Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod monchili » 13 Aug 2012, 20:59

ahojte maminky,
potrebovala by som vasu radu..
musela som odstavit svojho 18 mes syna kvoli ATB, ktore som musela brat. velmi som to oplakala, on samozrejme tiez. nase noci su este horsie, stale sa budi a neda sa lahko utisit, predtym stacil prsnik a spinkal, hoci sa budil ozaj velmi casto. a dnes vecer, 4 dni po tom,c o som dobrala ATB som mu teraz pred spanik opat strcila prso a on spokojne zaspal. citim sa ale velmi zle, lebo sa bojim toho,ze co bude dalej a ako budeme znasat dalsie odstavovanie, kedze teraz to bol boj a velke place. na druhej strane mi to velmi chyba... som zmatena, poradte. chceme aj druhe babo, zatial sa nedari, vraj odstav, potrebujes nabrat sil,uz si aj tak dlho dojcila... co robit? nemala som v plane skoncit, hoci tie noci uz boli skutocne unavne, no ten krasny pocit sa neda nicim nahradit. prosim poradte... pokracovat dalej, ale uz to nechat tak a uplne skoncit? moc dakujem
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod akdarka » 13 Aug 2012, 21:03

preco mas pocit, ze dalsie odstavovanie bude stres a bude "násilné"? myslis, ze do tych cca 3-4 rokov na prirodzene odstavenie to nepotiahnete? vtedy sa syncek odstavi z vlastnej iniciativy a zostane vam len spokojnost a skvely pocit! vela dievcat otehotnelo aj popri dojceni...
myslim, ze tvoj instinkt Ti to hovori jasne :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod monchili » 13 Aug 2012, 21:12

toto odstavovanie bolo bolestive pre oboch a neviem, ci to chcem opat zazit, ak by to malo byt opat take... sama neviem, co bude. este tyzden pred tym, co sme to museli skoncit som citala krasny clanok o dojcenia a vonku hovorila kamoskam,ze ja s tym len tak lahko neskocim a o par dni, to uz prislo, inak by som tahala do neviem kedy a teraz som na razcesti,co dalej? aj sa to bojim povedat niekomu, neviem ci by ma pochopili a viem, ze tu je vas vela :) dakujem
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 13 Aug 2012, 23:13

ako pisala akdarka, to dalsie odstavenie pride...ale ak tomu nechas volny priebeh, a nebude nasilne, tak pride to skutocne prirodzene, ktore je bez bolesti,placu,naliatych prsnikov...je to milnik,ktory dosahuje dieta...je to dlhodoby proces, nie je to zo dna na den,,..je mnoho pribehov mamiciek,ktore tak dojcili, ak by si chcela precitat, najdeme ti ich...
ak by sa znova vyskytla situacia, kedy by si uvazovala o odstaveni, predcasnom,radsej sa porad s porakynami, ci je to naozaj nutne...nie vsetko,co kazu lekari, a v lekarni naozaj treba dodrziavat, na dojcenie su tu ini odbornici :P

drzim vam palce ,aby sa vam dojcenie dostalo do starych krasnych kolaji a uz sa viac takto nerusilo! naozaj to nemusis!
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Aug 2012, 08:06

Monchili veľmi ma mrzí, čím si Tvoja rodina musela prejsť :( Chápem, že zažiť niečo takéto musí byť nesmierne nepríjemné a frustrujúce. Na jednej strane je dojčenie dôležité, na druhej strane si zažila, ako veľmi dieťa trpelo v podstate "kvôli dojčeniu". Samozrejme, že sa obávaš znova začať, hoci z Tvojich slov cítim chuť dojčiť, len keby si mala záruku, že toto nemusíš podstúpiť niekedy v budúcnosti znova... Tieto situácie by sa však nemali stávať. Za normálnych okolností by nemala nastať situácia, kedy treba dieťa takto násilne a predčasne odstaviť. Matka má právo sa počas dojčenia liečiť. Situácií, kedy je nevyhnutné na jej liečbu použiť liek, ktorý je skutočne nekompatibilný s dojčením a ktorý je skutočne jedinou možnosťou - nedá sa nahradiť za alternatívu, ktorá kompatibilná je, je v skutočnosti veľmi veľmi málo. Ak je potrebné užívať antibiotiká, v zásade všetky antibiotiká sú kompatibilné s dojčením. Niektoré antibiotiká sú pri dojčení vhodnejšie, iné prinášajú rizík viac a je lepšie, ak si matka môže vybrať alternatívu, ktorá je bezpečnejšia. Ak však nastane situácia (a znova - pri citlivom zvažovaní a porozumení toho, aké je dojčenie dôležité a teda ochote hľadať niečo iné sa takáto situácia stáva výnimočne), že je skutočne nevyhnutné použiť práve to jedno antibiotikum, ktoré z hľadiska dojčenia je rizikovejšie, aj tak riziká predčasného odstavenia prevyšujú riziká spojené s užívaním tohto lieku a je bezpečnejšie pokračovať v dojčení, zvlášť, ak má dieťa už 1,5 roka. Toto sa týka aj mnohých iných liekov a preto ak sa vyskytne situácia, že matka sa musí liečiť, je dobré, ak sa poradí o možnosti užívania lieku popri dojčení aj s poradkyňou pri dojčení.
Prestala si dojčiť kvôli tomu, že si sa riadila informáciou (bohužiaľ nesprávnou, ale ktorá matka toto dokáže sama bez pomoci posúdiť...), že dojčenie pri užívaní ATB by bolo pre syna rizikové. Ak teraz rozmýšľaš nad tým, či sa vôbec vrátiť k dojčeniu, bolo by dobré zvážiť aj to, že pokračovať ďalej bez dojčenie prináša omnoho väčšie riziká...
Viac tu http://www.mamila.sk/post/ako-dlho-ma-d ... jcene-412/
Je vysoko pravdepodobné, že ak teraz znova začneš dojčiť, budeš môcť dojčiť až do času, kým sa synček nerozhodne sám, že je pripravený. Ten čas príde, akokoľvek nepredstaviteľne to znie teraz. Postupne príde obdobie, kedy začne dieťa riešiť viac a viac problémov, ktoré mu predtým pomáhala zvládať mamička dojčením, bez jej pomoci, sám. Postupne na to bude reagovať aj tvorba mlieka, s ktorou potom po prirodzenom odstavení nie je potrebné nič robiť - žiadne naliate prsníky, žiadne bolesti. V období odstavovania budeš sama vidieť, ako sa synček postupne osamostatňuje, ako si čoraz viac trúfa bojovať so životom sám, bude to dôležité pre syna - bude vidieť, že má na to, aby niečo zvládal sám, každé toto malé víťazstvo, pri ktorom zvládne problém bez matky, bude pre neho posilnením sebavedomia a sebahodnoty, ale bude to dôležité aj pre Teba - budeš cítiť hrdosť a pýchu, že syn je šikovný a smelý skúšať a že mu to ide. Naplní Ťa to istou formou dôvery v jeho schopnosti, ktorá pretrvá aj po odstavení a ktorá je podľa môjho názoru obrovskou investíciou do vzťahu rodič-dieťa v budúcnosti.
Tu je príbeh o dlhodobom dojčení a prirodzenom odstavení http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... nie-vc.pdf
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod miriam » 14 Aug 2012, 11:22

Monchili, aj mne je velmi luto, kolko ste si museli so syncekom vytrpiet, mam kamaratku, ktora musela koli liecbe stitne zlazy nasilne odstavit dcerku v 15 mesiacoch, ona mala na vec ale uplne iny pohlad, bola odhodlana to vydrzat, lebo s dojcenim aj tak chcela seknut..O to viac potom mrzi, ked takto trpi mamicka s citlivym pristupom a odhodlanim opacnym a to dieta dojcit dlhodobo..Ako Klemka pise, je naozaj siroka skupina antibiotik, ktore sa pocas dojcenia uzivat mozu, s tym uz ale teraz nic neurobis..Ak dojcenie nadalej, aj napriek "odstaveniu" ale funguje, syncek sa prisava a tvorba pokracuje, ber to ako dar a dojci dalej :) !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod monchili » 14 Aug 2012, 12:29

ste zlate kocky, moc dakujem! :D
uzivala som atb penicilin, pri ich uzivani sa dojcit moze, no zistili mi salmonelozu a dr zmenil liecbu za ciphin sa to myslim volalo, kde bolo vyslovene napisane,ze dojcenim sa moze vazne ohrozit zdravie dietata. u dr som sa rozplakala,ked povedal,ze musim ich zacat uzivat a vraj ved uz je dost velky syncek, dokedy som chcela este dojcit, vobec ma nevedel pochopit.v lekarni som sa tiez radila, ci by sa predsa len nedalo, vraj nie. to bol piatok a bambulko dostal horucky, hnacky-nastastie salmonela sa unho nepotvrdila, no a ja som nedokazala tomu malickemu choruckemu povedat nie, tak som ho dojcila cely vikend, bol na mne nonstop prisaty a ja bola stastna,ze mu mozem dat to,co potrebuje. a po vikende sme zacali.atb boli na 5 dni, vpiatok som dobrala a vcera vecer podlahla :) a mozem tominko prespal skoro celu noc!! to sa este nestalo! od 20 15h- 4 40! :) ja som sa samozrejme budila kazdu chvilu, uz naucena byt stale hore a on krasne odfukoval. trapilo ma aj, ci nahodou nemam v sebe este nejake pozostatky atb a dnes mi 2 ludia tiez povedali to iste, ze mozno este mliecko nie je uplne ciste. inak si tomasko zatial mliecko odo mna nepytal, nechavam to nanho...sama neviem co bude dalej, lebo moje okolie az na 1 cloveka to nejak nechape a mam pocit,ze som mimozemstan :(
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Aug 2012, 13:37

ja by som to nijak nesilila, nechala to naňho...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod Norika » 14 Aug 2012, 14:56

monchili ja som pred rokom musela podstupit uplnu narkozu, maly mal len 8m, vsetci ma presvecili vratane anesteziologoa, ze dojcit nesmiem 24h...bolo to neskutocne utrpenie aj pre mna aj maleho, lebo v tom case nevedel prijimat inu stravu ani len z lyzicky...po case som sa dozvedela,ze po narkoze sa dojcit moze, bola som z toho nestastna, mohli sme sa usetrit tolkeho utrpenia...keby som vtedy vedela....
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod monchili » 14 Aug 2012, 20:47

este raz dakujem, tesi ma kazda odpoved...
veru,nechavam to na tominka, na obed nechcel moje mliecko,ale ked sa zobudil mrzuty, uz mi vyhrnal tricko- "mama ťoťo eťe" :dojcenie: :D tak si cuckal a krasne sa ukludnil, bol ako vymeneny. a vecer opat nic, zaspal ako bol zvyknuty uz davno, hral sa mi s vlasmi, prsko uz nepotreboval, spievala som mu a on zaspinkal. uvidme aka bude noc. vam vsetkym prajem sladke sny :)
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Aug 2012, 20:57

Monchili, mrzí ma to... človek neužíva bežne lieky, ak nie sú nevyhnutné. Ak sú nevyhnutné pre dieťa, dáva sa ciprofloxacín aj dieťaťu. A môže ho užívať aj dojčiaca matka, ak lekár naozaj rozumie dôležitosti dojčenia a chápe, aké riziká dieťa podstupuje, ak sa predčasne odstaví.
Správanie sa synčeka teraz v súvislosti s dojčením a napr. nočným precitaním, skôr súvisí s prežitými predchádzajúcimi dňami. Nie s tým, že v mlieku sú ešte nejaké "zvyšky" lieku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod monchili » 16 Aug 2012, 14:32

Klemka, malicky sa budil vzdy velmi casto, vyvrchodilo to asi okolo pol roka, ked to bola cca 10x za noc, priemer sma mali tak 7-8. bolo to zle, potom sa to ustalilo na si 5-6 budeni. Tomasko si moje mliecko cez den uz nepyta, len v noci a i tak ma problem opat zaspinkat :( je pravda,ze sa mi prsia uz nenalievaju. chceme druhe babo, tak mozno je to takto lepsie,aby som lahsie otehotnela. no je mi to vlemi luto vsetko,ze sme si museli prejst placlivym a bolestivym obdobim. mojmu muzovi sa moc nepaci,ze si tomik privyka na prsko, boji sa dalsieho odvykania, ak by malo byt opat bolestive.... ale uz to nechcem riesit, necham to na malickeho...
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod Klemka » 18 Aug 2012, 08:41

Monchili, ak sa rozhodneš odstaviť, samozrejme, že každý musí toto rozhodnutie akceptovať.
Z toho, čo píšeš cítim však stále najmä obavy, ktoré plynú z nedostatočnej informovanosti (ktorá je pochopiteľná, pretože nežiješ v spoločnosti, kde je dojčenie v tomto veku dieťaťa a dlhšie normálne). Cítim z Tvojich viet najmä to, že vlastne nevieš, ako ďalej, čo by bolo lepšie, čo ak pôjdeš cestou dojčenia, čo potom - ako s tehotenstvom prípadným, ako bude pokračovať dojčenie ďalej. Je pochopiteľné mať takéto otázky a obavy a bez správnych informácií sa rozhoduješ v podstate neinformovane. Aj na tomto fóre môžeš tieto svoje obavy odkomunikovať, ak máš záujem a možno zistíš, že sa tohto netreba báť. Otehotnieť sa dá aj popri dojčení, dojčenie počas tehotenstva nepredstavuje žiadne riziko pre tehotenstvo, nespôsobuje potrat, predčasný pôrod a neohrozuje ani plod, ani staršie dieťa, ani tehotnú matku. Viac tu http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... enstva.pdf
Rovnako obavy o to, že pred ďalším tehotenstvom si matka potrebuje "odpočinúť" - dojčenie nepredstavuje žiadnu extra záťaž navyše. Počas obdobia dojčenia sa matke vstrebávajú živiny z potravy efektívnejšie, nie je potrebné počas dojčenia robiť žiadne špeciálne opatrenia v zmysle výživy, stačí pestrá a vyvážená strava. Telo ženy je evolučne nastavené na to, aby zažívalo opakované tehotenstvá a dlhé obdobie dojčenia. Zo súčasných dôkazov je zrejmé, že sú to práve ženy, ktoré dojčili krátkodobo či nedojčili vôbec, ktoré sú najviac ohrozené rôznymi ochoreniami. Jedným z tých ochorení je navzdory všeobecnému názoru, že telo matky dojčenie "oberá o živiny" aj osteoporóza. Ženy, ktoré nedojčili, majú podstatne vyššie riziko osteoporózy a komplikácií s tým spojenými. Čo je náročné, je starostlivosť o dieťa ako taká. A aj v tomto smere dojčenie do určitej miery spolupracuje s tým, čo matka práve zažíva. Ak matka zažíva náročnú starostlivosť o dieťa - dieťa ešte stále potrebuje veľa pomoci s nočnými precitaniami (čo do času, kedy ste museli zasiahnuť kvôli užívaniu liekov bola aj Vaša situácia), kedy sa aj cez deň dojčí často, dáva istý signál matke, že dieťa ju ešte naozaj veľmi intenzívne potrebuje a nové tehotenstvo by predstavovalo neprimeranú záťaž. Dojčenie na požiadanie pomáha obnoviť plodnosť vtedy, keď to bude únosné. A ak hovoríme o tom, či matka potrebuje pred tehotenstvom odpočinok, tak donútiť telo obnoviť plodnosť v čase, kedy je ešte starostlivosť o staršie dieťa veľmi náročná, môže znamenať, že matka sa bude cítiť naozaj veľmi unavená a vyčerpaná. Aj pre toto je dôležité dojčenie na požiadanie. Aj staršie dieťa má právo dostať starostlivosť, akú potrebuje, keď ju ešte potrebuje...
Rovnako, tak, ako som uviedla vyššie, dojčenie do prirodzeného odstavenia nie je spojené s takým desivým odstavením, aké ste prežívali, keď si nedojčila v dobrej a pochopiteľnej viere, že inak by si ohrozila synčeka, aj keď kvôli nesprávnej informácii, že pri ciprofloxacíne sa dojčiť nesmie. Dojčenie je dôležitou súčasťou normálneho vývinu dieťaťa, predčasné odstavenie prináša so sebou riziká, ktoré je veľmi dôležité zvážiť. Prirodzené odstavenie je dôležitý míľnik, ktorý ak umožníš sebe a dieťaťu zažiť, budete na to obaja s láskou spomínať a dá to mnohé do Vášho spoločného vzťahu.
Držím Ti palce!
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Ukoncenie a opatovne zacatie dojcenia

Neprečítaný príspevokod monchili » 27 Aug 2012, 13:07

krasne si to napisala Klemka, dakujem za povzbudive slova. dojcime sa stale, ale uz len na spanie. boli sme par dni na chalupe a tominko tam lepsie spinka ako doma, nevie, ci je to dedinskym vzduchom, alebo chladnejsiou miestnostou kde spime.dokonca asi 3-4 noci sa zobudil len 1x!! :) ked sa v noci zobudil, potiahol ma za vlasy a spal dalej. minulu noc sme spali doma a opat spinkal horsie, pomohlo az dojcenie. takze tomasko si vybral,co mu vyhovuje najviac a ja mu to doprajem. velmi sa mi paci,ze aj muz to vidi ako ja, dokonca nas boli pozriet nasi kamarati a na tuto temu hovoril najma muz a same pozitiva zdoraznoval :) takze sa velmi tesim. este raz dakujem :D
monchili
 
Príspevky: 9
Registrovaný: 19 Apr 2011, 20:23
Počet detí: 0
1. dieťa: 1
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 26 dní


Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 6 hostia

cron