osetrenie zubov u 3r dietata

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod kinsi » 18 Júl 2013, 19:32

Kristi asi 2 dni udava bolest lavej hornej jednotky,hlavne pri jedeni ovocia a tak som s nou zasla k zubarke. Uz cestou ma striedavo prosila a plakala,aby sme tam nesli,pricom ale nema u zubara doteraz nijaky negat.zazitok. Tam nastal neskutocny cirkus, totalny hysterak,v podstate nasilu sa doktorka na zub pozrela a usudila,ze kaz na opravu tam nie je a zacala mi vzsvetlovat,ze ho mam raz denne natierat elmex gelom,ale v podsate som ju pre plac malej nepocula,tak navrhla,nech dam malu mame na chodbu. Tam sa mala udajne hodila o zem ,co som u nej ozaj nikdy nevidela ani v naznaku...Asi za minutu som to nevydrzaa a vzala ju nazad dnu na ruky, ze uz chapem a ak ma nieo napadne na opytanie,tak jej brnknem ,je to zaroven moja dobra znama. V kazdom pripade by ale bolo dakedy vhodne prehliadnut jej i ostatne zuby, co saale bojim,ze nepojde. Shira,prosim,ako to robis ty u takychto deti? A co ostatne maminky,nemate u zubara problemy?
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 18 Júl 2013, 20:27

Ahoj Kinsi, my nemáme u zubára problémy, ja som dcéru brávala vždy ku zubárke so sebou už od bábätka a vždy som si ju posadila na kolená v kresle a ona na mňa pozerala, ako zubárka hantíruje s nástrojmi. Takže je na to prostredie, vypľúvanie krvi aj všetko ostatné zvyknutá, brala to ako šou, stačilo že som ju uistila, že to veľmi nebolí, rovnako mliečne zuby keď sa jej kývali si povytrhala sama (vejula prosím len nehoď sem nejaký chucknorrisovský vtip zase :lol: )
Je ale pravda, že jej nikdy zub nevrtali, nič, iba prehliadka, lebo ešte nemala žiadny kaz ani problém. Ale od septembra budeme potrebovať rovnátka...
Mám aj nového zubára, a ten nemal veľké pochopenie keď som chcela aby dcéra bola pritom a pozerala sa, keď mi trhal zub múdrosti...tak stála obďaleč (ona totiž tvrdí že chce byť zubárkou alebo zverolekárkou). Lekár jej potom dal nejaké nálepky, bol prekvapený, že sa naozaj nebála. (On sám totiž vyzerá dosť desivo ako bláznivý profesor mu stoja vlasy :D )
Či ona dcérka Tvoja nemá nejaký stres, nestrašil ju pred tým niekto zubárom? V školke? Tam stačí jedna blbá poznámka a dieťa si to zapamätá...
Existuje taká hračka z plasteliny počkaj nájdem link, tu je: http://www.spielzeug24.ch/shop/USER_ART ... _ID=201803 , myslim že to dostať aj u nás, možno by to pomohlo od strachu, hoci niektorí rodičia tvrdia, že ani to nepomôže...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod Norika » 18 Júl 2013, 22:11

Kinsi..spievankovo...tam maju jedmu natocenu pesnicku u zubara.,nas tal vedel. Co ho caka....pediatricky sa tiez neboji lebo sa hral so starsou neterou na dr.....tiez su aj pc hry pre deti o doktoroch,..ale tvoja mala to uz bude mat zafixovane negativne
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 19 Júl 2013, 06:49

U nás tiež neskutočný cirkus. Našťastie som našla zubárku, ktorá mu tie zuby skontroluje a ošetrí aj keď sa vzpiera. Normálne ho ja držím a ona mu otvorí ústa. minule ju aj kusol, ale v pohode, asi je zvyknutá. Musíme chodiť častejšie, lebo malý má zničenú sklovinu na horných štvorkách, tak aby sa prípadný kaz podchytil čím skôr.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod hysterka » 19 Júl 2013, 12:38

Kinsi
zas to netreba brať tragicky, keď prídete na budúce, zas bude o niečo strašia a rozumnejšia. Pekne sa dohodnite, čo dostane za odmenu a že sa sprava ako veľká slečna. Dcéra tiež raz vystrájala, robil je kaz na zadnej stoličke. Na ďalší krát to už bolo oveľa lepšie. Ona nosí aj strojček na zúbkoch, tak jej robili aj otlačky a to tiež zvládla v pohode.
Možno bola vtedy len unavená, alebo ste dlho čakali, alebo len na to nemala náladu.
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 19 Júl 2013, 17:07

hysterka, v 4 rokoch uz ma strojcek? To kvoli mliecnym, ci preco? Ma to zaujalo, lebo som myslela, ze to sa dava az ked vyrastu trvale stolicky.
Ja z toho tiez nerobim tragediu. Ked vrieska, tak aspon drzi usta otvorene a casom bude hadam natolko mudry, ze si to necha vysvetlit. ;)
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 19 Júl 2013, 17:18

Aj ja som myslela, že strojček sa dáva až keď už sú mliečne zuby het :?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod hysterka » 19 Júl 2013, 20:14

kandy
strojček nosí taký snímateľný - dava si ho dole, keď je. Nosí ho kvôli tomu, že ona si dávala spodné zúbky pred predné. Proste mala skus naopak. Odporučili nám, nosiť ho, aby sa jej tá spodná sánka ďalej nevysúvala a upravila sa. Môžem povedať, že za ten rok, čo to má sa jej to fakt dosť posunulo, už to má skoro dobre. ;)
hysterka
 
Príspevky: 225
Registrovaný: 23 Apr 2011, 08:25
Počet detí: 0
1. dieťa: Natálka
Rokov: 15 rokov, 6 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Tomáško
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 20 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 19 Júl 2013, 22:55

Hysterka, ďakujem za vysvetlenie, zasa som o čosi múdrejšia. :-) Držím palce, nech sa jej to upraví úplne.
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod shira » 19 Júl 2013, 23:28

kinsi, ťažko povedať, ako to my robíme, od prípadu k prípadu individuálne. väčšinou nasilu nič nerobíme, pokiaľ to nie je úplne nevyhnutné. ak dieťa nemá náladu, popozerám v pohode v čakárni, už som tam aj trhala mliečny zub :mrgreen: samozrejme jednoduchý. ak je nevyhnutné niečo nasilu robiť, je vhodné dať premedikáciu, podľa dohovoru s rodičom. pokiaľ nie je akútny stav, a dieťa má vyslovene nechuť ísť k zubárovi, asi to nejaký extra zmysel nemá, samozrejme sú tam určité hranice.. závisí, aký máš vzťah s lekárom, dá sa dohodnúť, že nepôjdete cielene s ňou ale trebárs pôjdeš na prehliadku, ju zoberieš so sebou a len tak, akoby mimochodom nech sa pozrie aj na ňu.. veci, ktoré sa dajú odložiť, treba nechať na neskôr, niekedy pomôže rok - za ten čas sa dá možno lepšie spolupracovať. deti, ktoré sa nechcú dať ošetriť a ktoré majú chrup v zlom stave, viac ako 4 zuby bolestivé alebo s rizikom bolesti, uspávame. je to vždy menšie zlo, ako celoživotná trauma a neporiadne ošetrenie počas "boja". poviem to narovinu, ak dieťa robí neprimerané scény, nemá nijaký rešpekt u rodiča ani nikoho, nemá zmysel prehovárať ani to riešiť, lebo je to strata času. už dávno nie je socializmus kedy sa ošetriť muselo hocijakým spôsobom, dieťa trebárs priľahli traja dospelí. teraz si nemôžem dovoliť robiť najmenší nátlak a môžem odmietnuť nasilu ošteriť nespolupracujúce dieťa. každopádne, deti si vopred pripravujeme- snažím sa byť "rodinným" lekárom, ošterujem rodičov a mnohé deti poznám od narodenia, od 3 rokov chodia na dentálnu hygienu, chodia na ošetrenia s rodičmi takže si tak nejak zvykajú. ono sa to všetko dá naučiť, ale máme aj "herečky" :lol: niektoré sú napr. ošetriteľné iba bez rodiča, niektoré naopak- a toto napríklad veľmi závisí od povahy rodiča. a taktiež je rozdiel, či ide o prehliadku alebo nejaký bolestivý zákrok.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 21 Júl 2013, 19:47

Nam prehliadku v 3 rokoch vybavila skolka. Zubarka prisla do skolky a po kratkom babkovom divadieku sa deticky s hrnuli na vysetrenie. kolektiv robi zazraky. Mozno by i u Vas cosi podobne pomohlo. Ist na vysetrenie so starsou kamaratkou, ktora sa neboji a absolvuje to pred Kristinkinmi ocami, alebo pocka v cakarni, kde by bol tiez neziaduci plac pocut.
Potom sme koli stahovaniu skolku menili. V terajsej dostavaju v septembri male zositky, do ktorych zbieraju peciatky po preventivke u zubara. Kto donesie peciatku, moze v skolke nalepit zo zositka nalepku na velky plagat, kt. visi priamo v triede. Takze opat kolektivny tlak, nik nechce byt posledny a ani chybat. Aj zberatelsky duch. pripomenulo mi to, ako sme zbierali ako turisti peciatky na horskych chatach. To by bola dalsia moznost - zberatelsky zositok, do ktoreho treba ziskat ako trofeje vselijake peciatky, okrem ineho i od zubara. Samozrejmä za plny velka odmena.
Na samotnej preventivke to slo hladko, ved v cakarni je hraci kutik, mnoho obrazkovych kniziek pre deti vysvetlujuce, kto je zubar a co robi. Ja som absolvovala preventivku bezprostredne pred dietatom, mohla mi i fukat na zuby. Po uspesnom vysetreni dostava dieta odmenu z velkeho carodejneho suflika plneho prstienkov a miniauticiek. Este dlho po vysetreni sa tam dieta samo hrabalo, ked sme isli okolo po ceste. Ak Vasa pani zubarka nema podobnu atrakciu, da sa jej nieco vopred priniest. Myslim, ze to moze byt len malickost, ide skor o to, aby sa mu pozrela do oci a slavnostne nieco odovzdala, ako prejav uznania za vybornu spolupracu a odvahu.
Mozno by pomohla aj predpriprava doma vo forme hier. Kinsi vysetruje zubky rodinnym prislusnikom, babke, plysakom, oni potom jej. Ked si na to zvykne, tak jedneho dna objavime oblubenemu plysakovi kaz, kt. musi pani zubarka osetrit. Plysak sa trochu boji, bude ho Kinsi sprevadzaT? Drzat za rucicku? Sadne si s nim do kresla?

Drzim palce
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod artemis » 25 Júl 2013, 16:27

shira píše: ... deti, ktoré sa nechcú dať ošetriť a ktoré majú chrup v zlom stave, viac ako 4 zuby bolestivé alebo s rizikom bolesti, uspávame. je to vždy menšie zlo, ako celoživotná trauma a neporiadne ošetrenie počas "boja". poviem to narovinu, ak dieťa robí neprimerané scény, nemá nijaký rešpekt u rodiča ani nikoho, nemá zmysel prehovárať ani to riešiť, lebo je to strata času. už dávno nie je socializmus kedy sa ošetriť muselo hocijakým spôsobom, dieťa trebárs priľahli traja dospelí. teraz si nemôžem dovoliť robiť najmenší nátlak a môžem odmietnuť nasilu ošteriť nespolupracujúce dieťa.....


Ano shira, aj podľa mňa by to tak malo byť, presne ako píšeš, že sa nesmie robiť nátlak, ani nasilu ošetriť, aj keď by to rodič žiadal. Lekár by mal mať toĺko rozumu, aby to odmietol. To môžu vzniknúť hrozné traumy. Nehovoriac o vzťahu k rodičom.

A zasa na druhej strane - nedávno som kdesi v správach započula, že niekde v zahraničí minulý rok takto sa neprebudilo po zubárskom zákroku ani nie 4 ročné dievčatko, malo totálnu devastáciu chrupu, bolesti atď., nedalo sa inak len uspať pri zákroku. Rodičia zažalovali zubára. Ten nepochybil podľa výsledkov vyšetrovania, nastali komplikácie s dýchaním dostala nejaké kŕče v pľúcach a bol koniec, nedalo sa tomu zabrániť, takéto riziko komplikácii pri narkóze je, a pacient s tým musí byť uzrozumený.
No a teraz sa karta obrátila, a obvinili rodičov, že vôbec dopustili že ten stav chrupu v 4 rokoch bol taký aký bol.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod kinsi » 26 Júl 2013, 13:40

Dakujem za rady. Ono mala je i v inom akosi citliva na narusenie jej "telesnej integrity". Neviem ako to vzniklo, ale napriklad ,ked mala 1,5r nezniesla ani moje osetrenie u zubara, dokonca ani kadernika (mojho). Mozno z toho vyrastie. Skusim to na nu naraficit tak, že jej zubarka kukne na zuby u nas doma, susedina sestra je zubarka, uz sme sa dohovarali, ze jej na ne kukne, ked bude u nich, bez toho , aby mala vedela, ze je to zubarka, proste v ramci hry. Ja som sa jej divala, myslim, že kaz nema, davame teraz Elmex gel, uvidime, zub ju uz neboli, rozmyslam, ci to nakoniec nemala udrete (bolela ju jednotka).
Zobrat si ju so mnou k zubarovi nemozem, to bude rovnaky cirkus, ako ked chcel kukat jej, to je istota, bohuzial.
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod Kandy » 26 Júl 2013, 14:13

Artemis, hovoríš, že sa nemá ošetrovať nasilu. To znamená, že by som nemala nasilu umývať zuby, čo sa u nás akosi nedá. Čiže ak by som mu vôbec neumývala zuby, lebo však nebudem to robiť nasilu, tak by malý mal zrejme o tie dva roky chrup v rovnakom stave ako to dieťa, čo zomrelo. Čiže ako? ;-)
Ináč a ako vezmeš malému dieťaťu krv ináč ako nasilu? Keby to nebolo fakt potrebné, tak do toho neidem, ale bohužiaľ, niektoré veci sa musia spraviť po dobrom, či po zlom...
Kandy
 
Príspevky: 186
Registrovaný: 16 Mar 2012, 10:34
Počet detí: 1
1. dieťa: Maťko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
2. dieťa: Jurko
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 12 dní

Re: osetrenie zubov u 3r dietata

Neprečítaný príspevokod TIA » 31 Júl 2013, 23:33

Ja neumyvam nasilu. V podstate do cca dvoch rokov si nechcela nechat mnou umyt zuby az na par vynimiek. Ked som si umyvala zuby ja, tak si niekedy drzala svoju kefku v ustach a hryzla do nej, niekedy vobec nechcela. Pred nejakym casom cistila zuby ona mne a teraz posledne v pohode otvori usta a necha si (bez pasty) umyt zuby. Jednu stvorku ma pokazenu, taka sa jej uz predrala von, ako keby tam nemala sklovinu. Moje stravovacie navyky za cely zivot vratane tehotenstva boli silne katastrofalne, veeeela, veeeela sladkosti, takze to si vysvetlujem ako dosledok. Vcera sme boli u zubara (nechcela mu otvorit usta, tak sme to nechali tak a vybavil mna a mala bola s muzom a prezerali si ordinaciu, potom, ked sa tam uz trocha udomacnila, tak som mu ukazala tu stvorku tak pozdvihnutim kutika ust) a ten mi povedal, ze je to kaz, tak tam umyvam viac. Ma to stale rovnake, nijak sa to nezhorsuje. Mojou motivaciou je, aby k cisteniu zubov nemala odpor, takze ziadne nutenie..
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1


Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 8 hostia

cron