Kaz u rocneho dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Dec 2011, 14:17

estterka,z toto pristupu si nic nerob,myslim ze takyto je aju vela lekarov nielen zubnych na slovensku :-/
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod tina » 06 Dec 2011, 15:12

ahoj esterka, aj my mame asi rovnaky problem. Na dvoch dolnych zubkoch biele skvrny! keby som si neprecitala tuto temu, ani ma nenapadne povazovat to za zaciatok zubneho kazu: nasmu malemu nikdy nedavame sladkosti (hlavne koli zdravym zubom) dokonca ani detske hotove prikrmy co obsahuju trocha cukru, kase, piskotky, keksiky - nic z toho. Dokonca ani instantne kase s prichutou ovocia - sa mi nezdali byt z dlhodobeho hladiska tou prirodzenou hodnotnou zivou stravou. Snazila som sa mu vzdy varit cerstve - na obed masko s dakou zeleninou, alebo strukoviny+daka priloha , na vecere a ranajky rozne obylne kase s ovocim. Ovocie ma velmi rad, a ja som mu v tom doteraz nebranila, hlavne koli C vitaminu, ktory velmi podporuje vstrebavanie zeleza z rastlinnych zdrojov...Myslela som si, ze robim dobre a nakoniec pravy opak?? Neviem ,co si mam teraz mysliet! ak su tie biele flaky odvapnenie skloviny a predstupen zubneho kazu, sposobene ovocnym cukrom, co dalej ? Zuby si totiz nenecha umyt, ani ked si ja umyvam. Co mu mam dalej davat jest? Syr alebo sunku okamzite vypluje, akoby som mu dala do ust h......o . Vari ma na ranajky a vecere dookola zut ciste pecivo ???
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Dec 2011, 15:53

JankaMich píše:Shira, a ako je to s flurom v detskej paste? Radsej pozhanat pastu bez fluoru - to je ta z Weledy? Vyssie si pisala, ze sliny obsahuju fluoridy. To si take iste ako su vo fluoridovej paste? A ako je to s tym fluorom v paste celkovo? Pocula som totiz aj nazor, ze fluor nam skodi mozno viac ako pomaha? Mas aj nejake studie alebo to vidis z praxe? Ja pouzivam Elmex, je to len reklama alebo je to jedno, aku pastu clovek pouziva?

http://www.bioterra.sk/detske-zubne-pas ... gel-weleda TúTO SOM MYSLELA. detské ZUBNé PASTY S FLURIDMI BY SA MALI POUžíVAť (sorry tomáš dal Capslock) teda mali by sa používať až ked vie dieťa vypluť zvyšky pasty. detské pasty obsahujú navyše znížené množstvo flouru - deti aj ked vedia vypľúvať, jedia niekedy pastu, lebo im chutí. fluor nám veľmi škodí, to áno, v paste je viazaný vo forme zlúčenín-fluoridov, ktpré sa rozpustia v slinách a pomáhajú pri remineralizácii skloviny. slina sama o sebe neobsahuje fluoridy, ale význam sliny je aj v tom, že je sama o sebe schopná neutralizovať kyseliny, takže pred 3 rokom bez pasty alebo bez fluóru, od 3 do 6 detskú zubnú pastu s fluórom, od 6 rokov už s normálnym obsahom, može byť aj pasta pre dospelých, ústne vody, elmex gél atď..to nepíšemže to všetko treba, ale že sa môže. tu je o slinách http://www.zdravie.sk/sz/content/603-44 ... stach.html
za kazy, odvápnenie atď môže prítomnosť povlaku, povlak sa dá odstrániť aj bez pasty. rozhodujúce je mechanické odstránenie kefkou, medzizubnou kefkou, niťou. v tomto zmysle je jedno, akú pastu človek používa. pokial treba poskytnúť poškodenej sklovine fluoridy, tak najvhodnejšie sú vo forme amínfluoridu, ten obsahuje napr. elmex (neplatia mi za to, že o nom píšem) :)
luciole, tie kefkokryzátka sú super! tomáško je zaťažený tiež na okusovanie kefiek, lenže v poslednej dobe dáva aj havovi, a havo urobí iba chrum a je po kefke! :evil:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Dec 2011, 17:29

ked to po sebe čítam, źdá sa mi to nejaké chaoticé..písala som to pri Tomáškovi asi na 10x tak som asi sem-tam stratila niť :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 07 Dec 2011, 01:00

V pohode, pochopila som vsetko bez problemov. Dik.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lucinka » 08 Dec 2011, 10:47

SHIRA, my mame tiez kaz na jednotke, uz normalne ciernu bodku, a vytvorila sa mu velmi skoro, vtedy jedol len zeleninu a ovocie, tak to bude z toho ovocia? Vplyva na to dojcenie, lebo on sa v prvom roku zivota skoro vylucne dojcil a aj tak sa mu kazia zubky a ma asi aj tie "medove zubky" ma ich take bledohnede v hornej polovicke zubkov k dasnam a ma na nich aj take skvrnky, ale len na hornych, my sme boli u zubarky snim, povedala, ze to su tie medove zubky, vraj hlavne z dojcenia, tie, ze casto cistit a dala mu to natrium fluoratum, ze jednu denne nech cmula. Je to teda nezvratny proces, bude mat take tie skarede zubky cierne ako sladkostove deti :(((( sladkost dostane len uplne vynimocne a minimum, on aj tak skoro nepapa...ja som z toho tiez smutna, ma to skarede a na svetle to aj dost vidiet, ale len horne zubky. On si niekedy vezme aj moju kefku a nou si cisti,obhryza, ale ja som este nikdy nemala kaz, mozno z muzovej si to vzal :(
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
Môj status: :)))

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod tina » 09 Dec 2011, 12:44

ja som posl. kaz mala davno, a ani teraz mi zubar nic nenasiel... asi to suvisi s niecim celkom inym, na co sme zatial neprisli, lebo vinit za to ovocie a koli tomu ho nejest, to mi pride nezmysel....zaujimalo by ma, ako to je presne u prirodnych narodov, oni predsa zuju dajaku koru z dacoho, cim si cistia zuby?...uz nepamatam co. Mozno by to bolo riesenie u najmensich deti, ktore si nechcu dat zuby cistit. Viac by sa mi to pacilo, ako tie plastove zuvacie cistidla. Ak cumliky zvysuju riziko plesni v ustach a bradavkach, nieje to rovnake aj u zuvadiel a hryzatok z plastu?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Dec 2011, 14:26

dieťa žuje čokolvek kdekolvek. netreba to riešiť. ale ak chceš, existuje prírodné hryzátko z fialkového koreňa. a ešte v téme o vianočných darčekoch som dala link na drevené kračky, tam sú aj drevené hryzátka.
ovocie jesť treba. celkovo-jesť treba :) takže tadiaľ cesta nevedie, aby sme nejedli kvoli šetreniu zubov :mrgreen: naopak, aby boli zuby zdravé, musia sa používať na hryzenie. deti, ktoré jedia kašovitú stravu aj po prerezaní zubov, prípadne jedia striekačkou, sondou (postihnuté detičky) majú zuby úplne pokryté povlakom, napriek tomu, že sa rodičia snažia ich čistiť. veľký vplyv má totiž samočistiaca schopnosť chrupu pri žutí, vďaka ktorej sa zubné kazy tvoria iba na neprístupných miestach (medzizubné priestory, ryhy, krčky), hladké plôšky bežne nie sú kazom postihnuté. jablko napríklad obsahuje agresívne kyseliny aj cukry. pri hryzení jablka však dochádza k mechanickému čisteniu a zároveň sa zvyšuje slinenie. ph v ústach pôsobením ovocnej kyseliny a cukru síce klesá, ale po dojedení jablka slina rýchlo ph neutralizuje (netreba ani žuvačky orbit :mrgreen: ). všetko sa rýchlo vracia do normálu. (zvyšky jablka v medzizubných priestoroch samozrejme treba odstrániť). preto je rozdiel jesť ovocie a piť -pochlipkávať celý deň koncentrované ovocné šťavy, ktoré sú voči sklovine mimoriadne agresívne. Pokiaľ dieťa papá kašovité príkrmy a má už nejaký zúbok, je vhodné medzi jedlom dať aj nejakú tvrdšiu, nelepivú potravinu na hryzkanie (napr. surová mrkvička, aj spomínané jablko)- je to vhodnejšie, ako ked dieťa dlhšiu dobu ožužláva chlieb alebo rožok. večer pred spaním je potrebné očistiť kefkou zubný povlak., večerné čistenie je najdôležitejšie. počas spánku sa produkuje slina iba v malom množstve a chýba jej ochranná funkcia.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Dec 2011, 14:30

ešte som chcela o zubných kefkách- dostala som ss ale aby bolo aj pre ostatných- vhodná zubná kefka by mala mať pevnú kratšiu hlavičku a veľmi husté mäkké štetiny zastrihnuté do rovna. to platí pre detské aj dospelácke kefky. ja používam kefky curaprox soft a supersoft, ale nevylučujem ani iné značky, pokiaľ spĺňajú tieto podmienky.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod akdarka » 09 Dec 2011, 14:40

vdaka shira, curaprox je super. dobre su aj TePe? mam od nich jednozvazkovu a zda sa mi fajn.
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 09 Dec 2011, 14:46

Curaprox uz tiez pouzivam velmi dlho, su aj detske Curakid, maju aj v DM.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Dec 2011, 16:51

akdarka píše:vdaka shira, curaprox je super. dobre su aj TePe? mam od nich jednozvazkovu a zda sa mi fajn.

ano pokial ide o jednozvazkové a medzizubné tak TePe
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 18 Sep 2012, 22:42

Ahojte,
moja dcérka má sotva 15 mesiacov, má prerezaných 12 zubov a už sa jej začínajú kaziť, z čoho som hrozne nešťastná...objavila som jej hnedasté škvrny na troch horných zúbkoch, horná jednotka je postihnutá najviac, tento zúbok sa jej už prerezal akoby iný, akoby z neho chýbalo alebo akoby bol kúsok odštiepený, no a štiepi sa jej ďalej, včera sa jej z neho ulomil ďalší kúsok, podľa foto a info z netu som zistila, že sa jedná o medové zuby...samozrejme hneď ako som objavila problém, objednala som nás k zubárke, no termín sme dostali až na koniec októbra

...zuby sa jej snažím umývať ako najlepšie viem, od prvého zúbka umývame kefkou Curaprox, dávam jej ju aj cez deň žužlať...no priznám sa, že posledné tri mesiace je takmer nemožné sa jej dostať do pusy, musím vymýšľať kadečo, aby sa mi podarilo aspoň ako tak jej umyť zuby (vzájomne si umývame zuby, umývame zuby hračkám, pozeráme pri tom rozprávky, motivujem aj mikroskopickým množstvom detskej pasty...), čiže aj to umývanie nie je dokonalé, pretože pevne zovrie pery a môžem robiť čo chcem, nepovolí...ochotne si akurát necháva zotrieť povlak navlhčenou gázou, čo každý večer okrem pokusov o čistenie kefkou robievam, ale netuším, či to má vôbec nejaký efekt. Tu by mi asi vedela odpovedať shira, tak verím, že sem zablúdi :)
Malú stále dojčím, veľa sa dojčí v noci a naozaj sa bojím, aj keď laktačné poradkyne tvrdia opak, že sa jej zúbky kazia aj z materského mlieka. Príde mi logické, že istý podiel viny na tomto môže mať aj mm, veď obsahuje cukor...a samozrejme obviňujem sa aj z toho, že som jej problémy spôsobila aj ja tým, že jej občas obliznem lyžičku, pričom sama mám kazivé zuby.Sladkosti jej takmer nedávam, iba ovocie a občas piškóty, jogurty len neprisládzané biele, čaj iba nesladený, šťavy celkom výnimočne...

Stále premýšľam, ako zabrániť tomu, aby sa jej zúbky v dohľadnom čase nerozsypali, bojím sa, že o ne príde, že ju budú bolieť a ona je ešte primalá na to, aby spolupracovala s lekármi, proste sa desím toho, čo sa bude diať, ak sa jej takýmto tempom budú kaziť aj naďalej, veď ich má vonku len pár mesiacov a už sú choré :( Nemáte nejaký tip, ako dokážem zlepšiť jej ústnu hygienu? Prípadne máte niektoo podobnú skúsenosť?

ďakujem

N
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Sep 2012, 22:57

Predpokladáš správne, poradkyne jednoznačne tvrdia, že zuby sa dojčením nekazia. Berím tomu, že čochíľ sa pridajú Klemka I Shira, už sa to tu niekedy rozoberalo. SOm tiež zvedavá, či ti Shira potvrdí, že sa vôbec jedná o kaz.

Jedna zo zasadných téz je tá, že pokiaľ by dojčním vznikal kaz, tak by to bola evolučná samovražda. Jednoducho v prírode nie sú ani kefky a pasty a ml´áďatá cicavcov v prírode nemajú kazy. Taktiež ani zvieratá samotné, pokiaľ priijímajú prírodnú potravu. Pri dojčení sa jedná jednak o techniku satia - bradavka sa pri dojčení natiahne až skoro do hrdla a dieťatko ju potom vylizuje. MInimum mliečka, na rozdiel od techniky satia pri fľaši, sa dostáva na zúbky. Druhá vec je zloženie samotného mliečka - to nieže podporuje kazy, ale je dokonca schopné mierne reminelizovať sklovinu a likvidovať patogény. To UM ani zďaleka nedokáže, je to totiž mŕtve mlieko.

Základ dobrých zúbkov je nejesť žiadne lepkavé kaše (podľa možnosti nemixovať ani zeleninu), nadôvažok s obsahom cukru, ale dostatok tuhej potravy, pri žutí ktorej sa vytvára dostatok slín a pri ktorej sa nemá čo lepiť na zúbky. A samozrejme dobre to zapiť mliečkom :dojcenie: :D .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Sep 2012, 23:58

Dojčenie je dôležité práve pre zdravie zubov dieťaťa. Toto nie je názor poradkýň pri dojčení, toto je fakt potvrdený nespočetným množstvom dôkazov zo štúdií. Podrobná argumentácia v tejto odpovedi http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=221
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Norika » 19 Sep 2012, 07:52

podobny prolem mame aj my.... :( tiez som z toho bola sokovana, jedine, co mozem, je snazit sa to nerozsirovat dalej...nasmu sa rozpada len jedna horna dvojka... :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Anna » 19 Sep 2012, 09:44

Ja odporúčam aj Elmex kefku, Curaprox je super, len keď rodičia nevedia dobre umyť zuby, tak tvdší plak už Curaproxom neodstrániš, toto sú moje skúsenosti...Elmex je o čosi tvrdšia a tým pádom má lepší stierací efekt, ja hovorím, že Curakid od Curaproxu si musíš zaslúžiť....a samozrejme dávať deťom veľa tuhej stravy, podporovať žutie, po sladkosti niečo požuť ,napr. aj obyčajné piškóty sú agresívne/obyčajná múka-jednoduché sacharidy, cukor/, preto k nim podať jablko..a tak to je zo všetkým- biela ryža, k tomu príloha napr. zelenina, aby sa žulo...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod cottoncandy » 19 Sep 2012, 12:50

ďakujem za názory, rady a tipy :) tu je naozaj každá rada dobrá :)
cottoncandy
 
Príspevky: 88
Registrovaný: 02 Aug 2011, 21:23
Počet detí: 0
1. dieťa: Veve
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod tina » 19 Sep 2012, 15:47

Cottoncandy, s tym vymyslanim vsetkeho mozneho, aby si dieta nechalo umyt zuby, to dobre poznam... maly sa zas zatal ako mulica...uz si pripadam fakt neschopna, kaz asi nema, ale ma take nepekne usadeniny, na hornych nie, tie mu rastu dalej od seba, ale dolne ma prilis natesno, malinko cez seba prekryte... takze asi chcelo by to aj medzizubnou, ale zatial bez sance, nebezpecenstvo poranenia....a vypada to fakt skaredo a zatvrdnute -akoby kamen.
Anna, ja som to prave s tymto pokazila, ze som mu nedavala dost hryzt, zlakla som sa velkych nestravenych kusov jedla v stolici a zacala som vsetko pucit, mixovat, aj ked nie prilis na jemno, ale aj to stacilo.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Anna » 19 Sep 2012, 18:08

Tak v tomto smere my nemáme žiaden problém, hoci umývanie nemiluje, ale akceptuje, nestalo sa mi, že by ma hrýzol alebo by sa nejak zaťal...zuby mu v pohode umyje aj sestra , babka- aj s medzizubnými, je to pre neho už taký štandard, vidí s tým u nás pobehovať všetkých...ale zase máme iné neduhy- nespanie cez deň, v noci.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 20 Sep 2012, 21:53

cottoncandy
my sme o jednu dvojecku uz prisli, mame problem zo sklovinou, zlieza nam dole, od korienkov ma hnedaste zuby. Boli sme u zubarky vcera. Povedala mi, ze taketo zuby vidava u 3-4 rocnych deti :cry: My sme sa zdravo stravovali od zaciatku, len sme boli minule od jesene do jarneho obdobia chorí, brali sme rozne tie "nevinne"presladene sirupceky na hlieny + zelezo. Mam z toho vycitky svedomia. Citim sa bezmocna. Dnes mi volala ta nasa zubarka, ze je moznost ist do Ba za jednou odbornickou, vraj potieraju zubky aj takym drobatkam ( teraz neviem, cim to potieraju) aby ho neboleli a nesiril sa popripade kaz dalej. Vraj z toho uplne scernaju zuby. A asi sa tam pojdeme aspon sa ukazat v akom sme stave. Ta zlomena 2 ho ocividne boli a casto mi hovori au pocas dna. Ukazuje mi na pusinku niekedy aj ked :dojcenie: .Bojim sa, ze ho bolia aj tie zubky, tam kde nema sklovinu. Je to des. Nevie mi este presne povedat, co ho boli :( Takze mozem iba hadat. Tie zubky maju mat funkcnost este niekolko rokov. No, zufalstvo :( Uplne rozumiem ako sa citis.
Dlho som tu nebola. Shira, dakujem aj za tvoje reakcie v SS ohlade nasich zubkov.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 20 Sep 2012, 22:18

Ja som problém s umývaním vyriešila možno nie najideálnejším spôsobom, ale už som sa na tie žlté zuby nemohla pozerať. Uložím malého na posteľ, manžel drží ruky a ja Maťkovi poriadne poumývam zúbky. Má ich aj trochu obité, tak nech sa tam nechytí kaz. Začína pomaly túto procedúru akceptovať, takže dúfam, že časom bude bez revu.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 21 Sep 2012, 11:34

Ja som pri Nadi, keď bola menšia, používala toto...
http://www.babytip.sk/hygienicke-a-kupa ... a-na-prst/
Ale tiež má kaz na dvojke, zubár nás neminie...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 21 Sep 2012, 11:58

carodejnica, to sme pouzivali aj my,
ja som nas teraz objednala na Heydukovu v BA,v stredu ideme.... som zvedava..drzte palce :?
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: Kaz u rocneho dietata

Neprečítaný príspevokod Norika » 21 Sep 2012, 15:35

hm, to by sa zislo aj nam lenka, len ja nemam moznost ako ist do BA...u nas umyvanie celkom v pohode....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

PredchádzajúciĎalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron