Stránka 1 z 1

Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 10 Mar 2014, 23:07
od carodejnica
Ahojte, otázka asi hlavne na shiru, ale možno poradíte.
19 mesačnému synovi sa zlomila horná jednotka, vodorovne, takmer presne v polovici, z ničoho nič, vôbec si to nebuchol, teda aspoň o tom neviem. Vôbec nechápem, čistila som mu zuby a zrazu sa dívam, že sa mu ten zub najskôr akoby prehol na polovicu a držal len na kúsku, keď som mu to išla akoby vykývať, odpadlo to a prehltol to .... ma na tých rezákoch nich aj také fľaky (ako keď sú tzv "medové zubky"), inde na zuboch to nevidno, vyzerajú pevne, nie drobivo.
Pri čistení zubov je na toto miesto citlivý (všimla som si inak cca 2 týždne pred odlomením, že mu vadilo ked som mu čistila tie predné horné zuby, inde mu to nevadí), akoby ho to bolelo, ten zlomený zúbok má v strede takú bodku, dnes mu to trocha aj krvácalo a mám dojem, že pri tom krvácaní aj bolelo. Idem k zubárke v piatok, ale chcela som vedieť, čo to môže byť a či sa s tým niekto stretol. Môže to mať aj nejaké zapálené, bude musieť ísť ten zub von, ako sa to rieši?
Sladké nejeme skoro vôbec, teda žiadne cukríky, sladené vody a podobne, sem tam piškótu, ale výnimočne... to bola inak prvá otázka zubárky, keď som jej telefonovala, spomínala som nočné dojčenie, tak mi povedala, že aj to môže byť, ale že už menej, tak asi nie je moc pro dojčiaca...

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 10 Mar 2014, 23:10
od carodejnica
Fotky sa nedajú vkladať, tak som Shire hodila foto na FB (tá náhradná skupinka, kým sa to tu nezpustilo) :)

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 11 Mar 2014, 13:22
od snežienka
Carodejnica, fotky sa daju pridat, zalezi na ich rozmere a objeme. Pridas sem prosim link aj na tu FB skupinku alternujucu toto forum? Vdaka :)

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 11 Mar 2014, 16:05
od carodejnica
snežienka píše:Carodejnica, fotky sa daju pridat, zalezi na ich rozmere a objeme. Pridas sem prosim link aj na tu FB skupinku alternujucu toto forum? Vdaka :)

Aká má byť veľká fotka?
Link je tu, ale skupina nefunguje a vlastne nikdy ani nefungovala. Len shiru som tam objavila, preto som tam postla fotku.
https://www.facebook.com/groups/435237256602847/

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 11 Mar 2014, 16:10
od carodejnica
Fotka má 500x324 a 85kB, je to veľa? Aký je limit?

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 11 Mar 2014, 20:21
od shira
ok videla som, aj ked z fotky to je ťažko posúdiť, skôr z popisu. Pokiaľ je alebo bola na tej lomnej ploche krvavá bodka, znamená to, že sa zub zlomil už v tej hĺbke ako prebieha zubná dreň (nerv) tomu nasvedčuje aj to, že ho to tam na dotyk bolí. Takýto zub postupne odumrie a nebude bolestivý, bolo by dobre potom u zubára zúbok trochu viac otvoriť a vyčistiť koreň, potom to nechať tak, iba udržiavať čisté, aby sa zub neupchal, lebo v takom prípade by mohol opuchnúť. Pokiaľ by to bola stále živé a bolavé tak by som to ako zubár neriešila, lebo sa to nedá bezbolestne vyčistiť, musela by sa použiť anestézia, u takto malého dieťaťa lepšie počkať kým to samo odumrie (samozrejme, pokial sa stav nezhoršuje - zápal, opuch, stupňujúca sa bolesť).

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 11 Mar 2014, 20:50
od snežienka
carodejnica: v settings je nastavena max velkost obrazka v prispevku 300x300 px

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 12 Mar 2014, 13:17
od carodejnica
Shira vdaka moc, si zlatá !!!
S tou bolesťou je to ako kedy, dnes napríklad ma hneval, lebo zjedol pár lyžic jedla, a po chvíľke rúčka do pusy a jedlo si vybral a zahodil, pred tým to nerobil vôbec, teraz asi každý druhý deň.. chvalabohu za dojčenie...
Ešte otázočka, čím sa to mohlo stať? Respektíve inak, stáva sa to často deťom, a prečo? Fakt neviem o tom, žeby sa udrel, možno mesiac pred tým si buchol do stola, mohlo sa mu to nalomiť a potom zrazu celé odlomiť? Ten zub inak začína hnednúť, to znamená, že odumiera?

Re: Zlomený mliečny zub

Neprečítaný príspevokNapísal: 12 Mar 2014, 19:55
od shira
ano on odumiera zrejme, čím to môže byť, to ja nezistím to by som musela poznať/vidieť je veľmi veľa možností. Ale u normálneho zdravého zuba sa to stane len pri silnom náraze, najčastejšie za to zlomí hneď .. ťažko povedať.