori, keb pouzival slova, boli by to v pohode vety a pribehy.

minuly tyzden nas doktorka poslala ku logopedicke, termin mame o mesiac. akokeby maly vycitil hrozbu :-D pretoze pomaly zacal opakovat co od neho ziadam. zacalo to jeho vlastynm menom. nesmelo, ale zopakoval. a tak to je s dalsimi slovami. predvcerom posmeleny pochvalou od mojich rodicov, uz zopakoval aj dalsie bezne slova, ktore doteraz nechcel povedat. akurat, slovo zopakuje, ale nespravne, skor su to len samohlasky akokeby obalene. napr "nanuk" - "na - ut" ....trojslabicne je na neho zatial moc...myslite, ze sa mu rec vycisti?? ze ked sa trocha viac rozrecni, pojde to lepsie? nechcem od neho ziadat mnoho. len mam stale na ociach neter, a synovca, kt. musia navstevovat logopedicku kvoli nezrozumitelnej reci. kedze su to jedine najmaldsie deti v rodine, maly sa od nich rozpravat nevedel naucit.
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 23 Máj 2013, 23:05

POznam deti , co prakticky vo veku troch rokov prakticky nerozpravali a dnes rapocu jedna radost. Hned vedla od susedov, ma teraz 5 rokov. Ma aj o 2 roky starsiu sestru a rozpravala od 1 roka + bola s nasimi detmi co veselo stebotali a nic - isla si svojim tempom a o nic neprisla. Je pravda, ze teraz chodia ku logopoedovi, lebo nevie poriadne R a dlho jej robila problemy gramatika. Na druhej strane, je nesmierne manualne sikovna, ma v sebe vela energie, ako rocna vedela zjest polievku s lyzickou bez obliatia a mame v tom veku krajala mrkvicku normalnym nozikom.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod Anna » 24 Máj 2013, 12:18

Norika, ja to toto vidím každý deň, môj malý hovorí všetko- súvetia, básničky, zložité slová ako neinterpretovať a sestričkin 3,5 -ročný- na, toto, ne...iba sa na tom smejeme, všetko príde, každý je jedinečný, náš malý je veľmi chudý, takže sestričkin sa premáva na bicykli ako pirát a on chudák ani pedál nepotlačí- nemá na to skôr váhu ako výšku, takže vo vašom veku by som rozprávanie absolútne neriešila.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod Norika » 24 Máj 2013, 15:00

neries, ked z kazdej strany nanho kazdy tlaci,aby rozpraval..a ze este nerozprava
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Máj 2013, 15:57

náš skloňuje ako maďar ( čím tu nechcem nikoho uraziť, samozrejme :lol: ), rody pády ako príde, opakuje - ale samozrejme všetko skomolí, slová požíva skomolené, iba ja mu rozumiem, aj to musím vedieť kontext.. snáď polovicu abecedy nevie vysloviť. hovorí viacslovné vety, ale pochybujem, že by nieko cudzí rozumel.. v septembri ide do škôlky. Či je šikovnejší, neviem, skôr nie, obliecť a vyzliecť sa nevie, ani obuť, papať vie..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Vývin reči

Neprečítaný príspevokod hysterka » 19 Jún 2013, 12:40

Dcéra začala chodiť na logopédiu, keď mala vyše 3 rokov. Veľmi jej to pomohlo. Rozprávala veľa, ale strašne nečisto. Okrem nás jej skoro nik nerozumel.
Skoro pol roka sme trénovali písmeno "V", to je odblokovalo "F", potom sme prešli na "K" "T" "CH", "C" "S"...
jej reč sa veľmi zlepšila, pomohlo je to hlavne v škôlke, v komunikácii s deťmi.
Ešte nás toho čaká veľa, ale viem, že sme na správnej ceste a hlavne máme čas, kým začne chodiť do školy.

Logopedička mi vravela, že je len dobre, že sme prišli skôr. Rodičia sa často v predškolke "zobudia", že dieťa nevie čisto rozprávať a potom stresujú seba aj dieťa, aby toho za ten rok, čo najviac stihli.

Osobne si myslím, že buď sa dieťa naučí hovoriť čisto do tých 3-3,5 roka - alebo mu treba pomôcť logopédiou.
Lebo si bude len zbytočne bude fixovať nesprávne slová a ich odbúranie je často to najťažšie.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron