Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Norika » 07 Sep 2012, 09:13

ahojte, doktorka mi dnes predpisala zelezo...vcera som bola na preventivke, tak len toho zeleza mam malo...a ja to aj citim poslednu dobu, som stale unavena, nezvladam ani beznu zataz,...ale nechcem brat lieky, pocas tehu mi stacilo brat umele ... :(

a jedna dobra sprava, mam dostatok vapnika!! uz nech mi nikto netvrdi, ze ma moje dieta vycicava!
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Sep 2012, 11:56

Norika, a znasas dobre orechy? ak niesi na ne alergicka, tak ja by som poradila radsej tuto cestu: denne vela orieskov a tiez semienok-slnecnicovych, dinovych, sezamovych, makovych, lanovych spolu s nejakym ovocim koli vitaminu C - ovela lepsie sa vstrebe nehemove zelezo. Ak nie orechy, tak ostava zelena listova zelenina(kratko tepel.upravena) a vajcia, maso dokola...
anemia moze byt zapricinena aj porusenou crevnou florou, taky ludia maju: ,,rozmnozenu urcitu skupinu patogennych bakterii v crevach, ktore miluju zelezo, oni skonzumuju vsetko zelezo, ktore dana osoba uzije v potravinach. Dalsie dodavanie zeleza do tela, zial, nepomaha, sposobuje iba rychlejsi rast tychto bakterii." (Dr.Campbell, odbornicka na vyzivu a neurologiu)
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Norika » 07 Sep 2012, 12:02

v pohode skonzumujem orechy, aj vajcia, aj mäso....u nas je asi skor problem mleicne vyrobky, konzumuje ich pomerne casto a spolu s tymmito potravinami, tak asi stazuju vstrebavanie zelaza..rozmyslam, ze teda asi dame pauzu, alebo naozaj len nevyhnutne...ci ako?? aky ma vplyv mlieko na vstrebavanie? vadiu ak ho proste skonzumujem s nejakym odstupom od ostatnych potravin? tym mam na mysli aj jogurty, syry...maslo....poradte mi, akym maslom nahradit klasicke maslo z KM? neviem, co teda davat na chlieb, to je taka bezna potravina u nas....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Sep 2012, 12:30

kamoske kazala lekarka aspon hodinu pred a po nejest mliecne vyrobky...
inak aj toho chleba ak vela jes, tak uz potom nezjes vela toho ostatneho, v com by zelezo bolo...
mozes si urobit zeleninovy salat, dat na to olivovy olej za studena lisovany ...
alebo ovocny salat, pomiesany s pomletymi orieskami, semienkami, v tom je uz aj dost olejov, alebo este mozes pridat napr. slnecnicovy...
a co sa tyka nasytenych tukov (tie telo tiez velmi potrebuje) tak mozes jest kokos, alebo kupit kokosovy olej, alebo proste mast - husacia, kacacia,... so strasiakom cholesterolom sa to uz prehana - ale to som uz pisala v inej teme... treba vyvazene: aj nasytene aj nenasytene tuky
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tina » 07 Sep 2012, 21:51

celkom dobre tabulky ohladom obsahu zivin v jednotlivych potravinach:
http://www.healthalternatives2000.com/m ... chart.html
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Sep 2012, 15:51

tu je o anemii a vyzive z ambulancie klinickej vyzivy (MUDr. Bukovský,PhD., MUDr. Frolkovičová):
http://www.akv.sk/index.php?Itemid=30&i ... &task=view
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Sep 2012, 17:20

pozrela som si moje vysledky, mam 117 hemoglobin....norma je 120-160...takze az take kriticke by som to nebrala, tiez uvazujem, ci to nie je sposobene aj menstruaciou...

takze skor zvazujem, ze pricina mojej unavy je niekde inde....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod tina » 15 Sep 2012, 18:33

my ideme na preventivku v oktobri, tak som zvedava...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 26 Aug 2013, 20:15

v nemocnici robili malej testy a vraj má menej železa....ja žiadne neberiem, myslíte, že by som mala začať pôjde jej niečo cez mlieko? alebo treba doplňať stravou, či vitamínmi? vraj máme ísť za 3 mesiace znovu na odber na kontrolu...to malej jedenie je také všelijaké stále:-( nemám túto tému prelúskanú, budem rada ak mi napíšete svoje názory prípadne ako ste to riešili vy ak ste mali niečo podobné
Ď.
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod artemis » 27 Aug 2013, 01:09

lulu píše:v nemocnici robili malej testy a vraj má menej železa....


také, že "vraj má menej železa" to nič nehovorí. Nespýtala si sa aké majú číselné normy, a aká je tam konkrétna číselná odchýlka od tej normy smerom nadol? Potom sa dá hovoriť ďalej...

tu je nejaký link, ktorý sa mi zdá k téme celkom vierohodný

http://www.medinet.sk/modules.php?name= ... cle&sid=11
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Aug 2013, 10:21

Artemis:
nie,na číselné hodnoty som sa nespýtala:-( ma to ani nenapadlo, bola som rada, že idem domov:-) mám doma prepúšťaciu správu,je tam aj krvný obraz a iné vyšetrenia,ale železo tam nevidím...moc sa v tom teda nevyznám:-(
...a ten link mi nejde otvoriť, chrome mi to blokuje:-(
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Aug 2013, 10:21

Artemis:
nie,na číselné hodnoty som sa nespýtala:-( ma to ani nenapadlo, bola som rada, že idem domov:-) mám doma prepúšťaciu správu,je tam aj krvný obraz a iné vyšetrenia,ale železo tam nevidím...moc sa v tom teda nevyznám:-(
...a ten link mi nejde otvoriť, chrome mi to blokuje:-(
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod kinsi » 27 Aug 2013, 10:23

lulu oskenuj vysledky, ak mas moznost a ak chces posli mi ich na mail
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Aug 2013, 10:44

kinsi, ďakujem si zlatá, ty si tuším lekárka sa mi zdá...
nemám to doma kde spraviť, ale možno niečo vymyslím, ak hej, tak pošlem...ďakujem
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Aug 2013, 10:46

kinsi, ďakujem si zlatá, ty si tuším lekárka sa mi zdá...
nemám to doma kde spraviť, ale možno niečo vymyslím, ak hej, tak pošlem...ďakujem
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Aug 2013, 11:55

lulu píše:v nemocnici robili malej testy a vraj má menej železa....ja žiadne neberiem, myslíte, že by som mala začať pôjde jej niečo cez mlieko? alebo treba doplňať stravou, či vitamínmi? vraj máme ísť za 3 mesiace znovu na odber na kontrolu...to malej jedenie je také všelijaké stále:-( nemám túto tému prelúskanú, budem rada ak mi napíšete svoje názory prípadne ako ste to riešili vy ak ste mali niečo podobné
Ď.

Nepomôže, ak budeš užívať železo, hladina železa v materskom mlieku je aj pri anemických matkách relatívne konštantná.
Pokračovanie v dojčení je v takej situácii nesmierne potrebné, pretože železo sa z materského mlieka veľmi dobre vstrebáva. Efekt dojčenia je teda v tomto smere pozitívny.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod artemis » 27 Aug 2013, 14:58

lulu však pozri aký je hemoglobín
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod kinsi » 27 Aug 2013, 18:49

Len chcem ešte poznamenať, že hemoglobin može byt falošne nižší pri akutnom horečnatom ochorení, rovnako i pri intenzívnej inf.liečbe, čiže nie je sprvne robiť z tých výsledkov, čo mš lulu, nijaké zavery. Ak su moc mimo noriem, je vhodna kontrola s odstupom min.mesiaca. Ak su hranične, tak ja osobne by som klinicky zdrave dieta kontr.odbermi netrapila.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod artemis » 27 Aug 2013, 19:27

kinsi píše:Len chcem ešte poznamenať, že hemoglobin može byt falošne nižší pri akutnom horečnatom ochorení, rovnako i pri intenzívnej inf.liečbe, čiže nie je sprvne robiť z tých výsledkov, čo mš lulu, nijaké zavery. Ak su moc mimo noriem, je vhodna kontrola s odstupom min.mesiaca. Ak su hranične, tak ja osobne by som klinicky zdrave dieta kontr.odbermi netrapila.
´

Veď to. Ak je to hraničné, tak to kľudne vypusť z hlavy, ako píše kinsi.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Aug 2013, 19:42

našla som ...že HGB: 112; 108g/l ...to je ono? ..inak tam má tam viacero zvýraznených výsledkov...tak neviem čo si o tom myslieť...skúsim predsa to nejako poslať kinsi, keď je taká šikovnica:-d
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 27 Aug 2013, 19:42

našla som ...že HGB: 112; 108g/l ...to je ono? ..inak tam má tam viacero zvýraznených výsledkov...tak neviem čo si o tom myslieť...skúsim predsa to nejako poslať kinsi, keď je taká šikovnica:-d
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod artemis » 27 Aug 2013, 20:56

lulu píše:našla som ...že HGB: 112; 108g/l ...to je ono? ..inak tam má tam viacero zvýraznených výsledkov...tak neviem čo si o tom myslieť...skúsim predsa to nejako poslať kinsi, keď je taká šikovnica:-d


Pri veku 1 rok je podľa medicínskej príručky norma okolo 120 (napr. u 3 mesačných 115, u dospelých žien 140 a muži ešte viac: 160) Ja by som si s tým hlavu nelámala.

120 Hemoglobín,

a ďalšie hodnoty-normy

0,33 Hematokrit
4,2 Erytrocyty
11 Leukocyty
31 Neutrofily
61 Lymfoccyty

ten druhý údaj čos dala to železo nebude, podľa tej príručky majú kojenci takéto normy: Železo (umol/l) 31 novorodenci a 14 kojenci a 20 staršie deti....

Som to vypísala keby ti to nešlo otvoriť, inak link je tu, strany 84,85 a 86...: http://www.fmed.uniba.sk/fileadmin/user ... ery_01.pdf

ale kinsi sa na to pozrie ako lekárka, takže spoľahni sa radšej na ňu.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 28 Aug 2013, 01:04

Lulu,

synovi bola diagnostikovana anemia (hypochromna mikrocytarna, asi ako u Vas) ako nahodny nalez na pohotovosti, kde sme boli akutne z uplne inych pricin, okolo 15. mesiaca. Vzhladom na to, ze okrem tych akutnych potiazi, ktore s anemiou nesuviseli, bolo dieta uplne v poriadku, zdrave, bez tazkosti a tento typ anemie je v tomto veku pomerne castym nalezom, som sa tym velmi nestresovala a dalsiu diagmostiku sme nerobili. Inak by to bolo, keby som mala dojem, ze ma akekolvek potiaze, keby sa vyskytli zmeny v raste, prospievani, zazivani....Ale nic take nebolo.

Dolezite pre mna zistenia, ze ja zvyseny prijem zeleza v MM liekmi nedosiahnem.
Dietatu som preparaty zeleza davat nechcela, lebo mal anemiu len lahkeno stupna, podla toho, co pises i Vy. A navyse sposobuju casto zapchu, co som riesila i bez pripravkov zeleza u starsieho dietata zhruba v tom veku a nemala som v plane u dalsieho.
Preto ostava snaha o ovplyvnenie stravou. Vela typov najdes uz na 1. stranke tejto diskusie. Aj na stranke AKV. Podstatne je okrem zvysenia prijmu potravin s vysokym obsahom dobre resorbovatelneho zeleza zvysit i prijem vit C a znizit prijem kravskych mliecnych vyrobkov. MM samozrejmä co najviac nadalej, lebo odtial sa zelezo dobre vstrebava.

Moj trudik zastava nazor, ze vsetky potraviny s vyssim obsahom vitaminov ako parena knedla su jedovate, preto sa mi ozelezit nas jedalnicek podarilo omnoho menej, ako by som chcela. Ale co mi fungovalo dobre, boli smoothies, tie huste ovocne napoje. V DM alebo BIO obchodiku som kupila 100% stavu z cvikly a brusnice, to je samotne samozrejmä pre dieta nepitne. Rozmixovala som ovociny, co su k dispozicii, najma jablka a tie stavy som tam nalievala, co to da, kym to je chutne. Ta brusinka s jablkom dokonca velmi chutne.

Tak zelam dobru chut
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 28 Aug 2013, 01:14

Jej a este k tej diagnoze,

tak okrem hodnoty Hb (hemoglobin), je dolezite najma stredny objem erytrocytu a stredne mnozstvo hemoglobinu v erytrocyte. Ak su tieto hodnoty znizene (snad v prep. sprave hrubo vytlacene), tak sa jedna o tzv. hypochromnnu mikrocytarnu anemiu (krvinky su chudobne na zelezo a mensie, ako by mali byt). A takyto typ anemie je najcastejsie sposobeny nedostatkom zeleza. TAkze je upln mozne, ze Vam zelezo vobec nevysetrovali a preto ho v prep. sprave nemas. Uz samotny fakt, ze erytrocyty su take, ake su, staci na dovodne podozrenie, ze zeleza je malo. No a to je v tomto veku tiez pomerne caste.
Mne by horeuvedene fakty stacili na dg. anemie z nedostatku zeleza, nemala by som pri lahkom stupni potrebu doplnat to dalsimi vysetreniami, pokial navyse dietatu nic nie je, snazila by som sa to riesit stravou.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Chudokrvnosť dojčeného dieťatka

Neprečítaný príspevokod lulu » 28 Aug 2013, 16:16

Mamamima píše: snazila by som sa to riesit stravou.

:-( hej najlepšie je riešiť to stravou, lenže ja už fakt neviem čím malú nakŕmiť...dnes mi napríklad nechce vôbec jesť, buď to vypluje, alebo ju napne, alebo to vyvráti...prípadne ju naháńam a dostanem do nej iba pár lyžičiek. aj som jej to mixla a nič:-( som z toho psychicky vyčerpaná a neviem čo už malej uvariť. Jedla aspoň polievku a už ani tú nechce. Ona zje niečo v podstate na silu. Zubov má plné ústa a vôbec ich nepoužíva, sem tam niečo keď si vezme na koštovku tak to prežuje ale inak nič. podrží a prehltne, ak vôbec. Od zajtra idem zas jej mixovať oblilie zeleninu a mäsko, inak to nevidím :cry:
Ma tak napadlo, či nedostatok železa nemôže nejak ovplivniť chuť do jedla. Už rozmýšľam nad všeličím. Asi by sme mali predsa len ísť na to gastro, ja už neviem :-(
lulu
 
Príspevky: 352
Registrovaný: 22 Máj 2012, 11:45
Počet detí: 2
1. dieťa: princeznička
2. dieťa: bzučinka
Rokov: 11 rokov, 10 mesiacov, 24 dní

PredchádzajúciĎalší

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron