Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 14 Nov 2011, 19:04

Ahojte,
kedze su tu aj mamicky so starsimi detmi, tak pytam radu, lebo som uz zufala. Tomasko ma o 2 tyzdne 3 roky a bez plienok je cca uz rok (na noc este ma), pocas toho roka bolo dost nehod s cikanim, kakanie bolo bezproblemove na 100%. Cez leto sme konecne mali uspech aj s cikanim a nehoda bola tak 1-2x za tyzden. Od oktobra, ked bol na prazdninach u starych rodicoch zacalo byt nehod ovela viac, ale len cikacich. Od polky oktobra je v skolke, nehoda bola tak raz za tyzden. Minuly tyzden sa pocikal uz skoro kazdy den, dokonca doma sa mi 2x aj pokakal do gati. Co je najhorsie, on ani nereaguje na to, ze sa pocika alebo pokaka, kym ho na to neupozornime my. Dnes sa dokonca v skolke 2x pokakal, ja som uplne v soku, co sa to s nim deje. Ma velku zmenu, ze chodi do skolky, ale on sa tam strasne tesi, ani domov nechce zo skolky chodit, najradsej by tam chodil aj cez vikendy, ani raz za nami neplakal, dokonca tam sam papa, ze poslucha na slovo, zaspi na obed za chvilocku, co nerobi ani doma.
Najprv sme skusali mu nenadavat ani netrestat, peknym hlasom sme mu dohovarali, ze to sa stava, ale treba sa pytat ako predtym. Potom sme mu zakazovali jeho oblubene pozeranie TV, pocitac, I POD a vsetku elektroniku, ale posledny tyzden uz aj na to kasle. Bit ho nebijem (tato mu obcas capne, ked nestihnem zakrocit), uz aj kricim, co mi je proti srsti, ale neviem ako dalej...ved ani do skolky nam ho uz nebudu chciet brat. Chce byt sice ako babatko, ako Samko, ale dokonca aj ten cika a kaka do serblika, kedze bezplienkujeme, takze unho nevidi, ze by kakal a cikal do gati. Stretli ste sa s tym? Uvitam kazdu radu. Dakujem
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 25 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

Neprečítaný príspevokod katka » 14 Nov 2011, 20:45

Tamoulik, trosku som z psychologickeho fachu :) Ako sa zda podla Tvojho opisu, nehody sa stavali castejsie pri zmene prostredia (babka, skolka), co by mohlo znamenat, ze maly takto reaguje na stres zo zmeny prostredia. Ten stres nemusi byt na nom vobec poznat. Tomasko sa z plnych sil snazi prisposobit niecomu novemu, a jeho detska psychika si takto ventiluje zvyseny napor na jeho adaptacne mechanizmy, ktore bezia vtedy na plne obratky.
Ako opisujes v skolke bol stopercentny v tom, ako rychlo sa prisposobil novemu prostrediu, cinnostiam, ludom...Skolka je naozaj velikanska zmena, aj ked sa Tomasko zo skolky tesi, mozno bude potrebovat cas kym si zvykne na vsetky tie zmeny, ktore sa udiali. A mozno je z toho vsetkeho taky nadseny, ze nema cas mysliet na cikanie a kakanie, proste ho pohltili ine zaujimavejsie podnety :)
V tomto by mohli pomoct ucitelky, aby sa ho opytali castejsie na to, ci nepotrebuje cikat, popripade dohliadli na to aby sa isiel vycikat v urcity konstantny cas napr. po ranajkach, pred vychadzkou, pred spankom...Ak pekne spolupracuje s ucitekami, mozno bude lepsie reagovat na pozitivnu motivaciu, pochvalu, ocenenie. Nech ho poslu vycikat spolu s kamaratom, pochvalia pre detmi ked vydrzi bez nehody.
Ja viem ze tvoja nervozita stupa s poctom nehod, ale v takycto pripadoch najlepsie pomaha nie trestat a napominat ale naopak, bud problem zlahcovat a nerobit z neho velku vedu, alebo odmenovat a ocenovat, ked sa nehoda nestane. Ked sa Tomasko vykaka a vycika, dovol mu nieco co ma rad, mozes to na zaciatku aj tak trosku "prehanat s odmenovanim". Keby sa na to chytil a spolupracoval. postupne premienaj hmotne odmeny na nehmotne :)
Podvedome moze ist aj o uputavanie pozornosti, ale nie v nejakom zlom zmysle slova. Mozno chce tym povedat, aj ked som uz velky skolkar, potrebujem vas rovnako ako predtym, mozno este viac :)
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 12 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 14 Nov 2011, 23:40

Katka,
dakujem za odpoved, skusim pozitivnu motivaciu a odmenovanie. Je mi jasne, ze tento rok je toho nanho vela, odkedy sa narodil mladsi, tak citam aj knihy od Prekopovej, spim spolu v posteli s oboma detmi, aby Tomasko nemal pocit, ze je mimo, nosim ho po byte tiez v manduce, kedze nebol noseny, ale je pravda, ze toho casu prenho uz nie je tolko ako predtym. Samej mi je luto, ked som nanho zla a kricim po nom, ibaze ma ciastoce hucka manzel, ktory len mudruje, ze si sama za to mozem, lebo chcem ist na vsetko iba dobrym slovom a toto je vysledok. Ale skusim byt znova trpezliva a skusit to po tvojom. Dakujem za povzbudenie a nastartovanie.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 25 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

Neprečítaný príspevokod leelo » 16 Nov 2011, 12:10

katka, krasny prispevok! dobre vediet, ze tu mame aj takuto odbornicku. asi stale viac nas bude potrebovat fundovane rady z tejto oblasti so stupajucim vekom nasich deticiek :)

tamoulik, drzim palce, zvladnete to :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 30 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 19 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 21 Dec 2011, 19:46

Katka, vdaka za rady, nastastie to bolo iba kratkodobe, asi 2 tyzdne, prestali sme kricat, zakazovat, a motivovali sme lentilkami, ze po skolke dostane, ak budu ciste slipky ( po skolke ho cakala vzdy mrkvicka, kalerab alebo ina mnamka :) ) a zabralo to, posledne tyzdne mame znova bez nehody a vzdy na konci dna mi ukazuje ciste slipky a uz netreba ani lentilky.
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 25 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Nepytanie sa na WC u starsieho dietata

Neprečítaný príspevokod katka » 21 Dec 2011, 20:36

Tak to je super, velmi sa tesim :goodjob: uz tolkokrat som si hovorila, ze sa Ta musim opytat ako sa vam dari..Na lentilky som inak aj ja naucila dcerku cikat do zachoda :D Pozdravujem Tomaska, je sikovny.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 1 mesiac, 12 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 28 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron