Prirodzené odstavovanie sa od MM?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Prirodzené odstavovanie sa od MM?

Neprečítaný príspevokod Anna » 11 Dec 2011, 11:08

Chcela by som počuť Vaše skúsenosti na prirodzené odstavovanie sa od MM...môj malý ma síce iba 17 mesiacov, ale mám pocit, že dojčenie mu prestáva chýbať, celý deň sa už niečím zaoberá- hrá sa s legom, stavia komíny, veže, garáže, hraje sa so zvieratkami, číta, skladá vysávač/ rozkladá ho až na filtre/, rozpráva pekne,atď., takže už si niekedy pripadám ako exibicionista, neustále za ním chodím, ponúkam, túlime sa, ale to je už iba hra, dokonca mi zazipsuje naspäť bundu a povie "nee cica, skyť"...dojčiť sa "chce" iba v noci, ale už ani plienka nie je taká ťažká ako kedysi, takže asi skôr ide o smäd a MM sa zrejme stráca...nechce sa už dojčiť ani pred spaním, ale je potrebné povedať, že cez deň prestáva spať a večer zaspí za tri minúty...pravdupovediac aj mňa už unavuje to vnucovanie sa...celé je to komplikovanejšie tým, že odmieta všetky mliečne výrobky...takže jogurt zje tak tretinu až polovicu každý tretí deň, syry rovnako, žiadna stopercentnosť a perodicita v jedení týchto výrobkov nefunguje, tvarohy a mliečne omáčky nezje vôbec aj keby nejedol pol dňa...musím mu stále ponúkať strukoviny, orechy, kokos, semená, mak, atď. Neviem sa rozhodnúť, či dojčenie už prestať ponúkať alebo "bojovať" ďalej.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Prirodzené odstavovanie sa od MM?

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Dec 2011, 13:11

odpovedať neviem, len ma to zaujalo.. ked porovnám preibeh dojčenia, ktorý tu popisovala Janka s Miškou približne v tomto vašom veku, je to poriadny rozdiel. nech sa akokolvek snažím vypozorovať nejaký "vzorec" správania dojčeného dieťaťa, vidím, že detičky sú od prípadu k prípadu rozdielne. my sme napríklad teraz v stave, že malý nikdy neodmietne ponúknutý prsník, aj ked by ho mal iba chytiť a pustiť. je to omnoho menej stresujúce, než to jeho večné odtláčanie rukami, ked nechcel piť a mne sa zdalo, že by mal :-| som zvedavá, aký bude ďalší priebeh :dojcenie:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Prirodzené odstavovanie sa od MM?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Dec 2011, 14:01

Anka, toto je nesmierne ťažké posúdiť bez toho, aby som nepoznala ďalšie detaily Vášho prípadu a preto je ťažké radiť... jediná vec, ktorá je istá je, že dieťa by sa nemalo prirodzene odstaviť pred 2,5 rokom života. Sú ale rôzne deti a je možné, že toto je OK. Poznám deti, ktorým sa ukotvilo dojčenie a napr. od dvoch rokov sa dojčili len ráno, večer a v noci ďalšie tri roky. Je to však zriedkavejšie. Väčšinou vidíme to, čo popisuje Shira či Janka. Niekedy sa deti takto správajú, ak sa kedysi počas toho roka a pol nedialo v oblasti dojčenia všetko ideálne. Napr. - dieťa nejakú dobu používalo cumlík a keď sa aj cumlík odstránil, dojčeniu sa nenavrátili funkcie, ktoré by malo mať - dieťa na prsníku napr. nezaspáva, nepotrebuje prsník v časoch, kedy je fyzicky alebo psychicky stresované - napr. sa fyzicky udrie, alebo je v novej sociálne náročnej situácii - je minimálne zvláštne, ak by aj v takýchto prípadoch synček dojčenie odmietal. Ak niekedy v minulosti dieťa na niečo, čo sa s dojčením udialo, reagovalo štrajkom, nie je v podstate to dojčenie naozaj až do cca. dvoch rokov ukotvené a treba ho stále strážiť. Ďalší dôležitý ukazovateľ je priberanie, ak takéto dieťa prestáva priberať dobre, je možné, že ide o niečo, čo sa dialo v minulosti a čo viedlo k znižovaniu tvorby mlieka.
Stálo by za to porozprávať s poradkyňou pri dojčení sa detailne o tom, čo všetko ste za spoločného života so synčekom s dojčením riešili, ako inak fungujete v oblasti vzťahovej väzby - ako počas toho celého obdobia vyzeralo napr. nosenie, spoločné spanie atď a zvážiť možno k tomuto ponúkaniu riešiť zvyšovanie tvorby mlieka... naozaj tu ťažko povedať, ako ďalej.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Prirodzené odstavovanie sa od MM?

Neprečítaný príspevokod Anna » 11 Dec 2011, 14:27

Práveže všetko bolo O.K., v min. bol problém s priberaním, ale ten sa v 5.-tom mesiaci vyriešil a malý sa chcel dojčiť ako popisuje Klemka- keď sa udrel, plakal, zlostil sa....zaspával na prsníku,v pôrodnici mi lakt. poradkyňa povedala, že tvar bradavky nie je ideálny, ale že je prisatý ako z knižky... cumlík nikdy nechcel, takže ho vlastne nepozná, žiadne dlhodobé odlúčenia alebo žiadne odlúčenia v blízkej minulosti, priberá tak primerane svojmu temperamentu/nie je žiaden barokový anjelik ani nebol, ale doktorka mi hovorila, že všetko je O.K., lebo on má veľký výdaj energie fyzickým pohybom a vnímaním/, nikdy som nemala problém dojčiť na akomkoľvek mieste...žiadne traumy z dojčenia, žiadne stresy...dokonca som podporila tvorbu čajom zo senovky gréckej/ zabral aj v tomto čase/, príkrmami to asi tiež nie je- nikdy nezjedol celý banán alebo iné ovocie, dve deci zjedeného príkrmu nepoznám, sladkosti a neustále pojedávanie nepozná...skrátka nežije preto, aby jedol, ale je preto, aby žil...uvidím..budem sa snažiť to riešiť, potom poinformujem o vývoji...teraz ma napadá, že po pôrode mal malý žltačku a bol veľmi spavý, vtedy som ho nenosila, nechávala spať v kočiariku a potom zaspával na prsníku, takže sme sa snažili dokrmovať UM, ale našťastie nikdy nechcel fľašu ani cumlík, takže po dvoch týždňoch sme zmenili pediatričku a tiež začali sa zaujímať seriózne o dojčenie...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Prirodzené odstavovanie sa od MM?

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Dec 2011, 15:42

ahoj anna. Tiež ti neviem poradiť ale zaujalo ma to a tak nad vašou situaciou rozmyšlam... To že sa dieťa neodstavi pred 2,5 rokom je asi fakt, ale ako zo života vieme väčšina pravidiel ma svoje vynimky. Možno ste prave ta vynimka. A možno to je len obdobie a po tyždni alebo po dvoch sa zas rozpapa. My tiež mavame obdobia kedy pijeme menej a kedy pijeme viac. Tiež mal obdobia kedy nechcel zaspavať na prsniku a tie kedy inak nezaspal. Taktiež funkcie dojčenia naplno začal využivať až nedavno. Dovtedy napr po uraze nechcel na prsnik, to robi asi až posledne dva mesiace. Dieťatko sa meni, možno aj tvoj ešte začne javiť zaujem. Ale možno aj nie.
Rozmyšlam čo by som robila ja. Asi by som ponukala, ale nie až tak často aby som tym dieťa otravovala. Tiež som si na mojom všimla že on radšej pije ked si sam zmysli ako ked mu ponukam. Je to baran a nerad robi veci ked mu ich podsuva niekto iny proste sa rad rozhoduje a vybera sam čo kedy kde a ako.

Držim palce aby to všetko dopadlo tak ako ma :-)
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Prirodzené odstavovanie sa od MM?

Neprečítaný príspevokod alikaa » 12 Dec 2011, 21:16

Ahoj Anna, moj maly mal tiez po narodeni zltacku a bol spavy, ale po 1.5 roku podla mna s tymto dojcenie nesuvisi, ak doteraz problem nebol. Moj maly nemal nikdy cumel, ani flasu, vlastne mi odmietal pit hocico (ani cajik, ani voda) okrem prsnika. Preto som mu ponukala pit kazdu chvilu. Okolo 10. mesiaca mi prvy krat odvratil hlavu, ze mliecko nechce, postupne sa to stavalo coraz castejsie. Po 1. roku si dokonca zo mna zacal robit srandu, ze otvoril usta a isiel s nimi na bradavku a potom sa nahle odtiahol a strasne sa zacal rehlit a z kojenia nic nebolo. Kedze sa mu tato hra pacila stale castejsie, tak mliecka bolo stale menej, jedine kedy mi pil bolo rano, vecer a v noci. Ale ked mi zacal v 14. mesiacoch prespavat celu noc, tak zacal odmietat prso uplne. A ja som bola nahrata, lebo mi odmietal cokolvek pit, aspon ze mu chutilo ovocie a polievocky, v ktorom mal aspon trosku tekutin. Doteraz mam problem s pitim u neho, on ako keby vobec neciti smad. Takze moj maly patri asi tiez medzi nejake vynimky.
Obrázok užívateľa
alikaa
 
Príspevky: 7
Registrovaný: 26 Nov 2011, 16:13
Počet detí: 1
Rokov: 14 rokov, 2 mesiace, 14 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron