Kaz u rocneho dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Anna » 18 Feb 2014, 12:03

Tak určite bez fluóru, lebo nevie vyplachovať/fluór v MI paste je dávkovaný pre dospelých/, naniesť tak dva-trikrát denne ako zrnko hrášku na zubnú kefku/!!!/- GC Tooth mousse, kombinovať s detskou zubnou pastou s fluórom. Pozor na alergiu kravského mlieka a hydroxybenzoát. Používať tri mesiace.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Anna » 20 Feb 2014, 13:00

Objavila som zubnú pastu pre deti od Curaproxu- Edel White, obsahuje kalciumdifosfát a tiež fluór, je určená pre najmenšie deti od 0.-6. rokov, v návode je myslím uvedené, že do 3. rokov raz denne, sú rôzne príchute, ale je dosť drahá.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Feb 2014, 18:02

náš odkedy objavil jahodovú, inú už nechce :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lana » 20 Feb 2014, 19:25

ja som uz objednala tu GC - cenovo ju netromfne asi nic, som zvedava na ten zazrak :D inak ako zubnu pastu pouzivame klasicky detsky elmex
lana
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 14 Dec 2012, 13:31

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lucious » 29 Máj 2014, 19:51

*shira*
Ahoj Shira, chtěla bych poprosit o tvůj názor. Klukovi jsem na zadních spodních stoličkách našla po dvou černých dírkách, jiné změny zabarvení okolo nevidím. Když jsem bývala malá, tak toto můj zubař neřešil a nevrtal. Klukova zubařka si pravděpodobně dírek sotva všimne - kluk při prohlídce hodně křičí a v puse má dost slin, při minulé prohlídce měl jen jednu a nad tím mávla rukou, že jsou to jen zbytky jídla. Můžu jít do specializovaného centra, kde by to asi řešit mohli. Jenže tady kolují historky, že 3letým dětem se zuby vrtají pod narkózou, to už mi přijde jako velký zásah.
(čistíme 2x denně,ale před spaním vede :dojcenie: ; kluk je velký chlebožrout a jídla týče vybíravé trdlo - makrobiotika nehrozí :mrgreen: )
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 1 deň

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 30 Máj 2014, 16:07

Je naozaj problem osetrit zuby trojrocnemu dietatu. Z roka na rok sa to potom zlepsuje. Pockala by som este. U nas deti v tomto veku zacinaju chodit pravidelne raz za 6 mesiacov k dentalnej hygienicke, cim sa naucia postupne spolupracovat a zaroven sa spomali priebeh kazu. Treba dobre cistit, alebo aspon sa co najviac snazit.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lucious » 31 Máj 2014, 04:35

děkuju, dentalni hygienu asi teda zkusime ( u nás se za ní platí ), budem se snažit to co nejvíce zpomalit ... kluk mel ted v breznu dvoje ATB, trochu se tak rozjel po sladkym, ale uz to omezujem (ted ma 1lz kakaa na kasi rano a jecny slad), ovoce stále odmita ... zkusim k paste pridat http://eshop.karelhadek.eu/zubni-olej a jeste psali, ze kokosovy by mohl zpomalovat, uvidime :)
(citim se hloupe, ze se to nepodarilo uhlidat, ... zkousim kojit pred cistenim zubu - uz se necha ukecat, uz je veliky - jen z toho mam divny pocit :), v noci uz dam )
lucious
 
Príspevky: 36
Registrovaný: 10 Feb 2012, 10:16
Bydlisko: praha 9
Počet detí: 1
1. dieťa: vit
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 1 deň

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 08 Jún 2014, 23:57

Shira, Anna,

prosim Vas, nazbierali sa mi 2 zubate otazky.
1. Ze preco ma nasa 60+ susedka rovnatka? Teda fixny aparat? Akoze zrazu sa na mna ligotavo usmieva a nedovolila som sa spytat jej: Teta, nie ste na to uz trochu stara?
Zatial som sa s tym v tejto vekovej kategorii nestretla.

2. V poslednej dobe som opakovane pocula od mamiciek deti s karieznym mliecnym chrupom, ze uz aby prisli trvale zdrave zuby... Neovplyvnia kariezne mliecne zuby vobec trvaly chrup? Ved nevypadaju vsetky naraz, nemoze sa preniest infekcia na nove zuby? Alebo cez pokazeny mliecny koren na rastuci trvaly zub? to uz je moc sci-fi? Je to casto tak, ze mliecny chrup bol kazivy a trvale potom ma to iste dieta zdrave?

Dakujem

P.S. Shira, ako sa citis? Vsetko pripravene? Doriesili ste prestavby a spanie?
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Jún 2014, 17:02

vo vyššej vekovej kategórii treba niekedy posuny chrupu, hlavne z protetických dovodov, zuby niekedy pred definitívnym protetickým riešením treba posúvať do ideálnej polohy, posunmi zubov sa dá napr.aj modelovať kosť a tak, všelijaké čary sa dajú robiť s fixným strojčekom..
jasné, pokazený mliečny chrup vplýva na trvalý, ak sa do pokazeného chrupu prereže v 6 rokoch trvalá šestka a pokazené 4,5 aj ked mliečne tam budú do 10-12.roku, tá šestka dlho zdravá nevydrží... pri značne pokazenom mliečnom chrupe sú trvalé šestky pokazené do pol roka po prerezaní, často samozrejme všetky 4. takže ťažko sa na to spoliehať, že mliečne pokazené, trvalé zdravé, skor naopak. bakteriálna flóra v ustach je priamo daná prítomnosťou pokazených zubov.
pekne to vidno aj u dospelých s "vysokou kazivosťou", ktorí tvrdia, že zuby sa im kazia stále dookola. Pri vstupnom vyš. sa nájde trebárs 20 kazov, tento stav je treba rýchlo sanovať cca do polroka, max. do roka, medzitým zlepšenie dentálnej hygieny, celkovo sa ozdraví prostredie v ústach, pri dalšej prehliadke sa trebárs nájde 4-5 menších kazov v začínajúcej fáze a dalšie roky kludne aj nič. pritom keby sa robili už po prvom vyšetrení zuby napr. po jednom, rýchlosťou jeden zub za mesiac, tak v tom prípade naozaj, zuby nebudú nikdy dobré a kazia sa stále dookola, lebo mikroorganizmy v ústach stále žijú vo veľkom množstve.

so spaním- popíšem bližšie, už som sa aj chystala v téme o spaní, do porodu mám nejaké 2-3 týždne, zatiaľ všetko úplne v pohodičke, stále chodím "pozrieť na chvíľku" do roboty a potom si tam samozrejme niečo rozrobím :lol: :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 10 Jún 2014, 19:46

Shira,
dakujem pekne.
S tymi kazivymi zubkami som si to podobne predstavovala, ale som nevedela uplne na isto. Mas na to daky taktny sposob, ako tuto informaciu podat matke? Alebo funguje lepsie postrasenie?

Mozem sa ta este spytat na tvoj nazor na ustne vody? Mam velmi rada ten pocit cistoty v utach po pouziti ustnej vody, ale mam obavy, ze nici celkovu, aj ziaducu floru v ustach.
Dik
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod luciole » 10 Jún 2014, 21:31

Mna ta predstava mamiciek, ze pokazene vypadaju a bude dobre tiez fascinuje. Hanka ma pokazene horne predne. Napriek tomu, ze do nejakych 2 rokov nepoznala sladke, ziaden cumel, cajiky atd. + my s muzom sa tiez o svoje zuby starame, lebo je jasne, ze sa clovek nevyhne spolocnej lyzici a pod...no jedna jednotka jej narastla taka akoby rozdvojena, ze ma v strede hlboku ryhu, ta sa pokazila ako prva a vedlajsiu si zas uspesne zlomila pri pade na ihrisku. Hned sme to riesili, chodime k zubarke uz dlho cca kazde 3-4 mesiace. Ma tam taku nejaku vypln asi ako vlozka, lebo vraj takym malym detom sa neda este spravit normalna plomba, ze nevydrzia tolko s otvorenou pusou, aby bolo sucho. No vdaka tomu sa oba zubky stale drzia a ani sa to nerozsiruje dalej. Obcas ked sa to vydrobi, tak prebrusi, vymeni, trva to len par sekund, pritom dava "pit slonikovi" (rozumej vodu z poharika moze vycucavat tou ohnutou hadickou, co sa dava na odsavanie slin) a nema z toho ziadnu traumu, ani neplace. Ale teda pocuvam od okolia, ze ako ju trapime. Tak sa vzdy pytam, ci nie je vacsie trapenie nechat dietatu tie zubky kazom rozozierat, skor ci neskor zacnu boliet, kazia sa dalsie a dalsie a proste cele zle.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 13 Jún 2014, 22:48

Fakt zvlasne, ved ked aj pises, ze to dobre znasa. Mne sa to zda byt prirodzene, ked ma dietatko krivy chrbatik, chodia s nim rodicia cvicit a plavat, ked zle rozprava, k logopedovi. JAsne, ze ked ma chore zubky, budem pravidelne u zubara....
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 14 Jún 2014, 14:37

Luciole narážala asi na mňa v minulom komente. Ale nemyslela som to vtedy tak, že nemajú chodiť k zubárke. Jasné, že keď má dieťa choré zúbky, treba vyvŕtať. Iba mi nešlo do hlavy, prečo jej tie plomby vkuse vypadávajú. S tým je spojené ďalšie vŕtanie a taký kolotoč je predsa len vyčerpávajúci, nie? Hádam čoskoro Hanka vydrží tých pár minút, nech môže dať zubárka normálnu plombu a bude kľud. :-)
Tak ja tiež trápim všeličím svoje dieťa, aj mi ho je občas ľúto. Zuby horné 4 má doobíjané od pádov a na štvorkách mu z nejakého dôvodu zliezla sklovina. Tak chodíme každé 3-4 mesiace na kontrolu k tej istej zubárke ako luciole. ;) Našťastie nemá kazy. Je možné, aby sa mu zmäknuté časti, tzv. Medové zuby remineralizovali? Totiž zubárka pred rokom vravela, že s tým sa už nič nedá spraviť, rozpadnú sa a ostanú čierne korienky. Pre mňa totál nočná mora. A na poslednej kontrole skúšala a že má tie zúbky síce zničené, ale tvrdé. Pre mňa svitla nádej, že mu vydržia do vypadnutia. Ináč ja som myslela, že keď už má človek raz tie baktérie spôsobujúce kaz v ústach, tak sa ich nezbaví. Či po vyvŕtaní kazov bacily zmiznú? Ako to je?
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 3 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Jún 2014, 19:20

oni žijú hlavne v kazoch, vo veľkom množstve. čím menej kazov, tým lepšie prostredie v ústach.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Jún 2014, 19:43

Mamamima píše:Shira,
dakujem pekne.
S tymi kazivymi zubkami som si to podobne predstavovala, ale som nevedela uplne na isto. Mas na to daky taktny sposob, ako tuto informaciu podat matke? Alebo funguje lepsie postrasenie?

Mozem sa ta este spytat na tvoj nazor na ustne vody? Mam velmi rada ten pocit cistoty v utach po pouziti ustnej vody, ale mam obavy, ze nici celkovu, aj ziaducu floru v ustach.
Dik

taktný spôsob, ako podať informáciu, neviem, ja hovorím informáciu ako fakt - ale to je iné, ked ja poviem niečo v robote, a iné, ked na ihrisku sa bavia mamičky medzi sebou, možu to jedna od druhej zle prijať. toto ale ja neriešim, ja som povinná informovať ako to je, a ako to dotyčný vezme, je jeho vec. ja nepreberám zodpovednosť za neho ani za jeho dieťa. ludia sú rozni, niektorí sa nesmú vystrašiť, niektorí musia. s rovnakým účinkom.
ustne vody nepoužívam ani bežne neodporúčam, lebo ich v podstate netreba.(mňa osobne štípu všetky do radu, navyše mi vadí predstava, že prehĺtam tie zvyšky). ked čítam zloženie vôd, je málo takých, v ktorých je nejaká účinná látka, v zmysle, že naozaj má nejaký účinok (napr. chlorhexidín, u ktorého je preukázané aktívne pôsobenie proti plaku, resp. amínfluorid a iné, remineralizujúce látky) väčšina komerčných vôd obsahuje xylitol, mentol, dokonca etanol, nejaké fluoridy... nič, čo by bolo nevyhnutné užívať, skôr pre subjektívne dobrý pocit. bylinné zase zvádzajú "prírodnými" zloženiami, pozor na sfarbovanie zubov, farbia podobne ako bylinné čaje, čo zafarbia aj porcelánovú šálku a umývadlo. Terapeutické ústne vody s vysokým obsahom chlorhexidínu (Corsodyl, Curasept) je vhodné používať dočasne po chirurgických zákrokoch v ústach, extrakciách, po návšteve dentálnej hygieny pri parodontitídach, nie sú na dlhodobé a bežné používanie, ale zase, osobne by som si po chir.zákroku radšej vyplachovala odvarom zo šalvie alebo repíka, harmančeka... čo v konečnom dôsledku poviem aj pacientom. Z fluoridových ústnych vôd má význam napr. elmex voda s vyšším obsahom amínfluoridu u ľudí s vyššou kazivosťou.. lenže alfa omega je mechanická očista, úprava životosprávy a poriadne opravené kazy (treba skontrolovať na rtg) bez toho to nejde.
takže tak, ústne vody podľa gusta a chuti, všetko čo dokážu, dá sa dosiahnuť aj ináč.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Jún 2014, 22:05

shira píše: ....
ustne vody nepoužívam ani bežne neodporúčam, lebo ich v podstate netreba.(mňa osobne štípu všetky do radu....
takže tak, ústne vody podľa gusta a chuti, všetko čo dokážu, dá sa dosiahnuť aj ináč.


Dakujem aj ja shira, takze som si potvrdila ze som sa nazdavala vzdy spravne. Raz som sa nechala zlakat reklamou a kupila dokonca nieco znackove tekutina fialovej farby ze zo skoricovou prichutou, no bol to taky hnus na chut ze som to musela vyhodit. Navyse dlhodobym pozorovanim som si vsimla ze ak som sa niekedy podujala v navale teda nejakych predsavzati ze si budem po cisteni zubov aj vyplachovat usta ustnou vodou, spravidla o par dni som skoncila s bolestami a zapalmi hrdla-mandli a antibiotikami.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod luciole » 14 Jún 2014, 23:40

Kandy nie,skor som narazala na svokru napr.,hoci ano,posledne sme sa o tom spolu bavili :-D Vzdy hanku polutuje,ze zase bola u zubarky. Moja svokra je naozaj zlata zena a kade chodim,tade ju chvalim. Ale pristup k svojmu zdraviu ma otrasny a tyka sa to aj zubov. Ma panicky strach zo zubara cely zivot,co znamena,ze namiesto zubov ma uz len take hnile kyptiky. Strasne nieco a nechapem,ako tak moze zit,ze neumiera od bolesti (ci tie zuby ked uz nejako same umru,tak nebolia?). Uz sme si to niekolkokrat vydiskutovali,no stale sa obcas stane,ze chce dat hanke nieco zo svojho jedla,rovnakou lyzickou,alebo odkusnute...ked to vidim,razne zakrocim,no vzdy ma ide z toho uchytit. Vzdy si predstavim armadu bacilov,co putuju na tom kusku jedla hanke do ust...brrrr
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 10 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 16 Jún 2014, 21:09

Shira,
dakujem pekne. Ja som pouzivala prilezitostne Elmex, nie z nejakych liecebnych dovodov, len koli tomu pocitu PO. Ten mam aj po dentalnej niti, len to mi omnoho dlhsie trva. Nuz tak sa musim premoct. :)
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 22 Jún 2014, 00:01

Ahojte, po čase sa opäť ozývam. Chcela by som poprosiť o radu Shiru ako odborníčku. Už som tuším do tejto témy písala, moja dcéra má tri roky a pokazené štyri predné horné zúbky. Chodievame pravidelne raz za pol roka na kontrolu k zubárke, tá mi povedala, že sa s nimi nič nedá robiť. Vlastne sa rozpadli a zostali iba čierne zvyšky, no na jednom z nich presvitá čierne aj pod ďasnom a dnes som si všimla, že sa jej tam vytvorila fistula s hnisom. Nebojí ju to, ale je mi jasné, že to treba urgentne riešiť. V pondelok hneď naklusáme k našej zubárke, ale chcela by som sa spýtať na tvoj názor. Môj brat mal totiž kedysi rovnaký problém s mliečnou jednotkou, vždy mu fistulu iba prepichli, prečistili a toto mu robili stále dookola, napokon museli zub kvôli bolestiam aj tak vytrhnúť. Ja by som sa tomu chcela vyhnúť a najradšej by som bola, keby zub išiel z pusy čo najskôr preč. Bojím sa ale, že zákrok bude pre dcéru traumou, preto by som jej to chcela dať urobiť na nejakej súkromnej stomatologickej klinike pod nejakým oblbovákom. Rajský plyn napr., v najhoršom prípade narkóza, možno by bolo dobre vytrhnúť všetky štyri zúbky, netuším však, či by to nemalo vplyv na trvalý chrup. Vedela by si mi prosím poradiť, aké mám možnosti a ako by sa to dalo najlepšie riešiť? ďakujem
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 18 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 22 Jún 2014, 11:42

1 možnosť Dormicum 7,5 -15 mg cca pol hodinu sa čaká, ak dieťa začne byť ospalé, rýchlo treba do kresla, podá sa lokálna anestézia normálne ako u dospelého štípe to pod nosom a tiež je cítiť tlak na podnebí, takže bezbolestné to nie je, ale celkom rýchle, potom treba počkať cca 5 min. vybrať všetky korienky, je tam celkom dobrý prístup aj ked dieťa nespolupracuje ideálne, najlepšie ked ti sedí na kolenách a držíš mu hlavu, je to samozrejme krvavý zákrok ak ti býva zle z krvi nie je to bohviečo ale väčšinou sa dá zvládnuť, dieťa zoberieš na rukách odnesieš a treba nechať vyspať z toho, je to ako silná opica... dieťa si potom nepamätá čo sa dialo. sú aj paradoxné reakcie, to znamená že dieťa nie je ospalé ale ešte viac besné, tak to v tom prípade sa nedá takto urobiť, ale za pokus by to možno stálo.. hlavne v prípade, že netreba riešiť zadné zúbky, k predným sa dá dostať aj keď dieťa neotvorí pusu. keby sa jednalo napr. o 4 zadné zuby, to by už mohol byť problém a asi by aj bol (udáva sa hranica, že viac ako 4 celkom pokazené zuby a menej ako 4 roky je také nepísané pravidlo pre celkovú narkózu)
celková narkóza je potom dalšia možnosť, potrebuješ predoperačné vyšetrenie staré max. týždeň, chodí sa na lačno, ak by sa stalo, že omylom niečo zjete, treba sa priznať, dostane lieky proti vracaniu. Dá sa uspať na min. čas, zákrok je 10 min. náš anesteziológ necháva samovoľne prebrať, vraj je to tak najlepšie, takže može byť aj hodina preberania, potom sa ešte hodinu necháva sledovať dieťa, už je pri vedomí, ospalé, normálne si s ním. potom nepretržite sleduješ dieťa 24 hod. doma, tj. aj s ním spíš. všetko vysvetlí anesteziológ dopredu.
rajský plyn sa u nás používa pomerne zriedka, lebo je dosť jedovatý pre personál, plyn pod maskou sa nedá udržať tak, aby neunikal do prostredia. viem že to robia napr. u Schilla v Bratislave, prípadne nájdi cez internet, je osobne toto nie som ochotná robiť, keďže sme kolektív relatívne mladých báb a rajský plyn vplýva výrazne negatívne na schopnosť otehotnieť a u tehotných spôsobuje malformácie plodu, potrat a okrem toho škodí na srdce :roll:
v prípade, že to necháš tak, fistula je prejavom chronického zápalu, ktorý môže prejsť hocikedy do akútneho štádia (chronický nebolí, akútny bolí) v akútnom štádiu sa to rieši tak ako píšeš, prepichnutím vyčistením kanálika - tým sa dosiahne zase len prechod do chronického nebolestivého zápalu. ten tam bude stále, kým bude zub, takže v podstate jediné dôsledné riešenie je dať zuby preč a riešenie provizórne je opakované prečistenie a čakanie na výmenu (v 6 rokoch)
zatiaľ čo som videla takéto čierne zuby, tak po nich vyšli trvalé celkom v poriadku, ale nedá sa to sľúbiť na 100%
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 22 Jún 2014, 22:03

shira, obrovska vdaka za fundovanu odpoved. ozvem sa, ako sme dopadli
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 18 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 05 Jan 2015, 16:29

Zienky ahoj, zelam nam vsetkym len to najlepsie do noveho roku, aby sme boli spokojne a stastne, nase deticky prospievali a vsetci sa tesili z dobreho zdravia.

Shira, prosim, mam otazku, ktoru davam do fora, lebo je nas tu viacej mamiciek s detmi, ktorym sa pokazili zubky.

Moja malinka mala od zaciatku rozpustene horne jednotky, aktualne ma 2 kazy na vrtanie na lavej strane, oproti sebe. Tusim 4ky.
Caka nas "sedacia pri vedomi", kde by mala dostat nieco vypit. A mame prist na lacno. No a z toho mam obavu.

Je dojcena, stale, zaspava pri dojceni a aj ked sa zobudza potrebuje mliecko. Nedat mliecko ci :dojcenie: = plac velky a dlhotrvajuci. V podstate mam obavu z dvoch veci: ako bude jej CNS reagovat na tu latku, co sa pouzije na sedaciu a ci vobec zaberie resp. ci sa jej bude dat podat, ked tam pride taka rozplakana.

Dalsia vec, z coho mam obavy je, ze dokedy jej mozem v noci to mliecko poskytnut, aby to bolo OK rano a latka zabrala.

Vopred vdaka za odpoved.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Jan 2015, 17:44

sedativum zaberie bez ohladu na to, ci mliecko dostane alebo nie. ja by som dala, je to na psychiku lepsie. na lacno sa mysli aby dieta nejedlo klasické raňajky. kvoli vracaniu keby dietatu prislo zle alebo sa nieco skomplikovalo. materske mliecko je velmi lahko stravitelne takze v noci mozes dojcit. rano to je na zvazenie pred celkovou narkozou sa nesmie ani pit ale napr.pre sedaciu pri vedomi my nedavame nijake obmedzenia.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 05 Jan 2015, 20:25

Aaaaaach, Shira, dakujem za odpoved. :love:
Taaaaaaaaaaaaky kamen mi odpadol zo srdca. Cize jej dam v noci kludne mliecko, ak si bude pytat a mozno tak hodku pred zakrokom uz nic. Je zvlastne, ze jej zubarka sa vyjadrila, ze aj mlieko je jedlo a ze sedacia nemusi potom zabrat. Mozno chcela mat poistku. Neviem.
Kazdopadne este raz velka vdaka. Predstava, ze by som doniesla na opravu zubkov vyplakane a vystresovane dieta este skor, nez sa cokolvek zacne robit bola, no fakt, desna.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod snežienka » 12 Jan 2015, 20:41

Shira, este jedna otazka, vy robite sedaciu pri vedomi podanim peroralneho sedativa (midazolam/dormicum), ze? Vdaka.
Obrázok užívateľa
snežienka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 01 Júl 2013, 21:20
Počet detí: 1
1. dieťa: Láska
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 10 dní
Môj status: So whatever you want your child to become, be.

PredchádzajúciĎalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron