Vitaminy dojcenemu dietatu?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod lusia » 11 Apr 2011, 19:43

Ahojte,
pediatricka nam odporucila, aby sme malemu davali vitaminy Cebion qauntum, lebo je vraj velky a potrebuje ich. Maly ma 6 mesiacov a 1 tyzden, 8400 g, davame prve prikrmy, dojcim na poziadanie, podavame vigantol, lebo este nema jadierka. Snazim sa mu pripravovat prikrmy z bio potravin a velmi by ma mrzelo, keby som mu musela dat umele vitaminy :?
Su ine vitaminy potrebne? Neobsahuje ich uz materske mlieko?
Dakujem Vam
lusia
 
Príspevky: 12
Registrovaný: 27 Mar 2011, 19:56
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 21 dní

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Apr 2011, 20:35

aj mna by zaujimalo, ci je potreba vigantolu az taka velka, ak je maly dojceny?? nema dost D v mlieku?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod annag » 11 Apr 2011, 22:51

vitamín C bábo dojčené v umelej podobe štandardne dostávať nepotrebuje, presne ako dospelí ľudia. vitamín D je síce zahrnutý v odporúčaniach ESPGHAN, ale dieťa, ktoré ide aj vonku na prechádzku a nie je celé dni zavreté doma, má vitamínu D väčšinou dosť - je to preventívne dávkovanie
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Apr 2011, 00:01

no ja viem tak,ze vitamin D dieta potrebuje doplnat u nas na slovensku v zimnych mesiacoch,pretoze na to,aby dostalo dost vitaminu D musi byt na slnku min.20 minut a mat odokrytu vacsiu cast tela,bez opalovacieho kremu. vitam D je okrem ineho dolezity aj kvoly imunite babatka,dietata atd.
ak davat dojcenemu dietatu C vitamin,tak cisty. my mame doma pre tento priklad nekysely C-salt praskovy,ktory sa da zamiesat do prikrmu,pripadne tekutinu. no musim povedat,ze sme pred nedavnom boli doma a moja dcera mala velky teplotny rozdiel za par hodin cesty,ja som si od prveho dna davala vysoke davky cisteho praskoveho C vitaminu(da sa kupit v dmke) a som presvedcena o tom,ze sa k nej dostal cez mlieko,lebo ako jedine dve sme neochoreli,hoci vsetci okolo nas boli.
tie kvapky,co sa u nas odporucaju,nemaju takmer ziadny ucinok,vzhladom na davku aku obsahuje.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 12 Apr 2011, 08:46

Esterka, ako myslíš čistý nekyselý vit.C? Vitamín C je chemicky kyselina (kyselina askorbová), tak ako može byť nekyslá? Teória o prospešnosti vysokých dávok vitamínu C sa vo veľkých štúdiách nikdy nepotvrdila, naopak, vysoké dávky umelo dodávaného vit.C sú potenciálne škodlivé. Ja by som teda, určite aspoň deťom, nejaké megadávky vit.c nedávala.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 12 Apr 2011, 09:24

Táto problematika je len ďalším dôkazom toho, nakoľko je táto spoločnosť odklonená od dojčenia ako normy. Do 6. mesiacov materské mlieko pokrýva všetky výživové požiadavky dieťaťa. V 6. mesiaci a týždni už potrebuje syntetický vitamín C? Príroda nepočíta s tým, že dieťa potrebuje vitamín C aj naďalej?
Prvá dôležitá vec je - zhodnotiť priberanie dieťaťa podľa percentilových grafov vypracovaných Svetovou zdravotníckou organizáciou pre dojčené deti. Čo znamená, že dieťa je "veľké"? Ak priberá podľa svojho percentilu, je normálne, zdravé a akurátne a nemá žiadne špeciálne výživové nároky. Zloženie materského mlieka sa upravuje podľa potrieb dieťaťa, materské mlieko je vždy šité na mieru.
Druhá vec je, že obdobie prikrmovania neznamená, že materské mlieko už zrazu nestačí, lebo sa postupne mení na bielu vodu, ktorá už nič potrebné neobsahuje. Prikrmovať sa začína približne v 6. mesiaci preto, že väčšina detí sa v tomto období začína intenzívne zaujímať o jedlo, chcú sa naučiť jesť, zoznámiť s rôznymi chuťami, vôňami a konzistenciou potravy, aby sa postupne naučili jesť ako dospelí ľudia. Ale to neznamená, že úderom 6. mesiaca už aj budú jesť ako dospelí ľudia, podľa Svetovej zdravotníckej organizácie sa dieťa učí jesť medzi 6. až 24. mesiacom - od 2. roku života už sú príkrmy (aj dojčenie) ukotvené. A ak dieťa ešte nezje veľa potravy (a tak by to malo v prvých mesiacoch prikrmovania prirodzene byť), príroda musela nejako poriešiť, aby dieťaťu nič nechýbalo, kým sa nenaučí jesť. Preto materské mlieko aj po 6. mesiaci významne prispieva k optimálnej výžive dieťaťa, po 6. mesiaci je naďalej hlavnou zložkou potravy. A ešte v druhom roku života (medzi 13. a 24. mesiacom života dieťaťa) MM napr. čo sa týka vitamínu C len v 448 ml obsahuje 60 % dennej dávky vitamínu C (Dewey, 2001), pričom je zrejmé, že dieťa skutočne dojčené na požiadanie v tomto veku pije viac než 448 ml MM, takže v skutočnosti má vitamínu C ešte viac než 60 % dennej dávky. A to sa - zdôrazňujem - týka detí v druhom roku života. Dá sa predpokladať, že dieťa, ktoré ešte pred týždňom bolo výlučne dojčené, pije mlieko s ešte vyšším obsahom vitamínu C.
Vitamínom C sa nedá predávkovať. Vraj. Ale mnohí odborníci na výživu upozorňujú, že nie je vhodné užívať príliš vysoké dávky vitamínu C. Boli popísané riziká dlhodobého predávkovania sa vitamínom C a to pri dospelých ľuďoch, pre takéto maličké bábätko vo vývoji by som bola ešte opatrnejšia. Aj z tohto dôvodu by som dôkladne zvážila, či môjmu dieťaťu, pokiaľ nemá žiadnu inú indikáciu pre užívanie vitamínu C, len to, že je "veľké", dávala umelý vitamín, ktorého má navyše dostatok z materského mlieka...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod annag » 12 Apr 2011, 11:07

ešte k tomu D vitamínu by som dodala - je to podobné s ním ako so železom, bábo sa zvyčajne rodí s dobrou zásobou železa i vitamínu D ( záleží od toho, akú ich zásobu a prísun má mamička v tehotenstve, kedy sa bábätko narodí ) - a potom po narodení ich v istej miere stále prijíma aj materským mliekom . Bábo nemusí byť na priamom slnku, nesmie byť však za sklom a nemusí byť ani úplne odhalené - je jasné, že dieťa, ktoré je v kočíku zababušené tak, že mu nevidno ani kúsok tváričky, lebo by sa nahltalo povedzme veľa vzduchu a nafúkalo by mu do tváričky ... tak to asi nie je ideálne . A nemusí byť vonku ani každý deň - i keď opäť, každé dieťa (človek) potrebuje čerstvý vzduch, prechádzky a mali by sme ich deťom dopriať , nielen kvôli D vitamínu . V podstate tým, že mamičky doplňujú viatmín D kvapkami, nemajú niektoré podľa mojich skúseností už vôbec žiadnu motiváciu chodiť vonku s deťmi, radšej sa celý deň trápia s nervóznym bábätkom, ktorému okrem mojkania chýba i čerstvý vzduch a zmena prostredia (či na rukách, v šatke, nosiči, kočíku ....)
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Apr 2011, 12:27

kinsi ahoj,no ja mam na mysli askorbat vitaminu C,dufam,ze som to napisala spravne.
http://www.nutri.com/index.cfm/page/C_S ... -salts.cfm tento. vzhladom na osobne skusenosti,som za pridanie vacsich davok vitaminu C v zaciatkoch ochorenia,ako liekov. tento vitamin mam doma,ale nedavam jej ho zatial.v pripade potreby posilnenia imunity o nom siahnem.

klemka,ja jej ten vitamin zatial nedavam,aj ked sme potrebovali zvysit imunitu,dostala ho cez moje mlieko. bola to situacia,ked sme za par hodin zmenili prostredie a teplotu z 30 stupnov na 3 stupne a doteraz ma to vzdy "polozilo" a ochorela som,tentokrat sme to zvladli perfektne. myslim,ze som nespravila nic zle,kedze som ho pila ja.


annag,ako je to so zelezom u dojcenych deti,ktorym sa nedava maso? pretoze moja pediatricka povedala,ze aj keby nezacnem prikrmovat,tak zelezo potrebuje,bud kvapky alebo maso kazdy tyzden.
ten vitamin D sa napriklad u nas,na kanarskych,detom vobec nedava. a mala som pochybnosti,pretoze slnko je tu silne a ked sme chodili von ked bola mensia,tak zababusena nebola,ale pod slnecnikom v kociku a teraz ju vzdy netriem kremom s ochrannym faktorom.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod annag » 12 Apr 2011, 20:41

estterka, deti sa, ako som písala vyššie , rodia väčšinou s dobrou zásobou železa (je to dané týždňom narodenia, kedy sa prestrihol pupočník, ako bola železom zásobená matka...) a okrem toho ho prijímajú i v materskom mlieku (železo z MM dokáže bábo vynikajúco využiť). No keďže malý organizmus prudko rastie v prvých mesiacoch, potrebuje na svoj rast i veľa železa (aj neskôr napr. v puberte) . Preto sa jeho rezervy míňajú a potrebuje ho niekde po polroku (cca medzi 6-9 ) zvyčajne dopĺňať i z iných zdrojov - nie je nevyhnutné mäso, sú i čisto vegetariánske rodiny. Príjem železa a jeho využiteľnosť z mäsa je však najľahšia . Ak je dieťa na čisto rastlinnej strave, je fajn dobre si naštudovať problematiku , resp., sa poradiť sa diétologom, odborníkom na výživu, aby mamičke odporučil vhodné kombinácie potravín, pri ktorých sa dá tzv. nehemické železo dobre využiť ( potrebuje napr. zároveň prijímať i vitamín C)

to, že dieťa nie je na priamom slnku neznamená, že nie je pod účinkom slnečných lúčov, ony sa odrážajú z rôznych strán.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod estterka » 12 Apr 2011, 22:43

dakujem velmi pekne :) o tom vitamine D som milo prekvapena,ze s najvacsou pravdepodobnostou netrpime nedostatkom :) a urcite si dam pozor,aby mala dcera v strave potraviny bohate na zelezo,hoci to nasa lekarka nechce moc akceptovat.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Apr 2011, 10:46

Estterka, presne tak, ak dodať dieťaťu vitamín C, tak ak je dojčené, najlepšie je to "cez matku" - teda, ak matka bude mať dostatok vitamínu C vo svojej strave. Sú matky, ktoré natoľko obmedzujú svoju stravu kvôli dojčeniu (a neopodstatnene, samozrejme), že jedia len suché rožky a iné potraviny bez hodnotných živín a tieto matky skutočne môžu mať nedostatok vitamínu C a tým pádom aj ich deti môžu mať nedostatok vitamínu C, keďže vitamín C si človek nedokáže vyrobiť vo svojom tele sám.
Železo - veľmi dôležitá je prevencia - zabezpečiť, aby dieťa vstupovalo do života s dobrou zásobou železa, čo nie je prípad takmer žiadneho dieťaťa v našej spoločnosti, pretože rutinnou praktikou je predčasné podviazanie pupočníka okamžite po pôrode, čím sa zabráni placentárnej transfúzii pomerne veľkého množstva krvi - tým pádom aj červených krviniek a tým pádom aj železa. Je zrejmé, že ak dieťa predčasným podviazaním pupočníka príde o viac než 1/3 svojho celkového objemu krvi, ktorú by za normálnych okolností dostalo pri placentárnej transfúzii v 3. dobe pôrodnej, zásoby železa mu vystačia na omnoho kratšiu dobu, než za prirodzených okolností. A potom už v čase zavádzania príkrmov môže byť železa málo a musíme nejako zabezpečiť, aby ho dieťa získalo z potravy. Mäso nie je jediný zdroj železa a viaceré štúdie poukazujú na to, že železo v mäse nie je také vhodné, ako z rastlinných zdrojov, že jeho príliš vysoké dávky môžu viesť k vzniku cukrovky alebo k rakovine. Pri získavaní železa z rastlinných zdrojov je potrebné vedieť, že potrebuje pre vstrebanie sa do organizmu pomocníka, ktorým je vitamín C, takže, ak dávame dieťaťu niečo bohaté na železo, je vhodné mu dať aj trošku niečoho, čo má vitamín C - kúsok papriky, jabĺčka, trošku šťavy z nejakého ovocia, pomaranč... Bohatými zdrojmi železa sú napr. pšeno, hrozienka, tofu...
K vitamínu D, dr. Jack Newman tvrdí, že v našich zemepisných šírkach riziká jeho používania prevažujú jeho očakávané pozitívne účinky, navyše pri dostatočnom prísune vitamínu D matky počas tehotenstva sa dieťa rodí so zásobou vitamínu D a bežné prechádzky s dieťaťom, aj za zamračeného počasia a v zime, stačia na dostatočnú tvorbu vitamínu D u dieťaťa.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod miriam » 13 Apr 2011, 11:04

A ako je to prosim so zelezom, ked je dojciaca matka anemicka ?
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod annag » 13 Apr 2011, 11:11

ak je dojčiaca mamička anemická - teda má malú zásobu železa, môže mať i bábätko nižší prísun železa než by sa mohlo mať, ak by ho mala dostatok. Inak lekár vie i bez odberu krvičky zistiť u bábätka istý stupeň anémie , krvný rozbor ho len upresní.
Obrázok užívateľa
annag
 
Príspevky: 153
Registrovaný: 20 Mar 2011, 22:46
Bydlisko: okres Liptovský Mikuláš
Počet detí: 3
1. dieťa: Adelka
Rokov: 21 rokov, 1 mesiac, 9 dní
2. dieťa: Miško
Rokov: 17 rokov, 6 mesiacov, 21 dní
3. dieťa: Anička
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: Aby dojčenie prinášalo mamičke radosť ...

Re: Vitaminy dojcenemu dietatu?

Neprečítaný príspevokod didulka » 13 Apr 2011, 16:23

Annag s dcerkou chodim kazdy den von na 2-3 hodinky. Tvar jej obcas natriem kremom s faktorom 50 s mineralnym filtrom, ale ruky jej nenatieram. Tie uz ma viditelne opalene. Takze nejaky ten vitamin D prijima aj zo slnecneho ziarenia. Takze jej uz nemusim davat Vigantol?
Doktorke som povedala, ze sa mi dcera dost poti. Hned sa na mna osopila, ze urcite jej nedavam poctivo Vigantol. Podla nej ma malo vitaminu D.
Ma 9 mesiacov a 3 x denne ma prikrm.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron