Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 24 Sep 2011, 10:03

Dievcata, idem tu k vam zase po radu, lebo vzdy tu najdem zrozumitelne a jasne a hlavne normalne odpovede a nazory podobne tym mojim ... no o co ide ... citam aj ine forum, viete ake a tam sa stretavam s takymi nazormi, ze dieta by malo mat pevny rezim, v tu istu hodinu spat, jest a pod. ... mne je to tak trochu dost proti srsti, lebo co ak dieta v tu danu hodinu unavene nie je, co ho mam nutit spat alebo jest, ked este hladne nie je ... ja teda nejaky rezim nebudujem, mozno robim aj chybu, neviem, zistim neskor a budem si nadavat ... ale nas jurko ma rok a obcas ma dni, ked funguje ako hodinky, inokedy nie ... zvycajne spi 2-krat za den, inokedy iba raz a dlhsie, ani vecer nezaspi vzdy presne o tom istom case (väcsinou medzi 19 - 21:00 uz spi) ... cez den tiez uspavam vtedy, ked vyzera unaveny a nie podla hodin ... ako to robite vy?
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Sep 2011, 14:07

mne režim vyhovuje, vstávam rovnako, v tú istú hodinu idem do práce a z práce, v tú istú hodinu obedujem, popoludní uspím malého a mám chvíľku pre seba, chodím spať približne rovnako, takže mi to pripadá úplne samozrejmé. do toho je zahrnuté dieťa. inak by som si nevedela vobec nič zariadiť a naplánovať a to by asi u nás nebolo dobré. funguje to, akurát ked mení spánky z 3 na 2 a onedlho asi z 2 na jeden, tak to je celé posunuté, ale predvídateľné ked ho neuspím v obvyklom čase, máme dosť veľký problém, celý deň je na houby, podobne ked nám ho niečo nabúra. režim je pre nás vyjadrením nejakej istoty, orientácie v čase. nemáme s tým nijaký problém. podľa mňa si to musí zariadiť každý podľa svojich potrieb. ja som za režim.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 22 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod janka » 24 Sep 2011, 14:38

Nepozeraj na nazory druhych a zariad si to tak, ako to vyhovuje tebe. Deti vraj spravidla mavaju rezim v podstate radi, lebo im to dava akysi pocit istoty, ked vedia, co sa bude diat, a batolata bazia po takomto pocite kontroly nad situaciou. No su aj deti, ktore dost odolavaju pokusom rodicov zaviest im do dna nejaku pravidelnost. Ak tebe vyhovuje pravidelny rytmus dna, skus tomu prisposobit aj dieta. Ak tebe vyhovuje volny rezim, funguj tak aj s dietatom a neobmedzuj sa zbytocne. Co sa da, to prisposob sebe, kym ti to dieta toleruje, nestazuj si to nezmyselnymi pravidlami, ktore ti nadiktuje niekto iny.

Z mojej skusenosti - ja som sa velakrat pokusila zaviest aky-taky rezim, no neuspesne. Obcas som z toho bola uz naozaj na nervy, ked som nevedela, kedy budem mat cas sa najest a kedy budem moct ist vecer spat a ci sa mi podari uchmatnut si za den nejaku chvilku aj pre seba. Miska jednoducho odolavala kazdemu mojmu pokusu zaviest jej do zivota nejaku pravidelnost, nemohla som si nikdy naplanovat, kedy co budem robit. Ak sa to aj obcas podarilo (az neskor, tak po roku sa take stavalo), fungovalo to par dni, a potom to nejaka hlupost cele rozhodila. Manzel ma vzdy odhovaral, ze naco sa o nieco take snazim, ved to nikdy nezaberalo. Ja by som privitala aspon trosku predvidatelny den, akurat, ze u nas to nejak neslo.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod lucinka » 24 Sep 2011, 16:45

ani u nas rezim nehrozi :))) uspesne tomu odolava
lucinka
 
Príspevky: 34
Registrovaný: 22 Mar 2011, 11:13
Počet detí: 1
1. dieťa: Tominko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 29 dní
Môj status: :)))

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod shira » 24 Sep 2011, 17:08

deti sú zrejme rôzne,nemám s čím zatiaľ porovnať, ked máme len jedno. ja som režim násilne nezavádzala, len som vypozorovala pravidelnosti, to boli také záchytné body a podla toho sme to upresnili. malý má v sebe asi hodiny od narodenia. pravidelnosti nám vydržia niekolko týždňov,aj mesiace, mení sa to len preto, že sa mu znižuje potreba spánku, alebo ked rastú zuby, teraz napr. máme sopel tak horšie zaspáva a pod... ako tu čítam, veru, chvalabohu ;) takže sa mi lahko hovorí o režime :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 22 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod luludi » 24 Sep 2011, 18:21

u nas tvoria rezim udalosti - nie cas. Vstavame niekedy o 6 a niekedy o 8 osmej. A snazim sa dodrziavat rezim sposobom: ranajky, upratovanie, desiata, prechadzka, spanok, obed, hranie, olovrant, pride tato z prace - veeelka udalost, prechadzka maleho s tatom, vecera, kupanie, chvilka hranie a spanok - ale niekedy zaspavame okolo osmej vecer, niekedy pred desiatou. :) Takze taky rezim - nerezim :)
Obrázok užívateľa
luludi
 
Príspevky: 274
Registrovaný: 22 Mar 2011, 10:01
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Richard
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Milota
Rokov: 11 rokov, 6 mesiacov, 19 dní
Môj status: Sú len dva trvalé odkazy, ktoré môžeme dať našim deťom – jedným
sú korene, druhým krídla.

Hodding S. Carter

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 24 Sep 2011, 18:35

Zuzanockamt, tak ako si myslím, že na toto každý môže napísať asi fakt len osobnú skúsenosť, čo tomu ich konkrétnemu dieťaťu vyhovovalo, si myslím, že dôležitá vec je aj to, že často sa argumentuje tým, že dieťa potrebuje režim, aby malo istotu, že je všetko v poriadku. Osobne si myslím, že zavádzať režim z tohto dôvodu dieťaťu, ktoré jednoducho režim nechce, nemá, stále mení a pod. môže byť akurát tak frustrujúce a je podľa mňa omnoho dôležitejšie budovať istotu dieťaťa v istote nemennej a nepodmieňovanej lásky jeho najbližších, najmä matky, otca... Ak má dieťa istotu, že mamička (alebo náhradná osoba, na ktorú je tiež veľmi naviazané) je tam vždy, keď ju potrebuje, nie je problém občas urobiť niečo nerežimové - typu ísť miesto klasického večerného rituálu na večerný koncert a vrátiť sa neskôr, alebo spať u kamarátky a pod.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod zuzanockamt » 24 Sep 2011, 21:04

dakujem vam, dievcata, za postrehy ... takze fungujeme v podstate ako napisala luludi, ze dodrziavame sled nejakych udalosti a nie casy, takze chaos nema ... kedze som doma s malym, nemusim zatial pracovat, tak mne to vyhovuje, ja som skor taky clovek, co nema rad presne terminy, lebo to ma stresuje ...a nasmu jurkovi to asi tiez vyhovuje, lebo sa nestazuje :D ... mna len zaujimalo, ci nerobim nejaku chybu vo vychove, ked nema presne stanoveny rezim alebo ci mu to nejako "neskodi" ... ale teda asi nie :)
zuzanockamt
 
Príspevky: 28
Registrovaný: 23 Apr 2011, 12:22

Re: Potrebuje dieťa naozaj pevný režim?

Neprečítaný príspevokod Anna » 24 Sep 2011, 22:08

Ja si tiež myslím, že nie všetky deti potrebujú režim, skôr závisí na matke, ktorá tvorí konkrétnu atmosféru...a v našej rodine sa skôr veľa rozprávame, šantíme a tvoríme "podmienené reflexy" typu: ideme von, tak syn donesie svoje topánky....nemyslím si, že po raňajkách automaticky čaká pri dverách...skôr je to tiež o adaptabilite dieťaťa, našťastie ja mám to šťastie, že synček je adaptabilný a v novom prostredí sa dlho nestresuje a teda ani nové situácie a podnety ho nevykoľaľujú, ale naopak...dieťa veľmi vníma a kopíruje správenie najbližších...preto ten poriadok v hlave...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 28 dní


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron