váha v 12m

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

váha v 12m

Neprečítaný príspevokod mimuka » 25 Apr 2012, 20:33

Ahojte dnes sme boli u Dr. v poradni a pozastavovala sa nad dcérkinou váhou (musíme prísť na preváženie a vôbec neviem čo to pomôže lebo čokoládou a koláčmi ju nemienim začať napchávať). Dcérka má 12 mesiacov 77 cm a 8 410g. Nepáčilo sa jej, že nemá trojnásobok pôrodnej hmotnosti (mala 3 300g). I keď povedala, že pribrala v pohode (kilo za 3 mesiace), ale, že proste musí mať ten trojnásobok...tak neviem, musím sa preto znepokojovať...ja sa v týchto štatistikách veľmi nevyznám...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod Norika » 25 Apr 2012, 20:56

moj osobny pohlad je, ze doktorka je tiez en clovek, nemoze ti nakazat, ze nieco musi tak byt, ked to velia tabulky...skor by som sa pozastavovala nad tym, ci je objektivna pricina na to, aby ste mmali mensiu vahu,akoby mala byt.. mali ste/mate problemy s dojcenim, prikrmami?? kazde dieta je individualne...

ked uz,tak sa da pozriet aj na tabulky WHO
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod shira » 25 Apr 2012, 21:08

u nás ten trojnásobok vobec nesedí, narodil sa 3900g teraz má 16 mesiacov a 11kg, v roku mal desať aj dačo. teraz už priberá máličko a pritom je dobrý jedák od samého začiatku príkrmov, plus dojčený samozrejme...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Apr 2012, 00:14

Hmm, aby to bolo spravne podla p. doktorky, museli by sa asi menit aj tabulky WHO.

Napr. hmotnost 8400g dievcata v jednom roku by podla nej znamenalo, ze take dieta ma mat v case porodu 2800g. POdla tabuliek je to vsak cca 3000g.

Vasa hmotnost cisto podla info o prvej hmotnosti, ak malo 3300g, tak podla doktorky ma mat dnes 9900g. POdla tabuliek vsak asi 9200g.

A to nehovoriac, ze tabulky sa lisia pre chlapcov a pre dievcata. Taktiez velmi dolezity je dalsi rast a pravidelne prirastky, pociatocna vaha je dobry udaj, ale neda sa z neho odvodit, kolko ma mat v 12tich mesiacoch.

Prikladam zmienenu tabulku WHO. Skus si ju vyplnit a hned budes vediet na com ste. Alebo posli data a ja ti to vyplnim. VYsledna krivka by mala priblizne kopirovat ostatne krivky, nemali by tam byt vyrazne stagnacie. MOzes to potom ukazat doktorke, snad ju to uspokoji.
Prílohy
normy - graf - dievcata.JPG
(166.3 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod Anna » 26 Apr 2012, 09:13

Môj malý mal pri narodení 2860g a v roku 8300g, podľa doktorky to je O.K. i keď v gastro amb. sme vedený ako hypotrofický, ale to je kvôli tabuľkám/ mám kamarátku v Nemecku, rodičia obaja lekári a dieťa 5-rročné 18 kg, evidované tiež ako hypotrofické, takže tabuľky nepustia ani tam, ale nikto to nerieši.../, tak je to aj u nás ,váži menej ako tabuľkovo, ale priberá si svojim tempom, takže doktorka je spokojná, teraz má skoro 22 mes. a minulý týždeň nejedol vôbec nič/!/, iba sa dojčil, kvôli zubom, schudol skoro kilo na 9 900g a momentálne "žere", všetko dobieha, včera už vážil 10,3 kg, ale na svoj vek je určite váhový podpriemer, takže nerieši sa knižný výsledok alebo laboratórny, rieši sa klinika-pacient!-toto je heslo mojej pediatričky, preto si ju pre erudovanosť vážim. Kvôli tabuľkovým normám môj bratranec svojho syna skoro už "pochoval", lebo pri CT hlavy/ po úraze/, lekár nekukol ani na pacienta, ale pri popise snímky uviedol hypotrofia/ zmenšenie/ mozgu, takže aj ich pediatrička ich oboznámila, že zrejme pôjde o nevyliečiteľný sy, náhodne objavený, po návšteve neurológa, neverili vlastným ušiam, lekár na CT tým, že nepozrel na pacienta a nezistil, že je to dieťa, lebo ináč by mu svitlo...konečná dg.: " malý mozog/=detský mozog/ a veľká lebka/hlava=každý máme nejakú veľkosť hlavy, on má na svoj vek veľkú/", takže vznikal priestor medzi lebkou a mozgom....preto je dôležité posudzovať pacienta, nie tabuľky...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod Anna » 26 Apr 2012, 09:13

Môj malý mal pri narodení 2860g a v roku 8300g, podľa doktorky to je O.K. i keď v gastro amb. sme vedený ako hypotrofický, ale to je kvôli tabuľkám/ mám kamarátku v Nemecku, rodičia obaja lekári a dieťa 5-rročné 18 kg, evidované tiež ako hypotrofické, takže tabuľky nepustia ani tam, ale nikto to nerieši.../, tak je to aj u nás ,váži menej ako tabuľkovo, ale priberá si svojim tempom, takže doktorka je spokojná, teraz má skoro 22 mes. a minulý týždeň nejedol vôbec nič/!/, iba sa dojčil, kvôli zubom, schudol skoro kilo na 9 900g a momentálne "žere", všetko dobieha, včera už vážil 10,3 kg, ale na svoj vek je určite váhový podpriemer, takže nerieši sa knižný výsledok alebo laboratórny, rieši sa klinika-pacient!-toto je heslo mojej pediatričky, preto si ju pre erudovanosť vážim. Kvôli tabuľkovým normám môj bratranec svojho syna skoro už "pochoval", lebo pri CT hlavy/ po úraze/, lekár nekukol ani na pacienta, ale pri popise snímky uviedol hypotrofia/ zmenšenie/ mozgu, takže aj ich pediatrička ich oboznámila, že zrejme pôjde o nevyliečiteľný sy, náhodne objavený, po návšteve neurológa, neverili vlastným ušiam, lekár na CT tým, že nepozrel na pacienta a nezistil, že je to dieťa, lebo ináč by mu svitlo...konečná dg.: " malý mozog/=detský mozog/ a veľká lebka/hlava=každý máme nejakú veľkosť hlavy, on má na svoj vek veľkú/", takže vznikal priestor medzi lebkou a mozgom....preto je dôležité posudzovať pacienta, nie tabuľky...udialo sa to v univerzitnej nemocnici.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Apr 2012, 09:19

Anna píše:Môj malý mal pri narodení 2860g a v roku 8300g, podľa doktorky to je O.K. i keď v gastro amb. sme vedený ako hypotrofický, ale to je kvôli tabuľkám/ mám kamarátku v Nemecku, rodičia obaja lekári a dieťa 5-rročné 18 kg, evidované tiež ako hypotrofické, takže tabuľky nepustia ani tam, ale nikto to nerieši.../, tak je to aj u nás ,váži menej ako tabuľkovo, ale priberá si svojim tempom, takže doktorka je spokojná, teraz má skoro 22 mes. a minulý týždeň nejedol vôbec nič/!/, iba sa dojčil, kvôli zubom, schudol skoro kilo na 9 900g a momentálne "žere", všetko dobieha, včera už vážil 10,3 kg, ale na svoj vek je určite váhový podpriemer, takže nerieši sa knižný výsledok alebo laboratórny, rieši sa klinika-pacient!-toto je heslo mojej pediatričky, preto si ju pre erudovanosť vážim. Kvôli tabuľkovým normám môj bratranec svojho syna skoro už "pochoval", lebo pri CT hlavy/ po úraze/, lekár nekukol ani na pacienta, ale pri popise snímky uviedol hypotrofia/ zmenšenie/ mozgu, takže aj ich pediatrička ich oboznámila, že zrejme pôjde o nevyliečiteľný sy, náhodne objavený, po návšteve neurológa, neverili vlastným ušiam, lekár na CT tým, že nepozrel na pacienta a nezistil, že je to dieťa, lebo ináč by mu svitlo...konečná dg.: " malý mozog/=detský mozog/ a veľká lebka/hlava=každý máme nejakú veľkosť hlavy, on má na svoj vek veľkú/", takže vznikal priestor medzi lebkou a mozgom....preto je dôležité posudzovať pacienta, nie tabuľky...udialo sa to v univerzitnej nemocnici.

neuveritelne :D clovek nevie,ci sa smiat,alebo plakat
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod akdarka » 26 Apr 2012, 12:54

nas syncek: porodna hmotnost 4245g a vaha v roku bola cca 9,5kg. takze do tabuliek sme ho "nevmestili" - dr to nekomentovala. teraz ma 20mes a mozno 11,5kg. mozno do 2,5 roka strojnasobi porodnu hmotnost :-) jest mu chuti, vzdy pribral aspon nieco, nikdy nechudol :)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod kinsi » 26 Apr 2012, 14:15

Mimuka, možno tvoju doktorku znepokojuje, hlavne ten relatívny výško-váhový nepomer. Keď si zadám Sárinku do elektron.softvéru pre rast detí, vychádza mi, že malá má výšku na úrovni 72percentilu pre ročné dievčatko (len 28% rovnako starých dievčat je vyšších) a váha je na 11percentile, dokonca po úprave na výškový vek, resp. pri porovnávaní pomeru výšky/váhy, čo je zaiste vhodnejšie ako samotné vyhodnocovania výšky a váhy (každé dieťa rastie svojím tempom) sa Sára dostane na tretí percentil, čo v laickej reči znamená, že len 3 deti zo sto pri výške 77cm sú ľahšie ako tvoja dcérka. Možno to tvoja doktorka nemyslí vobec zle, proste si len chce odsledovať, či sa toto nejako mení, resp. či jej relatívna váha ďalej neklesá a ak áno, mala by pátrať po príčine. Jasné, že najskor sa jedná proste len o jej habitus, ktorý je daný viac-menej geneticky (vy ste štíhli?), ale za takouto relatívne menšou váhou by sa mohla skrývať i nejaká porucha.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod zigi » 26 Apr 2012, 16:14

Mimuka, ja by som si kvoli tomu vobec nerobila starosti. Moja dcerka mala tiez teraz 12m, boli sme minuly tyzden u pediatra, por vaha 3,9kg a v roku ma 9,6kg a doktor bol veeelmi spokojny, ze ake mame ukazkovo rastuce dieta ;). A to ak by mala mat trojnasobok porodnej vahy, musela by vazit o dve kila viac t.j. 11,7kg!
Nedaj sa teda stresovat, vsetko je urcite v najlepsom poriadku, hlavne ak Ti doktorka povedala, ze vahovy prirastok je ok.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 26 Apr 2012, 21:05

U nas bola porodna hmotnost 3,3kg. Budeme mat 16mesiacov a vazime 9,4kg. Jedlo nam moc nevonia, tak ale hadam mu raz zachuti!
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Apr 2012, 22:19

Zigy, to som velmi rada, ze vam pekne dari!
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: váha v 12m

Neprečítaný príspevokod zigi » 28 Apr 2012, 13:57

Dakujeme Janka!
A este stale dojcime! :dojcenie: Sice stale s cievkou a strajkujeme a ja odsavam, ale aspon nieco, ja som vdacna aj za to :love:
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron