Vyvoj reci

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod Norika » 22 Nov 2011, 23:50

Mozno som uz paranoidna,ale mam obavy o nasho drobca,ci nie je zaostaly,co sa tyka vyvoja reci.

Nepamätam si,kolko mal presne, ked zaca blabotat mama a baba, bolo to naraz, potom par mesaicov utlm, a potom to prislo nanho zas...no teraz ked ma skoro 14 mesiacov, nehovori moc ani to...zakricat na mna mama sa mu podarilo naozaj malo krat...skor sa mu podari nejake MA, alebo MABA, ked sa velmi ponahla a chce na mna zakricat,ked niekde odchadzam....na vsetky veci len ukaze a povie nejake "H", akoze aha, alebo toto mi podaj to chcem...a este nieco ako HAVA, akoze psik...ale nic viac...trapi ma to, mohol by aspon MAMA TATA BABA vediet priradit osobam....iank je velmi rozumny,rozumie co mi vravime,chape suvislosti,len sam akosi nerozprava,....posledne dva dni zacina dzavotat nieco ako "dejetteteke" a tak, zacina motat ten jazycek a vydavat zvuk..tak dzfamze to je zaciatok, a zacne pomaly opakovat po nas slova a nauci sa nieco...jeho rovesnici uz davno vedia pomenovat aj 5 veci, auto, "mmm" ako medved, mnam mnam, atd....on vie iba take neme PAPA,akoze jest...ale bez zvuku...myslite ze len prehanam, a maly ma este cas, alebo mozem mat obavy?? ci je to ako s chodenim,ze niektore dieta vie chodit v roku,ine v roku a pol...ako je to s recou??

Uz mi aj napada,ze to je kvoli ockovaniu :evil:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 23 Nov 2011, 00:42

rovnako ako s chodzou alebo kazdou inym vyvojovym krokom - kazdy tvor je jedinecny a ma svoj individualny plan. Vo vseobecnosti sa hovori, ze dievcence zacinaju rozpravat skor a chlapci neskor. Mimochodom, susedina prva dcera zacala rozpravat este pred prvym rokom a v dvoch rokoch hovorila uz basnicky. Jej druha dcera zacala rozpravat az tesne pred tretim rokom, dovtedy naozaj nic. Ona je take zihadlo, energicka, vsetko vedela povedat mimikou. Teraz ma 4 roky a pekne rozprava.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod luciole » 23 Nov 2011, 09:14

Norika, u nas v rodine je moj manzel v tomto oblubenou "temou". On zacal rozpravat az ako 3rocny, uz s nim chceli ist k logopedovi, rodina uz stresovala a zrazu sa rozrozpraval. Teraz to vydatne dohana :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod shira » 23 Nov 2011, 12:10

ja sa tiež nad týmto zamýšľam..malý začal blabotať neviem kedy, asi 4 mesačný-nepamätám..a tak isto blaboce dodnes. nič sa z toho nerysuje. rozumie nám, ukazuje, opakuje po nás, ale čo sa týka reči- nič, len blabotavé zvuky... ale tak zrejme to bude v pohode, dúfam.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod luciole » 23 Nov 2011, 12:24

Inak, Hanka este neblaboce nic, co by sa na nieco ponasalo a celkovo blaboce malo, tiez len take "hhh" a "bbb", mama nechce povedat ani za nic :mrgreen:
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Nov 2011, 12:52

v tomto veku je dolezite aby rozumelo dieta co mu hovoris. napr. mu oznacujes veci: toto je auto, potom ked sa s tym uz viac x stretol tak sa ho opytas "kde je auto", "prines mi auto". citala som minule pracu o ontogeneze vyvoja reci u deti tak si pozrite keby ste mali cas http://is.muni.cz/th/130997/pedf_b/Hana ... e_2006.pdf
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 23 Nov 2011, 14:23

Moj manzel do troch rokov nepovedal vobec nic, Tomasko sa tiez rozrecnil pred 2 mesiacmi, ale tiez oproti rovesnikom je pozadu, ale vie ratat do 200, pozna celu velku a polovicu malej abecedy a ta rec ma fakt nestresuje, kazdy sa raz rozrecni. Samko uz vie mama, tata, baba...ale alurat mama vie pouzit cielene...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod estterka » 23 Nov 2011, 16:14

baby,ja mam zas strach,ze hanka nerozumie tolko ako ine deti..ze zober nieco,chod tam a podobne. moze to byt tym,ze sa na nu hovori v 4 jazykoch? ze ma gulas? ja sa snazim co najviac slovensky(hoci pri muzovi sklzam do nemciny velakrat),muz nemecky,vonku spanielsky na nu a este plus aj anglictina u nas funguje,hoc menej,lebo moja nemcina sa vyrazne v poslednej dobe zlepsila. vie urobit leva v 3 jazykoch :D ako v troch jazykoch co spravit,ale zvieratka nenapodobnuje..vie povedat len slovensky kde,kde je,toto..a po nemecky ajo(halo-ahoj) a nono. a mama a papi pouziva aktivne. len mam pocit,ze ine deti rozumeju,ked im nieco povedia-ze prines loptu,alebo babiku alebo take veci a hnak nereaguje takmer vobec.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod akdarka » 23 Nov 2011, 17:46

estterka, no 4 jazyky - ma co spracovavat :-) vraj aj bilingualne deti neskor zacinaju hovorit takze Hanka ma cas so svojimi 4 jazykmi. ale sa jej neskor bude lahko zit - 4 jazyky!!! zavidim :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod shira » 23 Nov 2011, 18:42

tamoulik píše:Moj manzel do troch rokov nepovedal vobec nic, Tomasko sa tiez rozrecnil pred 2 mesiacmi, ale tiez oproti rovesnikom je pozadu, ale vie ratat do 200, pozna celu velku a polovicu malej abecedy a ta rec ma fakt nestresuje, kazdy sa raz rozrecni. Samko uz vie mama, tata, baba...ale alurat mama vie pouzit cielene...

tomáško je starší, ale nehovorí ani mama. ani pápá neukazuje, ani ťapušky nerobí, zato chodí samostatne po celom dome... mne stačí zatiaľ, že ten krb pochopil :love:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod tina » 23 Nov 2011, 20:32

Ked mal nas Leo 10 mesiacov, mala som uz obavy, lebo nedzavotal, no velmi sikovne liezol. Potom sme boli dva tyzdne u rodicov, kde nemohol liezt, ale mama do neho vkuse hucala, spievala mu kadejake riekanky...a ked sme odchadzali, normalne sa rozrozpraval. Teraz pouziva asi 9 slov, a rozumie toho velmi vela, ale este nechodi , iba s oporou par krokov... Je to zvlastne, ale u neho akoby len v takych skokoch sa striedali obdobia sustredenia sa na pohyb ci slovo, akoby nie rovnocenne subezne sa rozvijal ...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod tina » 23 Nov 2011, 20:58

(shira, tesim sa, ze sa to s tym krbom podarilo :) )
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod shira » 23 Nov 2011, 21:55

tina píše:Je to zvlastne, ale u neho akoby len v takych skokoch sa striedali obdobia sustredenia sa na pohyb ci slovo, akoby nie rovnocenne subezne sa rozvijal ...

presne to sa zdá aj mne. kým iba štvornožkoval, hovoril mamamama, ked mi ho muž podával na ruky, pritom vystieral ručičky ku mne. žvatlal bľu bľu bľu, da da.. učili sme ho havo, tak sa občas podarilo aspoň ha, havo povedal iba raz ked zbadal ovce :lol: :lol: odkedy sa venuje chôdzi, tak blaboce iba takými ťažko popísateľnými zvukmi, mamama už dávno nebolo :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod Norika » 23 Nov 2011, 22:42

shira píše:presne to sa zdá aj mne. kým iba štvornožkoval, hovoril mamamama, ked mi ho muž podával na ruky, pritom vystieral ručičky ku mne. žvatlal bľu bľu bľu, da da.. učili sme ho havo, tak sa občas podarilo aspoň ha, havo povedal iba raz ked zbadal ovce :lol: :lol: odkedy sa venuje chôdzi, tak blaboce iba takými ťažko popísateľnými zvukmi, mamama už dávno nebolo :o

aha,to mi nenapadlo, aj u nas to bude asi tym,ze zacal chodit,tak trocha zaostala rec...ale dnes uz riadne blabotal :D toto svoje "dejedede" :D furt dokola :)
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 23 Nov 2011, 22:50

nas jurko ma 14 mesiacov a ja teda ziadnu rec neriesim ... jedine co vie povedat je ham (am), na (ňa) - to ked mi chce nieco podat, neviem, kde sa to naucil, lebo ja ked mu nieco podavam, tak vravim paci sa a este pouziva ba - to znamena aj banan, ovocie, spadnutie a logo Lidl :D ... inak rozumie velmi vela slov, co som fakt prekvapena ... mam 2-rocneho synovca a ten este nerozprava, len par slabik, ale rozumie kompletne vsetko ... jeho pediatricka ho poslala na logopediu a ku psychologicke a zaver bol taky, ze dieta je uplne v poriadku, psychologicka sa vyjadrila, ze nechape co tam robi a logopedicka tiez zhodnotila, ze rec u tak malych deti je vysostne individualna zalezitost a nikde nie je napisane kolko slov a ako by tie slova mali male deti vyslovovat ... riesi sa az s nastupom do skolky - od troch rokov

a nasho jurka okrem obrazkov strasne zaujimaju pismena a rozne loga a dopravne znacky :D
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod Norika » 23 Nov 2011, 23:00

zuzanockamt píše:
a nasho jurka okrem obrazkov strasne zaujimaju pismena a rozne loga a dopravne znacky :D

ej,co z neho bude dopravak,ci instruktor autoskoly? :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod artemis » 24 Nov 2011, 00:32

estterka píše:baby,ja mam zas strach,ze hanka nerozumie tolko ako ine deti..ze zober nieco,chod tam a podobne. moze to byt tym,ze sa na nu hovori v 4 jazykoch? ze ma gulas? ja sa snazim co najviac slovensky(hoci pri muzovi sklzam do nemciny velakrat),muz nemecky,vonku spanielsky na nu a este plus aj anglictina u nas funguje,hoc menej,lebo moja nemcina sa vyrazne v poslednej dobe zlepsila. vie urobit leva v 3 jazykoch :D ako v troch jazykoch co spravit,ale zvieratka nenapodobnuje..vie povedat len slovensky kde,kde je,toto..a po nemecky ajo(halo-ahoj) a nono. a mama a papi pouziva aktivne. len mam pocit,ze ine deti rozumeju,ked im nieco povedia-ze prines loptu,alebo babiku alebo take veci a hnak nereaguje takmer vobec.


Z toho si nič nerob, moja dcéra rozpráva 3 jazykmi a nerobí jej to problém, a vzhľadom na vek Tvojej dcéry nemôžeš ešte veľa očakávať. Ak si istá, že ťa počuje, a nereaguje, tak môže byť aj taká svojská, možno rozumie, ale nemá motiváciu Ťa uposlúchnuť...všeličo tam môže byť
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Vyvoj reci

Neprečítaný príspevokod estterka » 24 Nov 2011, 03:28

artemis,ja si myslim,ze ona skutocne nerozumie mnohym veciam ako sa nazyvaju. napriklad ked sa spytam kde je otto-to je nas pes tak vzdy ukaze na nho alebo aj ked zasteka,povie hned otto.alebo kde je minnie(co kazdy vola rovnako) tiez vie,co to je a kde to ma hladat. proste neviem,ci vie sama posudit ,ze lopta/ball/pelota je stale ten isty predmet a ktory-to je len priklad. pocuje ma,hrame sa,pozera sa na mna,spolupracuje,ale nevie,co chcem aby vzala do ruky. ako pises,vela od nej zas cakat nemozem,vidim,ze je uplne v poriadku a viem,ze deti z viacjazycneho prostredia zacinaju rozpravat velakrat neskor. tak snad aj toto si nejak usporiada casom v hlavicke.
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron