Čo s ekzémom?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 14:43

Ahojte baby ,
chcela by som poprosiť o radu od tých, čo majú skúsenosti s ekzémom. Nám sa objavil na nôžke, na písťale, všimla som si to pred pár dňami a keďže som v živote ekzém nevidela, myslela som, že to má len suchú kožu, tak som natierala olejčekom. Nie je to veľké, ale rastie to. Čo s tým? Ja som v tomto uplne nemožná, nič o tom neviem. Má to len na jednej nôžke, ale aj na druhej som už zaregistrovala suchú kožičku. Nemôže to súvisieť aj s nosením. Má to totiž tam, kde sa šúcha nôžkami o mňa, keď ju nosím...samozrejme má ponožky a aj návleky, bo sme v šatke naholo...
Ďakujeme!
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 14:46

Tak rozmýšľam nad tým nosením, tým to asi nebude, predsa len sa o mňa píšťalami až tak nešúcha, keď ju nosím... ;) pardón
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Okt 2011, 14:54

Nebude to atopicky ekzem?
Nemala v poslednom case nejake ockovanie?
My sme si s pokozkou uzili svoje a kedze nas atopickou dermatitidou strasili, tak som dost studovala o tom. Sesternice mam atopicky.
Mozem odporucit kozmetiku A-derma. Draha ako svina, ale super. Ziadne kravske mlieko ty, ani mala. Vymenit chemiu v domacnosti za prirodnu, ekologicku. Hlavne praci prasok. Oblecenie len bavlnene. Je toho strasne vela... Asi s tym pojdes aj na kozne. Drzim palce, nech to je len nejaka somarina.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 15:01

No asi to bude atopicky ekzem. Ockovanie sme nemali, kozmetiku v podstate ziadnu nepouzivame a na pranie mame praciu gulu. Takze skusim najprv to mlieko, ach joj. Naozaj sa desim chodenia po lekaroch. Mozno skocime radsej k homeopatke. Ale teraz ma napadlo, chodime plavat, uz mesiac, nemoze to byt aj z toho?
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Okt 2011, 15:21

Pokozku treba premastovat. Olej nie je na premastovanie dobry. Nepamatam si presne preco, ale nepouzivaj ho. Na koznom ti daju na premastovanie kyselinu mliecnu. Dnesna prechlorovana voda kozu strasne vysusuje.
Keby som nebola sprosta, tiez by som isla najprv k homeopatke a nie po kortikoidy na kozne.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 15:43

Didulka a zatial kym sa dostanem k niekomu erudovanemu ;), to mam cim premastovat? No, ved toho kozneho som sa prave preto bala, ze nas nabalia hormonami... Inak teraz som si uvedomila, ze aj za uskami mala take suche asi mesiac dozadu ... bolo asi to iste a ja mudra som jej to veselo olejcekovala...ale nastastie to zmizlo. :goodjob:
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Okt 2011, 15:49

Najlepsia je kyselina mliecna, to namiesaju v lekarni ale neviem, ci to nie je len na predpis. A-derma sa osvedcila najviac. Sice nevoni velmi vabne, ale je dobra. Kazdemu dietatu vyhovuje nieco ine.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Okt 2011, 15:52

Zevraj ked budes robit oci na lekarnicku kde robia maste, tak ti kyselinu mliecnu predaju.
Ked sme lezali na koznom, tak si tam chodil hocikto pre tu masticku. :-)
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 15:53

No skusim nas dnes objednat k tej homeopaticke a nabehnem do lekarne, uvidim, co mi povedia...asi ma poslu k doktorovi. Kamoska mi teraz volala, ze jej maly mal tiez ekzem a homeopaticka mu ho pomohla vyliecit, tak uvidime. Dakujem didulka!
Inak som nasla na internete, ze na premastenie staci obycajna indulona, no ja neviem...na sebe by som to mozno skusala, ale na malej asi nie...
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod didulka » 31 Okt 2011, 16:02

Nam kozni lekari vobec nepomohli. Aj tak vsetkych liecia tym istym. Kortikoid, kyselina mliecna, oilatum, fenistil, ichtiol.
Oci nam otvorila homeopatka. :-)
Neviem, ci by som dieta mazala indulonou. Skor by som zvolila nieco prirodne. Dnes uz je velky vyber. Atopici si pochvaluju napriklad kremy z konopa.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod Anna » 31 Okt 2011, 18:20

Moja kamarátka má chlapca, ktorý má problém s ekzémom , no a stále sa objaví tak tri týždne po očkovaní....toto pozorovanie mi potvrdil aj homeopat, ktorí mi povedal, že dosť často asi 2-4 týždne po očkovaní lieči ekzém u najmenších...tým nechcem nijako znevažovať očkovanie...poradila som jej Biodermu, ale A-derma je super tiež...u lekára dostala samozrejme Excipial na začiatok plus pripravené maste z lekárne, ale aj tak jej nepomohlo, až tá Bioderma. Ináč ja na premastenie svojich rúch kupujem lekárnicku vazelínu z lekárne. Ale aj tie prírodné maste môžu byť vynikajúce, ale moja sestra naopak opuchla, keďže je to väčšinou zmes bylín a kto má problém s alergiou tak pozor na reakcie...chcela by som vedieť aká pracia guľa sa Vám osvedčila , stále rozmýšľam, či do toho investovať...predpokladám, že kupujete tú drahšiu...ešte by som sa chcela spýtať na Eco pracie prášky a tiež odsraňovače švŕn.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 3 dni

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 31 Okt 2011, 19:26

Baby dakujeme, tak skusim tu A dermu, snad to bude v poriadku. Ja si myslim, ze to bude z chlorovej vody, kupeme sa kazdy den, chodime plavat a ten chlor be vsade.... ale to je len taky tusak.
Inak tu praciu gulu mame od svokry, kupila to v teleshopingu a zda sa mi dobra. Skvrny ale na podbradnickoch ostavaju :)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 31 Okt 2011, 22:29

zigi odporúčam Excipial U Lipolotio na predpis výjde o dosť lacnejšie. Je to perfektné premasťujúce mlieko alebo Ceralan krém dostaneš kúpiť v lekárni. Veľmi sa tým nezaťažuj... ono to možno aj samé zmizne. :-))) Malým deťom sa zvykne kadečo vyhodiť. ;)
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod didulka » 01 Nov 2011, 15:39

Anna nam periem v prasku Ecover, Sare v pracich orechoch. K orechom pridavam sodu, hlavne na biele veci, lebo orechy neobsahuju bielidla a veci po case zosednu.
Na skvrny som pouzivala eko zlcove mydlo, no nepomahalo. Potom mi predavacka v bio-obchode poradila biele eko zlcove mydlo Sonett. Vytiahne aj cucoriedky.
http://www.yellowandblue.cz/
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 02 Nov 2011, 23:02

Dnes sme kupili tu A-dermu aj lekarnicka mi vravela, ze jej synovi ako jediny zabral, tak uvidime. Dakujeme za rady!

Inak o tej pracej guli tu aj bola diskusia, kuk sem ;)
viewtopic.php?f=11&t=147&p=6188&hilit=ball#p6188
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod Norika » 03 Nov 2012, 10:52

ahojte, nemate niekto skusenosti s ekzemom okolo ust?? zvazujem ist ku pediatricke,lebo sa to malemu v poslednom case casto vracia, neviem,ako mu s tym pomoct, a vobec neviem, ze z coho, uz som aj vymenila kefku..neviem proste.....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod lulu » 03 Nov 2012, 16:03

Zigi, staršia mala od malinkata atopický exém. Chodili sme po kožnom a dávali hormonálne maste. Neskôr sme skončili na imunoalergológii, robili testy na alergie, ale nič nezistili. Odporúčam ti vyhnúť sa hormonálnym mastiam, možno pomôžu, ale len na chvíľu a môže to mať neblahé následky do budúcna. Tiež nám dávali antihistaminiká.
Radšej skús toho homeopata, ak máš možnosť. Keďže mala dlhodobo suchú bielu pokožku, používali sme excipial telové mlieko, dá sa aj na predpis a je v pohode.
Skúšala som natierať aj mastičkou so včelím voskom, tá občas zabrala. Atop. exém zvykne meniť miesta na tele. U nás začal na lícach, potom na rukách... Je pravdepodobné, že z toho malá vyrastie a stratí sa to.
Alebo možno nepôjde o atopik a bude všetko v pohode, držím palec, nech to zmizne.
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 25 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod luciole » 04 Nov 2012, 14:25

zigi, nám sa Hanka tiež vyhádzala. Pár dní predtým pila šťavu z pomaranča, tak som myslela, že asi alergia. Pomaranč sme už nedávali, ale výsyp sa zhoršoval. Tak sme išli k pedi, tá nás poslala na Kramáre ku kožnej. 2,5 hodiny čakania, myslela som, že sa zbláznim a uťahaná som bola, akoby som drevo rúbala. Dostali sme presne to, čo vymenovala didulka :mrgreen: kys. mliečnu, Locoid (to je kortikoid), ichtamol a fenistil kvapky. Vraj to je nejaký vírus, ktorého je teraz medzi deťmi veľmi veľa - niečo ako 6. choroba, len bez tých príznakov pred výsypom (teda bez horúčky), len sa dieťa osype postupne celé a potom to postupne mizne zhora dolu. Hanke sa to ale stále zhoršovalo, tak o týždeň na kontrole nám dali presne to isté, len namiešané v silnejšej koncentrácii. A vraj ju môžu hospitalizovať, na čo zo mňa vyletelo rázne "V ŽIADNOM PRÍPADE!!!!" ;) Tak ju patleme, všetko som preprala v inom prášku, lebo sa nám to zároveň krylo s tým, že som vyskúšala batole detský prášok. A keďže sa to nezlepšovalo, tak sa mi vrátilo podozrenie, že to môže byť z toho. Ešte máme ísť na odber krvi, kde budú zisťovať všetko možné aj nemožné, ale ak sa to bude ešte dnes/zajtra tak vyvjať, že to mizne, odmietnem ich, nebudem ju zbytočne týrať, keď to ustupuje. Takže klasika - kožný ti zrejme nič neporadí, pri všetkej úcte, opäť sa mi potvrdilo predvedčenie, že sú to najväčší felčiari spomedzi lekárov (snáď česť výnimkám). Dúfam, že vám to zmizne rýchlo a skús to s tou intuíciou - vylúčiť, čo si myslíš, že by mohlo škodiť a tak. Držím palce
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod miriam » 04 Nov 2012, 15:12

Luciole, tak aj my toto mame u starsieho. S tym, ze my sme najprv prekonali crevnu virozu, asi o 10 dni na to sa vysypal a vysyp trva uz 4ty tyzden :( Medzitym mal aj niake 2-3 dni vysoke horucky. Na Kramaroch na koznom sme boli uz dva krat.Nevedli urcit, ci ide o virozu, alebo alergiu, tak nakazali este krvne odbery a stery.. Kortikoid som odmietla davat, pediatricka podla vysledkov krvi skonstatovala, ze vraj vidno, ze syn prekonal virusovu infekciu. Kozna nam ale na druhej navsteve povedala, ze aj ked je to virotickeho povodu, kortikoid nam pomoze aby mu to rychlejsie vymizlo..Syna to nesvrbi, ani neobtazuje, ale aj tak som z toho uz zufala...siesta choroba u mladsieho bola oproti tomuto brnkacka..Aj u Vas sa to takto taha ?
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 3 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 16 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Nov 2012, 16:07

kožní sú felčiari.. nuž kožné choroby sú bohužiaľ také. diagnosticky nezistiteľné, nerozlíšiteľné, príčina je neznáma u väčšiny chorôb. je to tak nie preto, že to doktor ten alebo ten nevie, ale preto, lebo sa to nevie všeobecne. je časť kožných chorôb, ktoré sú zrejmé a potom je omnoho väčšia časť, čo zrejmé nie sú. preto sa kožné choroby liečia použitím rôznych mastí a hľadaním, ktorá zaberie. pokiaľ nič nezaberá, predpisuje sa kortikoid. po skúsenostiach sa predpisuje už kortikoid hned, kedže v drvivej väčšine prípadov sa ukáže, že nič iné nezaberá. diagnostike je možné pomôsť odberom kúska postihnutej kože na histológiu. je však dosť možné, že aj po diagnostikovaní sa dopracujeme k záveru, že jediná účinná liečba, ktorá je schopná zlepšiť stav, sú kortikoidy. Tie liečia prejav na koži, nie príčinu, preto sa po ich vysadení choroba "vracia"- choroby sú chronické, je to začarovaný kruh. Stále je drvivá väčšina ľudí, ktorí idú pre masť, ktorá určite zaberie. ja ku kožnej s ekzémom nechodím- neviem zistiť konkrétnu príčinu mojho ekzému, nasledovala by eliminačná diéta, čo sa mi nechce vobec držať. ekzém som roky nemala, potom sa mi vrátil, akoby "z ničoho nič" . kortikoidy si nechcem dávať. potom mi ktosi poradil krém Skincap, ten jediný u mňa zaberá. stále ho mám po ruke. Konopné masti a bambucké maslo mi stav vždy veľmi zhoršili. Chodila som aj k homeopatke, bez zlepšenia.. nejak som sa s tým naučila žiť, som rada, že nemám dačo horšie. mama sa so mnou v detstve tiež vytrápila..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 04 Nov 2012, 19:12

Fiha Luciole, to Ti teda pomohli... Susedu tiez poslala pediatricka na Kramare a to iste, cakali 3 hodiny!!! ale mali viac stastia a odisli odtial len s tekutym pudrom :mrgreen: . Ti kozni su fakt alchymisti. My mame teraz ekzem pre zmenu na licku. Inak pozeram, ze minuly rok sa to objavilo tiez presne v tomto istom case, rozmyslam, ci to nie je aj pocasim. Mne sa tiez ta priserna dermatitida, co mam, na jesen vzdy zhorsovala. Takze som si aspon ista, ze na kozne Hanku urcite nezoberiem a pojdeme radsej k homeo, ak aj nepomoze, aspon to vyskusame. Najhorsie je, ze by sme mali teraz niekedy ist na tretiu hexu (my sme taki oneskoreni), bojim sa, ze sa to tym este zhorsi.
Inak ak by som mala u Hanky skusit eliminacnu dietu, tak ani neviem, co eliminovat, skoro vobec nechce posledne dva tyzdne jest...raz z toho skoncim na psychiatrii... dnes zjedla kusok cvikle, tot vsjo.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod lulu » 04 Nov 2012, 19:47

Zigi, očkovanie a exém môže úsko súvisieť. Moja ho dostala zrejme po očkovaní, ale to vidím až teraz spätne. Mladšiu som zatiaľ neočkovala a asi ani nebudem.
Ale očkovať by sa nemalo pri akomkoľvek zdravotnom probléme, takže odporúčam to aspoň odložiť, ak nie úplne odmietnuť.
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 25 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod zigi » 04 Nov 2012, 20:26

no ved, tiez rozmyslam, co s tym. Lenze tato posledna davka je uz aj tak dost po termine, tak neviem, ci este cakat, ci to potom neskor vobec bude mat nejaky vyznam. My sme dali len hexu, nejak som si to celkom nevedela pred sebou obhajit, ze nedam... Este sa skusim poradit s doktorkou, ona nie je velmi pro-ockovacia, tak uvidim, co mi povie...posle ma na kozne ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 13 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 28 dní

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod luciole » 04 Nov 2012, 22:33

zigi, az teraz som si vsimla, ze ten tvoj prispevok, na kt. ti tu reagujeme je z minuleho roka :mrgreen: no ale ked je to opat aktualne... Hank ma tiez na lickach vysusenu kozu a :mrgreen: drobne vyrazky, v lete to zmizne a objavuje sa na jesen, ma to az do jari. Pytala som sa na to tiez tej koznej, povedala, ze je to nieco ine, co reaguje na chlad. Neviem, ci to zapisala do spravy, zobrala si ju sestricka u pedi, aby si odpisala, na co vsetko ma spravit odber, ale vypytam si ju naspat, tak ak to tam bude pod nejakym nazvom, dam vediet.
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: Čo s ekzémom?

Neprečítaný príspevokod Norika » 04 Nov 2012, 22:57

a ja som napisala aktualny a nikto neodpisal :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron