zajakavanie

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

zajakavanie

Neprečítaný príspevokod tina » 10 Júl 2012, 14:38

takato tema tu este tusim neni...
potrebujem sa podelit o skusenosti, aj trochu upokojit
maly bol nedavno prvy krat tak normalne chory a vtedy to zacalo...najskor mu trosku tieklo z nosa tri dni, potom styri dni nic a na to horucka, huste zlte sople a upchaty nos,, cez den bol v celkom dobrej nalade, smial sa a vystrajal skoro ako obvykle, no noci hroza, nevedel spat (urcite prispeli aj tie horucavy) striedavo zaspaval a zobudzal sa, s placom pytal cici, ale zaroven odmietal, hadzal a matal sa mi na rukach, kopal ma, ale ked som ho skusila polozit, este vacsi rev a natahoval sa za mnou... skusala som vsetko mozne, ponuknut vodicku, rozptylit ho dajak...pomahalo najviac drzat ho aj pocas spanku, takze som tie noci presedela...navyse aj dojcime sa len posediacky, inak sa odmieta prisat, aj ked pri mne spi..
tretiu noc nadranom som dajak zaspala, on sa dostal mimo mna a zacal plakat, no nevedela som sa prebrat, pytal cici, ale bola som mimo, nie a nie sa posadit, poleziacky nechcel... priznam sa, aj ked sa hanbim za to a vycitam si to: plakal asi 10 minut... od toho rana to zacalo, vacsinou ked chce povedat prve slovo, tak sa zacykli = niekolko krat opakuje prvu slabiku, pred tym nebol ani naznak na nic take... prichadza to v takych vlnach, niekedy vobec a niekedy velmi - ked je unaveny, alebo dacim rozruseny...... inak uz zacal tvorit vety, a dost cisto a plynule vyslovovat slova.
boli sme u pediatricky skontrolovat ci nema nejaky iny zapal, ale len mu pozrela do hrdla, vraj priedusky zatial nema chytene, ani ho nepopocuvala, ani vyter, (netreba?) a predpisala nam atb kvapky do nosa... a ma zacala odhovarat od dojcenia, ze uz v tomto veku prenho prakticky nema ziadny prinos... - so zajakavanim povedala, ze sa mozme objednat na neurologiu, a dovtedy mozem kupit Tediakid na ukludnenie. Lenze dajak jej neviem doverovat, dokelu,, koli tomu mnoztvu dezinformacii co mi uz dala ohladom dojcenia, prikrmov a koli kope reklam a brozurok od vyrobcov um.vyzivy, a lepsie na vyber tu nemam...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Júl 2012, 19:08

Neviem sa vyjadriť k otázke, ktorú tu kladieš, z pozície poradkyne pri dojčení však pre možno iné mamičky, ktoré si prečítajú túto otázku, sa chcem vyjadriť k poznámke, že dojčenie 1,5-ročného dieťaťa už nemá žiadne prínosy - ono nemá žiadne prínosy od samého začiatku. Dojčenie nemá žiadne výhody, nie je "najlepšie". Dojčenie je jediný normálny, fyziologický spôsob výživy a starostlivosti o dieťa. A ako normálna súčasť života dieťaťa sa podieľa na tom, aby vývin dieťaťa bol normálny. To samo o sebe nemá žiadne výhody. Je dôležité vedieť, že všetko ostatné mimo dojčenia nie je normou a prináša to so sebou rôzne menej aj viac závažné riziká. Je dôležité matke poskytovať správnu pomoc, aby dojčenie bolo jednoduché a bezproblémové a podporu, aby vedela, ako s dojčením fungovať ideálne až do prirodzeného odstavenia dieťaťa.
Viac o tejto téme na stránkach o. z. MAMILA., napr. tu http://www.mamila.sk/post/ako-dlho-ma-d ... jcene-412/, alebo v poradni dojčenia - kde po zadaní kľúčových slov "dlhodobé dojcenie" je možné nájsť sériu odpovedí o tejto téme.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 10 Júl 2012, 23:02

tu neradim ako poradkyna pri dojceni - na to dostatocne odpovedala Klemka, ale ako niekto kto sa vyzna (osobne i s dietatom).

Zajakavost je v prvom rade otazka stresu a dokonca presne vies, kde je spustac. Ziadne lieky nepomozu, to je len odklon vedla, to je len chemicky utlm, . V tomto pripade jedinym najdokonalejsim likvidatorom stresu si ty = vztahova vazba + dojcenie. Fyzicky kontakt (uplne najlepsie koza na kozu) a dojcenie vytvara tie najlepsie prirodne hormony stastia.

V praktickej rovine skus vyckat tak mesiac, ci sa to zacne zlepsovat. Ak nie, odporucam kontaktovat Centrum pre disfluenciu v Bratislave v Zdravotnickej univerzite, nakolko bezny logoped sa s vami zacne zaoberat najskor po 3tom roku zivota, a to je skoda strateneho casu. Najstarsej dcerke sa nieco podobne prihodilo, ked mala skoro presne dva roky vdaka Mikulasovi a certovi a riesili sme to s tymto centrom v Bratislave asi rok. Cim skor sa zacne, tym lepsie.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Júl 2012, 23:13

tina píšeš velmi podobný opis toho, čo máme my, jedine s tým rozdielom, že náš nerozpráva takže sa nezajakáva. akurát mám za sebou 30 min. záchvat nepríčetného revu a som už taktiež zúfalá, nešťastná, smutná zároveň.. asi aj my budeme musieť ísť nakoniec na nbeurológiu, už som celkovo nejako mimo- napochybách.. noci máme fakt hrozné (až na pár výnimiek)- nepokoj aj v spánku, výkriky, plač zo sna, prehadzovanie, búchanie, lezenie.. naozaj sa nedá spať spoločne s ním, dojčenie taktiež - lezenie, mykanie..proste nemá pokoja, navyše tieto záchvaty do toho..netuším, čo mu je :( dni sú úplne ok
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod tina » 11 Júl 2012, 13:21

janka dakujem za uzitocne info, som rada ze je tu niekto, kto ma osob.skusenost, a s pozitivnym koncom :)
fyzicky kontakt a dojcenie som zintenzivnila automaticky hned ako to zacalo ..... Leo pri a po narodeni zial zazil dost vela stresu, navyse ho velmi bolel pupok koli nepodarenemu zaviazaniu, tak bol velmi vynervovany, vystresovany novoredenec, no vdaka intenzivnemu noseniu a dojceniu sa nam zazracne menil pred ocami, az sme sa zrazu zacali stretavat s otazkami typu: ci je stale taky usmiaty/spokojny... dokonca aj od sestricky a pediatricky! prave preto som z tych dvoch tentokrat uz fakt smutna...
takze pockame mesiac a uvidime, dufam sa to da do poriadku same aj bez toho centra!

shira, ja viem ake je to narocne dojcit v noci po sediacky, a este k tomu ta bezmocnost a strach z tych cudnych zachvatov...! obdivujem ta, ze si taka silna a zvladas to, a este takmer vzdy aj s humorom...velmi vam drzim palce, a verim, ze nemas dovod na obavy... moja najmladsia sestra bola taky nespavec, mama vravela, ze uz v bruchu stale kopala a nedala jej v noci spat, po narodeni rovnako, samy plac a krik, aj neskor cez den totalne sidlo, a v noci vrestala, este aj ked spala tak vykrikovala zo sna, vsetci vraveli vydrzte do roka, nakoniec az do troch to tak bolo! ona bola naozaj velmi zive dieta, vesele, hlucne, temperamentne, proste klbko energie, mama si s nou uzila za nas vsetkych, ale teraz ma z nej najviac radosti. tot moja zlata zivotaschopna, bystra sestricka, slnko rodiny. :D
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Júl 2012, 21:39

tina veľmi pekne si to napísala, a optimisticky.. že klbko energie-to sedí, a aj veľa radosti... tak náš chlapec sa snáď v živote nestratí, všade ho je plno :mrgreen:
ja som možno preto taká nezvyknutá, že sme v podstate nepoznali plač, malý bol stále nosený, ked spal nedal sa položiť, až potom neskôr (viac-menej, až ked začínal chodiť), takže bud spal na prsníku alebo pri ňom - iba v noci mohol byť aj samostatne. ked bol hore, bol usmiaty, v dobrej nálade, vyžarovala z neho spokojnosť. niektoré mamičky, čo si prešli dennodennými kolikami počas 4 mesiacov by ma asi vysmiali, že sa pozastavujem nad polhodinovým záchvatom.. ale o tom to je, ako vnímame svoje deti, kde máme postavené svoje normy a tak cítime, že niečo sa deje ináč, ako doteraz.
čítala som o hyperaktívnych deťoch, ale niekedy mi pri tých opisoch prišlo, že "vymyslená diagnóza" - väčšina na nášho sedí a práve to mi príde úplne normálne, že dieťa neposedné, živé, nemá kedy jesť, aj v spánku je "živé", málo spí, aj na prsníku je "živé" a potom z "toho" vyrastie... ale ja som rada že je taký, je to s ním sranda.. len tie noci sú také všelijaké.. uberám z nárokov.. nevadí mi, že nechce spať pri mne, nevadí mi, že sa budí, že sa chce dojčiť v sede, už ani to mi až tak nevadí, že mi v noci trvá niekedy 2 hodiny, kým ho znova uspím.. nejak ho už tak vnímam, že toto je on.. ale ked chýtí ten záchvat plaču, mláti okolo seba, akoby ma nespoznával, všetko odmieta aj to, čo vlastne chce, a potom už len mi rezignovane jačí na rukách, až nevie dýchať a sa trasie, to jediné ma momentálne trápi. budem sa snažiť intenzívne pozorovať priebeh dňa a noci, zapisovať kedy mal taký stav a hľadať nejakého spoločného menovateľa. pri tom stále dúfam, že už nebude čo zapisovať :(

jankamich dobre padne, ked napíšeš aj ako matka s mnohými skúsenosťami, nie len ako lp. v tvojich príspevkoch je mnoho dobrých rád do života ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod Anna » 12 Júl 2012, 18:33

Shira, podľa knižky J. Virapena: Vedľajší účinok smrť, hyperaktivita je vymyslená dg farmaceutických firiem, dokonca uvádza, že jeho nemecká manželka mu vyrazila dych, keď v ženskom časopise čítala príznaky a opýtala sa ho, či to nesedí na ich dieťa...stále si pri tom spomeniem na kámoša, učí v VB na základnej škole, ako mi rozprával, že deti si tabletky krásne pomenia, lebo tam berú buď na podporu alebo na útlm alebo taká šikovná kámoška robila au-pair v USA kvôli jazyku, tak tá mi tiež hovorila, že v rámci toho, že s deťmi sa doma málo rozprávajú, naozaj viac s nimi hovorí psychológ alebo pediater tiež berú kde-čo...ináč ja som tiež váhala, či to nesedí na nášho, ale potom prišiel akože bod: nesústredenosť a to som vedela s určitosťou, že na nás to nesedí, Maťko si všimne všade aj najmenší detail,premiestnim niečo alebo je niekto ostrihaný, má namaľované oči... normálne ako detektív , zvykli si na to aj na plávaní, takže predsa len sa mi uľavilo...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod shira » 12 Júl 2012, 22:20

presne pri tom bode som aj ja zostala- že nesústredený! to vobec nie je pravda u nášho, náš tiež je neuveritelne pozorný a ked si niečo zaumieni, má nekonečnú trpezlivosť, kým sa mu nepodarí to čo chce a potom sa príde pochváliť a sám si tlieska :D náš sa dokáže dosť hrať aj sám a cez deň spí, takže zlaté dieťa :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod Anna » 13 Júl 2012, 07:58

Nemáš, čo riešiť, dnešné deti sú iné, musíš k nim pristupovať pomaly ako k partnerom nie ako k podriadenému....my sme viac počúvali autority... Váš určite nie je hyperaktívny, je zdravý, rýchly, tak čo viac, prispôsobený dnešnému svetu...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Júl 2012, 10:56

medzi detmi su velke rozdiely v tempe vyvinu, dokonca aj medzi surodencami, keby som nezazila tak neuverim, v manzelovej rodine jeden brat uz pred prvym rokom zacal rozpravat, prostredny az ako trojrocny a nieje ten prvy celkovo "dalej" ... akurat v tom sa velmi lisia, ze jeden velmi rad rozprava, filozofuje, a ten druhy naopak :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod tina » 18 Júl 2012, 08:33

preslo to! klop klop klop , tak sa tesim! az sa to bojim napisat. Noci sme mali intenzivne - ako ked bol novorodenec - dojcenie kazde dve hod. a spanie na prsiach...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Júl 2012, 23:39

:goodjob: :love: :goodjob:

To stoji aspon za kratky clanocek na stranku Mamily. Je to rozhodne dalsia dolezita info v prospech dojcenia a vztahovej vazby.

Dat si to dokopy vtedy pri dcerke, tak miesto riesenia odbornikmi, radsej vezmem aspon tyzden dovolenky. A ak ten clanocek vyjde, tak s dovolenim preposlem do Centra - mozno pomoze dalsej mamine.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: zajakavanie

Neprečítaný príspevokod tina » 19 Júl 2012, 11:14

rada sa podelim :) skusim nieco napisat!
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 13 hostia

cron