Upchatý slzný kanálik

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 29 Mar 2014, 23:28

hej .. postupy pri pôrode mi prídu len ako nejaký pozostatok niečoho minulého, takých pozostatkov sa nájde v medicíne strašné množstvo, množstvo lekárov podá aj zavádzajúce informácie, ktoré sú dnes už vyvrátené, prekonané atď.. vysvetľujem si to tým, že kedysi nebola taká diagnostika alebo monitoring, že sa strašne veľa robilo zbytočne preventívne, aby sa predišlo asi kliešťovým porodom a tak... ale to je len také moje vlastné vysvetlenie. v okolitých štátoch sa upúšťa už od mnohých postupv, príde to snáď aj k nám, len zrejme treba na to čas. napr. čo sa píše aspon na fórach tak v rakúsku je rutina nechať dotepať pupočník, nestrihať hrádzu atď. ale musím povedať, že som bola veľmi prekvapená v tn porodnici, kde primár necháva prirodzene rodiť napr. veľké deti, deti otočené panvovým koncom, porody po predošlej sekcii, atď, kolko matiek sa strašne rozčulovalo na to, že necháva ženy "trápiť", že mala byť dávno sekcia, že porod treba vyvolať skor -tam je napr. že 8 dní po termíne hospitalizácia, že nedávajú epidurál, a tak podobne..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 31 Mar 2014, 12:11

shira píše:artemis ja neviem, čo mi po druhom dieťati zostane.. pravdepodobne len malé psie uši :evil: ked si bola tolkokrát v narkóze stále si sa bála rovnako, alebo teraz už viac a viac?


Nejde o bátie sa rovnako. Človek má obavy vždy. Ide len o to, že predtým to riziko ktorého som si bola vedomá, neprichádzalo do úvahy o tom meditovať, pretože tie zákroky boli životne potrebné. Teraz mi ide o to, či to riziko ktorého som si vedomá, je naozaj také veľké ako sa nazdávam, alebo nie.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 31 Mar 2014, 15:29

myslím, že nie.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 31 Mar 2014, 21:05

shira píše:myslím, že nie.

Ďakujem za odpoveď :)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 04 Apr 2014, 23:58

Ja tak s oneskorenim k tejto teme, ale par myslienok ma napadlo, ked som tuto plodnu konverzaciu citala.

Misulik, zelam, nech sa Vam to podari i bez dalsich zakrokov. Sanca by tam mohla byt, lebo vekom sa tie ocne kanaliky rozsiruju, takze by sa to postupne mohlo i upravovat. Preto by som asi ja zakrok co najviac odkladala, pokial by to samozrejmä zo strany dietatka bolo este znesitelne. Zakrok je to ale v podstate len par minutovy, ba az sekundovy, anesteza je velmi kratka. Predychat na maske a cipok od bolesti by ste snad len potrebovali. Ak mas vacsi strach z uspania, ako zo samotneho zakroku, skus sa nakontaktovat priamo na anesteziologa. On by v podstate mal byt povinnny ti povysvetlovat.

Venus, to podla mna nemozes brat tak, ze si sa docitala blbost alebo ze si to zle vyhodnotila. Analgosedacia je jednoducho jeden sposob, ktory ma vyhody a nevyhody. A je na skusenom anesteziologovi resp. lekarovi, aby ho pouzil za najvhodnejsich okolnosti. Je mnoho liecebnych alebo diagnostickych vykonov, ktore su neprijemne, bolestive, ale trvaju pomerne kratko. Vtedy by bolo zbytocne uspat pacienta a podrobit ho koli par minutam celkovej anesteze. Ale je dobre, ak i za takychto okolnosti mame moznost ponuknut pacientovi znizenie bolesti alebo vnimanie neprijemnej udalosti. Ja by som teda radsej kolonokopiu zazila len v polospanku a velmi rada by som si na nu nespominala. Podobne je to s gastroskopiou alebo bronchoskopiou, alebo pri bolestivych preväzoch velkych ran. Este napriklad pri trepanobiopsii kostnej drene sme to pouzivali. Neviem, viac ma teraz nenapada, ale isto je spektrum indikacii este sirsie. Len to je metoda, kedy ma byt pacient pri vedomi, aby aj trochu kooperoval. A to prave je kamen urazu u deti. Tam sa to podla mna da pouzit len u vyspelejsich, starsich, ak vobec. A najma ak ide o zakroky na tvari: oci, nos, usta. Tam aj ked si trochu oblbnuty, tak vidis, ze sa s tebou nieco deje. Preto si tiez myslim, ze prave u deti a este v tvarovej casti to vhodnou metodou nie je. Ale to neznamena, ze je zas cela analgosedacia na figu.
Dieta skor za takych okolnosti treba prave co najrychlejsie uspat, nech nema zly zazitok a nach ho nic neboli. Ved ten zakrok, akykolvek, podstupuje koli tomu, ze je chore, alebo ma tazkosti. A neda sa mu vysvetlit, ako dospelemu, vydrz, ved to trva uz len 2 minuty....Tak nech sa pri dalsej diagnostike a liecbe trapi co najmenej. Aspon tak to vidim ja.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Apr 2014, 00:07

Quaxi, v ramci premedikacie takych kratkych ukonov je v oblube podavat Dormicum (midazolam), aj u deti. Pouziva sa aj pri uz spominanej analgosedacii. On ma ten utlmujuci ucinok a sposobuje i amneziu, co je v podstate pri neprijemnych zakrokoch ziaduce. Patri do skupipny lieciv ako diazepam alebo Rohypnol, pouzivaju sa ako utlmovaky. Oni vsetky v malom percente mozu vyvolat u pacienta paradoxnu reakciu: akoze miesto utlmujuceho efektu vyvolaju haluze alebo zvrusenie, nepokoj. Ale su aj ine skupiny lieciv, ktore tuto paradoxnu reakciu nevyvolavaju.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Apr 2014, 00:21

V kratkosti k mandliam:
Nosne mandle sa zvykli vyberat i bez uspania, snad len s tym spominanym Dormicom. Teraz sa uspava maskou, ale neintubuje. Vybratie trva par sekund. Zvyklo s to robit naslepo, vtedy sa pravdepodobne neodstranilo vsetko to lymfaticke tkanivo a recidivy boli caste. Niektore deticky boli na zakroku opakovane. Teraz sa to casto skontroluje este tym, ze sa tam i kukne (laryngoskopom), preto je pravdepodobne odstranenie komletnejsie a recidivy zriedkavejsie. Takze recidiva nezavisi od sposobu uspatia, skor od toho, ze sa technika vyberania jednoducho vylepsila.

Krcne mandle sa v detskom veku riesia celkovou anestezou s intubaciou. Zda sa mi to vysoko nepravdepodobne, ze by sa na taky zakrok dieta neuspavalo. Dospeli eventuelne len v lokalnej anesteze. Aj ked sa vyberaju nosne a sucasne krcne, tak je celkova s intubaciou. Krcne mandle samozrejmä nedorastaju.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 05 Apr 2014, 00:31

Artemis, drzim palce, akokolvek sa rozhodnes. Ja by som mala vacsi respekt z chirurgickeho zakroku, ako strach z anestezy. Teraz su tie postupy uz velmi bezpecne, komplikacie zriedkave a ked, tak u skor u starych, choruckych pacientov. Dake kumulativne riziko si tiez viem skor predstavit len pri starsich pacientoch, co maju este pripadne sklerotizovane cievy a zle prekrveny mozog, ze im potom dlhsie trva, nez sa mentalne opat zotavia. A osobne by som sa prave po viacerych prekonanych anestezach, ktore prebehli bez problemov praveze menej bala. lebo si uz s velkou pravdepodobnostou prisla do kontaktu s liecivami, ktore na Teba opat anesteziolog pouzije a ak si doteraz nemala daku zriedkavu reakciu, napr. alergicku, tak by som ju uz dalej ani neocakavala.
Ono to kumulativne riziko, co si spominala, by sa skor tykalo lieciv, ktore sa v tele zhromazduju, zle vylucuju, alebo maju dlhy polcas rozpadu. Si zober anestetika, tie funguju len pokial sa nepreberies. To anestetikum sa odbura, alebo vyluci. V tele nezostane, dokaz toho je, ze uz nespis.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 05 Apr 2014, 10:14

ano súhlasím s mamammima, dobre napísané, ja mám práve hlavnú skúsenosť so zákrokmi na tvárovej časti, týkajúce sa malých detí, to je fakt najobtiažnejšia skupina. široko daleko tu nikto nerobí zubné ošetrenia v analgosedácii a narkóze, tak nám to tu trošku spadá, dormicum používame tiež, ale napr. čo som sa pýtala chirurga, tak majú dobré výsledky, u zubárov zase tak 50:50, ale skúšame najprv tak, pokiaľ je to jednorazový zákrok, tak sa to nejako prebojuje. ale pokial je toho viac a obtiažnejšie, žiadna sranda, ono to bojovné a hysterické dieťa v čakárni pospáva a v ambulancii zmobilizuje všetky sily, napriek sedácii :( akonáhle sa mu niečo priblíži k tvári. čím menšie dieťa, tým rýchlejší metabolizmus a horšia spolupráca, samozrejme. jasné, že sú deti, na ktoré to zaberie ideálne, ale netreba sa na to spoliehať.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Apr 2014, 13:01

Tak dormicum - to mám skúsenosť, výsledok odloženie zákroku, nepríjemný lekár napísal do správy stručne - ....dormicum pacientka netolerovala...tak nech si urobí každý názor čo je skryté za tými slovami. Hajzlíci, to nebolo veď nič, hovorím im, áno? A ste si istí, že Vám to tu nejaká feťácka sestrička nevymenila za obyčajný cukrový roztok lebo čo? Vynadali mi akurát, že som fajnová, ale ak to bolo nejaké sedatívum-anestetikum tak zožerem kefu.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Apr 2014, 18:20

mna dormicoum totálne položí a aj väčšinu dospelých :lol: :lol:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Upchatý slzný kanálik

Neprečítaný príspevokod artemis » 06 Apr 2014, 20:19

shira píše:mna dormicoum totálne položí a aj väčšinu dospelých :lol: :lol:


...no tak som to pozrela presne ako to tam napísali: tlmenie dormicom pacientka netolerovala...so mnou to neurobilo nič. Fakt si myslím, že to tam feťácky personál ukradol a mne pichli možno nevedomky nejaký neškodný sajrajt...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron