vit. D a K pre dojčené bábo?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Lea » 10 Júl 2011, 23:23

Ahojte,

viete mi niekto poradiť, či je potrebné dojčenému dieťatku dávať ešte aj po roku vit. D a K? Moja pediatrička tvrdí že vigantol každý deň a vit. K raz za mesiac 2 kvapky po celú dobu dojčenia. Mne sa to nejako nezdá.
Lea
 
Príspevky: 24
Registrovaný: 02 Apr 2011, 20:47
Počet detí: 1
1. dieťa: Natálka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Katuška
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 5 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 10 Júl 2011, 23:36

Lea, vitamin K sa ma davat do 3 mesiacov 1 kvapka za tyzden, potom uz vobec nie, vitamin D do dvoch rokov 2 kvapky kazdy den...tak je podla mojej pediatricky, ja vitamin D nedavam vobec, aspon v lete nie, ale v MM je dost vsetkeho...
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 7 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 10 Júl 2011, 23:39

Ahoj Lea, vit.K sa bežne doporučuje podať po narodení a táto dávka sa považuje za dostatočnú (teda aspoň v ČR), i keď niektorí starší pediatri doporučujú podávať i neskor do 3mesiacov v intervaloch ako píšeš ty. Viamín D sa štandardne v našich zemepisných šírkach doporučuje podávať, hlavne pokiaľ dieťa intenzívne chrániš pred slnkom. Prevalencia nedostatku vit.D je u detí v súčastnosti dosť vysoká, hlavne pre bežné používanie krémov s vysokým faktorom ochrany a stránením sa pred slnkom. Ja osobne som skor za racionálne vystavovanie dieťaťa slnku ako umelé podávanie vit.D, aspoň v letných mesiacoch.
Ak ale patríš k zástancom výdatnej ochrany pred UV žiarením, dieťa bez nakrémovania ochranným krémom von neberieš, tak potom je substitúcia vitamínom D na mieste.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod luciole » 11 Júl 2011, 07:56

aj my sme na odporucanie pediatricky podavali vit. K len do 3 mesiacov a Vigantol mame davat do 2 rokov, ale priznam sa, ze som strasne neporiadna a nedavame kazdy den. Preto mam otazku na to prirodzene zasobovanie...mala je este fakt mala na vystavovanie priamemu slnku si myslim, ale normalne s nou chodime von v kociku alebo manduce, nekremujeme, len ju chranime plienkou prehodenou cez kocik, ked ma len kratke body a nozky, rucky hole, obcas na nu aj priamo zasvieti, resp. sa zdrziavame v tieni, aby nemusela byt zatienena plienkou a videla svet okolo :) ...staci to, aby nejake Dcko dostala?
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 20 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 25 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 11 Júl 2011, 09:41

my tak podobne, v manduce a v kočíku chodíme von. natieram, ked idem v manduce na dlhšie, alebo cez neho previažem bielu šatku. ale slnko sa k nemu dostane podla mna tak či tak, aj v tieni aj pod plienku, ale len trochu tak isto krém nie je 100%ochrana. vit. K nedávame, dávali sme tak ako píšete prvé 3 mes. 1 kvapka za týždeň a D-vit. 2kv. 5 dní v týždni. teraz v lete som aj ja neporiadna. aké príkrmy obsahujú vit. D? mne sa zdá že vaječný žĺtok ale nie som si istá.. inak v potrave ho je vraj vo všeobecnosti málo, my všetci ho dostávame hlavne zo slnka.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 11 Júl 2011, 10:49

Keď som bol v rámci predatestačného "kolečka" 3 mesiace na internom zhodou okolností ma jeden deň poslali na semináre o vitamíne D, prednášali tam rozne odbornosti - kožný, pediater, nefrológ, onkológ...,trvalo to celý deň. V podstate bola nosná myšlienka fakt, že je vzhľadom k sposobu života a "protislnečnej" osvete prakticky vo vš.vekových kategóriách veľmi častý deficit vit.D. Porovnávali sa tam hladiny vitamínu D pri substitúcii vitamínu roznymi dávkami a roznymi preparátmi, ale vždy ten efekt bol dosť slabý s porovnaním hladín u ľudí s dostatočnou expozíciou slnku. Problém je, že vit.D nie je potrebný len, ako sa všeobecne vie, pri tvorbe kosti, ale učastní sa i imunitných procesov, jeho nízke hladiny sa dávajú do spojitosti i s vyšším výskytom nádorových ochorení. Jedna sekcia bola v podstate o tom, ako upraviť doporučenia pre pediatrov, ale čo si tak pamatám, nejaký úplny a jasný konsenzus nedosiahli. Záver bol asi taký, že pokiaľ človek (dospelý) nie je schopný zabezpečiť si denne min.30min priamej expozície rúk a tváre (čo je v zimných mesiacoch pre zamestnaného človeka prakticky nemožné) mal by vit.D umelo substituovať.
Ono i okolo krémov s UV filtrom sa už točí veľký biznis a tak nie je ľahké dopátrať sa nejakých objektívnych informácií.
Po tom seminári si asi 10 doktorov dalo zo zvedavosti stanoviť hladinu vit.D, zhruba tretina mala nedostatok (ale na druhej strane seminár bol v marci, čiže po zime).
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Norika » 11 Júl 2011, 11:23

my sme dostali este insie odporucania :D
K sme davali 1x 1 kvapku mesacne, a D 1x 1 kvapku denne....nebolo povedane,dokedy....prestala som davat asi ked mal 7 mesiacov....boli sme vtedy chori,vela sme cestovali, tak som nedavala, a odvtedy tiez nedavam....priznavam,je to moja lenivost..ale aspolieham sa na MM..
v zimnych mesiacoch sa k tomu opäť urcite vratime, lebo byvame na orave a tam je najmenej slnka z celeho SVK...

a co moze sposobit nedostatok D??
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod vejula » 11 Júl 2011, 17:53

baby no ja tiež davam vigantol len tak raz či 2x do tyždna.... maleho kremujem na ručičky nožičky, tvaričku mu nekremujem lebo to mu prirodzene opalenu takže nejako nehrozi že by sa spalil na tvaričke... myslite že ked sme denne tak 3 hodky vonku na slniečku cez tu tvaričku mu prejde dostatok vit D???? ja neviem nevyznam sa v tom, len viem že aj prebytok vit D može byť škodlivy tak neviem čo je najlepšie
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 11 Júl 2011, 21:59

nuž.. ja som K vitamín dala asi 3x a vitamín D asi prvé 2 týždne poctivo a potom max. 5x do mesiaca... som taká neporiadna, že som stále zabúdala a keď som nemala flaštičku pred očami tak ma ani nenapadlo. Teraz mu dám takmer každý, každý druhý deň kedže je väčší a už nemusíme bojovať s lyžičkou do pusinku. Dokonca je veľmi zlatý a lyžička olíže a ešte ho aj dlho pozabáva. :-))) Dúfam, že môjmu papkáčovi to ostane aj pri zavedení príkrmov :-)) xixi
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 16 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov, 1 deň
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 14:15

ahojte, mna zase zaujima predavkovanie vitaminom D. pamatam sa, ze ked som dostala Vigantol od pediatricky s uzasnym vysvetlenim, ze to je na kosticky, precitala som si pribalovy letak a rozhodla som sa ho nedavat a radsej maleho opalovat. Ake su teda rizika podavania umeleho vitaminu D, ak je clovek casto na slnku, cize ma dostatok normalneho vitaminu D?
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod vejula » 12 Júl 2011, 17:26

etnicka presne toto riešim aj ja čo je lepšie.. lebo človek nevie kolko toho vit na tom slnku prijime ako som pisala ručičky malemu kremujem 30 lebo fakt teraz je tak agresivne slnko že mu nechcem uhnať nejaku rakovinu kože :-( tak neviem je to cele take že sa v tom neviem zorientovať
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 12 Júl 2011, 22:00

Ked bol Zoranko maly, mali sme ho bud v satke, alebo v tieni, ale nikdy sme ho nemazali opalovacimi kremami. Ja sa skor obavam chemikalii na pokozke ako slnecnych lucov.
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 12 Júl 2011, 22:19

podla mna je dobrým riešením slnenie večer, po 18 hod podla mna je v pohode, alebo ráno. ja natieram len ked musíme ísť cez obed, poobede nadlhšie a nechcem alebo nedá sa ho celkom zakryť. získavanie vit.D zo slnka je najlepšie, mne to pediatrička povedala a ak mám dieťa trošku na slnku, môžem vigantol v lete vynechať. potom ale budem zase dávať, lebo vit.D je dôležitý.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod janka » 12 Júl 2011, 22:31

Norika, nedostatok vit D moze sposobit krivicu, ak si dobre pamatam. Tiez co kinsi napisala o tej imunite, aj stara mudrost hovori - kam nechodi slnko, tam chodi lekar.
Ja som mala pokyny davat vit K raz za mesiac az do zaciatku zavadzania prikrmov, cize do 6 mesiacov. Vit D mi kazal davat denne az do troch rokov, ale teraz v lete nedavam vobec, lebo Miska je vela vonku na slnku a ja ju nijakymi kremami nenatieram, podobne ako etnicka si myslim, ze tie kremy nie su neskodnejsie nez vystavenie priamemu slnku.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Júl 2011, 13:51

no ja si zas myslim že teraz je slnko škodlivejšie ako kremy... ja som maleho mala na slnku okolo pol desiatej bez nakremovania asi len pol hodinku a už mal dosť ružove ručičky. V minulosti to bolo uplne o ničom nebola taka ozonova diera, ludia sa fakt nemuseli kremovať ale ja isto kremovať budem nepretieram ho každu chvilu ale ak je vonku dlho tak ho aspon raz pred tym ako idem vonku nakremujem a do večera maximalne ešte raz niekedy nie.
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 20 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 25 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 14 Júl 2011, 18:57

Ahoj Etnicka, k tvojej otázke o predávkovaní vit.D - v podstate sa toho báť nemusíš, tvorba vit.D expozíciou by mala byť regulovaná telom, čiže nie je možné ho opaľovaním predávkovať. I dávky prirodzene sa vyskytujúce v strave sú minimálne, čiže jediné reálne riziko predávkovania je podaním umelého vit.D . Keďže ale dávka v 1 kvapke je myslím okolo 200jednotiek, tak to v porovnaní s množstvom vytvorením slnením, kt. je v rádoch vyššie, stále Ti skor bude hroziť nedostatok ako predávkovanie (pri doporučenom dávkovaní). Ja osobne ale vit.D teraz nedávam, malú primerane vystavujem slniečku (hlavne ráno a podvečer), príde mi to veľmi doležité pre imunitu, nechcem sa spoliehať na umelé doplnky a následne keďže je dosť na slnku, už potom umelo vit.D nedávam. No čítam to po sebe, napísala som to asi dosť chaoticky, ale myslela som to tak, že ak už niekto používa sun block krémy a vyhýba sa slnku, tak by určite umelý vit.D mal podávať, pri doporuenom dávkovaní predávkovanie nehrozí.
Inka Etnicka, dakujem za fotky, len si ich pozriem až bud.týždeň, tu u našich je neskutočne slabý počítač...
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 23 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod etnicka » 15 Júl 2011, 09:43

kinsi, dakujem za vysvetlenie :)
Obrázok užívateľa
etnicka
 
Príspevky: 326
Registrovaný: 23 Mar 2011, 00:23
Bydlisko: Sazdice
Počet detí: 1
Rokov: 15 rokov
Môj status: Kazdy si vytvara svoju realitu

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod mimuka » 22 Máj 2012, 13:28

ahojte, takže krémy s UV filtrom blokujú ten vitamín D zo slnka, ano? akurát som sa nad tým minule zamýšľala a toto som nevedela...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 9 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Norika » 22 Máj 2012, 19:35

mimuka píše:ahojte, takže krémy s UV filtrom blokujú ten vitamín D zo slnka, ano? akurát som sa nad tým minule zamýšľala a toto som nevedela...
ano

ja som mala dilemu, bud dieta nenatierat, cerpat prirodzeny D vitamin, ale ohrozit ho nebezpecnym UV ziarenim a bat sa rakoviny a alergie

alebo natierat, prist o D...tak vyberte si :(

to slnko je uz teraz fakt silne, pocujem o alergiach nanho u ludi, ktori maju vyse 60,cely zivot pracovali v zahradach a teraz alergia na slnko?? nie je to chore?? ja takisto, ak som na slnku dlhsie, a to len ruky,ktore su nan nom bezne vystavene, dostanem alergiu...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod janka » 26 Sep 2012, 11:11

vzdy som hovorila, ze clovek dostane rakovinu skor z opalovacich kremov nez zo slnka:
http://www.extraplus.sk/content/view/1580
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 26 Sep 2012, 22:00

článok podľa mňa splieta piate cez deviate- jediné, čo by bolo hodnoverné, je odborná štúdia s uvedeným autorom, citáciami, podkladmi a komisiou oponentov.. toto je bla bla, z hociktorého uhla pohľadu sa dá napísať takýto článok.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Norika » 26 Sep 2012, 22:09

ja som citala uz skor podobny claok,ale v AJ, takze nieco na tom bude..mne sa ta myslienka tiez paci
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 4 dni

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod tina » 27 Sep 2012, 22:37

nie nahodou tento? http://articles.mercola.com/sites/artic ... pdate.aspx
zoznam dalsich odkazov: http://www.mercola.com/article/vitamin-d-references.htm
mne sa tiez paci ta myslienka...
stale viac sme dade vnutri schovani, a ked aj vonku, tak obleceni, ci natreti...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 27 Sep 2012, 22:53

my naopak. od rána do večera von, aj cez obed. v lete okrem času, čo som v práci, som stále v plavkách. malý bol celé leto holý na dvore. neznáša ani pokrývku hlavy. má bledú kožu a vlasy do ryšava. radšej dieťa raz denne natriem ako by som hnechať stále oblečeného alebo mu nedovolila ísť von. ja sa natieram iba na začiatku leta, ked idem trhať burinu s holým chrbtom. ani ja, ani malý sme nemali podráždenú kožu z krému s ochranným faktorom. skor naopak, horšie, keby som ho nenatrela. sama na sebe vidím priamu súvislosť medzi slnením a výskytom znamienok. rakovinu je možné dostať z čohokoľvek, v konečnom dôsledku je to jedno, z čoho. na vzniku rakoviny sa podieľa veľké množstvo faktorov.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod tina » 28 Sep 2012, 15:16

mala som na mysli nas civilizovanych ludi vseobecne... nas sposob zivota nam podla mna znemoznuje byt "vonku" respektive na cerstvom vzduchu a slniecku pocas celeho roka dostatocne, velmi vela ludi ma dokonca taku pracu a byvanie, ze su vacsinu casu v slabo ci umelo osvetlenych a vetranych priestoroch. My (traja) sme na tom myslim este celkom dobre, ale stale mi to pride malo, nase terajsie byvanie v tomto smere nieje dobre vyriesene, ale snazime sa a dufam sa nam podari coskoro vybudovat miesto, kde sa bude dat sklbit kazdodenna praca a zaroven pobyt na dobrom vzduchu a svetle dosyta...to znamena vhodne rozvrhnutie a prepojenie vnutrajska a vonkajska, dobra orientacia na svetove strany, presklene plochy na juh, vetranie, atd...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Ďalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 12 hostia

cron