Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2012, 14:10

Ahojte, ja viem, taký hlúpy názov témy, ale dnes som sa zamyslela nad "úspešnosťou" dojčenia, čo vlastne naň vplýva?

Pred pôrodom dcérky som síce bola na jednej prednáške o dojčení, ale nemala som tucha o podrobnostiach, o tom, že dôležitý je prirodzený začiatok, samoprisatie a podobne. S odstupom času si uvedomujem, že okolnosti a moje začiatočnícke chyby boli proti tomu, aby som dojčila. :?

1, akútna sekcia pri úplnej narkóze, prvé priloženie nejakých 6 hodín po pôrode, ďalšie dojčenie o ďalších možno 10 hodín
2, dcéra v nemocnici dokrmovaná fľašou (zrejme aj UM)
3, na krvavé bradavky som mala odporučené klobúčiky a dojčila som s nimi niekoľko dní
4, prvé dni som nebola schopná kvôli jazve a bolesti starať sa o dcéru nonstop a dojčiť na požiadanie, nosili mi ju na dojčenie každé tri hodiny, prvé dve noci mi ju nedoniesli vôbec
5, odišla som z nemocnice s pokynom dojčiť každé tri hodiny, (čo sa prejavilo, že dcéra po týždni mala nižšiu váhu ako pri prepustení z nemocnice)
6, dostala som radu, že ak bude nepokojná, mám jej dať piť z fľaše cukrovú vodu (prevarenú vodu s cukrom)
7, vnucovala som jej cumeľ
8, žiadna vzťahová výchova, nenosila som ju, na prechádzkach kočíkovala (často s plačom),
9, do cca 5 mesiacov roka spávala sama v postieľke, kde prespala celú noc, neskôr sa začala budiť a kvôli pohodliu som si ju nasťahovala k sebe
atď, atď...

Našťastie dcéra bola múdrejšia ako ja, nádherne sa prisávala od začiatku - napriek fľaši a klobúčikom - tie som inak zavrhla sama, zle sa mi dojčilo s nimi, mlieko mi podtekalo popod, mala som dojem, že ide viac mimo - krvavé ragády sa zahojili po úprave polohy (ja som naháňala dieťa prsníkom :lol: - preto sa mi robili), moja pediatrička nízku váhu neriešila UM, ale častejším dojčením (chytala sa za hlavu, že nemám pozerať na hodinky), cumeľ zrušila moja dcéra - našťastie ho sama vypľúvala, tú blbú cukrovú vodu som zrušila ja, to mi prišlo dosť ujeté, pchať do novorodenca cukor... tento proces "normalizácie" dojčenia trval u nás asi len pár dni, nanajvýš týždňov a som presvedčená, že obrovský podiel mala na tom húževnatosť a tvrdohlavosť mojej dcéry, proste ona sa chcela dojčiť a basta. :lol:

Druhá vec, ktorá možno mala na moje úspešné dojčenie vplyv bola psychická pohoda, často spomínam túto príhodu, ako naša mačka mala v tej dobe mačiatka, a priamo pod oknami obývačky ich dojčila, vyhrievala, priadla, neriešila, nerozmýšľala, nerátala hodiny ani plienky, mačatá priberali, prospievali, mačka vegetila.... no a čo som ja horšia ako ona? 8-) Tak som aj ja tak začala - neriešila som, nerozmýšľala, len dojčila... Začali sme praktizovať dlhé dojčenie na požiadanie - urobila som si z toho relax a zážitok, malá mi často zaspávala na hrudi a nechala som ju tam spať, kým mi neskončil film, alebo seriál v telke :lol:
Ak som si v niečom nebola istá, tak som sa poradila s annag, keď ešte radila na MK, takže veľa mi pomohli aj jej rady. Ale uvedomujem si, že nejaké vážne a zásadné problémy som nemala.

Lenže teraz, keď čítam a počúvam, s akými problémami sa boria mamičky, osobitne v prípade, že mali rovnako neprirodzený začiatok ako ja,tak mám dojem, že odhodlanie dojčiť a psychická pohoda nie vždy stačia. Asi som fakt mala obrovské šťastie (proste viac šťastia ako rozumu). Neviem, či mnou teraz burcujú tehotenské hormóny, alebo čo, ale čoraz viac sa obávam - aké to bude teraz pri druhom bábätku, lebo každé dieťa je iné, každé dojčenie iné... a zase mi hrozí sekcia (môže aj nemusí byť), takže neviem.
Plne si teraz uvedomujem obsah pojmu "sladká nevedomosť" pri prvej dcére .... :-|

Od čoho teda závisí, že dojčenie bude nielen úspešné, ale hlavne aj pohodové? Často čítam príbehy mamičiek, ktoré robili všetko možné presne podľa protokolov, ale doslova sa s dojčením mesiace a mesiace trápili... :? A zase ja hlúpa, čo som od začiatku robila všetko zle, tak som nakoniec mala krásne a naozaj pohodové dojčenie... :dojcenie:
Aké máte skúsenosti? Povedzme aj z praxe laktačných poradkýň, kde podľa vás robili mamičky najviac chýb? Je môj prípad taký výnimočný a náhodilý?

Ospravedlňujem sa za dlhý príspevok.
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Máj 2012, 17:45

Carodejnica, myslím, že je veľmi dôležité, aby si na tieto otázky poznala odpoveď. Pretože každé dieťatko je úplne iné a s húževnatosťou sa nedá počítať... Niektoré deti sa dokážu dostatočne dojčiť aj pri rôznych nástrahách dojčenia, najmä pokiaľ má matka výdatnú tvorbu mlieka. To však neznamená, že sa neoplatí investovať do prevencie.
Na dojčenie vplýva množstvo vecí, keďže dojčenie je viac než len príjem materského mlieka, ale celý systém starostlivosti o dieťa. Dôležité veci v bodoch:
- prirodzený pôrod bez rutinných a preventívnych zásahov,
- samoprisatie po pôrode
- dojčenie aspoň prvých pár dní v priečnej polohe, v ktorej sa dieťaťu najjednoduchšie prisáva na prsník správne - asymetricky s doširoka otvorenými ústami, používať techniku stláčania prsníka
- kontakt koža na kožu alebo aspoň intenzívny fyzický kontakt bábätka s matkou počas ďalších dní po pôrode
- v rámci tohto - nosenie (šatka), spoločné spanie
- dojčenie na požiadanie,
- nepoužívať umelé náhrady prsníka - cumlík, fľašu, klobúčiky
Podrobnosti týchto bodov je najlepšie si prejsť pri osobnom stretnutí s poradkyňou pri dojčení ešte pred pôrodom. Ja napr. okrem vysvetlenia týchto bodov do podrobností kladiem pri príprave tehuliek na dojčenie, mimoriadny dôraz na asi hodinové premietanie rôznych videí, po ktorých (dúfam) dokážu rozlíšiť pitie a satie na prsníku bez pitia a vedia posúdiť výdatnosť dojčenia. Toto je mimoriadne dôležité, aby si sa v tom celom vedela vyznať.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2012, 19:36

Klemka, veľmi pekne ďakujem za odpoveď, v mojom prípade zrejme naozaj zohralo veľkú úlohu šťastie a dcérkina tvrdohlavosť. Chcem niektoré veci určite ovplyvniť a zmeniť, ak bude v mojom prípade nutná sekcia, požiadam o lokálnu anestézu, aby bolo možné prvé priloženie (možno aj to by sa dalo zmeniť a rodiť prirodzene, ja som mala sekciu kvôli nepostupujúcemu pôrodu - predčasne mi odtiekla voda a aj napriek vyvolávačke dva dni po sebe som sa otvorila max. na 3cm, ale to je asi námet do inej diskusie), už mám kúpenú elastickú šatku a hlavne som nabitá vedomosťami a viem, kde mám hľadať pomoc.
Inak možno zvážim aj stretnutie s laktačnou, tak ako radíš.

Ozaj, teraz keď to čítam, aký je vlastne rozdiel medzi priečnou a klasickou polohou?
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Máj 2012, 20:30

Myslím si, že osobné stretnutie s poradkyňou by mohlo byť užitočné, určite. Osobne ho v Tvojom prípade považujem za dôležité pre tieto dôvody:
- mohla by Ti ukázať a vysvetliť videá, ktoré by Ti objasnili, ako rozlíšiť pitie a ako posúdiť výdatnosť dojčenia
- ukázala by Ti priečnu polohu na bábike - táto poloha je zvláštna v tom, že v tejto polohe, ak je správne urobená (a má veľa technických detailov, ktoré je ťažké odsledovať z fotiek, videí či popisu toho, ako má poloha vyzerať), sa najľahšie dieťa prisúva k prsníku s dobre zaklonenou hlavičkou a v tejto polohe sa dá jednoduchšie bábätko dať do prsníka tak, aby mierny záklon hlavičky ostal - dieťa tak ide do prsníka bradou. Takže sa v tejto polohe dosahuje jednoduchšie správne prisatie a správne prisatie je základom pre to, aby dieťa získavalo mlieko od prvých chvíľ po narodení a aby sa nepoškodzovala bradavka pri dojčení. V tejto polohe sa taktiež dobre praktizuje technika stláčania prsníka a dobre sa v nej vidí, čo dieťa robí s bradou (či pije, ako pije). V klasickej polohe sa ťažšie udržiava hlavička v správnom záklone, je ťažšie držať bábätko bradou v prsníku, je tam tendencia urobiť prisatie symetrickým - to znamená, že dieťa má pri prsníku bradu aj noštek, alebo ešte horšie - ide do prsníka nosom, nie bradou. Priečna poloha v prvých dňoch po pôrode uľahčuje bábätku učiť sa správnemu prisávaniu, preto ju odporúčam aspoň prvých pár dní po pôrode, ako prevenciu. Nie je nevyhnutné v tejto polohe dojčiť počas celej doby dojčenia, s výnimkou situácií, kedy riešime s mamičkou nejaký problém s dojčením.
- mnohé poradkyne sú zručné šatkárky a mohli by ste spolu prejsť viazanie do šatky.
Určite pozisťuj, ako by to bolo čo sa týka pôrodu a samozrejme, v prípade nevyhnutnosti cisárskeho rezu, tu je protokol ako si čo najviac uľahčiť začiatok dojčenia https://sites.google.com/site/problemys ... rskom-reze
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2012, 22:25

Klemka, ešte raz ďakujem za rady, budem si to musieť v pôrodnici oťukať, pritom ešte stále neviem, kde budem rodiť... som zo ZA, ale táto žilinská nemocnica má dosť blbé referencie, dcéru som rodila v RBK (manželova teta robila na novorodeneckom, teraz je už na dôchodku), tá ma zase referencie perfektné a aj napriek týmto referenciám to vyzeralo ako píšem vyššie, možno preto, že som nevedela čo a ako, nevedela som si povedať čo chcem a čo nie, ja som tam bola strašne vyplašená a vystresovaná - ale inak som bola spokojná, nemôžem sa osobitne na nič sťažovať, skôr mám dojem, že to bol problém nejakej zaužívanej rutiny...

Ozaj nevieš mi poradiť, na ktorú poradkyňu za ZA by som sa mohla obrátiť, je ich viac, ale ak niektorú dobre poznáš... a nechodí sem na fórum žiadna z nich? V inej diskusii mi radili Zuzku Bikarovú, že by ma vedela zaučiť aj do šatkovania...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2012, 22:38

Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 27 Máj 2012, 22:53

Ja by som ako zaklad odporucila mamilacku knizku "Prakticky navod na dojcenie", da sa objednat priamo na Mamile alebo sa dohodnut s Klemkou. V nej najdes myslim vsetky zakladne info. Obsirnejsie je samozrejme lepsie s poradkynou, ktora mimoine aspon ciastocne pozna okolite porodnice a vie Ta aspon trocha usmernit, co je v ktorej porodnici zabezpecene automaticky a co treba zabezpecit skor vlastnou iniciativou. Trocha sa da tiez zorientovat v sprievodcovi porodnicami na babetko.sk, ale lepsie je, ked ti to niekto skusenejsi okomentuje. Ako by to naozaj malo v porodnici vyzerat podla BFHI je tu: http://breastcrawl.org/10steps.shtml

C o sa tyka skusenosti, moje odporucania su zhrnute tu: http://dojcenie.wordpress.com/prve-chvi ... -dojcenie/, a co sa tyka pribehov mamiciek, su prakticky podobne ako http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy- ... o-dojceni/

Co sa tyka spravnej polohy a prisatia, priecna poloha je samozrejme zaklad. Napriek tomu, osobne na zaciatok velmi rada odporucam vertikalnu polohu ako je ukazana na videu c.8 http://www.mamila.sk/pre-matky/nazorne- ... -dojcenia/. Preco? Ako uz Klemka spomenula, dolezity je zaklon hlavy dozadu, hlavicka je priam vyvratena. Pri cerstvych mamickach je vsak viacero problemov - su este cele ubolene - nesedi sa im dobre, prve dni su na posteli v porodnici, kde je opat to sedenie nie optimalne a v neposlednej rade nie su este velmi sikovne v manipulacii s babatkom. Priecna poloha vyzaduje, aby mamicka babo drzala na ruke, pricom je babatko tazke a mnohokrat treba hladat na podlozenie vankusik a napriek instruktazi maju mamicky tendenciu davat usta babatka zarovno s bradavkou, pricom pri prikladani by bradavka mala byt skor na urovni oci, aby mohlo dojst potom ku zaklonu hlavy.

Pri vertikalnej polohe mnohe z tohoto odpada a je to vlastne poloha, ktora je aj pri samoprisati - teda taka, kde vacsina iniciativy je na matke. Babo je podopierane matkinym telom a matka len jemne pomaha babatku. Babatko staci dat viac pod prsnik (na videu je skor mierne nad prsnikom) a pri prisati je hlavicka v zaklone skoro v priamom uhle. Podobne ako pri priecnej polohe moze matka drzat rukou hlavicku v zatylku a a volnou rukou stlacat prsnik. Tato poloha mi pride tiez skor taka prirodnejsia - take opice podla mna skor dojcia takto ako v priecnej polohe. Kazdopadne, ked matka uz vie, ako ma vyzerat dobre pitie aj vo vertikalnej polohe, je potom priecnu polohu lahsie urobit. Vertikalna je vyborna i pri dojceni na stolicke hoci v restauracii a taktiez plynulo prechadza na dojcenie vacsich deti (az je to postojacky :-)).

Pre mna je tiez asi oblubena preto, lebo ja sama som tak dojcila :). Vtedy este poradkyne neboli, ani spravne polohy a mne to prislo velmi oddychove (vela kniziek som takto preluskala).

Este jedna zo zakladnych poloh je bocna poloha, ta je zvlast vhodna (niekedy jedina mozna) pre matky s velkymi prsnikmi, prip. pri velkom objeme pasa. Taktiez sa pouziva pri dojceni dvoch deti naraz. Kazdopadne je dobre poznat viac poloh a vybrat si potom taku, aka mamicke vyhovuje.

Suma sumarum tam plati - dieta ma pred prisatim byt pod prsnikom (bradavka na urovni oci), velke usta a bradavku smerovat popod horne podnebie a babo dat na prsnik a nie prsnik do babatka. Mamicka si ma pred dojcenim najst pohodlnu polohu a dieta si prisposobit.
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 27 Máj 2012, 22:57

Zmena rutiny je momentálne náročná na uskutočnenie aj v prípade klasického fyziologického pôrodu, v oblasti požiadaviek na poskytnutie starostlivosti v súlade so súčasnými vedeckými poznatkami pri cisárskom reze tak, aby bol kladený dôraz na kontakt dieťaťa s matkou a na podporu bezproblémového dojčenia, to samozrejme budeš mať ešte náročnejšie. Myslím si, že referencie by mali byť len malým želiezkom v ohni, je potrebné vypracovať si podrobný plán, ako si praješ postupovať a predebatovať ho s možnými pôrodnicami, kde by pripadalo do úvahy ísť rodiť. Požiadavky, ktoré by zabezpečili jednoduchší prirodzenejší štart dojčenia, nie sú náročné, ale každá zmena rutiny je samozrejme prijímaná s nevôľou. Dojčenie a naštartovanie vzťahu s dieťaťom je však mimoriadne dôležité a stojí za to hľadať možné cesty. A samozrejme - počítať aj s možnosťou vaginálneho pôrodu a pripraviť sa aj na túto alternatívu.
Zo Žiliny osobne poznám len Janku Mekyňovú a myslím si, že je to dobrá poradkyňa, Zuzku Bikárovú poznám len virtuálne, ale myslím si, že zle nepochodíš ani u nej :)
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 27 Máj 2012, 23:10

Janka, ďakujem pekne. Knižku "Prakticky navod na dojcenie" mám, dokonca dve. Jedna je doma, a druhá koluje po kamoškách, robím osvetu. :-)

V pôrodnici som dojčila futbalovou polohou (vyhovovala mi v tej chvíli aj kvôli boľavej jazve na bruchu), sedela som na okraji postele a nakláňala som sa nad malú, čo pochopiteľne nebolo dobré, lebo som sa podvedome vystierala, vyťahovala jej z pusy bradavku a tak som si narobila ragády... Doma som si nacvičila a prvé mesiace som dojčila výlučne v klasickej polohe - vyhovovala mi, jednu nohu som mala vyloženú na stolčeku a bola som pohodlne opretá, zhruba od 5-6 mesiaca som začala používať aj polohu po ležiačky.
Tú priečnu si musím teda nacvičiť, ak by bol na začiatku problém s prisatím, tá vertikálna poloha vyzerá super, ale neviem, či by mi nožičkami netlačilo jazvu (proste stále tak nejak počítam s tou sekciou)...

Normálne sa teraz cítim hlúpo, veď po takmer troch rokov dojčenia musím byť stará dojka - harcovníčka :dojcenie: , ale faktom je, že dojčenie staršieho dieťaťa je neporovnateľne jednoduchšie ako dojčenie novorodenca.... a uvedomujem si, že teraz musím byť zodpovednejšia a teda sa nespoliehať moc na to, že druhé dieťa bude rovnako húževnaté ako to prvé...
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 27 Máj 2012, 23:12

oprava pri polohe pri samoprisati - vacsina iniciativy je vtedy na dietati
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 19 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 12 dní
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 13 dní
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 19 Aug 2012, 19:00

Ahojte,
narýchlo píšem z domu, sme zdraví, ale zo žilinskej "babyfriendly" nemocnice som prišla po sekcii domov s neprisávajúcim sa chlapčekom (stalo sa presne to, čo hovorila Klemka, že každé dieťa je iné), do detí tam tlačia fľašami Bebu, môj bol na pozorovaní a keď som prosila o alternatívne kŕmenie cievkou, tak nikto nevedel o čom hovorím, a ešte ja som pomaly na vine, že sa mi to nepodarilo, všetci ma presviedčali, že dieťa sa za tých pár dní nenaučí na fľašu, proste otras !!!! Jedna perlička od sestričky" nevadí, že nebudete kojiť, veď kopa detí je na UM"... ... mne je do revu, toto je ako nočná mora, nič nerobím, len odsávam, riešim to s laktačnou - pani Mekyňovou zo ZA - zatiaľ telefonicky, zajtra by mala prísť ku mne, idem podľa protokolov Newmana, Mateja sa mi dnes podarilo nakŕmiť cievkou po prste, ležíme koža na kožu ... dúfam, že to zvládneme... držte mi palce... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Norika » 19 Aug 2012, 19:02

carodejnica píše:Ahojte,
narýchlo píšem z domu, sme zdraví, ale zo žilinskej "babyfriendly" nemocnice som prišla po sekcii domov s neprisávajúcim sa chlapčekom (stalo sa presne to, čo hovorila Klemka, že každé dieťa je iné), do detí tam tlačia fľašami Bebu, môj bol na pozorovaní a keď som prosila o alternatívne kŕmenie cievkou, tak nikto nevedel o čom hovorím, a ešte ja som pomaly na vine, že sa mi to nepodarilo, všetci ma presviedčali, že dieťa sa za tých pár dní nenaučí na fľašu, proste otras !!!! Jedna perlička od sestričky" nevadí, že nebudete kojiť, veď kopa detí je na UM"... ... mne je do revu, toto je ako nočná mora, nič nerobím, len odsávam, riešim to s laktačnou - pani Mekyňovou zo ZA - zatiaľ telefonicky, zajtra by mala prísť ku mne, idem podľa protokolov Newmana, Mateja sa mi dnes podarilo nakŕmiť cievkou po prste, ležíme koža na kožu ... dúfam, že to zvládneme... držte mi palce... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

zvladnete neboj!! blahozelam! :) myslela som na vas... :love:
Obrázok užívateľa
Norika
 
Príspevky: 1601
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:52
Bydlisko: Kežmarok
Počet detí: 1
1. dieťa: Janíčko
Rokov: 13 rokov, 6 mesiacov, 3 dni

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 19 Aug 2012, 19:37

Mrzí ma to :( Zvládnete to, len to chce veľa času a trpezlivosti. Ak to nevzdáš Ty, podarí sa to, držím Ti veľmi veľmi palce!!! A blahoželám k bábätku.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod miriam » 19 Aug 2012, 21:01

Carodejnica, blahozelam k babatku a velmi drzim palce !
miriam
 
Príspevky: 251
Registrovaný: 23 Mar 2011, 11:18
Počet detí: 2
1. dieťa: *1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 4 dni
2. dieťa: *2
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov, 2 dni
3. dieťa: *3
Rokov: 9 rokov, 10 mesiacov, 15 dní

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod tamoulik » 19 Aug 2012, 21:23

Blahozelam Carodejnica, len to nevzdaj, Janka je skvela, urcite Vam pomoze,
Obrázok užívateľa
tamoulik
 
Príspevky: 497
Registrovaný: 22 Máj 2011, 22:05
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 3
1. dieťa: Tomáš
Rokov: 15 rokov, 4 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Samuel
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 6 dní
3. dieťa: Izabela
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: On ne voit bien qu´avec le coeur, l´essentiel est invisible pour les yeux (A.de Saint Exupéry)

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod TIA » 19 Aug 2012, 21:59

Carodejnica, blahozelam k syncekovi!! A velmi drzim palce, na vycitky zabudni, to Vam nepomoze. Pozitivne myslenie a laska dokazu zazraky, drzte sa :love:
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod carodejnica » 20 Aug 2012, 15:56

Ďakujem baby za prianie, museli ste na mňa tuho myslieť - dnes po dvoch hodinách (!) návštevy fantastickej Janky Mekyňovej - MILUJEM JU!!!! , sa Matej prisal. A odvtedy cucáme :goodjob: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie:
Obrázok užívateľa
carodejnica
 
Príspevky: 584
Registrovaný: 22 Mar 2011, 17:37
Počet detí: 2
1. dieťa: Naďa
Rokov: 14 rokov, 9 mesiacov, 3 dni
2. dieťa: Matej
Rokov: 11 rokov, 7 mesiacov, 15 dní
Môj status: "Človek sa neutopí preto, lebo sa ponorí, ale preto, lebo zostane pod vodou."
Paolo Coelho

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Aug 2012, 16:35

Carodejnica, veľmi sa teším paráda. Držte sa ďalej!
Len tak mimochodom - pod dve hodiny na poradenstve idem málokedy, a tipujem, že asi väčšina poradkýň.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Anna » 20 Aug 2012, 18:04

Blahoželám k bábätku a tiež k tomu, že ste preklenuli ťažší štart.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod TIA » 20 Aug 2012, 18:41

carodejnica píše:Ďakujem baby za prianie, museli ste na mňa tuho myslieť - dnes po dvoch hodinách (!) návštevy fantastickej Janky Mekyňovej - MILUJEM JU!!!! , sa Matej prisal. A odvtedy cucáme :goodjob: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie:


No, tak velke huraaaaa, velmi sa tesim :) a dufam, ze uz to pojde hladko :goodjob: :dojcenie:
TIA
 
Príspevky: 422
Registrovaný: 07 Aug 2011, 22:12
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod tina » 20 Aug 2012, 18:57

aj ja sa tesim! a gratulujem k babatku :love:
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Aug 2012, 20:54

Čarodejnica, moc držím prsty a gratulujem !
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod kinsi » 20 Aug 2012, 20:58

Inak, Janka Mekyňová musí byť fakt super, kamoška rodila tu v Brne, indukovaný porod a po ňom problémy, lebo malý neprospieval, slabo sa dojčil. Tu v Brne jej tiež bábo začali prikrmovať a keď išla do ZA stretla sa s Jankou a tá hneď zistila, že má krátku uzdičku a po jej upravení sa všetko spravilo. Brnenské poradkyne na nič neprišli (nie mamilácke) :(
kinsi
 
Príspevky: 806
Registrovaný: 04 Apr 2011, 16:05
Počet detí: 2
1. dieťa: Kristínka
Rokov: 13 rokov, 8 mesiacov, 22 dní
2. dieťa: Matúško
Rokov: 11 rokov, 3 mesiace, 17 dní

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod Klemka » 20 Aug 2012, 22:31

Uzdičku by mala kontrolovať každá poradkyňa rutinne pri každom bábätku. Je to naozaj dôležité.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Čo všetko vplýva na "úspešnosť" dojčenia?

Neprečítaný príspevokod shira » 20 Aug 2012, 22:46

carodejnica píše:Ďakujem baby za prianie, museli ste na mňa tuho myslieť - dnes po dvoch hodinách (!) návštevy fantastickej Janky Mekyňovej - MILUJEM JU!!!! , sa Matej prisal. A odvtedy cucáme :goodjob: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie: :dojcenie:

super super možem potvrdiť, že lp robia naozaj zázraky, mne naučili cucať dieťa po 2 týždňoch kŕmenia fľašou, po poldennej návšteve. teším sa z vás, paráda! :goodjob:
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Ďalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 4 hostia

cron