Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod orlik4 » 07 Dec 2011, 11:19

Ahojte,
maly ma 9 mesiacov, plne dojceny, krasne prospieva. Zacali sme s prikrmami od 6teho mesiaca, dovtedy nemal problem. Ked mal 7,5 mesiaca, cely sa vyhadzal a diagnoza bola Atopicky ekzem. Uz s tym bojujeme takmer 2 mesiace, viacmenej neuspesne. Jasne, ze som sa docitala o moznych alergenoch, ale zaujima ma hlavne nasledovne: Ked som dojcila tych 6 mesiacov vylucne a nemal ziadne problemy, moze to byt aj tak sposobene niecim v mojej strave alebo mam riesit len stravu babatka? Uz davno som vynechala kakao, orechy a citrusy, pred mesiacom aj paradajky. Z mliecnych veci jem po troske stale daco, aj ked vyslovene mlieko nie. Teraz mi napadlo skusit vynechat aj lepok, ale je to strasne narocne. No a vlastne ani neviem, ci mi to na nieco bude. Malemu som roztek davala velmi zriedkavo, ale predsa. Jemu to nemam problem vysadit na nejake 2 testovacie tyzdne. Doktorka mi dokonca povedala, aby som malemu dala uz jogurt, ale este sa bojim. No, teda hlavne sa zaujimam, ci to ma z mojej potravy? Ked vynecham alergen jemu, mala by som aj sebe? Lebo ked bude mat kombinaciu aj lepok aj BKM, tak budem jest ozaj len s nim banany....
orlik4
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Dec 2011, 11:07
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 1
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 13 rokov, 26 dní

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 07 Dec 2011, 13:29

Orlik4, a nebol nahodou po druhom ockovani, ked mu ekzem vypukol?
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod orlik4 » 07 Dec 2011, 14:29

Praveze nie. On mal ockovanie presne ako podla tabulky, cize v tom 3. a 5. mesiaci. Aj ked priebeh mal desny, vzdy horuckoval, ale na ekzem to nenadvazovalo.
orlik4
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Dec 2011, 11:07
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 1
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 13 rokov, 26 dní

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod didulka » 07 Dec 2011, 16:21

Pravda je taka, ze telicko bojuje, vakcina v dietati koluje a ekzem sa moze spustit aj par mesiacov po ockovani. Precitaj si pribalovy letacik vakciny. Napriklad taka MMR ma aj napisany pocet dni, kedy sa ake neziaduce ucinky prejavuju. Vela rodicov ma prve dieta atopika, druhe nezaockovali a atopicky ekzem nema.
To je uz teraz aj tak jedno.
Myslim, ze v tvojej strave problem nie je. Mliecne vyrobky atopicky ekzem vzdy zhorsia. Urcite by som sa snazila o bio stravu, aj ked nie vsetko sa da. Co najdlsie ziadna biela muka, cukor, sol.
Praci prasok mozes vyhodit alebo podarovat rodine. Kup si praciu gulu alebo orechy. nam orechy pomohli. Nezabudni, ze veci musis aspon 4-5 krat preprat, aby si z nich dostala praci prasok. Je to fakt svinstvo. Kamoska robi pre jednu velku firmu s chemiou pre domacnost a povedala, ze v zivote by ten sajrajt nepouzila. :-D
Tak isto prostriedky do domacnosti vymen. DM-ka ma dobru ponuku.
Este k tej strave. Babo mas este male, pochybujem ze mu davas nejake polotovary alebo konzervanty. Tomu sa v buducnosti vyhni. Nekupovala by som ani hotove prikrmy. Casto je v nich kadeco. Dokonca vo vyzive pre 5-mesacne deti je napriklad paradajkovy pretlak.
Co sa tyka kozmetiky... Vyberaj bez parabenov. Nam sedi jedine A-derma.
Snaz sa co najmenej mazat kortikoidom. A tak isto fenistil nie je bohvieco. Pri pravidelnom uzivani su zapaly obliciek. Kazdy dobry lekar ta pred tym varuje.
To, co som ti napisala, ber ako rady mamicky, kedze nie som lekarka...
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Dec 2011, 18:17

alergenom mozu byt aj premnozene roztoce napr. v matracoch - treba nechat aspon 1xrocne vonku vymrznut, alebo chlor vo vode - prevarenim ci odstatim vyprcha..... je to tazke, ja obcas tiez mavam exem, nastastie len slaby, ...snazim sa o co najmenej chemikalii v domacnosti, na pranie pouzivam vlastne len obycajne jadrove mydlo a sliz z neho + trochu octu do plakania aby sa lepsie odstranilo mydlo, na umyvanie olivove, tak isto v strave radsej kontrolujem ecka, ked kupujem polotovary. Snad niekto nieco dobre poradi, drzim palce
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod zigi » 07 Dec 2011, 19:37

Orlik4,
ja by som na tvojom mieste isla k homeopatovi. Kamaratka mala podobny problem s malym, nevedeli sa ekzemu zbavit a homeopatika pomohli.
Mojej malej sa urobil taky maly na nozke a pouzivali sme na to krem od A-dermy a za dva tyzdne bol prec...asi sme mali stastie ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod hysterka » 07 Dec 2011, 19:42

v Bojniciach je jeden velmi velmi dobry kozny lekar - je to arab Mohamed Henza. Kamaratka sa 3 roky s dcerou tiez trapila a velmi jej pomohol.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod orlik4 » 07 Dec 2011, 20:25

Dakujem za pocetne odpovede :)
No, vela zo spominanych veci uz robim a nepomaha :( Zrovna dnes sme si kupili tu eko-gulu na pranie, kupovane vyzivy sme nikdy nepreferovali - za tie tri mesiace prikrmov mal asi 2-3x, inak kazdy den varim. Kedze som ja mierny alergik, tak vzdy, ked zacnem kychat, tak davame paplony na balkon vymrznut, a aj ich raz za cas vyperieme. No a napokon, uz daco vyse mesiaca chodime k jednemu liecitelovi. Ten nam ale zatial len dava take gulicky na jeho akupunkturne body a tiez nam dal taku masticku na premastovanie. Kortikoidom sme sa vsak, bohuzial, doteraz este stale nevyhli.
Ale... musim povedat, ze raz vydrzal 10 dni bez kortikoidov (predtym sme po 4 museli natriet), ale ani za ten svet neviem, ako som to dosiahla. Mozno aj ten liecitel pomohol. No tentokrat mal ale zasa taky prejav, ze som naopak nechapala. Cely cerveny bol, chudacik.
Ked ja uz ani niekedy neviem, na com sme, ci je to lepsie alebo horsie. Ma tie svoje fliacky suche atopicke, ale zaroven sa cele brusko a chrbatik vyhadze malymi pupacikmi. Teraz napriklad nemal vobec tie svoje flaky, len pupaciky. Inokedy ma zasa len niektore fliacky cervene a svrbive. Niektore fliacky mu zasa casom zmizli a zatial sa nevratili. Naopak, sa mu vytvorili na inom mieste. Tak si bojujeme dalej a ja uz si pripadam jak taka bosorka, co sa stale snazi daco nove vykoumat, aby bolo lepsie.
orlik4
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Dec 2011, 11:07
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 1
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 13 rokov, 26 dní

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod didulka » 07 Dec 2011, 23:52

Orlik nam povedala homeopatka, ze koza je spojena s pecenou a s traviacim traktom. Dieta do 5 rokov nema pecen vyvinutu. Akekolvek vykolajenie sa prejavi na kozi. Akekolvek potieranie kortikoidom, protizapalovymi liekmi je len zatlacanie problemu dovnutra. Z vlastnej skusenosti viem, ze Sare presli kozne problemy aj bez kortikoidu. No ju nic nesvrbelo, takze to nebolo take tazke. Ono najhorsie pri takych detoch je to, ze ti nepovedia, co ich boli, ci ich svrbi.
Musis sama prist na pricinu problemu. U nas bol problem v chemikaliach a strave. Akonahle som jej dala nieco nebio, hned bola vysypana. Mala problem s nejakym pesticidom. Teraz uz davam aj nebio ovocie a zeleninu a je dobre.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod Klemka » 08 Dec 2011, 12:21

Orlik, ja by som sa len k tej Tvojej prvej otázke chcela vyjadriť - môžeš skúšať malému eliminačné diéty či iné postupy, ako zistiť, čo to vlastne je, počas jeho eliminačnej diéty Ty tú potravinu nemusíš vynechať zo svojej stravy.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Atopicky ekzem a alergeny v strave dietata a matky

Neprečítaný príspevokod orlik4 » 08 Dec 2011, 15:21

didulka: No, to iste povedal aj nam nas liecitel o tej peceni. Vsak odvtedy kazdy den pijem ostropestrec :) Esteze som na caje... No a tie biopotraviny, no ja by som strasne rada, ale tu v ZA je to strasne ubohe. Mam akurat domace zemiaky, trosku mrkvy a tekvice, a masko kupujem "z dvora", ale to je tak vsetko.
Klemka: Dakujem :) To si ma strasne potesila. Uz chodim po byte ako matoha a ňúram po skrinkach, lebo som stale hladna :D Jedine skoda, ze som doteraz u maleho robila eliminacnu dietu prikratko. Az teraz mi povedala jedna znama, ze to treba aspon 2 tyzdne, aby vymizlo vsetko z telicka. Ja som to doteraz pri prvych priznakoch vzdala. Ale teraz uz budem lepsie pripravena :)
orlik4
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 07 Dec 2011, 11:07
Bydlisko: Žilina
Počet detí: 1
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 13 rokov, 26 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron