Čo na kašeľ

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod didulka » 05 Mar 2012, 16:57

akdarka ako prevenciu nedavam, imunitu ma dobru(klop klop). Aj ked ja davam do jedla ine oleje ako napr konopny, sezamovy, tekvicovy... Davala som cajovu lyzicku 2 krat denne.
Norika Rakytnikovy olej rozpusta hlieny, ja by som to skusila.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod shira » 02 Feb 2013, 12:44

náš malý má prvý krát kašeľ. choroba začala aj horúčkou, celé sme to zvládli s jedným čípkom, čo som mu dala prvý večer, ked mu teplota vybehla na 39,5 a chcela som mať pokojnejšiu noc.. inak sme dávali kalciový sirup, neviem aký máte na neho názor ale mne osobne zázračne pomáha, dala som mu stodal aj sinupret (dosť hala-bala, niekedy sa zatne a nechce, nasilu mu nedávam) plus čaj, bylinný musím dosť osladiť medom aby ho pil, aj to je bieda, ovocný vypije. kašeľ má vlhký,už týždeň, tak isto má aj hustý sopel, teplota bola len dva dni. ako dlho má resp. može trvať kašeľ? neviem posúdiť chorobu, či je na ústupe, alebo hrozí, že prejde do nejakého chonického stavu alebo padne na priedušky/pľúca... alebo "prechodená choroba" je iba mýtus? k dr. nechcem ísť, určite nám navalí atb pre istotu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 02 Feb 2013, 20:37

najlepsie zalahnut spolu s malym do postele a dojcit o106. Ked sa teplota zbytocne neznizuje, aspon vydrzi lepsie v posteli.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 02 Feb 2013, 21:38

Shira,

sopel a kasel Vam moze este dlhsie trvat. S tym by som tiez nesla k lekarovi. (Radi doktorka doktorke - chichi) Varovnym priznakom by bolo, keby mu opat vystupila teplota. To by mohlo znamenat, ze to zislo na priedusky, alebo stredne ucho a to by som ho potom dala skontrolovat. Ja skusam liecit kasel brectanovym sirupom, na hrud im natieram vonavu masticku, na radiator vesiam na noc uteraky namocene v eukalyptovej vode. Vobec neviem, ci to ma efekt na trvanie ochorenia. Ale ak sa im aspon o 5 % lepsie dycha, tak to za to stoji. Kamaratka lieci svoju rodinu cibulovym odvarom s medom a cesnakom, velmi uspesne. Ale do mojich som to nedostala.
Drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod shira » 03 Feb 2013, 00:13

Ďakujem, tiež sa na to spolieham, že ked nemá teplotu, v podstate sa nič nedeje. tak uvidíme, ako dlho bude trvať ten kašeľ takto "neliečený". Tiež do neho len tak hocičo nedostanem, ten cibuľový som ani neskúšala, som si istá, že by to bolo zbytočné.
JankaMich, no musím priznať, že Tomáško funfguje na 100% či má teplotu, či nemá. Posteľ u nás nehrozí, iba v obvyklom čase na spánok. On mal teplotu len pvé 2 dni, vysokú mal iba jeden večer, Keby nešla noc, tiež to asi neriešim, ale priznám sa, čípok dostal pre moj pokoj na duši, aby som v noci nemusela riešiť potom nejaké 40 a zbuntošiť celý dom. Teplotu meriam, len ked sa mi zdá veľmi horúci, priložením na prsník a pritúlením dieťaťa viem odhadnúť teplotu s presnosťou na pol stupňa, čo mi orientačne úplne postačuje - samú ma prekvapuje táto schopnosť :o
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod akdarka » 03 Feb 2013, 00:34

Shira, moj kaslal asi 1,5mesiaca pred vianocami. Skusila som stodal -nic, cibulovo medovy zazvorovy sirup - nic, cibula do izby - nic. Po 2tyzdnoch som išla k dr či nemá priedusky lebo mal nočné zachvaty kasla - dýchanie mal čisté. Tak porobila vytery - čisté hrdlo. Potom som bola este raz popocuvat a dychanie, hrdlo vzdy ciste...Proste ako prišlo, tak odišlo. Nechápem prečo sa to tahalo tak dlho...
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 25 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod shira » 06 Feb 2013, 01:30

Kašeľ aj sopel prešli predvčerom z ničoho nič. Zázrak.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Feb 2013, 18:15

maly tiez kaslal tento tyzden,...zacalo to pred desiatimi dnami soplami, tie po 3 4 dnoch zmizli, ale maly uz v tom case kaslal....davala som tri dni calciovy sirup..a kasel poamly ustupil, len este stale je obcas trocha zachripnuty, az tak chrapci....

cibulovy sirup som uz nedavala, ten som davala v decembri ked sme boli chori...uz je az mne z neho zle :D ...
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Mirkaska » 29 Mar 2013, 10:04

my máme velké sople a už aj ťažký kašel, ale dcéra nezje absolútne žiadny sirup. čo ako je sladký. zjedla len prvú lyžičku. ani v sladkom čaji, vode, kompote... chytí si ústa a koniec. ani striekačku, nič. na silu nechcem. čo robiť? bojím sa aby neochorela ešte viac.
Mirkaska
 
Príspevky: 258
Registrovaný: 20 Apr 2011, 11:30
Bydlisko: Brezno
Počet detí: 0
1. dieťa: Ema Mária
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Filip
Rokov: 10 rokov, 1 mesiac, 14 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Júl 2013, 19:32

Zie nky co na suchy kasel a suchu sliznicu nosa?
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 15 Júl 2013, 21:46

Zacinam mat obavy. Uz aj malemu daco je. Pytal sa skoro spat. Triasla ho zima. A teraz dost chraplavo a rychlo dycha. Teplotu nastastie nema. Len nechapem z coho mam ja a asi aj maly tak su hu sliznicu....vonku jezima ale doma nekurime....nepomohlo mi naparovanie ani sirup hedelix
. Je na su hy kasel zbytocny. Uz mam ty h chorob dost
:(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod janka » 15 Júl 2013, 21:50

na suchy kasel su dobre tvarohove obklady: na panvici zohriat tvaroh na prijemnu hrejivu teplotu, primiesat roztlaceny cesnak, napatlat na nejaku handru alebo plienku a prilozit na hrudnik, idealne tak na hodinu. A samozrejme vela pit, aby sa mali z coho tvorit hlieny, vyberat si byliny, co podporuju vykasliavanie. Sucha sliznica neviem, mne sa to robilo, ked som sa naparovala harmancekom, to ma vzdy nutili nasi v detstve, takze ja akurat nenaparujem harmancekom ale salviou a problemy so suchou sliznicou pominuli.
janka
 
Príspevky: 668
Registrovaný: 22 Mar 2011, 23:05
Počet detí: 0

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 16 Júl 2013, 17:10

tak dopadli sme tak, ze uz aj maly ma horucky od noci...boli sme u dr aj ja, aj maly....ja na kasel som dostala len tabl proti alergii a pokracovat s hedelixom...drhne ma furt...a maly atb....poobede az plakal od bolesti...takze sa uz nebrabrem a dala som mu aj panadol, v noci aj teraz :(

tvaroh ani salviu nemam :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod shira » 04 Dec 2013, 20:21

Mamamima píše:Shira,

sopel a kasel Vam moze este dlhsie trvat. S tym by som tiez nesla k lekarovi. (Radi doktorka doktorke - chichi) Varovnym priznakom by bolo, keby mu opat vystupila teplota. To by mohlo znamenat, ze to zislo na priedusky, alebo stredne ucho a to by som ho potom dala skontrolovat. Ja skusam liecit kasel brectanovym sirupom, na hrud im natieram vonavu masticku, na radiator vesiam na noc uteraky namocene v eukalyptovej vode. Vobec neviem, ci to ma efekt na trvanie ochorenia. Ale ak sa im aspon o 5 % lepsie dycha, tak to za to stoji. Kamaratka lieci svoju rodinu cibulovym odvarom s medom a cesnakom, velmi uspesne. Ale do mojich som to nedostala.
Drzim palce

malý škaredo kašle 3.deň, ale teplotu 37,8 mal iba prvý deň, odvtedy nič. kašeľ sa mi zdá ešte horší ako bol, už sa aj povracal z tohoale našťastie nie je suchý. dávam mu len mucosolvan (sinupret mi odmieta, stodal mi príde o ničom) a calciový sirup. Ako mu ešte pomôcť? chcela som cibulu, cesnak- to ani náhodou. prieduškový čaj našťastie vypije. ten brečtanový sirup je lepší, alebo len vydržať? lenže neter napr. kašle už 2 mesiace, tak by som bola nerada, keby sme tak dopadli. ak pojdeme k dr. popočúva, napíše atb a zrejme mu to aj pomôže, lenže čo potom do budúcna? je dobré priedušky nahrievať? nám to tak mama robievala..
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod reanda » 04 Dec 2013, 21:39

ani ten sirup z cibule by nedal? sice smrdi, ale je sladucky
Obrázok užívateľa
reanda
 
Príspevky: 199
Registrovaný: 14 Feb 2013, 19:34
Počet detí: 2
1. dieťa: malá sojka
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: lapajo
Rokov: 10 rokov, 9 mesiacov, 16 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 04 Dec 2013, 22:53

Shira,
ja som na akekolvek sirupy na kasel uz zanevrela, posledne som uz nedavala ani ten brectanvy. Vobec som nemala dojem, ze by to s tym kaslom alebo trvanim ochorenia cokolvek urobilo. A navyse si pamatam Tvoje velmi rozumne poucenie, ze uz za tyzden im to moze rozozrat zuby. Toho som sa tiez nalakala. Zaver zo sirupov proti kaslu: pochybny vysledok a velke riziko. Moje deti odmietli moju alchymiu s cibulou a cesnakom. Ale kdesi som citala vyjadrenie nejakeho pneumologa, co sa mi zapisalo do pamati. A sice, ze mozes zabudnut na akekolvek sirupy s pochybnym efektom, najdolezitejsia je poriadna hydratacia, aby sa tie hlieny rozpustali a dalo sa dobre odkaslat. Takze aktualizovala som vlastne postupy a robime nasledovne: Pit, pit, pit. Caj davam mat. duska, lipa alebo podbel. Matu nedavam, to som zase kdesi citala, ze vysusuje sliznice, co nechceme a je drazdiva na zaludok, co choremu decku tiez neprospeje. Okrem toho ja pijem vsetky tie caje s nimi a mata znizuje tvorbu MM, co tiez nie je ziaduce, najma za choroby. Velmi dobre mi piju i sumaky s vit C. Jest im davam najma polievky. Vlhke utierky na radiatory (tie macam v detskom eukalyptovom kupeli), deti sa vecer kupu v tej eukalyprovej vode a necham ich tak sediet riadne dlho. Potom ide na hrud plucna masticka a na to davam zahrievaci vankusik. Mame z ceresnovym kostok a jacmenovy. Davam to len na minutku do mikrovlnky. Maju to velmi radi a pytaju si to. Velke dieta to este dostane na noc i do postele. Verim tomu, ze tie hlieny sa stavaju väzkymi najma vlhkom a teplom.
Ked je faza suchych kaslov, dam na noc utlmovak. Aj ked je tento postup diskutabilny, osvedcilo sa mi to lepsie, ako byt kazdych 5 minut hore a mat na druhy den okrem chorych deti aj deti nevyspate, umrncane a podrazdenu mater.
Ak si tam nasla daky typ, co sa Ti da pouzit, budem rada. Zelam skore uzdravenie a dufam, ze neskoncite na ATB.

A este nie na kasel, ale s chorobou suvisiace. Tak velmi sa mi osvedcilo, ked mali deti intenzivne sople a podrazedenu kozu pod nosom z tych soplov a nekonecneho utierania, skusila som to raz natriet tou lanolinovou mastou, co sa dava na bradavky. No fantasticky to lieci cervene nosy. Stalo sa to u nas standardnou liecbou pri nadche ramci osetrovania nosa.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 8 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Norika » 06 Dec 2013, 19:58

Tak my sa zas trápime, malý mal pred mesiacom atb a teraz znova chorý, sopli a kašle už druhy deň, dnes mu už vybeha aj teplota. nedari sa mi zvlhcovat vzduch, no bojujeme. nechcem zase atb. poraďte. za tie dva týždne žiadne zlepšenie. este a zabieham v robote, nestiham to mať pod kontrolou :(
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 5 mesiacov, 23 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod artemis » 09 Dec 2013, 09:12

Norika píše:Tak my sa zas trápime, malý mal pred mesiacom atb a teraz znova chorý, sopli a kašle už druhy deň, dnes mu už vybeha aj teplota. nedari sa mi zvlhcovat vzduch, no bojujeme. nechcem zase atb. poraďte. za tie dva týždne žiadne zlepšenie. este a zabieham v robote, nestiham to mať pod kontrolou :(


Nesúvisí to so zmenou počasia, že sa zozimilo a začala si kúriť? Ja som vždycky začala kašľať a sopliť z toho, a to som zistila, že preto lebo radiator keď človek po roku sfunkční ten prach čo sa na ňom usadil sa dvíha a ide do vzduchu. Čiže poumývať radiatory treba.´Koberce a všetky dečky, kde sa prach vie usádzať, to tiež všetko som už dávno povyhadzovala.
Okrem toho suché sliznice vplyvom teplého suchého vzduchu v byte v zime sú náchylnejšie na infekciu. Skús držať teplotu v byte na 21 stupňov v obývacích izbách a 18 stupňov v spálni.
Zvlhčovať vzduch sa Ti musí dariť, nechápem prečo nie, stačí prehodiť cez niečo vhodné mokrý uterák do tej miery vyžmýkaný aby nekvapkal a izbu zvlhčí.
Ja som dcéru od narodenia naučila na studený odchov spať pri 17-18 stupňoch a ešte nikdy nemala kašel. Snáď raz so sopľami taký slabší, vlieklo sa to, dávali sme sinupret ale to bolo všetko. To už častejšie mala problém s bolesťou uší (hlavne keď vonku ju prefúklo) normálne vymačkať cibuľu a tekutinu z nej namočiť do vatičky a tú strčiť do ucha takú vlhkú. Hotovo. Pomôže. Aj mne.
Preto si myslím, že tá cibuľa by mohla zabrať aj na kašel.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Dec 2013, 10:51

artemis, mokry uterak na radiatore nepomoze. My mame doma vlhkomer, tak som to sledovala, na radiator sa nam zmestia 4 velke osusky a z tych stupne vlhkost o menej ako 1%. Ked dam do najmensej izby - 8m2 susit jednu plnu pracku veci, tak tam stupne vlhkost o 2-3% na prve 3h ked je pradlo najmokrejsie. My sme v priserne suchom panelaku, mozno v RD by to bolo trochu lepsie, ale nejake velke zvlhcenie sa od toho neda cakat.
Cibula pomaha dobre na vselico, my mame napr. casty problem s kaslom zo zatecenych soplov - dcera ma trvale osidlenie nosa 3 roznymi bakteriami, takze ma nadchu asi 3 tyzdne do mesiaca a casto sa stava, ze v noci jej zatecu sople, z toho sa rozkasle a aj 3h nevie prestat kaslat. Ked dam ku posteli nakrajanu cibulu, pekne to stiahne nos, sople nezatekaju a dieta spokojne spi.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod artemis » 09 Dec 2013, 11:59

quaxi píše:artemis, mokry uterak na radiatore nepomoze...
Na radiator mokrý uterák nedávam, veď si radiator nechcem zahrdzaviť.... Ale hovorím o miestnosti čo udržuješ na tých 18-21 stupňoch, čiže kúriš minimálne alebo vôbec...a tam keď máš v izbe 3 mokré uteráky to nie je možné aby nezvýšila sa vlhkosť. Asi aj Ty prekuruješ miestnosti...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod quaxi » 09 Dec 2013, 12:28

My sme nad 18C mali naposledy v lete :-) Kuria nam iba susedia cez steny, radiatory mame vypnute, inac je tu vdaka tomu suchemu vzduchu uplne neznesitelne a ja ani nemam rada vysoke teploty. Celu noc mame okna dokoran, to je tu sice bezne pod 10C (hockedy nam nafuka snah dnu a ani sa neroztopi), ale aspon lepsi vzduch zvonka. Akonahle dam rano okna iba na vetracku, tak ide vlhkost rapidne dole. My mame radiatory natrete takym naterom, ze nehrdzaveju, davam mokre veci tam, ked mi to uz nekuri, nech sa to aspon nejako vyuzije :-) Je to jedno kam to zavesis, ide o to, ze sa z toho odparuje prilis malo vody na to, aby to citelne zvlhcilo vzduch. Sestra to riesila kvoli dietatu - astmatikovi, tak sme merali a naozaj su tie rozdiely velmi male. A praveze pri vyssej teplote by sa malo odparovat rychlejsie, takze by to mozno pomohlo viac, len treba uteraky castejsie namocit. Ale nejake zazracne zvysenie vlhkosti o 10% a viac to urcite nebude, hlavne vo vacsich miestnostiach.
quaxi
 
Príspevky: 840
Registrovaný: 08 Dec 2011, 11:48
Počet detí: 2
1. dieťa: Zbojnik
Rokov: 15 rokov, 10 mesiacov, 18 dní
2. dieťa: Potvorka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 18 dní

Re: Čo na kašeľ

Neprečítaný príspevokod Marco » 04 Aug 2015, 15:16

u nas pomohlo kolidne striebro na kasel. par dni a malej sa dost ulavilo. :)
Marco
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 04 Aug 2015, 14:26

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 2 hostia

cron