vit. D a K pre dojčené bábo?

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod babiola » 26 Okt 2012, 13:52

Ahojte. A ako je to s rybim olejom? Ten predsa obsahuje vit D. Kvalitne oleje, pokial viem sa detom odporuca davat. Nebolo by riesenie davat detom rybi olej namiesto umeleho Vigantolu?
....nerobi sa to, tak asi v tom hacik bude. Neviete niekto o tom viac?
babiola
 

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod tina » 26 Okt 2012, 16:45

babiola, aj ja som nad tym uz rozmyslala - ked uz doplnat, tak prirodzene. nerobi sa to, ale robilo - este nedavno, no neviem najst ziadne info o tom, preco sa to zmenilo.
inak malo by postacit aj slnko (= vitaminD v najlepsej forme), ale ak nie... V rastlinnych sa vraj D vitamin takmer nevyskytuje, ale mozno niekto vie o niecom... http://www.osteoporoza.cz/vitamin-d-v-potravinach
ja mam velmi rada ten princip ze: dve muchy jednou ranou... :)
tu je napr. rybi olej pre deti http://www.nutraceutica.sk/sk/produkty/ ... _deti.aspx, ale ked uz, tak este lepsie dat rovno mastne ryby ako losos, makrela...(v rybach su pre vyvoj mozgu potrebne esencialne omega3mast. kyseliny, aj gama linolenova, kt. sa tusim nachadza uz len v rastlinach ako borak a pupalka... )
nechapem celkom ten boom s vigantolom, ved praveze sa coraz viac vo vsetkom znova a znova ukazuje, ze synteticke vitaminy su horsie ako prirodzene zdroje v potravinach, horsie sa vstrebavaju, nehovoriac o synergickom efekte - ze viacere ziviny dokopy sa podporuju navzajom pri vstrebavani a podobne... Ale to je asi zas o peniazoch. (na vsetko je aj lahsia cesta, ale kto by na tom zarobil?)
ludia "nemaju na zdravu stravu", ale okolko drahsie je kupovat prazdnu energiu a k tomu potom v lekarni kopu drahych um. vitaminov, to si nik nespocita.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Lucifera » 26 Okt 2012, 17:32

V norsku davaju detom bezne rybi olej, kvolu decku a omega kyselinam, len tu je trend dat zarobit farma firmam, ktore prinesu nieco "lepsie" ako to, co tu uz davno bolo.
Obrázok užívateľa
Lucifera
 
Príspevky: 79
Registrovaný: 18 Mar 2012, 22:31
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Dominik
Rokov: 12 rokov, 3 mesiace, 8 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod babiola » 27 Okt 2012, 13:23

No praveze morske ryby asi opatrne kvoli tazkym kovom vo vodach, ale ten link Tinus, z tej Naturaceuticy vyzera super. Akurat ja mam doma od nich rybi olej, co berem ja a tiez pisu ze je dezororizovany, ale pachne jak kanela so zdochnutymi rybami, tak neviem, ci to do nich dostaneme :)
babiola
 

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Kandy » 28 Okt 2012, 00:01

Maťko raz rozkusol kapsulu s rybím olejom. Ja som si dávala, tak sa dožadoval tiež. A veru, spustil po ochutnaní riadny krik. Takže mu zrejme veľmi nechutilo. :-D Ešte si stihol zvyšky rozotrieť po tvári a do vlasov, čiže smrdel ako zdochnutá ryba nasledujúce 3 dni. Ani kúpanie nepomohlo. ;-)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Anna » 28 Okt 2012, 09:17

Vit. D/ aj umelý/ by som až tak z jedálnička neodstraňovala, lebo je veľmi dôležitý na ukladanie vápnika do zubov a kostí, keď by sa rutinne vyšetrovala jeho hladina, tak by skoro 0% ľudí malo jeho dostatočnú hladinu, to mi povedala endokrinologička...takže či umelý alebo nejaký iný , ale musí byť, ja už aj výskyt kazov u čoraz menších detí začínam spájť s nedost. ukladaním vápnika do zubných tkanív pri nízkej až žiadnej hladine vit. D.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 29 Okt 2012, 00:17

Mimo poradenstva:
mam tiez znizenu funkciu stitnej zlazy a tak som skusala najst, cim to vlastne je, ze tak vela ludi sa musi zivit tyroxinom. Predsa musi byt nejaka pricina, tyroxin je riesenie nasledkov, nie pricin. A nasla som mimo ine toto, naozaj velmi zaujimave na precitanie:
http://www.fortunavitae.sk/?page=3&PHPS ... ce125e1595

Je to konktretne z jedneho typu jodoveho preparatu (na trhu su aj ine), podstatne je ,ze su tam rozpisane ucinky jodu, mimo ine i na ukladanie vapnika v tele. Mimochodom, niekde inde som sa zasa docitala, ze fluor brani spracovaniu jodu, takze pozor na prehltanie pasty - pekne vypluvat.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod mimuka » 29 Okt 2012, 14:30

a takéto dačo by nemohlo byť:
http://www.biologika.sk/index/detail-pr ... y-rybi-tuk

čo myslíte??
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Anna » 01 Nov 2012, 21:21

Mňa už trocha unavuje neustále spracúvať informácie o škodlivosti a zaručenom účinku toho a tamtoho, napr. profesionálne som sa teraz zháčila pri informácii v časopise/odbornom/, kde písali, že ani kompozitné výplne/ biele/ nie sú až tak neškodné...štatisticky sa zhodnocovať ich účinky až tak nedajú, keďže v medicíne sa pre pozorovanie udávajú desaťročia, no vráťme sa ku koreňu veci, vlastne aj oni obsahujú a možno aj uvoľňujú bis-fenol A, ktorý eradikujeme vo svojom okolí, hlavne v tom detskom/ majú podobný účinok ako rastový hormón štítnej žľazy/...faktom však zostáva, že kto má čistú zdravú hlavu je potencionálne menej ohrozeným, ako niekto kto pracuje "na zdraví" a žije v permanentnom strese.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 01 Nov 2012, 22:21

ale ano to je predsa samozrejmé, napríklad odporcovia amalgámu sa neskutočne oháňajú aký životu nebezpečný je amalgám ale neriešia vobec, že v prvom rade by sa mal človek všemožne starať, aby mal zdravé zuby, aby nemusel mať ani amalgám, ani nič iné v ústach. a taktiež nedávajú návod, čím presne a ako by mal byť amalgám nahradený tak, aby to bolo zdarvé pre človeka. zdravý zub nič nenahradí a nijaká výplň nie je bio... fakt mi to je niekedy smiešne, že články sú postavené v zmysle že amalgámy povymieňať.. akoby iné plomby boli nejaká super výhra.. však kyselinou fosforečnou sa to leptá, akrylátovou živicou sa viažu, akrylátovú živicu obsahujú, a žiaden výrobca neudá zloženie, lebo je to výrobné tajomstvo, vo všetkom sú pigmenty- farbivá, údajne dochádza cca po 7 rokoch k postupnej biodegradácii, atď minule jeden pacient mi došiel, čo čítal na internete, že amalgám treba vyvrtať a zub nechať 3 týždne otvorený, aby sa vyplavili zvyšky ortute.. tak to už som sa fakt len smiala a bola v pokušení mu to tak vážne urobiť, ked si za tým stojí.. fakt už niekedy nechápem, internet je vševed naozaj. najčastejšie ma dožiera ked to rieši taký človek, čo nemá základné hygienické návyky, v ústach humus škodlivejší než všetky plomby sveta...
samotný stres z neustálej kontroly, s čím všetkým prichádzame do styku, škodí určite viac, než to škodlivé okolie. moja osobná skúsenosť je tá, že ľudia, ktorí večne niečo riešia, majú večne problémy, a tieto nehľadajú v sebe, ale vo všetkom naokolo.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod trillian19 » 12 Nov 2012, 16:42

Ja len pridam link na vraj prirodny vit. D, ak niekto mate skusenost, sem s nou ;)
http://www.prozdravi.cz/tekuty-vitamin-d-30-ml.html
trillian19
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Aug 2012, 23:10

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Marika » 12 Nov 2012, 21:50

počujte baby.Mne malá grcia po Vigantole.Celkovo má reflux,ale ked dám večer vigantol, druhý den toľko grciame, že už nemám nerf.Tak nedávam, ale neviem, čo namiesto toho? či je nejaké D aj iné okrem vigantolu?v jedle ešte toho veľa mať nebude,lebo nie je extra jedák.A ešte len rozbehujeme prikrmovanie.
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod lulu » 12 Nov 2012, 23:23

Marika: Manof objednáva od swansonu vit. D, ten je čisto prírodný, sú to tiež kvapky, skús sa ho opýtať, neviem, či už poslal objednávku. Je trošku drahší, ale je bez tých umelých prímesí a malej by mohol vyhovovať...
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod trillian19 » 14 Nov 2012, 00:31

Mne sa to veru celkom pozdava, aj ten swanson aj marnys, na ktory som davala link, su na baze olivoveho oleja, takze my presedlavame z vigatolu :)
trillian19
 
Príspevky: 15
Registrovaný: 16 Aug 2012, 23:10

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Marika » 21 Dec 2012, 00:06

ešte by som sa chcela spýtať,či mám hovoriť dr., že má ´hlásiť nežiaduci učinok po vigantole, to zvracanie.
Marika
 
Príspevky: 133
Registrovaný: 21 Máj 2012, 20:35
Počet detí: 4
1. dieťa: Dominik-15r
2. dieťa: Miriam-14r
3. dieťa: Lucinka uz v nebi
4. dieťa: Michaela
Rokov: 12 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Môj status: ...byť sám sebou a nebyť sám...

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Dec 2012, 01:01

z jednej alebo dvoch kvapiek vigantolu môže dieťa zvracať? to vážne? no moj keby to celé vypil mu nič nie je, nezmar je to... ale rybí tuk teda jesť nebude ani omylom :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod mimuka » 28 Dec 2012, 12:59

kde môžem prosím zohnať ten prírodný vigantol?? nenašla som naň link...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 28 Dec 2012, 15:09

trillian19 píše:Ja len pridam link na vraj prirodny vit. D, ak niekto mate skusenost, sem s nou ;)
http://www.prozdravi.cz/tekuty-vitamin-d-30-ml.html

tento vyzerá ok
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod artemis » 29 Dec 2012, 00:07

shira píše:článok podľa mňa splieta piate cez deviate- jediné, čo by bolo hodnoverné, je odborná štúdia s uvedeným autorom, citáciami, podkladmi a komisiou oponentov.. toto je bla bla, z hociktorého uhla pohľadu sa dá napísať takýto článok.


Pravda bude niekde uprostred, tiež sa mi to s tými opaľovacími krémami veľmi nevidí, ja sa radšej slnku vyhýbam...vyslovene ho neznášam aj moja pokožka...ale keď sa nedá inak tak sa natriem faktor 30, hlavne plecia, ruky, nohy, ostatné sa dá zakryť.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod artemis » 29 Dec 2012, 00:12

Práve pozerám, že som reagovala na dosť starú vec, a ešte čudujem sa, že aké témy v zime :D , sorry, omlúvam sa
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Dec 2012, 10:42

;) ked sme boli malí, krémy neboli, nebolo treba, slnko bolo ok... ale teraz bohužiaľ. my sme zase ako hadi, non stop na slnku. táto upršaná a zahmlená zima je utrpenie.. ale to asi pre všetkých.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod mimuka » 09 Jan 2013, 21:28

čo si myslíte o predávkovaní sa vitamínom D? našla som tom dosť rozchádzajúce sa informácie a hlavne dosť enormne rozličné čísla...začala som dcérke dávať rybý tuk lebo je dosť chorľavá teraz v zime, tak ma napadlo či to nemôže byť aj z toho, že jej nedávam vigantol...
Obrázok užívateľa
mimuka
 
Príspevky: 93
Registrovaný: 10 Feb 2012, 12:08
Počet detí: 1
1. dieťa: Sára
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 8 dní

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 09 Jan 2013, 23:47

mimulka, nie som kompetentná sa k tomu vyjadriť, toto je skôr otázka na pediatra alebo lekára.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod Zuzana » 10 Jan 2013, 02:56

Mimuka,
predavkovanie vitaminom D je dost nerealne, pretoze, skor naopak, nielen deti ale aj dospeli trpia jeho nedostatkom. Najvyznamnejsim zdrojom je slniecko :) , zo stravy napr. morske ryby, trescia pecen, kvalitne tvrde syry, pomarance.
Vitamin D ma vplyv aj na imunitny system. Pozeram, ze mas este male babatko a podla mojho nazoru, hlavne v tychto zimnych mesiacoch (ked uz aj nie v lete) - od novembra do marca je viac ako vhodne podavat dietatku Vigantol. Alebo cistu formu, rybi tuk - vec vlastneho rozhodnutia ;) .
Zuzana
 
Príspevky: 18
Registrovaný: 06 Jan 2013, 19:16

Re: vit. D a K pre dojčené bábo?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 10 Jan 2013, 10:03

Mimuka, hypervitaminoza D (predavkovanie) by sa neprejavovalo oslabenou imunitou, oslabená imunita by skor mohla byt v súvislosti s jeho nedostatkom, ale najpravdepodobnejšie je, že to spolu vobec nesúvisí. Je dosť ťažké prísť k reálnemu predávkovaniu pokiaľ nedávaš ozaj konské dávky syntetických vitamínov, nakoľko dop. dávka - kvapka je myslím 200jed. vit.D a zo slnka by si si za chvílu vytvorila rádovo vyššie množstvá. Zdá sa mi, že na symptomatické predávkovanie bolo treba dávky až okolo 50000 (u dospelého). neviem presne aký je obsah vit.D v rybom oleji, ale isto by si si to dokázala vygoogliť, ja osobne by som sa ale predávkovania z nejakého normálneho dávkovania ozaj nebála.
Tu je celkom dobrý článok o metabolizme vit.D - je od Payera, ten nás mal na cvikách z interny, bol to celkom lucídny človek :) http://www.sav.sk/journals/rheum/full/rh300f.pdf
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron