Strava ako liek

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod lucious » 24 Okt 2013, 12:08

tady pár takových odkazů: "souhlasím, že nic se nemá přehánět a jíst se má všechno. Jenže všechno jsou i různé druhy celozrnných obilovin, luštěnin, zeleniny a lokální ovoce. V dnešní době bohužel většina lidí pod pojmem jíst všechno, jí převážně výrobky z vymílané bílé pšeničné mouky (pečivo, těstoviny, knedlíky, koláče…), mléčné výrobky, maso a uzeniny, brambory, cukr, kávu a alkohol, někteří i sem tam trochu zeleniny, aby se neřeklo, možná ovoce a to většinou tropické a to je vše. A pak se po letech této monodiety diví, že mají civilizační nemoci... . Přitom to, co by mělo být ve stravě zastoupeno nejvíc a co se tady dřív jedlo po staletí, jsou celozrnné obiloviny (jáhly, ječmen, žito, pohanka, kroupy, oves, celozrnná rýže, amarant…) luštěniny a ve velké míře místní zelenina a ty v běžné stravě často úplně chybí."
a no mě z duše mi čte hlavně tento článek (akorát tradičně zůstávám pouze u teorie :( ): http://prirodni-cesta.webnode.cz/makro/
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 10 dní

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Okt 2013, 18:21

My sa stravujeme tak, že stále jeme dookola to isté (myslím suroviny) , takže veľa na experimentovanie terénu neostáva.

Dcéra nepije mlieko, neje mäso (iba občas kuracie), zo zeleniny je len uhorky, zemiaky, hlávkový šalát a mrkvu. Jogurt iba dve konrétne značky a druh. Inak zje chlieb (tiež len jeden dva druhy), cestoviny všetkých tvarov, ryžu a vajcia. Z ovocia banán, jablko, broskyňa a jahody. Z pochutín iba kečup. Z múčnych jedál len palacinky + lekvár. Čím sa napcháva tak to sú syry vo všetkých podobách okrem plesnivých a smradľavých. Smotana áno-v jedle, napr. paprikáš. Čokoláda biela , perníčky a gumové svinstvá všetkých tvarov jej chutia. To je všetko, iné potraviny vytrvalo odmieta čo i len ochutnať.

Takže chápete, že do tejto témy sa nechytám. So mnou je to podobne. Mám svoje obľúbené veci a tie jem dokolečka aj polroka, kým sa mi to neomrzí a potom zas na niečo preskočím a to jem až do omrzenia...

Myslím že čo sa týka zdravia, tak robíme pre seba a životné prostredie a zvieratá aspoň to, že sa nám hádam už vyše roka darí úplne vylúčiť hovädzie mäso, bravčové skutočne ojedinele. Nekupujeme polotovary, ani rôzne ochutené blbosti dezertové umelé...v podstate snažím sa robiť jedlá so základných potravín.

Takže u nás strava ako liek...asi nie :) neviem posúdiť
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Okt 2013, 10:49

My tiez robime stale to iste dokola. Obcas si pre radost spravime nieco nove (my s muzom celkom radi experimentujeme), ale potom riesime, co s detmi, ked zostali hladne. Lebo oni nezname jedla nezjedia, nezjedia niektore konzistencie, alebo ked to len vyzera pre nich podozrivo... Nechapem, ze syn v skolke zje uplne vsetko, pritom co si pamatam jedla zo skolskych jedalni, vyzeralo to vzdy divne a ja som to preto nechcela (no, bola som tam asi 10x za zivot, tak som mozno mimo). Doma nezje, pritom dobre vie, ze nahradne jedlo sa nekona. Dcera zje raz vela, raz skoro nic, ale s nejakymi novinkami nepochodime ani u jedneho.
A napr. co sa tyka obilnin, cim viac citam, tym viac som presvedcena, ze vobec nie su take zdrave, ako nam to nahovaraju, a vobec nezalezi, ci ide o celozrnne vyrobky, alebo nie. V okoli sa traja ludia "zazracne" vyliecili z roznych zdravotnych problemov len tym, ze vylucili z jedalnicka obilniny.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod reanda » 25 Okt 2013, 17:29

zalezi na tom, aky si typ.. mne tiez velmi pasuje strava bez sacharidov, ale niekto by zas bez cukru nefungoval
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod quaxi » 25 Okt 2013, 22:43

Ja som si tiez vzdy myslela, ze by som bez sacharidov nevladala ani vstat z postele. Potom mi raz vysli zle vysledky cukru, tak mi nariadili tyzden bez sacharidov a kontrolny test. Ten tyzden som si ani nevsimla, uplne v pohode, praveze som bola kludnejsia nez inokedy, ziadny hlad, ziadne chute na sladke, dokonca mi stacilo menej spanku nez obvykle. Bolo to velmi prijemne prekvapenie. Akurat ze je to velmi jednostranna strava (to som ale mala obmedzenie na max. 15g sacharidov denne, takze uz velmi striktne, treba obmedzovat aj mnohe zeleniny, skoro ziadne ovocie) a tak sa rychlo zunuje. No napr. taka aktualna moda "paleo" stravy by mi uplne sedela - tam sa jedava maso, zelenina okrem zemiakov, ovocie, orechy. Len sa mi nechce varit zvlast pre deti a zvlast pre seba. A tiez to vyjde riadne draho. Inac ten cukor sa mi vtedy krasne upravil a ked obcas citim, ze mam zase divne nalady, tak si to na 3-4 dni zopakujem a hned je lepsie. Vsetci hovoria, ze to je vlastne atkinsova alebo dukanova dieta a pri tej sa uzasne rychlo chudne, aj 2-3kg za tyzden, mne to nepomohlo ani o miligram.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod reanda » 26 Okt 2013, 15:32

ja som si dala bezsacharidovu dietu predminule leto, schudla som sest kil behom troch tyzdnov a citila som sa fajn, ale potom som otehotnela a bolo mi blbo, klasika, tak som kaslala na cely jedalnicek.. mne take stravovanie vyhovuje, co mi nevyhovuje na tom je to, ze ano, ide to riadne do penazi, lebo maso, syry, vajicka a kopa zeleniny (hlavne v zime) je ovela drahsie, ako zemiaky, chleba a cestoviny.. a tiez som uz po tych troch tyzdnoch nevedela, co mam poriadne jest, takto si das na ranajky krajec chleba niecim namazany, alebo rozok a si vybavena, je to rychle a nemusim furt rozmyslat, co do huby.. ale budem to musiet zase vyskusat, lebo ako sa maly narodil, tak zeriem sladke na tony, tolko cukru som za cely zivot nezjedla ako za posledne styri mesiace
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 25 dní

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Okt 2013, 19:54

moj stary otec, ktory pred troma dnami oslavil 89 rokov, sa tiez so svojou priatelkou pred casom dal na bezsacharidovu dietu, vlastne od neho som prvykrat o takej diete pocula. Velmi si pochvaluje, vraj sa citi vyborne, sest tabletiek denne, co bral na tlak, zredukoval na jednu, a ma tlak 120/80. Asi na tom naozaj nieco bude.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Strava ako liek

Neprečítaný príspevokod venus » 29 Okt 2013, 17:19

mne bezsacharidova dieta dopomohla k pravidelnej menstruacii pri mojom PCOS....
3 roky dozadu po vysadeni antikoncepcie mi menzes vobec nenabehol...medzitym som bola na IVF, chodila na vyvolavacky, nejake inseminacie atd atd...mala osm aj rozne testy robene na stitku, inzulinovu rezistenciu...nic mi nenasli...tento rok som prestala so snazenim o babo ked mamina ochorela (rakovina prsnika) a dala som sa na bezsacharidovu dietu po vzore kolegu ktory ma inspiroval...kedze je vysoko bielkovinova a kontraindikovana so snazenim o babo vraj tak mi to prislo ako idealna doba....po 2 mesiacoch mi zazracne prisiel menzes po 70 dnoch od poslednej neuspesnej inseminacie...dalsi po 35 dnoch, dalsi 33, dalsi 30 a teraz zasa 35.... zazracne po 3 rokoch uplne bez.....dietu uz nedrzim 3 mesiace..menzes zatial chodi....(a schudla som 14 kil....pocas tych 3 rokov som z hormonalnej stimulacie zhruba tolko pribrala takze som zasa ako na zaciatku :))
venus
 
Príspevky: 72
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:40

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron