Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod akdarka » 26 Sep 2011, 22:03

Vnímam to ako podstatnú časť starostlivosti o zdravie a prevenciu ochorení. Zaujimali by ma skúsenosti/tipy/zásady ako to robiť správne. Teraz vôbec nemám na mysli kúpanie v ladovych vodách :-) len take prijemne "predchádzanie chorobám". Kedže byvame v dome tak si viem regulovať teplotu - akú mavate v spalni/izbach? Ja v spalni 19-20 stupňov, v obyvacke cca 22stupnov (ked mame zakurene v krbe tak aj 27 mávame-to az vetratbudem musieť). Zatiaľ mávam otvorené okno - do koľko stupňov vonku mavate otvorené vetracky na oknach? maly sa nechce prikryvat a spinka v takom bavlnenom Tesco overalovom pyzamku (ako obliekate deti na noc a v akých podmienkach spite?) obliekan ho pomerne ľahko - niekedy si prípadam ako z inej planéty ked vidím ine deti skoro v zimných bundach, zimných ciapkach a môj v dlhorukavovom tričku a bez čiapky. Píšte pripadne čo vás k téme napadne.
napr.vidím rozdiel ja (nikdy som to s obliekanim hrubých svetrov neprehanala a vyrastala som v dome) a môj manzel (panelakove dieťa, vždy s tielkom, naobliekany mamou, ktorá striehla na predpoveď počasia :mrgreen: ) - manzel by len prikuroval ked sme sa presťahovali do domu, otvorené okno v noci neexistuje (okrem leta) a furt bol chorý...uz som ho trochu "preucila" na studený odchov a chrípky sa mu vyhýbajú odvtedy...takze má to význam to viem - len uvitam vaše postrehy :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod Anna » 26 Sep 2011, 22:28

My sa otužujeme podobne...nepreobiliekaváme sa....a chodíme vonku do každého počasia .Aj keď bol dojča, keďže nechcel synček spávať , sme sa s manželom prechádzali vonku pri drsnom mrazivom počasí/aj - 20/...naookolo nebolo nikoho....v pracovné dni som chodila aj dvakrát... vo fusaku sme postupne redukovali vrstvy, lebo bol stále spotený....až sa nám zdalo, že nám by asi bola zima, ale uzavretá vanička a fusák je fakt ako spacák...teraz čiapku takmer nepoužívame, dieťa obliekam podľa toho či bude v kočíku sedieť alebo ideme aktívne von...ináč ja som z domu, takže v paneláku som ani raz nezakúrila, lebo mi stačilo, že nás vykúrili susedia, v byte som oblečená ľahko, manželovi sa to nepozdáva, lebo jemu je furt zima-vyrastal v bytovke, no a ešte chodíme na plávanie. V noci spí v babyvaku s holými nožičkami,navrchu iba body s dlhým rukávom...v babyvaku preto, lebo prikrývky odhadzoval, ponožky pohybmi povyzliekal, dvojdielne pyžamko našťastie nevyzliekol, ale ten overal z Tesca sme nepoužívali, lebo ráno mal obidve dolné končatiny v jednom dieli! -takže babyvak od narodenia...no a mojej svokre sa tiež zdá, že malý chodí po byte "nahý".
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod Anna » 26 Sep 2011, 22:39

Ešte som zabudla povedať, že aj prirodzené antibiotiká majú význam...malý zje cibuľu ako prílohu ku všetkému/ a to má 15 mes./, cesnak pridávam všade, strukoviny denne-aspoň v podobe pomazaniek a tiež vláknina/ ovsenné vločky, kde sú betaglukány...všeobecne zdravé veci sú samozrejmosťou....sezónzatiaľ to u všetkých troch funguje...nádchy, chrípky a podobné ochorenia už roky nepoznáme...v neposlednom rade malého umývam v mierne teplej vode, mne by sa zdala studená, ale ja už si na sprchovanie v takej vode nezvyknem...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 26 Sep 2011, 22:43

My tiež to plávanie (v obyčajnom plávacom bazéne, s chladnejšou vodou). Odkedy ma kolegovci asi pred 7 rokmi nalákali na rannú studenú sprchu, tak som ju postupne aplikovala na deti. Dokonca i moji rodičia, keď videli, že decká to zvládli, s tým začali. S najstaršou som začala, keď mala asi 3 roky a s tými mladšími prakticky hneď, keď sa vedeli troška postaviť. Robila som to hravou formou - bojovali sme proti bacilom, ktoré strašne akože pištali pri sprchovaní. A poznate detičky, milujú. keď môžu robiť napriek :-).
Keďže máme dom, máme to zjednodušené s obliekaním. Deti sa vonku na dvore postupne sami vyzlečú, nech by som im obliekla čokoľvek:-). A ja to neriešim, hlavne kontrolujem, či sú v suchu a nesedia na studenom.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Sep 2011, 10:04

Super téma :) ja ked vidím, ako sú deti zababušené, kolko vrstiev dokážu mamy na malé bábatká navliecť, odpadávam..tomáško býval nervózny a spotený, takže viac ako 2 vrstvy na sebe nemával, proste niečo bavlnené spodné a nejaký overal, aj v zime. čiapky neznášame, ak je vonku iba slabý vetrík alebo bezvetire a teploty podobné izbovým, tak čiapku nedávam. vnútri vôbec, to nemal čiapočku nikdy. u nás doma je dosť teplo, preto chodíme "holí", ja nemám rada veľa oblečenia vnútri. vonku v zime som zimomravá ale snažím sa nepreniesť to na dieťa. spí tiež v tom tesco pyžamku, učím ho pomaly na paplónik, celkom si zvyká. najprv to považoval za zaujímavú hračku, alebo sa budil, že mu zavadzia. mával spací vak, ale som mala nervy lebo sa v tom išiel zabiť (chodí v ňom po postielke, hned ako sa zobudí. večer poriadne vyvetrám, na noc nenechávam otvorené lebo psi štekajú a dosť to počuť. kúpem ho v chladnejšej vode a v lete mu vodaa zo studne v bazéniku nerobila absolútne problém. vela ho nechávam holého, ked je v dome 24st. tak pohoda...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod TIA » 27 Sep 2011, 11:46

Fakt vyborna tema :-). My sme zatial moc s otuzovanim do styku neprisli, lebo cele leto su desne horucavy a malej to doslova liezlo na nervy (a to bola casto skoro hola..). Velmi som bola zvedava ako zvladne prve "kupanie" v mori - ked mala asi 3 a pol mesiaca, sme sa spolu namocili a na moje prekvapenie, Alisa sa tvarila akoby sa nic zvlastne nedialo :-) - more malo asi 25-26 stupnov. Na prirodzene veci deticky reaguju prirodzene. Inak sa tiez obliekame pomenej, len moja mama stale nech jej dam ponozky, zakryjem brusko a dam ciapku nech jej nenafuka do uska, ale take asi babky su. Inak aj co sa slnka tyka som to moc neriesila, nikdy som ju opalovakom nenatierala, drzali sme sa skor v chladku a len skoro rano alebo podvecer sme boli aj na slniecku. Ja uz sa doslova tesim na zimu, aby sme mohli chodit von kedykolvek a nemuseli sa schovavat pred horkom. Do zimi sa oblecies, ale s teplom nic nenarobis.

Neviem akurat ako to budeme zvladat ked mala zacne lozit, v dome budeme mat skor chladno, planujem jej dat pancusky a baby legs a na vrch body s dlhym rukavom, snad to bude stacit..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod estterka » 27 Sep 2011, 22:24

inak aj ja som posledne dni prekvapena,ao velmi su vacsinou deti poobliekane..no vcera bolo u nas dost teplo a hanka mala len saty na kratky rukav a leginky,nohy bose v kociku a v cakarni u lekara deti s pulovrami a sustakovymi bundami na tom..a dokonca ma upozornili na detskom ihrisku aj,ze co nema ciapku,tiez bolo teplo a len minimalne pofukovalo. a ja som si myslela,ze ja som na slovensku zimomrava :d ale byvame v byte,kde je dost chladno a na kupanie napriklad zapinam ohrievac. vnutri je chladnejsie ako vonku. a teda som an slovensku teraz,odtialto pisem postreh :)


tia,no ja som este do atlantiku tiez hanku nedala,zijeme pri oceane,ale pride mi studeny a ona ani nechce do tej vody,tak ju nenutim. opalovaci pouzivame zakazdym,ked ideme von,dokonca tu ked raz bolo pred par dnami take velke teplo som jej natrela hole nozky,o dvanastej na obed sme boli vonku a ona je uplne bleducka. a u nas musi byt,aj ja som hned spalena,ked sa nenatriem.a teraz davam presne pancusky a babylegs,lebo tuto doma su extremne studne podlahy a pod nami len studena pivnica.

shira nasa tiez neznesie capicu,asi dva mesiace mam tento problem a teda obcas mam z toho stres,ked ideme po vonku cez den na slnku a neviem,ako to riesit :(
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod Norika » 28 Sep 2011, 15:59

musim sa priznat , ze ja som asi z tych,co radi babusia deti :lol:

ale tak, snazim sa zakazdym,ked ideme von, obliect ho vhodne, naozaj stravim kopec casu, kym najdem dobru kombinaciu oblecenia podla pocasia :-D

ja mam zas negativnu skusenost jednu...
minule som vesala pradlo na balkone, bolo asi cca 17°C, maly pobehoval bosy, v kratkom rukave okolo mna...a o par dni na to chory.....takze treba isto, ani vela ani malo...

a to prvy krat citam, ze deti nemusia mat cipaku :o

Ja som naucena z domu, ze ciapku furt, ked dakde ideme (nie na balkon alebo verandu na 5 minut).... neviem,ci to len generacia,co nas vychovala je taka uzkostliva...a na zaklade coho?? ved to len nase deti nosia ciapky....ostatne nedostavaju prievan?? :-|
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod didulka » 28 Sep 2011, 16:20

U nas ciapka na hlave vydrzi tak 10-15 minut. :-D
Saru obliekam tak, aby sa ani nahodou nespotila, lebo potom sa mi hned vyhadze. Vzdy ma tak o vrstvu menej ako ine deti na ihrisku.
Radsej ani nenapisem ako som ju obliekala v zime do kocika, lebo by mi nikto neveril. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Sep 2011, 17:12

didulka píše:U nas ciapka na hlave vydrzi tak 10-15 minut. :-D
Saru obliekam tak, aby sa ani nahodou nespotila, lebo potom sa mi hned vyhadze. Vzdy ma tak o vrstvu menej ako ine deti na ihrisku.
Radsej ani nenapisem ako som ju obliekala v zime do kocika, lebo by mi nikto neveril. :-D

didulka, uverila by som, asi tak, ako ja ;) potničky má okamžite. čiapka u nás 10-15 sekund :lol: ked je kosa, musím dať kuklu, zázračný vynález... alebo niečo na šnúrky, no ale to sú veľké protesty :evil: ja sa celkovo hrozím obliekania a zimy, myslím toho pracovného postupu :D :D prebalujem a obliekam po štyroch bežiace dieťa. čím menej prebalovať a čím menej obliekať... v zime to vidím na zipsovací overal :lol: ja ked vidím na plávaní tie detičky v rovnakom veku ako Tomáško, ako mamy prebaalujú a obliekajú v ľahu na chrbte, neverím vlastným očiam. toto u nás skončilo v ten deň, ako sa naučil otáčať na brucho :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod akdarka » 28 Sep 2011, 17:14

Shira, neboj zachvilu budeš obliekať na dvoch utekajuce dieťa :-) a kuklu máš kde kupenu? Cez net?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Sep 2011, 20:54

cez net z nosenideti.cz. bavlnenú, bola super, len mám pocit že sme ju niekde odpásli :evil: neviem ju nájsť od posledného výletu. objednala som daľšie dve, tenšiu a hrubú merino. ešte mi nedošli, dúfam že ho to nebude hrýzť.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Otužovanie dieťaťa pre zdravie - skúsenosti a zásady

Neprečítaný príspevokod didulka » 29 Sep 2011, 12:37

Shira u nas je prebalovanie peklo. Lepsie je pre mna chytit ju hned ako sa pokaka a utekat s nou pod vodu, lebo nie raz som musela umyvat podlahy a sedacku od hovna. :-D
Ciapky na snurky neskusam, lebo sa nimi skrti od jedu.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron