hnačka a zuby?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 19 Jún 2012, 11:03

Ahojte, potrebujem radu...dcérka má rok, tisnú sa jej stoličky a už od piatka hnačkuje...paradoxne sme sa predtým vyše mesiaca trápili so zápchami :evil: ...v piatok kakala 6x, v sobotu 11x, v nedeľu 6x a včera už len trikrát, dnes tiež zatiaľ trikrát...stolicu má niekedy kašovitú, inokedy vodnatú, žltej alebo zelenej farby...nevracia, teplotu nemá, má naopak dobrú náladu, je aktívna, neplače, ako by ju ani nič netrápilo...veľa ju dojčím, teraz stále ponúkam a ona naozaj veľa pije, dá si aj vodu, z jedla jej dávam piškóty, varenú ryžu s mrkvou - ale tú nechce, suché rožky, banány, na večeru kašu z prosa...proti hnačke aj smectu rozpustenú v 50 ml vody...myslíte si, že môže mať hnačky zo zubov? Ako dlho môžu také hnačky trvať? Akosi sa neviem rozhodnúť, či mám volať pediatričke, dcérkin stav sa mi nezdá akútny a ak zavolám, viem, že mi povie, aby sme prišli, no ja ju teraz v takom teple nechcem veľmi prevláčať na druhý koniec dediny, auto nemám. Na druhej strane nechcem nič podceniť.
A ešte otázka. Minulý týždeň som malej kúpila probiotické kvapky Biogaia, no neskoro som si všimla, že ich treba uchovávať v chladničke. Stáli teda celú noc na stole a až ráno som ich dala do chladu. Myslíte, že som v nich všetko to dobré zabila alebo ich môžem malej dávať? ďakujem za rady
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 19 Jún 2012, 12:02

kedze toto forum navstevuju vyhradne mamicky, nemozes cakat, ze ti niekto poda odbornu odpoved a so zodpovednostou...cize nenahradi to kvalitnu odpoved pediatra...za nas ti mozem povedat, ze nas ma obcas hnacku kvoli zubkom, ale nie v takom pocte ,ako sa vyskytlo u vas....pred rokom, ked mal 8m, sme dokazali hnacku ozajstnu zvladnut, ale bolo to aj kriticke,jeden den uz prestal curat, ale zvladli sme to, bola som tvrdohlava, nechcela som ist do nemocnice.....o hnacke ma Klemka clanok: https://sites.google.com/site/blogodojc ... -s-hnackou
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 19 Jún 2012, 14:37

Toto presne sa stalo nám pred asi 2 mesiacmi. Tiež som nevedela, čo sa deje ale zuby to neboli. Po 5 dňoch som išla k lekárke, tá spravila výter ale bol negatívny. Takže sa vlastne nič nezistilo. Tipujem, že mu neurobilo dobe nejaké jedlo a nejak mu narušilo črevnú mikroflóru. V našom prípade pomohla tiež smekta s probiotikami.
Hnačka je vážna vec a lekárka na mňa pozerala ako na debila, že idem tak neskoro. ale malý tiež nemal teplotu, správal sa normálne, nebol spavý a cikal tiež dosť. Tak som nechcela panikáriť a nakoniec sa potvrdila moja intuícia, že to nič nie je. ;)
No a k tým probiotikám neviem, ja by som to neriskovala...
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Jún 2012, 17:03

Cottoncandy, vyšetriť príčinu hnačky spadá do kompetencie pediatra. Pri dojčenom dieťati nie je "dané" aká stolica je "normálna", dôležité je, aby dieťa priberalo a prospievalo, takže je možné, že je všetko v poriadku, na druhej strane, ak sa vylučovanie radikálne zmenilo, stojí za to, to odkonzultovať s lekárom, hoci príčina môže byť banálna (napr. aj očkovanie v roku), ale posúdiť to musí lekár.
Čo je z hľadiska dojčenia dôležité, ak by išlo o hnačku - dojčenie je dôležitou súčasťou liečby a zabránenia dehytratácii. Materské mlieko pomáha aj v tom, že obsahuje imunitné faktory, protilátky a mnohé iné látky, ktoré zlepšujú stav dieťaťa a navyše obsahuje látky, ktoré pomáhajú vystieľať sliznicu čreva a tým pomáhajú tomu, aby sa črevo obnovilo a hnačky ustúpili. Navyše materské mlieko je tá najlepšia potrava pri hnačkách.
Pri hnačkách sa dieťaťu nemá odopierať strava, ktorá obsahuje tuky (klasické odporúčania o suchároch, ryžovom odvare či iné tradičné opatrenia, nemajú oporu vo vedeckých poznatkoch).
Stratégia pri dlhšej hnačke je teda pokračovať dojčení, zabezpečiť, aby dojčenie bolo dostatočne výdatné a tak pomôcť zabrániť dehytratácii.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 19 Jún 2012, 21:38

Ja len doplnok k Biogaii - su urcite fajn, ale dojcenym detom ich netreba, nakolko v materskom mliecku je to iste (staci pozriet pribalovy letak)+ kopec dalsich uzitocnych latok.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 20 Jún 2012, 22:33

dakujem za rady... včera som sa snažila dovolať lekárke na mobil, keďže ona v našej obci ordinuje len dva dni v týždni, ale nepodarilo sa mi to, dnes som sa od známej dozvedela, že má dovolenku a neviem, kto ju zastupuje...musím sa zajtra pre istotu predsa len zájsť pozrieť sa na dvere ambulancie, hádam tam bude nejaký oznam...

...ale už sa to výrazne zlepšilo, dnes malá kakala štyri razy, ale stolica bola už výrazne hustejšia, povedala by som, že normálna vzhľadom na to, že v týchto horúčavách sa kojí takmer stále a pýta si aj ovocie...Klemka, dala som na tvoju rady a prešli sme na stravu, akú mala doteraz, takže som jej dala aj pečenú tekvicu so zemiakmi, mala aj jablko, nektarinku... zatiaľ to nevyzerá, že by s tým mala problém...
...inak, ja naozaj neviem, ako a či to vôbec spolu súvisí, myslím prerezávanie zubov a hnačky, ale dnes som si všimla, že sa jej už už ide prerezať aj spodná dvojka, na ktorú sme už dlhšie čakali, kedže jednu už má :) takže nielen stoličky, ale aj tento zúbok ju mohol potrápiť
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 20 Jún 2012, 22:52

ja by som k tej strave chcela, ze nie je dobre pri hnackach skusat nove prikrmy, a hlavne tie, co sa pokladaju za alegeny...nas tak skoncil so zihlavkou, mal ju cca 3 dni,az sme skoncili na pohotovosti.....pri hnacke je crevna flora narusena, nedokaze tak znasat jedlo, ako znasa, ked je tam MM....sa ani necudujem, ze potom tolko deti ma alergie, ked su na UM....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 20 Jún 2012, 22:56

Norika píše:ja by som k tej strave chcela, ze nie je dobre pri hnackach skusat nove prikrmy, a hlavne tie, co sa pokladaju za alegeny...nas tak skoncil so zihlavkou, mal ju cca 3 dni,az sme skoncili na pohotovosti.....pri hnacke je crevna flora narusena, nedokaze tak znasat jedlo, ako znasa, ked je tam MM....sa ani necudujem, ze potom tolko deti ma alergie, ked su na UM....

Norika, ja jej dávam jesť to, čo už vyskúšala, nič nové... malá má rok, vyskúšala už toho dosť, máme z čoho vyberať :D
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 20 Jún 2012, 22:59

Podrazdene zubky ako kazdy iny stres ovplyvnuju organizmus - oslabuju ho. Dietatko viac slini a zvykne viac hryzt co vidi - lahsie ziska nejake bakterie, na ktore v tomto teple nie je vobec problem. Ale vdaka dojceniu beznu hnacku prekona bez problemov a imunitny system bude zasa silnejsi o novu skusenost.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 21 Jún 2012, 21:13

JankaMich píše:Podrazdene zubky ako kazdy iny stres ovplyvnuju organizmus - oslabuju ho. Dietatko viac slini a zvykne viac hryzt co vidi - lahsie ziska nejake bakterie, na ktore v tomto teple nie je vobec problem. Ale vdaka dojceniu beznu hnacku prekona bez problemov a imunitny system bude zasa silnejsi o novu skusenost.


veru tak to bude :D

Dnes sa mi podarilo zastihnúť v ordinácii aspoň sestričku, tá mi vravela, že teraz mali viacero prípadov hnačiek vírusového pôvodu, treba sledovať tekutiny, dojčiť pokiaľ možno čo najviac, pre istotu merať teplotu... ak sa to zhorší, kázala mi dávať malej pred papaním ryžový odvar po lyžičkách, dala mi aj skúmavky na výter, ak by to neprestávalo, mám ho budúci týždeň dva dni za sebou urobiť a na tretí deň prísť k nim aj so vzorkami
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 21 Jún 2012, 21:34

Čo sa týka ryžového odvaru, platí to, čo som uviedla vyššie.
Držím palce, nech je všetko v poriadku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 22 Jún 2012, 20:55

dnes sme už v poriadku, klop klop klop :D

ďakujem za všetky rady
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 22 Jún 2012, 22:22

Myslíte, že sa tieto choroby prenášajú aj cez internet? My sme mali túto noc dosť akčnú. Malý kakal asi 4krát, chudáčik aj trochu krvi tam mal. Som sa zľakla ,či sa uňho neprejavilo to, že mne riedia krv. Tak som ráno bežala k lekárke. Tiež má dovolenku, ale sestrička spravila výter a povedala, že sa nemám strachovať a ak chcem, môžem mu dať kvapku vitamínu K. Tak to hádam bude OK. Našťastie teraz navečer to už ustalo. Ale ani príkrmom veľmi nedal, tak ja doňho ani smektu ani ryžový odvar neviem dostať. Hádam mu len niečo zo včera nesadlo. :?
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod TIA » 22 Jún 2012, 22:38

Aj my sme mali taku dvojdnovu hnacku, akurat ked mala mala rok. Na druhy den vecer (prave na narodeniny) dostala aj vysoku teplotu a ked teplota nad ranom ustupila (nijak sme nezrazali), bolo po vsetkom. Inak ju to moc netrapilo, len proste stale kakala, po troskach. Nic specialne som jej jest nedavala, ponukala som jej normalne vsetko, ale moc nemala chut tusim..

Drzte sa, nech to cim skor prejde..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Jún 2012, 07:59

zienky potrebujem poradit....ako ot je teda s tymi pribiotikami (nutrolin b, bioagaia, hylak) , treba davat, ci sa spoliehat len na MM?? maly ma hnacku uz 6. den, nedala som mu nic na to, prve dni boli chaoticke, lebo sme neboli doma, tak som myslela, ze po prichode domov sa to uklidni..vcera to uz bolo lepsie a rano zas ho prehnalo...uz to lezie aj na mna co by ste mi vedeli poradit ja MM nemam :D....maly mal na zaciatku toho aj horucku ale ta trvala len jednu noc...u doktorky sme neboli
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Jún 2012, 11:20

Norika, toto je otázka na detského lekára. Materské mlieko je dostatočným zdrojom probiotických baktérií, je však možné, že pri špeciálnych situáciách, lekár môže odporučiť ich doplniť umelými prípravkami. Záleží to od závažnosti situácie. Bežná hnačka, ktorá sa navyše vyvíja tak, ako popisuješ - v podstate nič vážne - pravdepodobne nepotrebuje žiadne ďalšie opatrenia okrem dojčenia (viď môj príspevok vyššie venovaný tomu, ako dojčenie pomáha pri hnačke), ale posúdiť to môže len lekár.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 27 Jún 2012, 13:07

ale ja som to myslela v tom zmysle, ze nie kazdy lekar je rovnako prodojciaco nastaveny....

nakoniec sme u doktorky boli, lebo stav sa malemu mierne zhorsil, ale dopadlo to dobre, som nadsena z nasej doktorky, odporucila nam smectu a biogaiu, a samozrejme dojcit....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 28 Jún 2012, 23:58

Pri hnacke je uplne najdolezitejsia dostatocna hydratacia. Takze v krizovom stave, by nepohli ani tak lieky ako infuzia.
Preto pri hnackach maju problem nedojcene male deti - mnohokrat jednoducho nie su ochotne dostatocne pit , nemaju prisun tekutin, zivin ani probiotik.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 29 Jún 2012, 12:46

poradte mi nejake potraviny, bezne, aj nebezne :D , ktore pomahaju nejako viazat stolicu....u maleho sa to vyvija tak,ze ak zje nieco,tak ma tuhu stolicu,ale napr ak mame za sebou noc, kedy ma len MM, tak uz ma hnacku....snazim sa mu davat, ryzu, mrkvu,banany,ale uz aj mne z toho zacina byt zle....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 30 Jún 2012, 00:33

AKo pisala Klemka vid vyssie, netreba ziadne diety, jednoducho vydrzat.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Jún 2012, 07:48

zaujimalo by ma, ako to teda prebieha u nedojcenych deti? tam je potom jasne, ze musia davat umele probiotika, a zavodnovat...ja som myslela, ze MM je uz nedostacujuce, ak to trva tak dlho....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Jún 2012, 08:19

clovek potom ani nevie, ako vyzera nie nebezpecna hnacka u dojeneho dietata, ked v okoli vidi len nedojcene...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Anna » 30 Jún 2012, 09:50

Norika,Janko sa z toho nevystrábil ?hlavne pri hnačkách obmedziť aj mliečne výrobky,i vo varenom jedle samozrejme, nech si GIT oddýchne.a dnes ste na tom ako?
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Norika » 30 Jún 2012, 19:47

este stale trva...9. den....uz to nie je hnacka taka, zeby to z neho slo razom,hned ako nieco zje, ale napr aj dnes asi 4x v takom malom mnozstve...vodnata stolica...rozmyslam, ze mozno aj zuby k tomu dopomahaju...vysla mu predvcerom druha stvorka...a dnes badam, ze prva trojka sa derie...a to este dolne stvorky nema...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: hnačka a zuby?

Neprečítaný príspevokod Anna » 30 Jún 2012, 20:53

Tak hnačka to je ak je stolica viac ako štyrikrát, samozrejme nefixovať sa na číslo, určite to súvisí aj so zúbkami a jesť mu chutí? A teplota je aká?
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron