laktacna pomocka

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod karumbamia » 11 Sep 2012, 17:47

Dobry den,asi mesiac som pouzivala flasu pri dokrmovani no ked sa mi uz mala nechcela prisat na prsnik tak som zacala pouzivat suplementor.Uz sa mi mala tyzden pekne prisava len stale pri dojceni vipije okolo 30-40ml umeleho mlieka.Moja otazka je zi ci mam pri kazdom kojeni dokrmit umelim mliekom alebo az ked je velmi hladna?chcela by som zeby sa mi zacalo tvorit dostatocne mnozstvo mlieka aby som umele vylucila no zaroven nechcem nechat malu o hlade..ako mam postupovat pri dokrmovani suplementorom?
karumbamia
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 11 Sep 2012, 17:39

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 11 Sep 2012, 20:54

Karumbamia, túto otázku som už zodpovedala na blogu o dojčení... preposielam odpoveď:
Ak sa bábätko prisáva k prsníku, najjednoduchšie by bolo skontaktovať sa osobne s poradkyňou pri dojčení, s ktorou úpravou polohy a prisatia a technikou stláčania prsníka pomôžete bábätku získať z prsníka viac mlieka a v prípade, že by bolo potrebné ho dokŕmiť, poradkyňa Vám vysvetlí, ako zvýšiť tvorbu mlieka a tiež Vás naučí, ako to urobiť pomocou cievky na prsníku (suplementor je takisto možnosť, ale pre jeho mäkké hadičky a tok mlieka aj bez snahy dieťaťa je cievka, ktorú Vám ukáže poradkyňa pri stretnutí jednoduchšia na použitie).
Podrobné vysvetlenie ku krokom, ktoré som spomenula nájdete aj v tejto odpovedi z poradni o. z. MAMILA – http://www.mamila.sk/objects/forum/comment.php?id=440
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod karumbamia » 13 Sep 2012, 12:25

ja by som velmi rada kontaktovala poradkinu,ale nachadzam sa v anglicku a tu co je breastfeeding support tak je onicom nevedia ani co je suplementor a hned radia flasu...skoro ani jedna anglicanka tu nekoji ale le dokrmuje.. mala sa pekne prisava ked jej ide väcsi tok mliecka ale ked spomali tak zacne trucovat..myslim ze mam malo mlieka skusam ju prikladat tak casto ako to len ide tak tiez beriem tabletky na podporu tvorby mlieka a aj pijem caj...a aky je rozdiel medzi suplementorom a cievkou? dalo by sa mi pomoc aj cez internet? dakujem
karumbamia
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 11 Sep 2012, 17:39

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod Klemka » 13 Sep 2012, 15:14

V prípade, že nie je možné sa osobne obrátiť na poradkyňu je možné sa riadiť odkazmi, ktoré sú uvedené v linku so zodpovedanou otázkou z poradne o. z. MAMILA (viď komentár vyššie).
Polohu a prisatie je možné upraviť aj po naštudovaní si toho, ako to má vyzerať z tých odkazov a na Slovensku pôsobia aj poradkyne pri dojčení, ktoré pomáhajú mamičkám aj na ďiaľku cez Skype (v zozname poradkýň na www.mamila.sk sa na ne dá nájsť kontakt, ja viem o Elenke Hutton a Janke Michálkovej, možno to robia aj iné ešte). Kľúčové je naučiť sa podľa tých odkazov rozlíšiť, čo vlastne dieťa robí na prsníku - kedy pije, kedy saje bez pitia a spolu s poradkyňou cez Skype sa o tomto uistiť a odpozorovať, čo je vlastne výdatné pitie, koľko toho pitia stačí, aby sme mohli povedať, že bolo výdatné. To je kľúčový bod pre to, aby si vedela, kedy vlastne už dávať dokrm. Dokrmovanie je najmenej rizikové, ak sa robí na prsníku. Na dokrmovanie je možné použiť aj suplementor - postupuje sa v zásade tak isto - bábätku sa pri dojčení vloží cievka do úst tak, aby pilo dokrm z nej. Suplementor má zopár nevýhod - jednou z nich je, že fľaša s dokrmom je nad prsníkom a mlieko z nej samo tečie - dieťa si zvyká na rýchly tok mlieka a druhou, že cievka suplementora je veľmi mäkká a nedá sa vložiť do úst, keď už je dieťa prisaté. Aj v UK sa pravdepodobne bude v zdravotníckych potrebách dať zohnať cievka - u nás používame cievku CN 01 pre novorodencov s nízkou pôrodnou hmotnosťou. Táto cievka sa vloží jedným koncom do nádoby s dokrmom a druhý koniec sa vloží bábätku do pusinky pri dojčení tak, ako je možné vidieť na tomto videu http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... ojceni-10/ Cievka je navyše finančne nenáročná (tu stojí menej než 1 Eur).
V odkazoch si tiež prečítaj, ako postupovať pre zvýšenie tvorby mlieka.
Úprava polohy, prisatia, pomáhanie bábätku vypiť viac mlieka stláčaním prsníka a prestriedanie prsníkov po tom, čo už nepije ani po stlačení prsníka spolu so zvýšením tvorby mlieka bylinkami pomôže k tomu, aby bábätko pilo čoraz viac mlieka pri dojčení z prsníka a menej bolo treba podávať dokrm cievkou na prsníku. Časom bude možné prsníky prestriedať 2x a viackrát, kým sa zavedie cievka až jedného dňa bude stačiť to, čo bábätko vypije na prsníku a cievku nebude treba dať. Netreba to vzdávať!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 13 Sep 2012, 22:57

AKo Klemka pisala, mozes sa i na mna kludne obratit cez Skype (Janka_Mich). Len odporucam, dohovorit sa na case stretnutia dopredu, nakolko bezne byvam pri pocitaci az neskoro vecer. V pripade dohovoru mozem i cez den. Najjednoduchsie na presnom case je asi sa dohovorit telefonom +421-905-23908, takto cez pocitac je to zdlhave.

Ja sa na doplnenie Klemky spytam, ake lieky na podporu tvorby pouzivas? My jednoznacne odporucame toto : http://dojcenie.wordpress.com/ako-dojci ... -laktacie/
Odporucame i bylinky, ale kedze neviem, ako sa k nim da v Anglicku dostat, je to asi najjednoduchsie riesit Domperidonom.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod karumbamia » 14 Sep 2012, 22:14

rozoznat kedy pije a kedy saje bez pitaia viem podla toho,ze ked pije tak je prisata pekne k prsniku a pocujem ako polika ked jej mliecko dojde alebo zacne pomalsie tiect tak sa zacne odtahovat a znervoznovat.skusim sa poimformovat o cievke tuto v UK,zatial pouzivam suplementor pri nom boli 3 nadstavce pomaly,stredny a rychli.Ja pouzivam stredny lebo pri tychto dvoch mi strasne unika mlieko z flase.ako dlho bude asi trvat pokial sa mi zacne tvorit dostatocne mnozstvo mlieka?
Janka: pozuvam tabletky zo senovky gréckej (fenugreek, řecké seno, Trigonella foenum-graecum) mliecko sa mi robi no nemam pocit zeby ho bolo vela.Skoro 2 tyzdne som brala antikoncepciu-cerazette,ked som sa docitala ze aj ta moze mat vplyv na mlieko tak som ju pred dvoma dnami prestala brat.Medzi tym som dostala menstruaciu zevraj aj ta spomaluje tvorbu mlieka a babätko sa moze odtahovat od prsnika....
Velmi rada by som sa s tebou skontaktovala aj cez skype,no viem ze poradkyne niesu zadarmo tak sa chcem opytat na ceny :)
karumbamia
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 11 Sep 2012, 17:39

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Sep 2012, 01:21

ja robim, aspon zatial, zadarmo. Ak mamicka chce nejake peniazky poslat, moze poslat na ucet Mamily, to vzdy potesi :D .

Ten Domperidon si pozerala?
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod karumbamia » 16 Sep 2012, 11:17

tak to je potesujuce :) pozerala som a uz som si ho aj kupila len musim pockat pokial mi ho dorucia.tak sa urcite ozvem,nievie ci mam aj cez vikend alebo mam sa ozvat v pondelok?
karumbamia
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 11 Sep 2012, 17:39

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Sep 2012, 19:36

zavolaj ked sa ti bude dat. Ak nahodou zdvihnut nemozem, tak telefon vypnem - potom zvyknem prevonit naspat.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod karumbamia » 18 Sep 2012, 18:57

skusala som volat no chyba tam jedno cislo tak som sa nedovolala... Nasla som ta na skype moje meno je Karolina Zavadska
karumbamia
 
Príspevky: 5
Registrovaný: 11 Sep 2012, 17:39

Re: laktacna pomocka

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 18 Sep 2012, 22:59

Su tam dve Karoliny, tej s bruskom som poslala request :) . ten telefon je +421-905-923908
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt


Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron