nádcha

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

nádcha

Neprečítaný príspevokod mimuka » 21 Aug 2012, 10:02

ahojte, chcela by som sa s vami poradiť čo robíte keď má malé dieťa nádchu...neviem či jej dávať nejaké kvapky do nosa?? či to len zbytočne nedráždi sliznicu?? najhoršie je , že si vôbec nechce dať odsať a robí nám to problém pri dojčení a spinkaní...podávate niečo alebo len čakáte kým to prejde?? vďaka moc za rady a skúsenosti.
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Kandy » 21 Aug 2012, 14:56

Ahoj,
ja som dávala najprv trochu odstriekaného materského mlieka a potom sprej so slanou vodou. Materské mlieko je prírodné antivirotikum a mala som pocit, že naozaj pomáha. Tie všetky spreje na nádchu sú návykové, takže ak netreba, tak sa im vyhýbam aj ja. No a na uvoľnenie nošteka sú dobré fenistil kvapky. Ale tie sú na predpis a moja imunologička ich veľmi neschvaľujen nádchu. Takže najlepšie asi kvapkať a odsávať. Za týždeň už bude určite lepšie. :)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod kinsi » 21 Aug 2012, 15:11

Aby si si mala z čoho vybrať, tak ja napr. mám iný názor a s Kandy nesúhlasím :) M.m. by som do nosa nedávala, hlavne preto, že obsahuje cukry a iné živiny, ktoré možu poslúžiť ako živné médium pre prípadnú bakteriálnu superinfekciu (+ hrozí riziko aspirácie - vdýchnutia). M.m. síce obsahuje imunologicky aktívne látky, čiže by sa dalo hovoriť o antivirotickej funkcii, ale určite prirodzene nie je určeé k lokálnej aplikácii, čiže nie som si istá tým lokálnym (v nose) virostatickým účinkom.
My sme dávali morskú vodu v spreji + pri vačšom zahlienení, keď zvykla po dlhšom ležaní vracať nahromadené a poprehĺtané hlieny, sme vyvyšovali hlavu. Nikdy sme neodsávali (ani nemáme odsávačku), nakoľko mechanické poškodenie slizníc podľa mňa tiež predisponuje k bakt.infekcii. Fakt je ale ten, že keby sme sa niekedy už k evid. bakteriálnej infekcii dopracovali (teploty, zelené sople), asi by som odsávanie zvážila vzhľadom k riziku zápalu stredného ucha. No asi 2x v živote sme už v najvačšej kríze, keď mala uplne zapchaý nos a nemohla zaspať kvapli po jednej kvapke Nasivinu do nosa v detskej koncentrácii (buď prípravok určený priamo deťom, alebo dospelý , myslím, že nariedený 1:4 (ale to si už na 100% mnepamatám, nutno prípadne dohľadať).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Kandy » 21 Aug 2012, 20:54

Tak aspoň na niečom sme sa zhodli. :-D Ale s tým mliekom v nose máš asi pravdu. Aj keď moja imunologička mi radila použiť mlieko aj na kvasinkovú infekciu, tak preto som toto skúšala. ;-) Našťastie sa nerozvinula žiadna infekcia, tak ale už to viac nebudem skúšať. Ináč tiež som čítala, že malým deťom sa nemá striekať nič do nosa, lebo hrozí riziko stiahnutia sa dýchacích ciest (nie som odborník, neviem sa úplne presne vyjadriť) či niečo také. Tak vtedy som vylúčila Sterimar. No a toho mlieka len pár kapiek som dávala, ako keby som iné kvapky Použila, tak tam hádam nehrozí vdýchnutie.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod shira » 21 Aug 2012, 22:05

u nás odsávanie nepomohlo, skor naopak. malý sa tak strašne rozreval, že mal potom soplov stonásobne. takže odsali sme ozaj len výnimočne, ked boli sople husté, a to až po nastriekaní morskej vody. nasivin sme použili asi 2x. najhoršiu nádchu sme si doniesli z porodnice, malý vtedy nechcel piť. ostatné prípady sme zvládli celkom ok tým, že sme to proste vydržali. do aromalampy som dávala mätovú silicu, aj som mu kvapla na plienku a dala blízko neho, nech to vdychuje.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod janka » 23 Aug 2012, 06:59

mne doktor poradil natierat hrudnicek eukalyptovym balzamom (dostat v lekarni), myslim, ze to je ten isty efekt ako robi shira, ked to ma na hrudnicku, ma to stale pod nosom a inhaluje. Pri velkom zahlieneni tiez parkrat denne jemne prstami preklepat cez uterak chrbatik, vraj to pomoze hlienom sa rychlejsie uvolnit. Odsavala som asi len dvakrat, ked vecer kvoli zasopleniu nemohla zaspat, islo mi vylozene o to zaspatie, aj to tou obycajnou odsavackou za 90 centov ci kolko to stalo, to mi pride setrnejsie nez tie popularne vysavacove. Kvapky do nosa nejak moc nepouzivam, pravdupovediac kym som nemala deti, ano som nevedela, ze nieco take existuje.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Norika » 23 Aug 2012, 09:15

no neviem, ja som pocula viacere nazory ze eukalyptus, skodi, a hlavne detom....v lekarni som si kupila masticku pod nostek, ked uz mal vystipane, s eukalyptom,ale lekarnicka nebola moc nadsena mi to predat

ja som bola za to MM do nosa, ale prvy krat citam nazor,ktory dala kinsi, asi to bude mat nieco do seba,MM je predsa na dojcenie..ale kolke z nas ho nevyuzivaju na nieco ine :D

tiez nie som za kvapky moc, mame doma Libenar, co som este davnejsie kupila, a dalsi sprej s morskou solou (Quix)

no u nas bezala aj odsavacka na vysavac, ono sa to len tvari,ake to je strasne, ale ved to ma upraveny tah, nevysava to ako klasicky vysavac, hlavne ze je to rychle..ale tak max 3x denne asi odsavat,netrapit dieta viac, fakt vtedy,ak nemoze dychat..no a v noci ak nemoze sat, tak to asi nebudete vytahovat vysavac...mali sme aj taky pripad, tak vtedy len kvapnut daco do nosteka....nech sa to chytro uvolni...

ja osobne stale neviem,co je najlepsie pri nadche, clovek ma strach, ze sa to dostane do takych rozmerov, ze dieta sa cele zahlieni, a zacne kaslat...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod vejula » 17 Nov 2012, 11:19

kočky, tak mala už dnes dostala trocha sopliky. MA len 2 týždne, prosim čo by ste poradili? Dýchať zatial môže, len ked kychne vybehne jej soplik a ked ležka, tak jej to tam chrapčí. Myslite, že to mam nechať tak? Rano som jej tiež dala po kvapke MM do nošteka, ale ako tak čitam, v tejto diskusi urobila som viac zle ako dobre.... Prosim o radu
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod miriam » 17 Nov 2012, 12:02

Vejula, MM do nosa urcite nedavat, kup si v lekarni Libenar, je to cisty fyziologicky roztok nadavkovany v malinkych flastickach urceny pre novorodencov s malym kvapatkom, ja by som jej s tym povyplachovala nostek a potom nechala volne vytiect..drzim palce, nech to rychlo prejde.
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Nov 2012, 12:08

vejula, suhlasim s miriam, libenarom nic nepokazis, je to cisty fyziologicky roztok. K tomu mi este pediater odporucal kupat babatko v harmanceku.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Nov 2012, 13:11

a pozor na suchy vzduch v byte...s tym my bojujeme...zacali sme nadchou a nakoniec sa nam doma tak tazko dycha, ze sa snazim zvlhcovat..
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Nov 2012, 14:03

Nehovorím, že treba materské mlieko využívať na čistenie nošteka. Ale pomôcť môže.
Rozhodne nemá ako uškodiť! Toto je presne to, ako vznikajú mýty o dojčení. Vysloviť teóriu na základe predpokladu je jedna vec, konať a radiť podľa toho ostatným, je vec druhá. Materské mlieko do nosa nefunguje ako zdroj živín pre baktérie, nestačí mať predstavu, že sú v ňom cukry a iné živiny a tak to je zlé. Riziko aspirácie? No a? Newman o tomto rozprával vo svojej prednáške. Materské mlieko akurát tak vystelie sliznice priedušnice a prípadne pľúc, ak sa dostane až tam.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Nov 2012, 00:34

Suhlas s Klemkou. Pri refluxe prave z tohto dovodu povbudzujeme mamicky, ze MM vlastne pomaha - vsade tam kde sa dostane spatnym chodom tak imunizuje - je to zive mlieko. A prave UM tu vie urobit sarapatu - to je mrtve mlieko.

MImochodom, ak ste videli film Mimina/Babies, pamatate sa na scenu, ked mongolska matka umyla tvar babatka prudom mliecka? Historicka skusenost ju naucila, ze to pomaha - ci uz na tvar, oci alebo nostek. Pochybujem, ze v prirodnom prostredi siahne matka po fyziologickom roztoku.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod quaxi » 20 Nov 2012, 10:30

My mame oblubeny recept na nadchu, ktory sa da pouzit uz od narodenia: 1-2 cibule nakrajat na mensie kusky a polozit niekde do blizkosti spiaceho dietata (napr. na zem vedla postele). Ak je nadcha silna, tak na kazdy spanok davam novu cibulu, ked je len slabsia, tak vydrzi jedna cibula na cca 24h. Nezaberie to na kazdy typ nadchy - zo skusenosti na virusove ano, bakterialne nie, alergicky opuch sliznic ano.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod vejula » 20 Nov 2012, 19:20

klemkA janka dakujem za upokojenie... mna tiež napadlo, že vlastne malej tiež kolkokrat kvapka mliečko z nošteka, ked sa zakucka....

quaxi dakujem za skusenosť vyskušam
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 27 Nov 2012, 10:30

baby, SURNE, mate nejaky liek na (uz) zelene sople, myslela som ze to prejde, ale sa to len zhorsuje, maly neznasa odsavacku, a tecie mu jak z vedra, mam skusat cibulu ci lieky, ci rovno ku pedi??? RYCHLO!
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 27 Nov 2012, 10:30

mame aj teploty
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Nov 2012, 12:45

idte ku doktorke...zavolaj ze pridete, nech o vas vie,aby ste nemuseli dlho cakat, ak sa tak da ...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Marika » 27 Nov 2012, 18:53

asi zápal prínosových dutín :-),nám by dali atb
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 28 Nov 2012, 01:13

Okrem tych soplov - pije dostatocne, cika dostatocne? Ostatne prejavy ma primerane okolnostiam?

To, ze su sople, sa da brat i pozitivne - telo je sa zbavuje premnozenych patogenov, bojuje s chorobou. Liecit treba priciny, nie nasledky. A taka super liecba pricin nadchy aku mozu mat babatka - vela dojcenia (treba veela tekutin), vela maminy (treba ukludnovat, regulovat telesnu teplotu) - no kto by to nebral ? ;)
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 28 Nov 2012, 08:53

prave ze sa malo dojci, cika dostatocne. nos ma zapchaty, ja mu ponukam a j som s nim, ale brala by som keby sa dojcil castejsie... pojdem dnes ku pedi, a uz ked sme pri tom neviete mi poradit nejaku dobru knihu, kd by som nasla info tipu.napr. zazvor obsahuje toto, pomaha na to a pripravit sa da takto, nieco ako domaci lekar.... dakujem!
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod quaxi » 28 Nov 2012, 17:38

mamickalenocka, moja dcera mava zelene sople, ktore jej neustale tecu, kazdu chvilu. Vraj trvale osidlenie pneumokokom, pri kazdom oslabeni sa namnozia a mame tyzden-dva tieto otravne sople, v noci sa budi, nevie spat, cez den nestiham utierat nos (to by som mohla fakt kazdu minutu utierat). Ako prislo, tak aj odide, prvych asi 3x som s tym bola u lekarky, ale to bola este mala (par mesiacov) a mala k tomu aj teploty a neprechadzalo to vyse tyzdna. Postupne som predlzovala cas, kolko cakam s navstevou lekarky a aktualne su to asi 3 tyzdne (ma rok a pol) :-D nechce sa mi tam chodit, ked je to vzdy to iste. Viem naisto ze by dostala Fenistil kvapky (co nedavam) a pamycon ATB kvapky do nosa (tie rychlo zaberu, ale bez nich to prejde tiez).
Norika, som sa pobavila, kvoli soplom aby nemuseli dlho cakat :-D ved to je to najposlednejsie, co by uprednostnili, ine deti chodia ku lekarom s omnoho horsimi vecami, tie maju prednost. Ked ani nejde o dieta do 1 roka, tehotnu matku, tak zelene sople + teplota su fakt banalny problem.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 27 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Nov 2012, 17:53

ale ja viem....ja som to myslela tak , ako sa podarilo nam...sli sme do poradne..volala som vopred, ci mozme prist mimo terminu urcenenho na poradne...no a ako sme prisli do cakarne, uz nas sestricka cakala pred dverami...

inak, odvcera je aj nas drobec hcory, v noci som prvy krat vyskusala nakrajanu cibulu pri posteli...a dnes mu davam cibulovy sirup, zatial sa mi podarilo donho dostat tri davky, dve z toho nasilu...ja osobne by som to tiez nechcela, tak mam z toho vycitky trocha, ze nutim dieta jest, to co by som ani ja nejedla
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod mamickalenocka » 28 Nov 2012, 21:31

chroroba sa zhorsuje a moje dieta sa prestalo dojcit...
pamycon a framykoin sme dostali od dr., plus oci vytierat harmancekom, a nos slanym roztokom
+ ja mu este vytieram nos mm.
no najhorsie je ze sa nedojci!!!
ako vyzera hrozne, vsade sopel a hnis z oci, neustale.
teraz odkvecol, nenadojceny a stale sa budi, dycha ustami...
neviem ako to bude pokracovat, ale vyzera to zle...

vdaka z a vas cas!
mamickalenocka
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 09 Dec 2011, 12:46
Bydlisko: VS
Počet detí: 1
1. dieťa: Ondrej
Rokov: 12 rokov, 7 mesiacov, 18 dní

Re: nádcha

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Nov 2012, 21:43

mamickalenocka píše:chroroba sa zhorsuje a moje dieta sa prestalo dojcit...
pamycon a framykoin sme dostali od dr., plus oci vytierat harmancekom, a nos slanym roztokom
+ ja mu este vytieram nos mm.
no najhorsie je ze sa nedojci!!!
ako vyzera hrozne, vsade sopel a hnis z oci, neustale.
teraz odkvecol, nenadojceny a stale sa budi, dycha ustami...
neviem ako to bude pokracovat, ale vyzera to zle...

vdaka z a vas cas!

myslim na vas!
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron