Anestézia u dojčaťa a dojčenie

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod janka » 09 Dec 2011, 20:37

Buduci tyzden by mala Miska podstupit operaciu v celkovej anestezii. Budem v nemocnici s nou a zaujimalo ma, ci viete nieco o tom, ci sa smie dojcit pred operaciou. Niekolko hodin predtym zrejme nebude smiet jest a pit, je mozne, ze dostanem nejake pokyny aj ohladne dojcenia, ale rada by som vedela, na co sa asi mam pripravit. Ak by ju mali operovat rano a nesmela by sa predtym ani dojcit, tak to bude asi dost drsne, lebo ona sa nadranom dojcieva celkom dost. A vlastne aj pocas dna, ak by musela hladovat, asi sa bude dozadovat aspon mlieka... tak neviem. Ze MM sa velmi rychlo travi, tak mozno pre dojcenie neplatia tak prisne kriteria ako pre ostatne jedenie a pitie?
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod estterka » 09 Dec 2011, 20:44

poradit neviem,ale dufam,ze to nie je nic vazne a vsetko prebehne bez komplikacii!
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Dec 2011, 21:03

my ked ošetrujeme v narkóze, tak pred anestéziou plánovanou na 8.00 ráno sa nesmie v noci už nič jesť ani piť. anesteziológ na tom dosť trvá. najmladšie uspávané dieťa u nás malo ale 4 roky.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod Klemka » 10 Dec 2011, 05:13

Janka, držím palce, nech všetko dobre prebehne!
Táto otázka nespadá do kompetencií poradkýň pri dojčení :cry: neviem Ti poradiť. Jediné, čo si pri tomto pamätám je príručka WHO pre fyziologický pôrod nízkorizikovej rodičky, kde sa odporúčanie jesť počas pôrodu, ak rodička chce, odôvodňovalo tým, že riziko vdýchnutia žalúdočného obsahu je rovnaké, či matka má alebo nemá niečo v žalúdku, aj samotná žalúdočná kyselina sa dá vdýchnuť... Ak Ti ide o to, či sa materské mlieko môže rýchlejšie zo žalúdka stráviť alebo sa možno dá nejakým menežovaním dojčenia urobiť to, aby dieťatko nepilo počas dojčenia takmer žiadne mlieko, skús sa obrátiť na poradňu dojčenia na Mamile, kde by Ti možno poradkyňa vedela odbornejšie poradiť.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod Ludka » 10 Dec 2011, 14:37

Janka, poviem ti len zo skusenosti nasho krstneho syna, ktory pred mesiacom bol na vaznej operacii. Malinky mal 8 mesiacov.
Dojcit mamicke zakazali uz od 2,30 hod. Pritom operacia mala byt o 8,30hod. Po konzultacii s inymi poradkynami, dojcila este dlhsie, pretoze materske mlieko je z 80% voda, dokonca vyzivovo ovela hodnotnejsia tekutina ako voda. Rychlo sa travi. Takze dojcila asi do 6,00 hod. A ako sama povedala dobre urobila, pretoze operacia sa posunula o 2 hodiny!!! takze malinky by nejedol od 2,30 do 10,30 hod!!! Po anestezii velmi plakal, kedze ho cele hrdielko bolelo a asi hodinu nechcel vobec nic, ale aktivne mu ponukala a potom sa pekne prisal a dojcil sa. A vyrazne mu to pomohlo.

este k anesteziologom. Neviem aku davaju anesteziu, ked je niekto po autonehode, a tam nie su si isty ci clovek jedol alebo nejedol. Vtedy necakaju pokial mu vytravi??

drzim palce
Obrázok užívateľa
Ludka
 
Príspevky: 298
Registrovaný: 22 Mar 2011, 00:06
Bydlisko: Košice
Počet detí: 3
1. dieťa: 8
2. dieťa: 3
3. dieťa: 14 dní
Môj status: ...aby dojčené dieťa bolo normou...

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod shira » 10 Dec 2011, 19:49

ludka, po autonehode by urobili trebárs rtg aj ct tehotnej žene, čo by inak nikto neurobil. iné je riešiť akútny stav, iné plánovaný zákrok. pri plánovanom zákroku treba obmedziť riziká na minimum. na všetko je určitý "protokol". može sa nedodržať, to je jasné a ked sa nič nestane, je to v pohode. ale ked by sa stalo, potom sa už vyšetruje, kto čo nedodržal a tam sa zvalí vina. ale ja som napr. počas porodu mohla piť, jesť, a až ked to nešlo a nešlo, potom mi dr. povedal aby som už nepila-nejedla, keby niečo.. a to by určite nebolo 12 ani 8 hod do prípadnej operácie.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod janka » 10 Dec 2011, 22:08

Tiez som tak pocula, ze tych 6 hodin pred operaciou nesmu deticky jest ani pit, no a zda sa, ze to iste mi povedia aj o dojceni :x Teda neviem, ak by to riziko pri plnom zaludku nebolo vacsie ako pri prazdnom, tak preco by to anesteziologovia ziadali? Skor myslim, ze je to zbozne zelanie tych, ktorym sa to nechce podstupovat. Podla mna je rozdiel, ked ide rodit nizkorizikova rodicka (mala pravdepodobnost, ze bude nahle potrebovat anesteziu kontra vacsia pohoda pri prirodzenom porode) a ked sa niekto pripravuje na planovanu operaciu. Klemka, to je dobry napad, skusit si nacvicit take dojcenie "naprazdno", a mat to v rezerve, keby naozaj bolo najhorsie a inak ako dojcenim by sa to vyriesit nedalo. Ale snad to zvladneme, tych 6 hodin.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod Anna » 11 Dec 2011, 10:49

Aj mne sa zdá, že nedojčiť pred celkovou anestéziou šesť hodín je veľa a neetické, viem, že deťom nefunguje zvierač na žalúdku ešte optimálne, takže grckajú často, ale materské mlieko je naozaj rýchlo stráviteľné a vodnaté, dokonca mojej kamarátky chlapec je zo školy taký vystresovaný, že ráno nechce jesť a zvracia skoro každý deň, takže nie je to len záležitosť plného žalúdka, ale nie som kompetentná posudzovať dôležitosť výhod a rizík.. aj alibizmus lekárov je pochopiteľný/ i keď si myslím, že nejesť znamená skôr UM/...hlavne nech všetko dobre dopadne, držím palce!
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Dec 2011, 15:51

Tak by som rada zreferovala, ako sme dopadli. Zakazali mi davat Miske pit od polnoci a jest od piatej rano. Opytala som sa na dojcenie, tak sa doktorka kratko zamyslela a povedala, ze od druhej v noci. To som pustila z hlavy a povedala si, ze urcite jej nebudem odopierat do piatej rano, tak ako mala povolenu aj vodu a caj. Celu noc som dojcila len z jedneho prsnika, nech tam odbuda mlieka a nech je to cim dalej tym viac o ukludneni. Vodu v noci nechcela pit, co ma trochu mrzelo, ale co uz. O siestej mi doniesli diazepam, vraj ho mam Miske dat na ukludnenie rozmrveny do lyzicky vody. Povedala som si, ze ked nevadi lyzicka vody, nebude vadit ani hlt mlieka, namiesto takeho oblbovaku sa radsej pokusim ukludnit Misku na prsniku, a nechala som ju spat. O siedmej ju zobudil prichod upratovacky, dost sa rozplakala, zacala sa dozadovat mlieka, cim dalej tym hysterickejsie. Tak som ju dojcila z toho isteho prsnika ako v noci, k tomu som si tok mlieka trocha priskrtila, videla som, ze naozaj vlastne len dudluje. Potom neskor som uz nemala odvahu ju dojcit, bola uz dost hladna aj smadna (na salu isla az o jedenastej, boli tam okrem nej same mladsie deticky a tie brali skor), tak som sa bala, ze by sa snazila naozaj si vytiahnut co najviac mlieka.

Bola som vdacna, ze som doteraz Misku vychovavala ako som vychovavala, mala vo mna absolutnu doveru a myslim, ze hlavne vdaka tomu znasala vsetko velmi statocne. Aj ked sa zobudila, mala prelepene ocka (operovali jej skulenie na oboch ociach), no nastastie nebola z toho nijak vystrasena ani nervozna (vopred som jej o tom povedala), stacilo jej, ze som bola pri nej, ze ma pocula, ze som jej podla moznosti vo vsetkom vyhovela, a ked som potrebovala niekam ist (na zachod, zuby si umyt...), tak som ju brala na rukach so sebou. Nechala si ocka prelepene az do rana, co vraj casto byva problem, ze deti su z toho hystericke, ked nic nevidia, tak im casto vecer jedno oko odlepia, co ale nie je kvoli riziku infekcie idealne, no Miska bola pokojna, proste mi bezvyhradne verila, bolo to uzasne, ako to cele zvladla.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Dec 2011, 17:34

janka, tak toto je uzastna sprava....normalne mam taky dobry pocit pri srdci, ked som to precitala, ako ste to super zvladli... :goodjob: :goodjob:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Dec 2011, 17:53

janka, som v úžase, že toto môže 2 ročné dievčatko tak dobre zvládnuť- mať zalepené očká..keby nebola v úzkom kontakte s tebou, určite to nevydrží. bude aj naďalej musieť nosiť okuliare?
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod janka » 17 Dec 2011, 21:05

norika, shira, tiez zasnem, ako to Miska zvladla, najhorsie sa mi zdalo asi to doobedie o hlade a smade. (Pozeram prave, ze som to predtym zle napisala - jest mohla do polnoci, pit mohla do piatej rano, ale to ste asi pochopili.) Okuliare bude zrejme nosit aj dalej, aspon tak mi to predtym doktorka vysvetlovala, skulenie sa jej sice vyrazne upravilo, ale stale jej na oboch ockach zostalo par stupnov, tak by bolo fajn, keby to dalej upravili uz tie okuliare a nemusela ist na operaciu znova. Dioptrie nema velke, vlastne uplne v norme, normalne by okuliare vobec nemusela nosit, to len kvoli tomu skuleniu. Nastastie si na ne uz vcelku zvykla, asi rok jej to trvalo. Teraz sa ale najprv musia dobre zahojit operacne rany, potom budeme riesit ostatne.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod Norika » 17 Dec 2011, 21:30

ja som bola na operacii strabismu 3x...ale teraz uz okuliare od 16 vobec nenosim
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Anestézia u dojčaťa a dojčenie

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 18 Dec 2011, 00:28

janka, som rada, ze vam to dobre dopadlo :) Klobúk dole!
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron