Umývanie zúbkov

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod michaela » 26 Aug 2011, 21:45

Ahojte mamičky!
Chcela by som Vás poprosiť o rady a tipy ako umývať zúbky 14 mesačnému dieťatku. Môj chlapček sa veľmi rád hrá so zubkou kefkou - najradšej s mojou :D, niekedy si ju drží v ručičke aj pri zaspávaní. Umývanie trénujeme, no zatiaľ sme v tej fáze, že on si chce sám čistiť zúbky a aj mne, no keď mu chcem ja umyť, tak veľmi mi to už nechce dovoliť, ale zatiaľ to všetko bez pasty... Na to som sa neodvážila, pretože predpokladám, že to všetko hneď zje...nevie ešte, čo je to vypláchnuť pusinku. Ako ste s tým začínali Vy? Vopred ďakujem! :D
michaela
 
Príspevky: 6
Registrovaný: 12 Máj 2011, 14:59
Počet detí: 0

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Aug 2011, 07:31

Miška, na umývaní zubov som veľmi trvala, dôsledne, teraz už s tým nie žiadny problém. Pastu ale stále nepoužívame, prehĺta ju a fluór môže vraj poškodiť založené trvalé zúbky. Zuby sa dajú umyť aj bez pasty. Mimochodom dojčenie veľmi pomáha zdraviu zúbkov, materské mlieko dokonca vytvrdzuje zúbok, ak už je poškodený, dokáže zastaviť prípadný kaz.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod akdarka » 27 Aug 2011, 07:43

klemka, cize stale len bez pasty?a zubky ma syncek ake?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 1 deň
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Aug 2011, 08:47

klemka, moj synček si stale nechce dať umyvať zubky, kefku ma ale čisti zubky len svojej plyšovej opičke občas si tu kefku da do pusinky, ale umyvanie to isto nieje len take pokusy ale určite si zubky nevyčisti, ked mu skušam umyť zubky ja vydrži tak sekundu niekedy si vôbec nechce dať. Treba to nejako riešiť? Mne sa s nim fakt nechce bojovať, dože bojujeme pri strihani nechtou a čisteni ušiek. Pri tych zubkov si to neviem nejako predstaviť aby som mu neubližila
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Aug 2011, 09:24

Vejula, osobne mi pripadá byť dôležitejšie mať čisté zuby ako čisté uši. A takisto nechty - u nás sa to vyriešilo jednoducho tým, že som to neriešila, ale keď mal rozstrapkané nechtíky, sám mi ukazoval, že sa škriabe, že mu to je nepríjemné a takisto nemohol chytať pri dojčení druhé prsko, lebo ma to bolelo, takže uznal, že to treba strihať. Takže ja som na čistení zubov veľmi trvala, toto mám ako prioritu vzhľadom na to, že mám problémy so zubami, je to jeden z dôvodov, prečo dlhodobo dojčím, aby sa malému mohla vyvinúť čo najlepšie čeľusť, aby sa mu tam zuby zmestili, nie ako mne, aj pre toto som šťastná, že nepotrebujeme cumlík a aj pre toto veľmi trvám na dobrej hygiene úst.
Akdarka, áno, nepoužívame pastu, nevidím na paste nič magické. Zúbky má zdravé, tento týždeň sme boli na preventívke.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Aug 2011, 09:26

treba to riešiť, to áno... tak ako vlásky, riťku, ušká.. nedá sa nechať to tak. čistiť zúbky by sa mali od prvého zúbka, odporúča sa kvoji návyku začať dokonca ešte predtým (ja som začala až ked boli 2 zuby) začala som gázou namotanou na prste a čistila som zúbky vždy po kúpaní večer. kefku som začala používať, až ked mal prvé zuby viac vyrastené, medzitým vyrastali dalšie.. bez pasty treba čistiť dovtedy, kým dieťa nevie pastu povypľúvať a pusu vypláchnuť. my sme čistili raz denne, ale teraz sa mi zdá že je čas začať 2x denne, musím poučiť manžela :lol: kefku máme detskú, takú maličkú, na druhom konci je hryzátko takže sa s ňou aj hrával ;) robím tak, že ked sa hrá, postavím sa mu za chrbát, poviem "zúbky" on ked chce na mňa vidieť tak zakloní hlavičku a otvorí automaticky pusu. šupnem mu tam kefku ale nešúcham doporava-doľava, ale položím na hrany a pod jemným tlakom robím malé krúžky (máme zatiaľ len 4 rezáky hore a 4 dole), potom vykefkujem stieravým pohybom od jazyka von, od podnebia von na vnútorných plôškach a to isté na tých vonkajších, ale len pár ťahov, šup šup :) pritom robím srandičky, ťuknem kefkou po nose, po líčkach snažím sa aby sa smial a nezatváral. no musí mať dobrú náladu, keby bol uplakaný, asi by to bola márna snaha.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 1 deň
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 9 mesiacov, 23 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod vejula » 27 Aug 2011, 21:52

dakujem baby za rady. dnes som mu troška kefečkou šuchla ale podarilo sa mi len po vrchnych zubkov. Ja mu totižto strašne nechcem to umyvanie zubkov znechutiť, aby nemal potom k tomu odpor. najrdadšej by som to nejako nenapadne hrou ale zatial mi to nejde, tak to nechcem siliť. čo si o tom myslite?
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 14 rokov, 15 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Umývanie zúbkov

Neprečítaný príspevokod janka » 27 Aug 2011, 23:33

vejula, ja tiez myslim, ze nesilit, ale snazit sa aspon co-to poumyvat, postupne si bude zvykat a bude sa to zlepsovat. Ja Miske najprv dam kefku, nech si umyje zubky sama, to ju obhryza, ozuzlava, potom sa hra s poharikom, prelieva vodu, pije ju, presuva vsetko mozne na polickach, kam dociahne - bolo obdobie, ked som ju z kupelne po umyvani zubkov nosila uplne mokru. Na zaver jej este ja akoze zubky docistim, cize komplet umyjem, vzdy kolko si nechala, velmi dlho to bolo dost biedne, teraz sa uz necha presvedcit, ze treba otvorit pusu a chvilu vydrzat. Ked to nejde kefkou, docisti gazou alebo niecim takym, postierat co najlepsie zvysky stravy. A stale nepouzivame pastu, a myslim, ze este dlho ani pouzivat nebudeme, az kym sa nenauci pekne si vyplachovat usta.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 3 hostia

cron