Nedostatok tekutín

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod Lucia82 » 05 Aug 2011, 21:33

Ahojte. Potrebovala by som poradiť akým spôsobom dostať do môjho drobca (9 mesiacov) nejaké tekutiny. Malý je dojčený a napriek tomu, že sa ho snažím hlavne teraz v lete čo najčastejšie dojčiť máva často vpadnutú fontanelu - čo je teda ako som čítala príznakom nedostatku tekutín. Skúšala som prevarenú vodu, bylinkový čaj, ovocný čaj, ale všetko vypľúva. Vyskúšali sme rôzne spôsoby pitia - fľašu, pohárik, pohárik s náustkom, striekačku, ale nič nefunguje :? Viem, že by mu mohlo stačiť moje mliečko, ale napriek mojej snahe čo najviac dojčiť malý na prsníku nepije, len tak naprázdno dudká. Čo robiť v tejto situácii? Poraďte ;)
Obrázok užívateľa
Lucia82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 12 Júl 2011, 14:11
Počet detí: 1
1. dieťa: Lukáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 14 dní
Môj status: Byť mamou je úžasné

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod estterka » 05 Aug 2011, 21:37

trpezlivost :) nam sa podarilo naucit pit z flasky z naustkom,take predavaju aj u nas isto v potravinach. a nic,len skusat stale,tyzden vodu vypluvala a teraz ju s radostou pije uz niekolko tyzdnov :)
estterka
 
Príspevky: 555
Registrovaný: 24 Mar 2011, 08:57
Počet detí: 1
1. dieťa: Hannah
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod akdarka » 05 Aug 2011, 21:41

Lucia, ešte upresni poradkyniam koľko pocikanych plienok má maly a ake prikrmy papa (aj tie obsahujú tekutiny), a priberá maly? Alebo to dudlanie je vecou posledných dni? Predtým pekne pil? Máte cumlik? Flasou skusas tekutiny-takou s cumlom?
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 6 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod Lucia82 » 05 Aug 2011, 21:47

akdarka má tak 5 pocikaných plienok, príkrmy odmieta, spapá akurát chlebík, rožok, ovocné výživy, jogurt a nejaké ovocie. Malý zatiaľ priberá, kojili sme sa tak každé 3 hodinky a teraz keď sa kojíme častejšie tak cicík len tak dudlá. On je inak taký "rýchly papkáč" Na prsníku bol od narodenia veľmi krátko - napapaný je tak za 2 - 3 minútky a to ho dojčím pri každom papaní z oboch prsníkov. Fľašu s cumľom som tiež skúšala ale on vôbec neťahá len hryzie cumeľ - berie to ako hračku... :?
Obrázok užívateľa
Lucia82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 12 Júl 2011, 14:11
Počet detí: 1
1. dieťa: Lukáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 14 dní
Môj status: Byť mamou je úžasné

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod Klemka » 05 Aug 2011, 22:04

Lucia, fontanela je veľmi pochybný ukazovateľ dehydratácie, podľa jej "vpadnutosti" sa nedá relevatne určiť hydratácia organizmu. Osobne Ti môžem potvrdiť, že som videla pár bábätiek, ku ktorým som prišla v "hodine dvanástej", na prsníku nepili takmer žiadne mlieko a boli dehydrované, ale čo som si všimla, že fontanela sa vôbec nezdala vpadnutá. Naproti tomu vpadnutú fontanelu som často videla u svojho syna, ktorý sa dojčil výdatne a efektívne a výborne priberal.
Na čo sa treba zamerať je dojčenie a nepriame ukazovatele výdatnosti dojčenia (priberanie, cikanie, kakanie) - dieťatko by malo pri dojčení okrem satia naprázdno aj piť mlieko a malo by piť také množstvá, aby dobre priberalo a prospievalo. Preto treba toto hodnotiť na poradniach s pediatrom a ak sa zistí, že dojčenie efektívne nie je, pretože dieťa dobre nepriberá, treba upraviť v prvom rade dojčenie - zvýšiť príjem materského mlieka, prípadne, ak sa pri konzultácii s poradkyňou pri dojčení zistí, že treba pracovať aj na tvorbe mlieka, zvýšiť aj tvorbu mlieka a následne jeho príjem. Neviem, ako ste na tom v tomto smere, ale ak dieťa dobre priberá a prospieva, je potrebné sa v týchto horúčavách sústrediť na dojčenie, nie na to, aby dobre pilo iné tekutiny - teda ponúkať prsník častejšie, než je to bežné v iných dňoch. Dojčenie je schopné pokrývať v tomto veku potrebu tekutín a je typické, že dojčené deti aj dlho po 9. mesiaci pijú tekutiny mimo prsníka len v malých množstvách, prípadne takmer vôbec, čo je úplne v poriadku - rovnako ako obdobie príkrmov (od 6. do 24. mesiaca života) znamená, že ponúkame jedlo, aby sa dieťa naučilo jesť a zoznámilo sa s jedlom, tak to znamená, že ponúkame pitie, aby sa naučilo piť a zoznámilo sa s pitím. Ale nemusí ešte veľa zjesť, ani vypiť. Podstatné je sledovať, či je dobré dojčenie a či dieťa dobre priberá a prospieva. Ak áno, v horúcich dňoch stačí sústrediť sa na časté ponúkanie prsníka, aby sa dieťa dobre hydratovalo a sledovať, či dieťa ciká tak ako obvykle.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 05 Aug 2011, 22:57

Mimochodom, toto teple pocasie mozes vyucit na hrave ucenie sa pitia. Osobne neuznavam ani naustky na pohariku,je to podla mna prechod z flase na pohar. SKus zobrat obycajny plastovy poharik, nalej tam tak 1cm vodicky a nechaj nech sa s tym pohra, najlepsie ked budete pit vy. V najhorsom sa trocha obleje, ale vsak to uz patri ku hre :-). O piti to este velmi nebude, na to bude naozaj este dlho prsnik, ale tak ako si postupne zvyka na prikrmy, zvykne si aj na sposob nasho pitia.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 20 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 13 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 14 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod Norika » 05 Aug 2011, 23:31

ja len sa podelim o nase ucenie...
maly sa uci popri nas, vidi, ze ja pijem, tak my kradne pohar a chce aj on :-) tak mu dam, a on si to taha...aj z lyzice je polievku podobne, chce ju vysat :D
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Aug 2011, 10:22

ten pohárik s náustkom- súhlasím, mne sa tiež zdá že je to myslené ako prechod z fľaše na pohár. nám sa to darí velmi mizerne, už som to hádam aj mesiac neskúšala. tak ako obyčajnú fľašu s cumlom, tak aj náustok nevie použiť, slúži ako hryzátko a pár kvapiek vody dostane iba náhodne. tak som sa na to vykašlala a ponúkam len moje mliečko. ja myslím že piť sa naučí neskor.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod katka » 06 Aug 2011, 14:02

Mne sa maly naucil pit z poharika z naustkom len nedavno. Dlhsie som to uz skusala, ale tak ako pisete, len sa s tym hral a nepil. Skusila som odobrat tu gumenu srandicku, co zabranuje vyliatiu tekutiny z poharika z naustkom, aby to malemu len tak tieklo do pusinky a cuduj sa svete zacal pit. Pridrziavala som mu to najprv, teraz uz suverenne chyti a dvihne kolko potrebuje a napije sa sam. Ja viem ze uz ovela mladsie deticky pekne piju z poharika, netusim preco nam to tak dlho trvalo kym sa na to chytil. Ale napije sa iba ked je smadny, inak sa s tym cely oblieva :D A pijeme vacsinou harmancekovy caj, matovy caj alebo cistu vodu.
katka
 
Príspevky: 143
Registrovaný: 02 Apr 2011, 19:17
Počet detí: 2
1. dieťa: zelenoocko
Rokov: 20 rokov, 25 dní
2. dieťa: modroocko
Rokov: 13 rokov, 10 mesiacov, 10 dní
Môj status: Ja si tady sednu a uz se ani nehnu!

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod Lucia82 » 14 Aug 2011, 20:25

Ahojte. Som tu opäť. Dnes mal malý len 2 pocikané plienky. Ako som už písala nechce nič piť, resp. zatiaľ sme nenašli spôsob ako mu čajík alebo vodu podávať. Už sme začali používať dávkovaciu injekciu, včera vypil cca 100 ml vodičky, ale dnes bojkotoval už aj tento spôsob "pitia". Snažím sa čo najviac dojčiť, ale malý pekne pije mliečko tak 2 krát za deň. Ostatné razy len tak dudle naprázdno, vrtí sa, zaujíma ho všetko ostatné len nie prsník... Som z toho zúfalá, neviem čo robiť...
Obrázok užívateľa
Lucia82
 
Príspevky: 13
Registrovaný: 12 Júl 2011, 14:11
Počet detí: 1
1. dieťa: Lukáško
Rokov: 13 rokov, 4 mesiace, 14 dní
Môj status: Byť mamou je úžasné

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Aug 2011, 20:40

Vyzera to na strajk. Pozri temu o strajkujucich detoch.
Inak s tym pitim vodicky... Sara zacala pit vodicku v 11. mesiacoch. Dovtedy ju nechcela, ani som jej ju nejako extra neponukala. Prsnik som jej strkala stale.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Nedostatok tekutín

Neprečítaný príspevokod Klemka » 15 Aug 2011, 20:11

Lucia, odporúčala by som jednoznačne kontaktovať čo najskôr poradkyňu pri dojčení. Mne to totiž takto povrchne (nedá sa to presne "diagnostikovať" cez útržky informácií, ktoré vidím cez net) zdá na znížený príjem materského mlieka, čo môže súvisieť aj so znížením tvorby mlieka. Ak by totiž príjem mlieka bol dostatočný, dieťatko bude dostatočne hydratované, dobre dojčené 9-mesačné dieťa nepotrebuje žiadne tekutiny navyše, učí sa piť a keď nič nevypije, materské mlieko ho hydratuje. Ako malý priberá? Je naozaj lepšie sa na to osobne pozrieť s poradkyňou, ak sa to potvrdí, máme účinné prostriedky a postupy, ako toto pomerne rýchlo upraviť a ak to nie je v tom a malý pije dostatočné množstvá mlieka (a dobre priberá, dostatočne ciká a kaká), netreba sa stresovať, že nepije iné tekutiny.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 7 hostia

cron