Kaz u rocneho dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 01:45

ahojte. uz som skutocne zufala. nam sa musia stat asi vsetky zle veci..dnes som nasla hanke dieru v zube. horna dvojka,ani nie dopoly vyjdena a v nej dierka. farby zubu,zatial nie cierna. moj muz ma dost v zlom stave zuby a na slovensku ked sme boli u mojej zubnej lekarky,tak ta povedala,ze kazy su chytlave..inak cukor len v ovoci ma a mozno ten sirup,co berie uskodil :cry: zuby si necha cisti,no asi jak rocne dieta,podla nalady. mam zhanat detskeho zubara ci co? toto som si fakt nemyslela,ze budeme musiet riesit,jak keby toho uz nemame dost.. :cry: :cry: :(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 01:50

teda mozno som ju zachranila pred eckami nevhodnymi pre deti v kvapkach od lekarky,ale zas zdravym sirupom pokazila zuby..alebo zeby z anemie sa zuby kazili?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 13:05

zubný kaz je infekčné ochorenie, ktoré vyvolávajú baktérie v ústach. dieťa sa narodí so sterilnou pusinkou a bakrériami sa osídľuje postupne, nedá sa tomu nijako vyhnúť. dostanú sa tam z vonkajšieho prostredia kontatkom so všeličím. kaz spôsobuje predovšetkýma Streptococus mitis a mutans a tiež Lactobacillus acidophilus , z kazivého ložiska sa dá kultivovať snáď stovka ďalších mikróbov. Lactobacillus je ten istý, čo naše telo na druhej strane tak veľmi potrebuje... v čreve napríklad. Typická "kazotvorná" streptokoková flóra sa dostáva výlučne prenosom od človeka - najč.rodiča, preto je dosť dôležité toto ovplyvniť zdravým chrupom u rodičov. Prenos je navýraznejší jedením tou istou lyžičkou (a hlavne oblizovaním cumlíka, čo tebe nehrozí) dieťa by malo mať svoju lyžičku (ja jem tiež spolu s malým, nemysli si :mrgreen: - a viem, že som mu zaniesla svoje vlastné ústne problémy-potom to budem riešiť)
zubný kaz ako taký nie je čierny, čierne sú iba pigmenty, ktoré sa tam následne ukladajú, ked je tam kaz už dlhšiu dobu vytvorený. dalšia vec, čo som chcela napísať je, že kaz nevznikne bez prítomnosti cukru, ktorým sa dané baktérie živia, a rozkladajú pritom cukry na kyseliny- tie narušia zubnú sklovinu. pod cukrom sa myslia aj polysacharidy, ktoré je schopná rozštiepiť slina človeka na jednoduchšie cukry už v ústnej dutine (chlieb, cestoviny..) najškodlivejšie sú jednoduché cukry- priamo ku konzumácii baktériám- hroznový, repný cukor.
pokiaľ sa jedná iba o narušenie zubnej skloviny kyselinou, jedná sa o chemický proces, ktorý je vratný- sklovina (je to neživá vrstva apatitu) môže remineralizovať fluoridmi zo sliny. pokiaľ remineralizácia nenastane, baktérie sa ukladajú v tejto sklovine hlbšie, až prejdú celou hrúbkou do dentínu. tu sa už hrnú ďalšie druhy zo spomínaného množstva, ktoré majú aj proteolytickú aktivitu(rozkladajú bielkoviny dentínu) a kaz veľmi rýchlo postupuje..tento proces je nezvratný, dá sa riešiť iba odstránením všetkého postihnutého dentínu a nahradením plombou.
takže, ak si zbadala dierku, je to už kaz "nezvratný". kaz začína ako kriedová škvrna, ktorá sa neskôr akoby rozpadáva a vznikne dierka... treba nájsť zubára, ale pochybujem že by sa ročné dieťa dalo ošetriť.. ak sa dá, čistiť, čistiť čo najviac..spomalíš ppostup kazu.. kým sa bude dať ošetriť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 13:15

dakujem ti shira velmi moc za takuto odpoved,musim to cele este spracovat,je mi z toho velmi smutno. este ten zubok ledva vykuka a uz je pokazeny :(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Dec 2011, 13:17

shira, dakujem za vycerpavajucu odpoved! viacerim nam urcite ozrejmila ako vznika kaz. ja malemu dokladne cistim iba vecer - aj ked nahodou place, ma smolu cistit sa musi. ale nastastie je to v pohode vacsinou lebo rad asistuje rano v kupelni aj mne aj muzovi a vidi cistenie zubov u nas. ale zacnem cistit poctivo aj rano - teraz sa rano s kefkou len hra...ziadny zubar v okoli co som sa informovala ma nechce zobrat na "preventivku" - zoznamovacie stretko s malym, ze az od 3rokov...nevies niekoho sikovneho s dobrym pristupom k detom v SC, PK, pripadne BA? ako posledna moznost je Dr.Graus :mrgreen: ten co som raz videla to s detmi vie :-) ale zaplatit vela penazi a mozno maly ani usta neotvori sa mi nechce....

estterka, dokelu! sa natrapite :-( dufam, ze to spomalis castym cistenim.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 13:38

akdarka, musím sa popýtať, moja kolegyňa robila predtým v ba.. bratislava je jediné mesto v sr, kde je zubárov prebytok. a asi aj najvyššie ceny, ako všetko v ba :( ja dávam detičky najprv k dentálnej hygieničke, ked príde na ošetrenie oco, mama -vezmú aj dieťa, ona im za to dieťa neúčtuje, toto zoznamovanie.. platí sa len vtedy, ked sa rezervuje špeciálne termín pre dieťa, ked sa už dá niečo urobiť.. kým sa dieťa naučí trošku spolupracovať, niekedy trvá aj rok, to je normálne. netreba očakávať, že dieťa hned otvorí ústa. (moj si nedá ani kuknúť do hrdla, zakúsne do špachtle a hotovo :mrgreen: ale na kresle ho už vozím. zuby čistíme iba tak, že ja čistím sebe, ukazujem mu, potom chvíľu jemu, chvíľu sebe, zase chvíľu jemu, potom mu nechám kefku na hranie.. musí to byť pri kúpaní vo vani, aby mi neušiel. proste zatiaľ bieda, ale snažím sa) viem to pochopiť, že je to ťažké čistiť zuby dieťaťu, ale treba. my jeme kašu na večeru, je sladká len z ovocia ale aj tak je sladká.. vy nechodievate k dentálnej hygieničke? ide ozaj len o také "hranie sa", zbytočne k lekárovi zatiaľ. hygieničky bývajú milé a majú k tomu vzťah.. ale popýtam sa určite na toho lekára. viem, že je stým problém. my berieme tiež iba deti "našich" pacientov, alebo potom problémové deti, ktoré už treba uspávať. my sme takí rodinní, ale nakoniec zisťujem, že v Nmn/V je každý každému rodina :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 13:54

shira a teraz aky to bude mat u nas priebeh dalej ? vsak to sa strasne rychlo muselo vytvorit.. ja nechcem aby mala bolave cierne zubky :( cistit akym sposobom? lebo stieracia technika asi moc nie,tak kruzivymi?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 03 Dec 2011, 15:19

shira.. a od kedy mám čistiť zúbky. Martinko má 6 zubkov.. takže už máme čistiť? Hneď ráno aj večer?
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 15:28

gabika,aj hanka ma len 6 zubkov a vidis. ten kde je kaz nie je ani do polky vonku
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 16:23

čistiť zúbky by sa malo od prvého zúbka, najprv gázou na prste. ak sú zúbky už viac vyrastené, tak detskou kefkou. je ťažké popisovať techniku, keďže u takýchto malých detí sme radi, ked kefku dostaneme do úst aspoň na chvíľku. zúbky je dobré čistiť ráno a večer. ja zatiaľ čistím iba večer, niekedy čistí malému ráno moj muž, závisí, ako sa podarí ;) čistím vnútorné plôšky stieracím pohybom, predné plôšky zatiaľ horizontálne, ináč to nejde, kedže malý nespolupracuje. ide hlavne o návyk, že zuby treba čistiť. prvé tri roky je hlavná starostlivosť o zuby postavená na výžive. treba posúdiť, do akej miery sme schopní zuby vyčistiť a podľa toho sme aj prísni v stravovaní- tj. ak sme schopní dobre vyčistiť, môže dieťaťa spapať sem tam aj nejakú sladkosť. ak sme neporiadni v čistení, tak žiadne sladkosti... netvrdím, že dieťa nesmie zjesť pribináčika, puding, sladkú krupicovú kašu- ale zúbky by sa mali po takýchto jedlách vyčistiť. úplne najstrašnejšie sú sladké nápoje na noc, lízatká, cukríky, čokoláda...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 16:29

shira,hannah neje nic sladke. nepozna piskotu,keksik-nic. jedine cukor moze mat z ovocia a z toho sirupu,co berie na anemiu..a este jeden sipkovy sirup jej do toho miesam,ten obsahuje fruktozu :( moze to byt nejaky iny problem,vnutorny? ja neviem,z tej anemie?
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 17:45

zubky sa nekazia z anémie ani iných vnútorných príčin. kaz je na začiatku čisto chemický proces medzi sklovinou a slinou. sirupy obsahujúce cukor na to majú vplyv, spolu so spomínaným prenosom baktérií. keby navyše jedla aj sladké jedlá, mala by to zrejme už omnoho horšie.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 17:49

estterka píše:shira a teraz aky to bude mat u nas priebeh dalej ? vsak to sa strasne rychlo muselo vytvorit.. ja nechcem aby mala bolave cierne zubky :( cistit akym sposobom? lebo stieracia technika asi moc nie,tak kruzivymi?

čisti tak, ako to len ide.. pokiaľ to malá celkom dobre znáša, môžeš kludne viac krát za deň. zatial bez pasty. skúsiť navštíviť zubára, nech si pomaly zvyká bez stresu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 17:58

ona ma tei dierky na obidvoch hornych dvojkach,teraz som pozerala. je to dierka vo farbe zuba a okolie ma biele farby. a na jednotkach som si dierku enstuhla vsimnut,ale ma pri dasne,ako vyrasta zubok take biele nanosy,ale nejde to dole,ani kefkou a aj som schusala zoskrabnut. a tie dierku ju nebolia vobec. skusala som. ak najdeme zubara,detskeho,tak iste pojdeme.mna zaujima co stym? vsak nemozem cakat,kym jej to cely zubok rozozerie.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 18:09

estterka to biele, to sú tie kriedové škvrny vzniknuté odvápnením, čo som spomínala. ak nájdete zubára, bude to treba riešiť, ale závisí to od Hankinej spolupráce -je ešte veľmi maličká. U väčšieho dieťaťa by sa postupovalo tak, že sa odvrta to zlé, pokazené, to je vlastne iba kúsoček, nanesie sa biela plomba v tekutom stave, osvieti lampou a hotovo. niektorí ošetrujú ozónom- má to údajne zabiť baktérie v zubnom kaze, bez vŕtania, potom sa to zaleje, osveti. prípadne sa to nechá, iba zatiera fluoridovým lakom... kým dieťa nevyrastie aspon tolko, aby sa dalo normálne ošetriť. (to znamená- otvorí pusu, kludne leží, nechá si porobiť čo treba)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 18:14

a z coho ma odvapnene zubky? preboha,ved to potom sa jej zacinaju robit kazy po celom zubku od dasna do polky,na tych jednotkach??
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 03 Dec 2011, 18:28

na pondelok amme zubnu lekarku,detsku. povedala,ze traumatizovat ju nebude,ale mam ju doniest skusit,ze co a ako sa bdue dat,pozriet a poriesit. ja mam pocit uplneho zufalstva a neviem,ako to do pondelka vobec vydrzim.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 03 Dec 2011, 19:41

Akdarka, ja chodim k zubarke do Senca (je to moja kamaratka z detstva, robila v BA, ale otvorila si ambulanciu v SC, teraz je na materskej, ale ma zastup) a chodim tam aj s TOminom, kedze ma 4 horne medove zuby, x krat si ich aj povybijal, takze kazdych 6 mesiacov preventivna kontrola, ostatne zuby ok. Je to Mudr Hajachova, ma pod sebou aj ZSky, takze ma vela deti. tu je kontakt: Nitrianska 3, 90301 Senec, Tel.: 02/459 241 95.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 3 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 26 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Dec 2011, 21:00

Jeej ďakujem tamoulik, skúsim zavolať. Určite má toho veľa...

Shira, teraz ma napadlo, že krpec bude mat vela navstev u zubára kedže budem často chodit na kontroly s "bleskozvodom" v ustach :-) a sestricky mi hovorili, že môžem s ním chodit bez problémov. Cize prostredie si zažije veľakrát...plus chcem chodit mesačne k dentalnej hygienicke nech to poriadne docisti :-) a dám jej skontrolovať malého
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Dec 2011, 22:41

no vidíš, to máš ideálne :)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 04 Dec 2011, 21:39

shira ďakujem za radu essterka nesmúť... na ostatné zuby dáš pozor ;)

a ešte otázočka... môžem už aj pastou z Weledy? či ešte len suchý nácvik :-)
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Dec 2011, 23:22

ja práve zháňam tú pastu z weledy, lebo sa mi zdá, že tá by sa mohla použiť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Dec 2011, 00:46

Shira, a ako je to s flurom v detskej paste? Radsej pozhanat pastu bez fluoru - to je ta z Weledy? Vyssie si pisala, ze sliny obsahuju fluoridy. To si take iste ako su vo fluoridovej paste? A ako je to s tym fluorom v paste celkovo? Pocula som totiz aj nazor, ze fluor nam skodi mozno viac ako pomaha? Mas aj nejake studie alebo to vidis z praxe? Ja pouzivam Elmex, je to len reklama alebo je to jedno, aku pastu clovek pouziva?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod luciole » 06 Dec 2011, 11:29

Tie pasty aj mna zaujimaju a celkovo, ze odkedy ich pouzivat. Logicky mi pride,ze az ked je dieta aspon ako-tak schopne si vyplachnut usta (co vobec netusim, kedy je :D ), alebo sa mylim?

Nasa Hanka zatial do vsetkeho, co sa jej dostane do pusy kuse. Rovnako mne do prsta, ked sa jej to snazim trochu pozotierat gazou a rovnako do kefky. No boli tu nedavno kamarati na navsteve a doniesli jej ako darcek take kefky - 1 ma stetiny a 2 len take makke gumene vystupky (foto prikladam). Odkedy ich dostala, je na nich nacisto zavisla, cele dni ich okusuje, tak si vravim, ze tiez hadam nejaku sluzbu urobia. Samozrejme stimuluju dasienka pri raste zubkov, to v tych dnoch, ked ju viac ominaju sa bojim, ze tie kefky komplet rozhryzie :mrgreen: ale to gumene hadam aj dobre posobi aj na uz vyrastene zuby, co myslite?
Prílohy
kefky.JPG
(56.86 KiB) 1409 krát
kefky_detail.JPG
(73.55 KiB) Zatiaľ nikým nestiahnuté
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod estterka » 06 Dec 2011, 13:08

tak navsteva zubara nic moc.hanka strasne,ale strasne plakala,dvaja sme ju drzali,aj tak bol problem pozriet do ust a lekarka povedala,ze ziadne dierky nevidi...nuz a ja ich stale vidim..ze ma len flakate zubky-biele flaky a ze to ma z liekov,lenze ona na anemiu lieky neberie. ale brala uz trojo atb za prvy ropk zivota,tak neviem.

inak typicky spanielsky sme si to "uzili" nikto sa s nami poriadne nebavil. ako lekarka bola mila na hanku,ale nejak,ze by mala zaujem mi vysvetlit nieco.skor sa na mna pozerali jak na blbca,ze co riesim. vobec nic sa neopytala,ale vobec-typu,ci umyvame zubky a ci je sladke. jedine to sa pytali na zaciatku ,ze ci ma nejake ochorenie,ze by mohla mat kaz. a potom tiez ziadne ze co ako mame robit s flakmi..velmi divne dentalne centrum..lebo muz bol na diagnostike tiez a vysiel von a ze tiez sa s nim nikto nebavil,len pri odchode mu dali do ruky papier,kde je napisane,co treba urobit(v medicinskych terminoch,ktorym nerozumieme) a ze to bude stat 700 euro. no pristup 100 bodovy,este sme aj dost dlho cakali,teda aj preto bola hannah nervozna uz z toho vsetkeho tam.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron