Neuzatvára sa nám fontanelka

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod michaela » 17 Okt 2011, 14:50

Ahojte mamičky,
chcela by som sa s vami poradiť, aké máte skúsenosti s uzatváraním fontanelky...nám sa akosi nechce uzavrieť. Aj pediatrička nám vravela, že ju má stále veľkú, už by ju mohol mať aj uzatvorenú, ale stále nič a to sme boli na kontrole pred cca.4mesiacmi. O týždeň ideme zas a už mám strach, čo nás bude čakať. Synček má 16mesiacov a fontanela je stále, už asi aj polroka rovnako otvorená na 2 prsty... viete mi niekto povedať o tom viac, čo to znamená, či sa to ešte môže uzavrieť, je to normálne? Ďakujem!
michaela
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 12 Máj 2011, 14:59
Počet detí: 0

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod vejula » 17 Okt 2011, 20:52

uživate vigantol?? Počula som že ked sa uživa pravidelne fontanela sa lepšie zrasta. Ale ja za seba možem povedať že to velmi flakam dam len raz za čas a napriek tomu ju už mame takmer zrastenu. U každeho je to indivindi
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 7 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 12 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod shira » 17 Okt 2011, 21:19

došľaka, ja som nedávala celé leto, no musím začať zase a kuknúť fontanelu :o :o som nevedela, že to súvisí
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod akdarka » 17 Okt 2011, 21:37

Michaela, je to ako všetko u deti individuálne...uzatvára sa okolo 18mes, ale sú "povolené" odchylky. Je dôležité aby to dr sledoval v nejakom časovom horizonte aj s ohľadom na psychomotoricky vývoj dieťaťa - inak je dieťatko zdravé? Ešte máte na zrastenie čas :-) a pediater vás max pošle na neurologiu kde vás ubezpecia, že to je v poriadku. Syn mojej známej mal fontanelku otvorenú do 2rokov.
Dostatok aj tohto jesenneho slnka, Vigantol v tomto jesenno zimno obdobi a bude to určite OK!
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod michaela » 17 Okt 2011, 22:00

Vejula, akdarka, ďakujem za rady. Vigantol dávame pravidelne 3kvapky každý deň - to dávkovanie nám zvýšila pediatrička už asi pred polrokom...aj na slniečku sme boli aj v lete...no tak budem len dúfať, že to bude ok. Inak je synáčik zdravý, nemá s ničím problémy...
michaela
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 12 Máj 2011, 14:59
Počet detí: 0

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Okt 2011, 23:58

Zle by bolo, keby sa fontanelka uzatvarala prirychlo.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 5 mesiacov, 7 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 5 mesiacov
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 1 mesiac, 1 deň
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod didulka » 19 Okt 2011, 07:49

Shira cez leto som tiez nedavala Vigantol, na slnku bola stale. Ale uz musim zacat.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Okt 2011, 19:10

ja som začala s vigantolom dnes, zimná sezóna :mrgreen:
ano ja som tiež čítala, že ked sa uzatvára rýchlo, je zle, nie ked pomaly, tam je určujúci obvod hlavičky a celkový vývoj/zdrav.stav dieťaťa.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 24 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 15 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod mia » 30 Mar 2013, 23:50

dievčatá, neviete mi prosím poradiť...? dcerka ma 26 mesiacov a stale ju nema uplne uzatvorenu... pred dvomi tyzdnami sme boli u pediatricky a povedala len, ze mam davat vigantol a ked sa neuzavrie do leta, tak potom prist este raz... ja jej sice davam pravidelne vit. D, ale nie vo forme vigantolu ale cisty vit. D (od swanson)... myslite, ze je to v tomto pripade jedno alebo mam davat vigantol...??? viete niekto, v com vplyva prave vigantol na uztvaranie fontanely...? dakujem pekne
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 9 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 6 dní

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod artemis » 31 Mar 2013, 01:12

mia píše:dievčatá, neviete mi prosím poradiť...? dcerka ma 26 mesiacov a stale ju nema uplne uzatvorenu...
neboj sa mia, máte len 2 roky a 2 mesiace fontanela sa začne zatvárať práve po 2 rokoch...niekedy to trvá dlhšie (aj 3-4 roky) Nebojsa, nenastane stav, že sa nezavrie.. :) Horšie je naopak, keď sa fontanela zatvára príliš skoro a to nie je a nebol váš prípad, buď v pohode...

Pokiaľ ide o nás keď si spomeniem, práve som vždy kontrolovala, či je ešte fontanela prítomná, takže som mala opačnú starosť ako Ty...ale po dvoch rokoch som to prestala sledovať,veď už to nebolo potrebné, takže ani neviem, kedy sa dcére zatvorila... :)

Minimálne do leta si s tým nelám hlavu, a potom tak ako Ti lekárka povedala, príďte a uvidí sa. :) Uvidíš bude dobre
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod artemis » 31 Mar 2013, 01:12

mia píše:dievčatá, neviete mi prosím poradiť...? dcerka ma 26 mesiacov a stale ju nema uplne uzatvorenu...
neboj sa mia, máte len 2 roky a 2 mesiace fontanela sa začne zatvárať práve po 2 rokoch...niekedy to trvá dlhšie (aj 3-4 roky) Nebojsa, nenastane stav, že sa nezavrie.. :) Horšie je naopak, keď sa fontanela zatvára príliš skoro a to nie je a nebol váš prípad, buď v pohode...

Pokiaľ ide o nás keď si spomeniem, práve som vždy kontrolovala, či je ešte fontanela prítomná, takže som mala opačnú starosť ako Ty...ale po dvoch rokoch som to prestala sledovať,veď už to nebolo potrebné, takže ani neviem, kedy sa dcére zatvorila... :)

Minimálne do leta si s tým nelám hlavu, a potom tak ako Ti lekárka povedala, príďte a uvidí sa. :) Uvidíš bude dobre
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod quaxi » 31 Mar 2013, 10:49

mia, vitamin D pomaha vapenateniu kosti, preto je dolezity aj pri uzatvarani fontanely, ale je uplne jedno aky vitD davas, ci swanson alebo vigantol - vigantol neobsahuje ziadne pridavne zazracne latky, co by ucinkovali zrovna na fontanelu, vasa dr vam ho odporuca len preto, ze je to jediny vitD co moze predpisat.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 11 mesiacov, 15 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 13 rokov, 16 dní

Re: Neuzatvára sa nám fontanelka

Neprečítaný príspevokod mia » 31 Mar 2013, 20:03

dievcata, velmi pekne Vam dakujem, presne toto som chcela pocut :-) :-) :-) velmi ste ma ukludnili...
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 9 dní
Rokov: 9 rokov, 4 mesiace, 6 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron