predne mleko a priberanie z neho

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

predne mleko a priberanie z neho

Neprečítaný príspevokod tkb » 17 Jan 2013, 06:56

Ahojte, som tu nova hladajuca info o dojceni. Mam mesacneho syna, ktory sa narodil s vahou 3900g. Pri prepustani z porodnice nam zabudli povedat ze mame zltacku a tak sme po tyzdni boli spat v nemocnici s vysokym ubytkom vahy. Bolo to pre mna dost traumatizujuce, pretoze som si velmi vycitala ze som to nustrazila... a tiez koment v nemocnici: "pre boha to co ste s nim robili. " Ma tiez velmi traumatizoval a tak som hned presla na um. Nakoniec sa mi s laktacnou poradkynou podarilo z flasky opat prejst na prsnik. Pouzivali sme odsavanie mojho mlieka a prikrmovanie po cievke. Momentalne ho plne dojcim, bez um. Beriem KOSTI na podporu mlieka, nic ine mi nezabralo. No neustale mam v hlave tu traumu, ze malemu nedavam dostatok mlieka. Momentalne zacal mat aj zelene stolice, co som si precitala ze je koli velkemu mnozstvu predneho mlieka. No maly pribera sice tento tyzden len 30 g. Ale inak ma uz 4790 g a vaha nam na zaciatku klesla na 4 300g. na prsniku je 10 -15 min a aktivne pije. Koliky nema. Myslite si ze ho mam prikrmovat koli tej zelenej stolici, alebo nemusim ak pribera. Da sa vlastne priberat aj z predneho mlieka? Ale znamena to ze nemam dostatok zivin? Ako to je vlastne. Dakujem za odpoved. TATIANA
tkb
 
Príspevky: 1
Registrovaný: 17 Jan 2013, 06:30

Re: predne mleko a priberanie z neho

Neprečítaný príspevokod elinka27 » 17 Jan 2013, 10:28

Tatiana, farba stolice nie je dôležitá, ak je bábätko spokojené a dostatočne priberá. Farbou stolice sa netreba zaoberať. Zelená stolica môže byť pre dojčené bábätko normálna, aj dlhodobo, aj keď je riedka. :)
Čo sa týka "zadného mlieka", zdá sa, že tento termín spôsobuje viac problémov a že vôbec nepomáha porozumieť dojčeniu. Už len preto, že sa vôbec nedá paušálne povedať, ktoré mlieko je "zadné". Keď dojčíte napríklad z pravého prsníka, bábätko zaspí a zobudí sa o 10 minút a vy ho znovu priložíte na pravý prsník, aké mlieko bude bábätko piť: "predné" či "zadné"? Každé mlieko obsahuje aj tuk, aj ostatné látky, ktoré bábätko potrebuje. V priebehu jedného dojčenia sa materské mlieko mení, a to veľmi rozličným spôsobom. Je dobré prestať myslieť na "zadné mlieko" a sústrediť sa na to, aby bábätko skutočne dostatočne pilo. Keď bábätko bude dobre piť, tak bude mať dostatok všetkého, čo potrebuje bez ohľadu na "predné" či "zadné" mlieko. Jedno je ale isté, "zadné" mlieko (nech už tento termín znamená čokoľvek) netečie o nič ťažšie ako "predné" mlieko. Bábätko sa nemusí o nič viac namáhať, aby pilo "predné" či "zadné" mlieko. Celé je to o toku mlieka. Bábätká pijú, ak je tok mlieka dostatočný, a zaspávajú, ak je pomalý.
Obrázok užívateľa
elinka27
 
Príspevky: 240
Registrovaný: 26 Mar 2011, 21:15
Počet detí: 2
1. dieťa: Jakubko
Rokov: 16 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Zinka
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
Môj status: www.nosmesa.eu
www.dojcenie.webnode.sk

Re: predne mleko a priberanie z neho

Neprečítaný príspevokod Klemka » 17 Jan 2013, 11:29

Tatiana, plne súhlasím s Elinkou.
V Tvojej otázke cítim veľa obáv o zdravie svojho bábätka. Verím tomu, že začiatok, aký si zažila, mohol spôsobiť pocit, že chceš, aby niekto iný posúdil, či bábätku nič nechýba, cítim istú nedôveru vo svoje schopnosti byť dobrou matkou a myslím, že je to skutočne pochopiteľné, po tom, čo si prežila. A je to nefér. Pretože žltačka nie je príčinou synčekovho nepriberania. Je to len príznak, že bábätko nezískava pri dojčení toľko mlieka, koľko by malo. Že na začiatku sa nepodporili kroky, ktoré vedú k tomu, že dojčenie začne jednoducho a dobre. Týmito krokmi sú pôrod bez rutinných a preventívnych zásahov, kontakt bábätka koža na kožu s matkou okamžite po narodení, ktorý trvá do času, kým sa dieťa samo priplazí k prsníku, prisaje sa, dojčí sa a následne samo pustí bradavku (väčšinou minimálne prvé dve hodiny), následne dieťa s matkou trávi v kontakte koža na kožu čo najviac času počas pobytu na oddelení šestonedelia, nie je od matky oddelené, ani na vizitu a vyšetrenia, nedostáva v pôrodnici cumlík, fľašu či klobúčiky a je dojčené pri prvých príznakoch záujmu o dojčenie (teda nie najskôr prebaliť, potom dojčiť). Ak toto dieťa nezažije, je možné, že sa nebude prisávať k prsníku správne a nebude získavať dostatok mlieka.
Píšem to nie preto, aby si sa trápila, že už nemôžeš zmeniť minulosť, ale aby si pochopila, že to, čo sa stalo na začiatku, nebola Tvoja vina. Ani vina Tvojho "slabého" mlieka. Tvoje mlieko je jedinou potravou, ktorá je pre Tvojho synčeka vhodná. Aby z nej dostatočne priberal a prospieval, nie je potrebné sa sústrediť na "kvalitu" mlieka, ale na to, aby dieťa na prsníku pilo dostatok mlieka. V tom by Ti mohla pomôcť osobná návšteva poradkyne pri dojčení (http://www.mamila.sk/pre-matky/poradkyne-pri-dojceni/), s ktorou by si pozrela, ako vyzerá dojčenie a najmä by si, ak bábätko skutočne dobre pije, dostala upokojenie a istotu, že bábätko skutočne dobre pije a všetko je v poriadku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 9 hostia

cron