26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

diskusia o zdraví, chorobách, raste a vývoji bábätka

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 16 Máj 2013, 13:25

kuckuc, a aky je tvoj syncek? býva chorlavý? je to vesele dieta? Ci len koli vahe Vam chcu robit vysetrenia?
Moj T. bol velmi casto chorý do roka a pol. Takze som mala vtedy fakt obavy. Brali sme kvapky od 8 mesiacov FE na chudokrvnost ( 3 mesiace) v kuse sme boli na sirupcekoch na vykasliavanie ( to aj pol roka s týždnovými prestávkami) a zanedbavala som vtedy aj ustnu hygienu. Neskor som zistila, ze tie hodnoty v krvi ( ani ta chudokrvnost) neboli az take zle ako mi bolo prezentovane a že kvapky FE sme mali brat iba mesiac. Za to obdobie sme mu uplne donicili chrup. Zlomila sa mu horna jednotka a dvojka. Zistila som, ze kasle mu casom prejdu aj bez zbytocných presladených sirupov. Má niekolko zubov uz vrtaných a zubarka nas ubezpecila, ze pojde dole dalsia horna jednotka a dvojka, ze sa s tým mame vyrovnat. Na zaciatku spominala nocne dojcenie. Ale tiez som to tu riesila. Mne ale logicky znie ten fakt, ze keby dojcenie v noci kazilo detom zuby tak by to bola evolucna samovrazda. Ked sa pozries na nejaky dokument do Afriky, vzdy ti ukazu krasnych cernoskov so snehobielymi zubkami a pochybujem, ze im v noci mamička odoprie :dojcenie: koli chrupu. Tu na fore prispievaju aj dojčiace zubarky. My teraz umyvame zuby vecer aj rano. Stav zubov sa nelepší, ale ani sa nezhoršuje tak rýchlo ako pred tým. Je to klasicke dedinske vesele usmudlane dieta s holou ritou v kuse pobehuje. Zlomí ho len naročné cestovanie za rodinou ( to vzdy ochorie ) ale inak možem potvrdiť, že je zdravý aj ked je tintítko :)
V chladnicke mam po spotrebe makovy olej, tak som ho vcera vytiahla, ze si dam na pokozku na take klasicke suche miesta, kolena a lakte. T. sa spýtal že či moze mak olej papat, a ja, že ano. Tak olizoval makovy olej :) Kto by povedal, že ma v živote poteší taka blbosť ako to, že mi syn olizuje makový olej po spotrebe :) Ked som mu ho nukala lyžičkou, ešte v pohodovej spotrebe, tak ani za ten svet si nedal.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 16 Máj 2013, 13:26

A este jedna pikoška, za posledné tri týždne mi pribral, skoro pol kila. Pritom sa asi pol roka držal na vahe 11kg.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod artemis » 16 Máj 2013, 16:13

quaxi píše:predstavte si, ze by niekto povedal lekarovi, ze napr. jeho dieta jedava iba jablka a kuracie maso. Bola by rada lekara, okamzite zakazat tieto dve jedla? Keby to bolo dieta na UM a pilo by iba UM, radil by uplne zrusit prijem UM? Silne pochybujem... ale ked ide o kojenie, opakovane sa matky stretavaju s tym, ze ak dieta neje ine ako MM, treba mu este aj to MM zrusit. Ved to vobec nedava logiku. Kopa deti zije cele mesiace az roky na zopar oblubenych potravinach. Zo vsetkych moznosti, co si mohlo dieta vybrat ako jedine akceptovane jedlo, je zrovna MM to najzdravsie, a lekarom sa to nepaci? Mojej kamoske pri rovnakom probleme lekar radil okamzite odstavit, a zaroven si vypocula odporucanie, ako ma dietatu dat hocijake jedlo ktore by bolo ochotne zjest, aj keby to boli cipsy alebo happy meal, lebo dieta je vychudnute, tak radsej nech je nezdravo, ale aspon trochu priberie. Prenho bolo akceptovatelne, aby dieta mesiace zilo na hamburgeroch, ale na MM nie. Ako moze clovek s takouto logikou skoncit vysoku skolu, mi je zahadou.

Trafila si klinec po hlavičke. Presne toto.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod kuckac » 16 Máj 2013, 23:18

Veľmi vám ďakujem všetkým za cenné rady! Dnes sme boli u lekára a ten bol názoru, že ešte leto môže priniesť nové "rozpapanie" a môžeme počkať, že malý vyzerá, že je na tom zdravotne ok. On ma vlastne do vyšetrení ani predtým netlačil, iba zdôraznil, čo všetko prichádza na radu, keď deti neprospievajú. Dosť ho zaujímal môj názor a ja posmelená vašimi odkazmi som povedala, že to nevidím až tak zle a verím, že sa to s jedením zlepší. Prevážime vraj o 3 mesiace a zase sa uvidí. Materské mlieko som už vôbec nespomínala. :-)Povedala som doktorovi, malý raňajkuje mlieko, takže iné mu nechutí. On sa neopýtal aké, ja som nepovedala, neriešila som to. Rada odstaviť bola od gastroentrologičky, povedala, že čím viac to budem naťahovať, tým viac to môžem zhoršiť. Myslím, že detský by jej názor odobril, ale ja som mu o ňom nepovedala. U gastroentrologičkyy som bola totiž na vyšetrení so staršou dcérou a na malého "nejedenie" som sa opýtala medzi rečou.
Maminky naozaj ďakujem za všetky rady. Dojčíme teda naďalej, ale k nočnému dojčeniu sa vrátiť naozaj nechcem. O zúbkoch som toho prečítala kvantá aj tu, takže som v obraze a viem aký je názor odborníkov a neodborníkov. Pre mňa je dôležitý len fakt, že zúbky sú pokazené a večernú hygienu zúbkov vzhľadom na zaspávanie na prsníku nedokážem vycibriť, tak to nemienim zhoršovať. V tomto mám ja svoj názor a nemyslím si, že materské mlieko kazí zúbky, ale už pokazené zubky ani nelieči. No a navyše malý pomerne pekne prespí noc, "žravé okamihy" má skôr tesne nadránom a celé ráno, on asi najlepšie vie, či to treba, keď sa nebudí. Keď bol napríklad chorý, budil sa viac krát za noc, aby sa napil, potreboval to. ďakujem za linky a info o vašich deťoch, už samotný fakt, že iné deti sú na tom ako on ma utešuje a veľmi ukľudňuje.Vďaka vám Katka - kuckac:-)
kuckac
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 15 Máj 2013, 17:56
Počet detí: 2
1. dieťa: dievča
Rokov: 19 rokov, 1 mesiac, 19 dní
2. dieťa: chlapec
Rokov: 13 rokov, 21 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod kuckac » 17 Máj 2013, 00:12

chem pridať tie info o váhe a výške malého.
narodený 3550 g a 50 cm
pri prepustení 3480 g
1. mesiac 4040 g 57 cm
2.mesiac 4480 g a 59cm
3.mesiac 5190 g a 61 cm
5. mesiac 6490 g a 65 cm
6.mesiac 7280 g a 70 cm
10. mes. 8150 g a 74 cm
12.mes. 8510 g a 78 cm

19 mesačný 10200 g a 84 cm ( tu vidím ten pokles - toto je mesiac október, bol očkovaný, pred 2.roč. prehliadkou užíval atb. na angínu,a teraz ako to celé spisujem a študujem som na to prišla - aj sama - v 20 mesiaci som ho odstavila od nočného kojenia, kvôli pokazeným zubkom:-( )
24 mesačný 10500 g a 86 cm ( tu som bola 1:krát upozornená lekárom, že je trošku naspodu hranice)
26 mesačný 10700 g a má stále 86 cm, tamtie centimetre v diskusii som opísala z karty, čo merala sestrička a muselo to byť zle odmerané, ako jej ležal asi sa jej to zle meralo, lebo keď ho ja postavím k stene, kde je meter tak 86 cm
kuckac
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 15 Máj 2013, 17:56
Počet detí: 2
1. dieťa: dievča
Rokov: 19 rokov, 1 mesiac, 19 dní
2. dieťa: chlapec
Rokov: 13 rokov, 21 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod kuckac » 17 Máj 2013, 00:29

Škoda že medzi 19 a 24 mesiacmi sme neboli u lekára a ja som neprišla vlastne na to, že nepriberá tak ako predtým...pretože čo sa týka jeho aktivity, atď, bol a je stále šikovný, vrtký, mimoriadne šikovný v motorickom vývine . Čo sa týka jedenia - on neprestal náhle jesť pevnú stravu, nikdy ju nijak extra nejedol, po nočnom odstavení sa nič nezlepšilo v jedení, ani nezhoršilo. Teda ak by som mala teraz riešiť ako ho rozpapať tuhú stravu, nie ako pribrať, tak to možno rolu nehrá,ale strašne mi je teraz. Tie pokazené zubky som vtedy riešila na rôznych diskusiách, prečítala som aj o tom, že to nie je pravda, ze to nerobí kojenie, ale aj tak som sa vtedy rozhodla, že nočné stopnem, po preštudovaní všetkého, chcela som mu aspon trochu pomôcť, cítila som, že jeho pokazené zubky sú moja vina a chcela som to nejak napraviť, no nenapravila som, len som mu vlastne dopomohla k tomu, aby ďalej nepriberal. Od vtedy je to už viac ako pol roka a on si zvykol, nebudí sa v noci, najskôr si pýta mlieko o cca 5:00 a vtedy aj dostane. Napriek všetkému , aby som ho naspať začala budiť medzi 22.00 a 5.00, aby sa napil mi príde už teraz nelogické.Príčina je asi teda odhalená, prečo nepribral viac, prečo neje tuhú stravu neviem ani naďalej.
kuckac
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 15 Máj 2013, 17:56
Počet detí: 2
1. dieťa: dievča
Rokov: 19 rokov, 1 mesiac, 19 dní
2. dieťa: chlapec
Rokov: 13 rokov, 21 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 17 Máj 2013, 07:05

Hlavu hore kuckac. Prosim ta, nic si nevycitaj. Všetky tvoje rozhodnutia si urobila najlepšie ako si vedela.
Tvoje vahove prirastky ako pozeram, sa podobaju tym našim. Prosim ta nenamyslaj si, ze za vasim nepriberanim je nocne dojcenie. U nas dojcine v kuse na poziadanie, ci je den, ci je noc a nema to na zvyseny prijem jedla, ci priberanie ziaden vplyv. Absolutne ziaden. Nenechaj sa deptat vahovými prírastkami! Podla mna su uplne v poriadku a ked tvoje mrne je aj po zdravotnej stranke ok, tak nemas co riesit. :) Ono najvacsi blok mozno bol aj vo mne, ja som z jedenia bola vzdy u nas nervozna, pretoze to nebolo nikdy ukazkove j nejaky cas potrva uvedomit si, ze mame mensie deti ako vsetci ostatní a že je teraz pre ne podstatnejsie ine veci ako napr. hrat sa s autickami alebo nahanat motyla ako ist jest. Sem tam dajte vediet o sebe, ako vam to ide, alebo ako sa citis.
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 17 Máj 2013, 07:09

add 2. dojčite te sa tak, ako vam to vyhovuje!
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Máj 2013, 07:12

Ak sa už nebudí sám, tak ho nebuď jasné. Neviem, či spíte spoločne, to môže pomôcť, aby sa dieťa dojčilo aj v noci.
Aj v tomto veku dieťaťa je možné zvýšiť tvorbu mlieka a je možné, že toto pomôže celej situácii.
Pozerám tie tabuľky... neviem, opravte ma niekto, pozerám to veľmi narýchlo, ale - dieťatko sa celý svoj život pohybuje od 3. do 15. percentilu. Z tohto hľadiska má takú hmotnosť, akú má približne mať, ak je toto ten interval, v ktorom má ono priberať. Pozri si sama http://www.who.int/childgrowth/standard ... _p_0_2.pdf
Prosím skontaktuj sa s poradkyňou pri dojčení, aby ste sa spolu pozreli na to, či dieťa pri dojčení aj pije mlieko. V prípade, že je dostatočne dojčené a jediný "problém", ktorý má je, že zje len trocha príkrmov (čo v tomto veku robí ešte veľa dojčených detí), je možné, že je všetko v poriadku...
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod kuckac » 17 Máj 2013, 09:24

lenkaa aj Klemka, vlastne všetkým ďakujem
a naozaj l enkaa môžem povedať, že moje stresovanie býva väčšie a zbytočnejšie než treba, moja staršia dcéra - má 8 rokov, bola kojená 1 rok a 8 mesiacov , ale bola taký papkáč tuhej stravy, že bola vždy o dve čísla väččšia než rovesníci, čo jej aj zostalo:-) Keď som videla ako mladší odmieta príkrmy a ako nič nechce oproti nej to bol asi pre mňa šok. O tom ako je to zle keď deti nejedia a ako sa tým mamina trápi som predtým počula len na ihrisku a od známych, aké to je naozaj deprimujúce som si uvedomila až pri tom vlastnom druhom . Deprimujúce nie v tom smere, že je trochu menší než iní, ale v tom, že som sa presvedčila (asi aj vplyvom okolia a názorov lekárov) že MM mu už nemôže stačiť a vyvíjajú sa mu kosti, mozog, svaly , všetko, aby sa to na ňom nejak negatívne neodzrkadlilo. Navyše staršia dcéra bola prudko chudokrvná a stále býva, naozaj až na liekoch a liečená na hematológii. Vtedy som sa zľakla, aby tak nedopadol aj on, pretože z potravín, ktoré oni odporúčali ako prirodzený zdroj železa mi on nezje nič - len jahody a maliny - aj to len keď sú, veď nie sú celý rok.
kuckac
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 15 Máj 2013, 17:56
Počet detí: 2
1. dieťa: dievča
Rokov: 19 rokov, 1 mesiac, 19 dní
2. dieťa: chlapec
Rokov: 13 rokov, 21 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod lenkaa » 17 Máj 2013, 11:21

kuckuc, to je fascinujuce ako deti (surodenci) vedia byt rozdielni. Ja mam kamosku a ta to mala naopak. Starsi 5 rocny (18kg) nechut do jedla, mladsia 2 rocna (16kg, 60cm v pase) a zje vsetko, co nezje ju :D My sme chodili ku nim na jedlo sem tam. To dievcatko bolo inspirujuce a je pekny pohlad na dieta kt. chuti jest.
Ja som vyrastala s dvoma starsimi bratmi kt. boli boli proste vo vyvine a chutilo im. U nas sa jedlo muselo schovavat. Platilo pravidlo, že kto zavaha v jedle , tak ten proste neje a ostane hladný. Ja samotna zboznujem jest, chut je jeden zo zmyslov, kt. si treba vychutnat. Moj muz bol zo mna a mojej rodiny v soku zo zaciatku, pretoze vraj pri jedle krochkame blazenostou :D. Bol prekvapený ako vieme s pozitkom jest a ake ódy vieme o jedle viesť. Pre ludi ako som ja vymysleli gastro dovolenky :) Pre mna bolo sokom zistenie, že existuju aj ludia, kt. neziju pre jedlo ale jedia len aby zili.
No, ale kam sa týmto chcem dostat...pre mna usmevna zalezistost... vzdy ked Tobikovi nalozim jedlo a ked nedoje ( vzdy nedoje ), tak mi je to jedlo luto vyhodit a dojedam to po nom. V poslednej dobe sa ho už aj pytam, či už skončil a či možem dojest a v poslednom období sa obava, ze mu to zjem a tak este dotlaci 2 - 3 lzicky do seba. Sem tam sa stane, ze si zvysok polievky zoberie od stlola prec a polozi na zem do svojej blizkosti kde sa hra. Ja mu vravim, ze sa o jedlo nemusi bat, že zjem iba to, co nevladze ale asi mi nerozumie alebo neveri. Neviem, ci je na tom nieco inspirujuce, ci je to zrave podporovat to alebo nespravne ale akosi mi to robi aj tak radost :) že si privlastnuje jedlo aj ked ho potom nedoje :)
lenkaa
 
Príspevky: 340
Registrovaný: 11 Aug 2011, 11:59
Počet detí: 1
1. dieťa: syncek prvorodený
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 24 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Máj 2013, 12:57

Kuckac nič si nevyčítaj, nemá to význam a podľa mňa to nie je ani opodstatnené. Neviem čo rozumieš pod tuhou stravou...ja rozumiem pod tuhou stravou kúsky jedla. Mixovaná strava je podľa mňa tekutá strava, lebo som ju vždy musela ešte riediť, lebo keď to bolo husté, tak to tiež odmietala jesť. No a my sme na mixovanej strave boli ešte aj v škôlke a čiastočne i teraz, takže z môjho pohľadu sa Ti čudujem, že čo ešte riešiš :) keď v pohode ako tak papá, a príkrmy skúšaj ale riedke a rozmixované a rôzne chute, možno doteraz si mu ne´ponúkla nič čo by mu zachutilo. Horšie vidím tie zuby, akonáhle vyrazí prvý zub, treba čistiť každý deň, bez výnimky (iba ak by ležal v 39 stupňových horúčkach chorý...by som čistenie zubov "odpustila".
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod kuckac » 17 Máj 2013, 13:55

lenkaa je to inšpirujúce s tým dojedaním, skúšame podobné finty, niekedy zaberajú:-)
artemis - ja pod pevnou stravou rozumiem vlastne všetko okrem MM, myslím, že u nás už mixovanie nie je na mieste, mixovali sme keď sme začínali s príkrmami, malý mi napríklad má rád varenú mrkvu v polievke, nakrájanú na kocky alebo koliečka, krásne hryzie jablko, orechy, horalku.. nebude problém v mixovaní či nemixovaní, ale v tom aby ochutnal vôbec varené zemiaky s mäsom, či zapečené cestoviny, či zeleninu, či čokoľvek. S čistením zúbkov máme stále problémy, jeho čistenie je systémom požuvať kefku, čiže som si vedomá,že to nie je dôkladné čistenie a čistiť mám ja - keď sa o to ale pokúšam a to sa pokúšam naozaj každý deň, nie je ochotný držať otvorené ústa, aby som prešla dôkladne po každom zube, kričí nie a ja námatkovo čistím, metám , po pamäti, kde by to všetko mohlo byť. Spodný chrup má ok, pokazené má horné predné a vidím že aj horné stoličky. Vraj to môže byť aj mojim užívaním železa v tehotenstve a potom sa dalo iste viac náhod do kopy, staršia dcéra s kazmi ho bozkávala, dávala mu papať niečo svoje a čojaviem čo všetko zohralo rolu, aby sa tam ten streptokok dostal a potom už len to, že ústna hygiena nebola úplne dokonalá a navyše v noci bolo mliečko prispelo všetko k tomu odvápneniu. Pri staršej dcére, ktorá mala mliečny chrup v hroznom stave (teraz má už trvalý a našťastie ok), sme si užili, bolesti a vtedy sme povedali, že to pri druhom nedopustíme.Kefka na prst bola hneď v jeho výbave, a aj tak sa nepodarilo zabrániť. Hoci ma to veľmi mrzí a určite že som si vedomá, že za to nemôže ten drobec, ale ja.
kuckac
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 15 Máj 2013, 17:56
Počet detí: 2
1. dieťa: dievča
Rokov: 19 rokov, 1 mesiac, 19 dní
2. dieťa: chlapec
Rokov: 13 rokov, 21 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Máj 2013, 14:13

kuckac píše:....artemis - ja pod pevnou stravou rozumiem vlastne všetko okrem MM, myslím, že u nás už mixovanie nie je na mieste, mixovali sme keď sme začínali s príkrmami, malý mi napríklad má rád varenú mrkvu v polievke, nakrájanú na kocky alebo koliečka, krásne hryzie jablko, orechy, horalku.. nebude problém v mixovaní či nemixovaní, ale v tom aby ochutnal vôbec varené zemiaky s mäsom, či zapečené cestoviny, či zeleninu, či čokoľvek. S čistením zúbkov máme stále problémy, jeho čistenie je systémom požuvať kefku, čiže som si vedomá,že to nie je dôkladné čistenie a čistiť mám ja - keď sa o to ale pokúšam a to sa pokúšam naozaj každý deň, nie je ochotný držať otvorené ústa, aby som prešla dôkladne po každom zube, kričí nie a ja námatkovo čistím, metám , po pamäti, kde by to všetko mohlo byť. Spodný chrup má ok, pokazené má horné predné a vidím že aj horné stoličky. Vraj to môže byť aj mojim užívaním železa v tehotenstve a potom sa dalo iste viac náhod do kopy, staršia dcéra s kazmi ho bozkávala, dávala mu papať niečo svoje a čojaviem čo všetko zohralo rolu, aby sa tam ten streptokok dostal ....


Ale veď to je úžasné, že zje mrkvu, hryzie jablko, orechy...ako prečo chceš ešte viac? Veď to stačí. Moja dcéra má 7 rokov a ešte v živote nezahryzla do jablka, ani nevie ako chutí orech...bože...čo by povedal ten Tvoj lekár, keby som ja k nemu došla s takouto informáciou...poslal by mi ju do nemocnice na infúzie asi... :mrgreen: Moja dcéra ochutnala zemiaky s mäsom až keď išla na siedmy rok...načo mu zapekáš cestoviny? Normálne ich uvar v slanej vode dohnusna, úplne namäkko - ocediť, a do teplých daj tam trochu masielka...uvidíš ako mu bude chutiť, niektoré deti neznášajú kombinácie chutí, majú radi jednoduché veci. či to nie je i váš prípad... Zapekance a kadečo iba reže jemné ďasienka...nedivím sa, že to nechce...A zelenina? Aká zelenina? Veď si povedala, že je mrkvu, čo iné môže dieťaťu chutiť. Už ani nič. Skúšala si karfiol? Normálne uvarený tiež totálne domäkka v slanej vode, a iba ocediť a nič k tomu...to by mohol zjesť...a ešte šalátovú uhorku, ošúpanú pokrájanú na kolieska...toto jediné moja dcéra zje zo zeleniny. Vôbec ma netrápi, že ešte nevie ako chutí paradajka, reďkovka, či špenát.

A pokiaľ ide o ten kaz...no to najskôr teda chytil od sestry...ale skús ho nejako naanimovať, že by sa zoznámil zo zubnou kefkou sám...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod zigi » 17 Máj 2013, 15:14

Kuckac,
presne tak sme na tom so zubkami aj my. Vrchne predne ma uplne pokazene a polamane. Umyvam ich nasilu 3x denne a 2x tyzdenne natieram elmex gelom a dufam, ze nam vydrzia co najdlhsie. Na dovody toho, preco to tak je, uz tiez nepridem, ale aspon sa treba snazit, nech sa to prilis rychlo nesiri. To umyvanie u nas je presne take ako pises aj ty, bojujeme, Hanka vykrikuje "nijeeeeee", ale tie zubky jednoducho treba poumyvat a nechat to len na dieta sa neda, hlavne, ked uz ma zubky pokazene. Inac nam trosicku pomohlo Spievankovo 3 a mame aj kadejake knizky o zubkoch (nejaku aj z DM o veverickach, co si cistia zubky)...ale tiez sa tym neda vzdy ukecat. Ostava len dufat, ze jej vydrzia a nezlamu sa uplne, kym bude schopna spolupracovat, aby jej ich zubarka opravila ak sa bude dat... Tiez sa trapim tym, ze je to moja vina, ale bohuzial netusim, co som spravila zle...

Jaj a este k zapekaniu...mne ma Hanka prave rada zapekane...zemiaky, cestoviny, tresku, cuketu, baklazan...ked sa zapeka pod pokrievkou a je tam vela omacky, je to idealne, makucke, chute su spojene ...skratka taka mliaganica, presne ako ma Hanka rada :mrgreen: Zemiaky v inej ako zapecenej forme mi nezje. Ale to musi kazdy vyskusat, kazde dieta je ine. Mne tiez dlho trvalo, kym som na to prisla...teraz zapekam o dusu ;)
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod kuckac » 17 Máj 2013, 20:22

artemis tak som rada, že sme nakoniec na tom tak dobre - šalátovú uhorku trochu popapá, minulé leto uplne fičal na domácich rajčinách, zjedol aj 5 denne, akonáhla prešlo leto a nebolo rajčín, tie z obchodu nie sú bohviečo a jemu nechutili, tak prestal. Neviem , uvidím, či sa chytí na ne aj tento rok. Inak tú mrkvu - no varenú ju je, nie čerstvú. Skúsim aj karfiol teda tak úplne rozvariť, tak som to nikdy neskúšala, ani tie cestoviny som na spôsob ako hovoríš ty, neskúšala. Jasné, že varené vo vode áno, tie sem-tam také samé zje, ale neskúšala som poliať maslom...niekedy som bola taká znechutená z toho, že mu je ťažko vyhovieť, že som sa už ani nesnažila. Alebo naopak mal niečo, čo sme sa potešili , že aha - on toto má rád a na druhý krát už ani neochutnal.
K tej zubnej kefke - veď on ju má od mala, je zvyknutý s ňou narábať, ale štýlom ako hovorím, len hryzkať do nej a tak všelijako.
Zigi - spievankovo aj nam niekedy pomôže, ale to su take svetle okamihy, niekedy zas nezabera nič, ako natieraš elmex gel, aby si zabranila prehltnutiu? Tiež až keď zaspí? A prosím ťa ako sa zapeká pod pokrievkou? myslíš v rúre ale prikryté, hej?
kuckac
 
Príspevky: 10
Registrovaný: 15 Máj 2013, 17:56
Počet detí: 2
1. dieťa: dievča
Rokov: 19 rokov, 1 mesiac, 19 dní
2. dieťa: chlapec
Rokov: 13 rokov, 21 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod artemis » 17 Máj 2013, 21:35

kuckac, ver tomu, ste na tom dobre...a ešte môžeš vyskúšať, čo moja teda preferovala (princíp je ten, že dať to jest samé, bez príloh, bez natretia na chleba a podobne):
Napríklad: uvarené vajce na tvrdo
Alebo: trojuholníkový tavený syr.
Alebo: kúpiť syr bambino, poriadne umyť obal, na jednom konci zboka urobiť dierku a dať mu to celé do ruky nech si to sám vytláča do úst.
Alebo: vanilkový jogurt
Alebo: dať mu chrúmať do mištičky cini minis (bohviečo to neni, je to sladký cereálny sajrajt, ale chutí)
Alebo: Uvariť do mäkka v slanej vode ryžu.

Ak si si všimla kuckac, my sme mali aj ten problém, že dcéra odmietala jesť jedlá ktoré neboli farbou svetlé, teda nejedla nič červené, tmavozelené a podobne, najradšej má aj doteraz jedlá ktoré majú bielu, svetložltú, žltkavú, maslovú, slabozelenú, béžovú farbu, vrátane čokolády, ktorá má byť najlepšie biela! :evil:

PS: a ešte pri tých varených jedlách (ryža, cestoviny) treba odsledovať teplotu...napríklad mne dcéra to nechcela jesť keď to bolo poloteplé, má to rada viac také horúce...
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod mia » 17 Máj 2013, 22:37

to je sranda, moja zase nezje nic, ked je to teple a uz vobec nie, ked je to horuce... :D najradsej ma vsetko vlazne, studene a uplne preferuje ladove (mrazeny hrasok napr.)... :roll:
mia
 
Príspevky: 67
Registrovaný: 26 Apr 2011, 19:40
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 21 dní
Rokov: 9 rokov, 3 mesiace, 18 dní

Re: 26 mesačné dieťa nechce jesť,musíme odstaviť

Neprečítaný príspevokod zigi » 18 Máj 2013, 00:06

kuckac píše:spievankovo aj nam niekedy pomôže, ale to su take svetle okamihy, niekedy zas nezabera nič, ako natieraš elmex gel, aby si zabranila prehltnutiu? Tiež až keď zaspí? A prosím ťa ako sa zapeká pod pokrievkou? myslíš v rúre ale prikryté, hej?


no ano, aj u nas funguje spievankovo len niekedy... Tomu prehltnutiu elmex gelu bohuzial nezabranis :( V podstate aj ked zaspi, tak to prehltne...skor ci neskor. No ale zubarka mi radila dat ho na vatovu tycinku a natriet na pokazene zubky pred spanim, radila mi to aj jedna mamina z MK, ktorej sa takto podarilo kazenie zubkov zastavit (ona ale davala elmex gel kazdy den!). Idealne by bolo natriet az ked zaspi, ale mne sa Hanka vzdy zobudila a bol krik a plac, tak teraz natieram este kym je hore. Tiez je krik, ale uz si zvykla a az tak strasne jej to uz nevadi. Po par minutach jej to skusam vyplachovat, ale vies si predstavit ten cirkus :mrgreen: ...okrem toho to aj tak uz urcite cele vycmulka. Davam ale malinke mnozstvo, dufajuc, ze jej to az tak neuskodi :(

A zapekanie pod pokrievkou ;) ano v rure prikryte a davam veeeeeeela omacky, aby to nebolo suche a to jej potom celkom chuti. Samozrejme vela toho nezje, ale nieco si predsa len da.
zigi
 
Príspevky: 267
Registrovaný: 05 Jún 2011, 17:55
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 12 rokov, 11 mesiacov, 12 dní
2. dieťa: Maťko
Rokov: 6 rokov, 9 mesiacov, 27 dní

Predchádzajúci

Späť na Rast a zdravie bábätka

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron