Zlomeny zubok

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Jún 2012, 11:05

Ahojte, vcera mal maly nehodu pri kupani, smykol sa a ja som ho zial nestihla zachytit - narazil hornym prednym zubom o okraj vane. velmi plakal chudak... ulomok som nasla. Ma to vylomene tak asymetricky, na jednej strane viac, na druhej menej, takze je tam taka ostra hrana. Asi by sme mali ist zajtra k zubarovi, len si neviem predstavit, co nas caka, kedze v poslednom case nechce otvorit usta, je este viac zataty odkedy sa viac snazime o umyvanie jeho zubov (aj ked prikladom a podobrom...)
dalsia vec je, ze ma to dost boli pri kojeni, citim to ostrie a bojim sa, ze sa ta bolest bude este zhorsovat...rada by som ho kojila cim dlhsie.
za zubarom sme uz raz boli ohladom jednej svetlej skvrny, ale odbil nas tym, ze treba pockat, kym bude starsi a bude spolupracovat...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod Kandy » 17 Jún 2012, 20:04

V knižke od Bukovského bolo tuším, že by to mal zubár ošetriť (určite aspoň obrúsiť, nech si tým nedráždi jazyk) a skontrolovať, či sa nepoškodil základ trvalého zubu. Držím palce, nech malý spolupracuje, lebo verím, že to dojčenie musí byť nepríjemné.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 17 Jún 2012, 22:47

dakujem kandy
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 18 Jún 2012, 10:03

tak sme boli u zubara - celkom zbytocne - povedal ze mu je luto, ak tak neviem kojit, ale s takym malym dietatom nemoze nic urobit, pokial mu neotvori usta. Maly sa cely cas odhodlane uskrnal, usta pevne zovrete... uz ma to fakt poriadne boli, neviem co bude zajtra a pozajtra...muz sa rozhodol, ze mu to osmirgluje on, aj keby nasilim, ak nahodou viete poradit tak prosim pomozte
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod Kandy » 18 Jún 2012, 10:56

Neskúsiš skontaktovať iného zubára aspoň telefonicky? Napr v tejto téme by si možno našla nejakého dobrého: http://www.modrykonik.sk/forum/tema/dob ... s-dietatom Ale chápem vášho zubára, asi si nechcel brať na zodpovednosť, že sa malý sa v nevhodnom momente mykne a on ho zraní vŕtačkou. :? Aj keď, naposledy mi zubárka zabrusovala zub takým kotúčom. Ja by som asi urobila všetko pre záchranu dojčenia, aj keby si malý musel kvôli tomu chvíľu poplakať.
V tej knižke od Bukovského sa píše, že v prípade, že nejde o otvorenú zlomeninu (nepoškodila sa zubná dreň) ošetrenie síce nie je neodkladné, ale veľmi vhodný je zábrus aj kvôli prevencii rakoviny sliznice. Z mojej skúsenosti sa to časom zbrúsi samo, len keď tie predné zuby sa práve zabárajú do dvorca, to musí byť ako keby ťa žiletkou rezal. :(
Držím palce, nech nájdete nejaké riešenie. :)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod shira » 18 Jún 2012, 12:45

rakovina sliznice mu zrovna nehrozí, platí aj to, že sa to časom obrúsi aj samo, a ked dieťa neotvorí ústa nepomôže ani druhý zubár, ani tretí a ďalší. ked, tak urobiť to nasilu, to znamená pochytať nohy, ruky, hlavu, nasilu otvoriť ústa, udržať ho v tej polohe aby sa nepohol práve vtedy ked to bude nebezpečné..takže žiadna sranda, povie sa to jednoducho, iba zabrúsiť ale ked si dieťa postaví hlavu tak má silu za 4 dospelých... ja takto tiež neošetrujem, ak sa čokolvek stane, ide to na moje triko.. ja som si raz odštiepila zo zuba na dovolenke a zabrusovala som si to diamantovým pilníkom na nechty :twisted: najlepšie by bolo, keby si to nechal zabrúsiť u zubára, je to len chvíľka...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 18 Jún 2012, 13:57

myslim ze zaklad zuba nieje poskodeny, i ked to ma vylomene dost - chybaju asi 2/3 zuba, ostal len na jednej strane taky ostry spic, takze si to dojcenie asi viete predstavit....
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod Anna » 18 Jún 2012, 14:24

Tina, ja mám krstňa, ktorému sa v detstve odlomilo zo zubov rovnakým spôsobom, chceli sme zahladiť, spolupracovať nechcelo, držali sme štyria, ale normálna hystéria z jej strany, obrúsilo sa to samo, trvalé zuby to nijak nepoškodilo, keď on nemá bolesti, tak predpokladám, že nič vážne ani na koreňoch nebude, to by nemol ani zahryznúť a dokonca ani jazykom by sa neodvážil zuba dotknúť. Tiež jej chýbali nejaké dve tretiny z oboch horných stredových rezákov.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 21 Jún 2012, 21:38

tak hlasim, ze sme mu to predvcerom nasilim jemne zabrusili, najskor som myslela, ze sa nepodarilo - rovnaka bolest pri kojeni...ale uz badam zlepsenie, rany na bradavkach sa hoja.. + citlive to nastastie nema... dakujem vam za upokojenie
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod luciole » 01 Dec 2012, 22:06

tina, prosim ta, ako ste dopadli s tym zubkom s odstupom casu? Rychlo sa mu to samo obrusilo? My sme totiz prave v rovnakej situacii - Hanka dnes spadla a odbila si zo zuba - hornej jednotky - sikmo asi tretinu, spic zostal ostry ako ihla a pri dojceni mi prepichoval kozu :( Tak sme ho pilnikom na nechty trosicku zabrusili, bali sme sa, ze kolko mozeme, ci ju to neboli, lebo plakala samozrejme. Spic trochu zjemnel, no cela hrana je aj tak ostra ako ziletka a ja mam cele dvorce do krvi doskriabane a dojcim so zatatymi zubami :( Neviem si predstavit dlhodobo, v pondelok zavolam zubarke, no nepochodime asi, lebo prave minuly tyzden sme boli na prehliadke a Hanka vobec nespolupracovala. Z neznameho dovodu sa strasne zlakla, ked si lekarka zacala natahovat rukavice a odvtedy uz sme s nou nepohli, takze este si to urcite pamata. Netvari sa inak, ze by ju to bolelo, je to mozne? Len co s tym? Mozeme skusit zabrusit pilnikom este trochu? A nebude sa teraz bleskovou rychlostou kazit, ked je znicena sklovina? Uz aj tak ma na nom kaz :(
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 01 Dec 2012, 23:45

no, tak to ste prestne ako my vtedy! tiez som myslela, ze uz sa mozno nebudeme moct nikdy normalne kojit... ale pomohlo to zabrusenie smirglom, ci jedlom ...neviem, no po par tyzdnoch to uz bolo skoro ako pred tym... neboj, ono to bude nejaky cas taky pocit, akoby bol osten stale rovnako ostry, ale to len bradavka sa potrebuje zahojit.
Teraz uz len vtedy citim ten spic, ked sa siali alebo zaspi tak, ze dudluje... Akurat ze zubok, alebo teda to, co z neho ostalo, po case stmavol, takze to vypada dost skaredo...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod luciole » 01 Dec 2012, 23:53

par tyzdnov? jezkove oci! :o ale jasne, ze brusenie jedlom trva dlho, asi zajtra este skusime trochu ten pilnik a v pondelok volam zubarke, nech skusime, ci nahodou nebude spolupracovat :( Dovtedy neviem co, samozrejme nedojcit neprichadza do uvahy. Len je to fakt masaker, mam dvorce doskriabane a to preslo len pol dna :( Dakujem kazdopadne za povzbudenie :love:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 01 Dec 2012, 23:59

ja som ich tiez mala krvave, hrozne to bolelo, ale po par dnoch som zistila, ze uz nove ranky nepribudaju, a dajak som to potom uz lepsie znasala, aj ked to zahojenie-kym nepresla bolest trvalo celkom dlho, ale asi to bolo nejakou pridruzenou infekciou, takze mozno by stalo za to preventivne natierat citrovitalom... (ak sa moze na ranu)
drzim palce! :) :love:
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Dec 2012, 21:59

Hlasim, ze situacia sa uz v pondelok fantasticky obratila. Na odporucenie som kontaktovala inu zubarku. Hned nas zobrala a bola skutocne uzasna. Bez velkeho stresu Hanke zubok zabrusila - samozrejme, ze samotne brusenie sa jej nepacilo, no bezprostredne pred aj po uplny klud a zaujem o vsetko okolo, ziadna panika ako u tej predoslej. A ja si este musim trochu davat pozor na niektore polohy pri dojceni, ale inak sa to rychlo hoji, takze uz prakticky bez problemov zase fungujeme :)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod tina » 06 Dec 2012, 23:04

jeej, tesim sa! :)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod zigi » 02 Mar 2013, 01:58

Luciole, prosim ta, nedala by si mi kontakt na tu zubarku? Pisala som Ti aj ss, ale asi si si nevsimla....dakujem!
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod luciole » 02 Mar 2013, 02:24

Vsimla,uz aj odpisala,vidim,ze nie som sama,co tu ponocuje :-D
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Zlomeny zubok

Neprečítaný príspevokod zigi » 02 Mar 2013, 03:35

Dakujem Luciole...ani ja nemam v noci nic lepsie na praci :mrgreen:
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron