Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Dec 2011, 20:58

leelo, presne to urobila aj ta moja: uskrnala sa, ze nemam verit netu! Spytala som sa jej, ci ani odporucaniam pediatrickej spolocnosti a sv.zdrav.organizacie - to uz nezosmiesnovala, len vraj iste som neskontrolovala rok-ci su to aktualne info...Nakoniec mi ukazala jeden clanok, co odkazoval na odporucania pediatrickej spolocnosti, podla ktoreho sa ona riadi=prikrmovat od 4 mesiaca. Doma som zistila, co to bol za clanok... tu je vysvetlenie, koho to zaujima: http://www.dieta.sk/index.php?page=1&ty ... =2513&pg=2
O to ale nejde, to by bolo najmenej. To ma viac trapi, ze ona ako pediatricka nevie, ze mliekotvorbu podporuje dopyt, a ine zakladne veci...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Dec 2011, 21:06

ten clanok - co som poslala link- je o nespravne pochopenych odporucaniach u mnohych pediatrov...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 13 Dec 2011, 21:18

shira: áno to je tiež pravda, ale lekár si musí uvedomiť, že on môže maximálne radiť, a nie nariaďovať, rovnako ako nesmie byť urazený keď človek odmieta jeho rady. Lekár nie je človeku na to, aby "víťazil" svojou pravdou nad pacientom. A to si musia lekári uvedomiť a rešpektovať ľudí, ktorí ich nechcú vo všetkom "poslúchať". Rovnako má lekár povinnosť liečiť pacienta maximálne do tej miery ako mu to sám pacient dovolí. Lekár nesmie "vydierať" pacienta, že pokiaľ ho nebude poslúchať, nebude ho ošetrovať alebo liečiť alebo ho pošle od seba preč. Lekár musí pristúpiť na to, čo vymedzí svojou vôľou pacient, /ak je to v súlade s rovnako uznanými medicínskymi postupmi/ (príklad: pacient odmietne podľa lekára potrebnú operáciu, lekár je povinný pacienta ďalej liečiť konzervatívne, nesmie ho vyhodiť, ani mu vyčítať že je hlúpy a že sa tomu nerozumie a podobne)
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 13 Dec 2011, 21:26

shira, inak aj moj zubny lekar sa smial mojim nespravnym z internetu ziskanym info: ked som prisla este ako tehotna na preventivnu prehliadku - druhy krat za rok... pritom som to nasla na stranke mojej poistovne, ze mam na to narok......doteraz neviem, ci to bola chyba na stranke, alebo on bol zle informovany
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Anna » 13 Dec 2011, 22:07

No ja sa musím priznať, že som tiež vymenila pediatričku a som veľmi spokojná....na prvej návšteve bola u nás dve hodiny, sledovala dojčenie, hovorila veľa o neobmedzenom dojčení, atď., po 6. mes. nám o príkrmoch tiež hovorila hodinu....naozaj odporúčala celozrné výrobky / podľa niekt. pediatrov vhodné nnie sú kvôli nevyzretosti tráv. sústavy/ a iné zdravé potraviny a určite ma podporila v dojčení napriek tomu, že malý priberal 400g/!/ mesačne, že vraj Severania deti ani nevážia, ale sledujú celkové prospievanie a rast...atiež sme mali problém po 5. mes., kedy som ja s plačom prosila o UM a ona presvedčila, že ho nepotrebujem, ale zese ona je veľmi rozumný človek a múdry človek aj mimo ambulancie, ja sama som lekár a musím povedať, že veľa z nás na medicíne nemala čo robiť...horšie je, že veľa z nás sa stavia po skončení medicíny do akejsi inej sociálnej pózy a ten primárny účel štúdia sa vytráca...môj manžel sa stále smeje, že my doktori sme hlavne na peniaze/ mám aj kamarátov, ktorí fakt účelovo predpisujú lieky kvôli zájazdom/, ale zase aj pacienti musia byť voči poctivému lekárovi tolerantnejší, moja sestra je praktický lekár a vyšetruje niekedy aj hodinu, ale ľudia za dverami preferujú rýchle jednanie, takže niekedy si treba veci vydiskutovať ohľadne organizácie s lekárom a nie jednať skratovo, lebo v takej atmosfére sa zle pracuje...väčšina pochopí až vtedy, keď sa mešká kvôli nim....ale už som sa rozrozprávala o inom, prepáčte...ale bludy o UM a stravovaní svedčia presne o tom, že kolegovia strácajú názor, lebo tých školení a kurzov v ich praxiach nie veľa, lebo práve toto nie je zadarmo...a veľa má radšej prechádzku v obchodnom centre ako štúdium...sorry, ak som sa niekoho dotla, ale štve ma to....
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod akdarka » 13 Dec 2011, 22:15

anna, vidis do toho a chapem, ze ta to stve. aku mas ty atestaciu? a inak najvacsia sranda ked dr este aj "odporuci" lekaren (stylom, ze tam ten liek urcite maju - toto ked povie nejakej babicke, ktora mu slepo veri hmmm)...to uz je iny gooool

a kde sa da najst taka perfektna pediatricka? mna zaujima ci nie BA :-)
akdarka
 
Príspevky: 935
Registrovaný: 22 Mar 2011, 06:36
Počet detí: 1
Rokov: 13 rokov, 7 mesiacov, 5 dní
Môj status: "Stratené je len to, čoho sa sami vzdáme."

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod leelo » 13 Dec 2011, 22:50

shira, jasne, toto je na nete nebezpecne - clovek musi mat zdravy rozum a usudok. ale aj keby som bola hlupa, nema ma pediatricka co vychovavat, na to mam vlastnu mamu :P
ja hovorim o konkretnych pripadoch, ked to pediatri/lekari pouzivaju ako argumentaciu. debata o zdravej strave, kedy ma matka viditelne navrch a pediater hlesne nieco o internete, aby ju zhodil. aj take som pocula a neraz. osobne mam skusenost tiez s pediatrickou v ba, kedy ma uz vo dverach vitala s tym, ze dnes je dojcenie priam moda a zivotny styl a my matky si to vsetko studujeme a odovzdavame na internete... a ja ze no a? a dalej? vraj nemam chciet dojcit za kazdu cenu, ked syn slabo pribera...
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod leelo » 13 Dec 2011, 22:53

tina, ja som bola v tehotenstve (este na SK) urcite na 2 prevent. prehliadkach, na ktore ma pozvala vlastna zubarka. viem to velmi dobre. takze info si mala ok! neviem dokonca ci nie su az 3, ale my sme sa v 29.tt uz stahovali sem.

aj annag sa venovala tej problematike, co je na tvojom linku (klemkin clanok):
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/0 ... a-zmenili/

s tymi prikrmami sa rozprudila diskusia niekedy v maji 2010, ked sa objavila v damskom magazine na stv pediatricka, ktora tvrdila to co tvoja. aj s annag sme to vtedy rozoberali. vraj je mozne, ze to lekari dostavaju distribuovane v anglictine a nemaju take znalosti jazyka, potom si to medzi sebou odovzdavaju a siri sa to v chybnom podani.
ide o odporucanie ESPGHAN o tom, ze prikrmovat sa moze od 17.tyzna zivota. MOZE, nie MA! no a takto vznikaju famy a takto sa niekto krasne v telke zhodi. mamilacky maju potom co robit, aby to napravali.
inak prepacte, ale nemaju lekari taketo zavazne dokumenty s europskou platnostou studovat povinne a v spravnej forme? nemaju na to nejake hromadne skolenia? ved to sa predsa neda nechat to zit vlastnym zivotom - tento pediater si to precita, tento nie, jeden vie anglicky, onen ani slovo... to nikto nekontroluje?

anna, mozno ty budes vediet nieco zakulisne. inak velmi pekny prispevok si napisala o vasej lekarke. az ma clovek z toho radost :)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 13 Dec 2011, 23:15

leelo píše:tina, ja som bola v tehotenstve (este na SK) urcite na 2 prevent. prehliadkach, na ktore ma pozvala vlastna zubarka. viem to velmi dobre. takze info si mala ok! neviem dokonca ci nie su az 3, ale my sme sa v 29.tt uz stahovali sem.

aj annag sa venovala tej problematike, co je na tvojom linku (klemkin clanok):
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/0 ... a-zmenili/

s tymi prikrmami sa rozprudila diskusia niekedy v maji 2010, ked sa objavila v damskom magazine na stv pediatricka, ktora tvrdila to co tvoja. aj s annag sme to vtedy rozoberali. vraj je mozne, ze to lekari dostavaju distribuovane v anglictine a nemaju take znalosti jazyka, potom si to medzi sebou odovzdavaju a siri sa to v chybnom podani.
ide o odporucanie ESPGHAN o tom, ze prikrmovat sa moze od 17.tyzna zivota. MOZE, nie MA! no a takto vznikaju famy a takto sa niekto krasne v telke zhodi. mamilacky maju potom co robit, aby to napravali.
inak prepacte, ale nemaju lekari taketo zavazne dokumenty s europskou platnostou studovat povinne a v spravnej forme? nemaju na to nejake hromadne skolenia? ved to sa predsa neda nechat to zit vlastnym zivotom - tento pediater si to precita, tento nie, jeden vie anglicky, onen ani slovo... to nikto nekontroluje?

anna, mozno ty budes vediet nieco zakulisne. inak velmi pekny prispevok si napisala o vasej lekarke. az ma clovek z toho radost :)


ja som videla reláciu noviny o 12-nástej na JOJ a tam tiež bola jedna milá pani.. čo potila nezmysli o tom, že lepok je vhodné zavieť do stravy skoro (pred 6 mesiacom ).. a vytrhla to z kontextu ako znelo celé pôvodné odporúčanie :-(
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 13 Dec 2011, 23:22

ahojte dievčata čitam a len teda ziram čo to mate za lekarky. Moja pediatrička vždy ked som povedala že ešte dojčim tak povedala že super, že nech len pokračujem. Dokonca ked som sa jej pytala na kašičky tak povedala nech nekupujem tie s UM čo maju v sebe, že načo budem dieťa pchať UM ked ma ovela lepšie MM. ked mi maly nechcel jesť prikrmy vôbec to neriešila a vždy ma uistila, že on sa raz rozpapa, že mam byť trpezliva.Ked som odmietla očkovanie MMR neprehovarala ma, povedala mi len aby som si bola vedoma rizika zapisala to do karty ale žiadne s trašenie že ma nahlasi ani nič sa nekonalo.

Jedine čo mi teda poradila zle bolo dojčenie po minimalne 2,5 hodinovom intervale, lebo že sa mieša stare mliečko s novym... No a že je dosť opatrna čo sa tyka stravy, snad do roka chcelaaby som malemu varila zeleninku a všetko v dojčenskej vode... Tak to som samozrejme nerobila, však by som prišla aj o gate, variť všetko v lucke. A tiež ked mi vymenovala čo všetko nesmiem jesť ked dojčim :-D Myslim že kratší zoznam by bol keby povedala čo možem jesť
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 13 Dec 2011, 23:32

ja sa musím pochváliť a hlavne pochváliť našu dokinu. Pomaly sa dostáva na správnu koľaj. Jej posledná hláška keď som bola u nej: " Viac mamičiek ako vy a svet bude o chvíľu krásne miesto bez násilia." Skoro som odpadla medzi dverami :-D. Tak som zistila, že číta tú istú knihu ako ja: Nová doba pôrodná... čo bol druhý šok.
Aby som to trochu sporadicky uviedla. Jej dcéra je dula a momentálne je tehotná. Tak si to dokina celé začína s ňou znova prežívať. O dojčení vie dosť.. veľmi podporuje... ale sem tam ešte dá zlú radu (klobúčiky a podobné finty :-)) ale už jej v čakárni visia Mamila plagátiky. :-D
Sama sa rozrozprávala o tom, že voľakedy ich nikto v dojčení nepodporoval, dať dieťaťu Sunar bolo v tej dobe to najlepšie čo matka mohla preň spraviť. Vtedy neboli informácie ako teraz.
Pýtala sa či malý spí s nami... povedala, že min. do 5 rokov nech spáva, že to dieťatko potrebuje. Potom hovorila o tom, ako dieťatko už v brušku všetko zažíva... aké je dôležité aby sa narodilo do rúk maminky. AtĎ... stále sa teší keď prídeme v šatke... proste je na veľmi dobrej ceste.
Vážim si ju.. a nechám si od nej poradiť... aj keď na druhej strane... je neskutočne šikovná kšeftárka. hehe ale to jej nemám za zle. Vždy od nej odídem o nejaké tie euráče ľahšia.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod shira » 13 Dec 2011, 23:44

tina píše:shira, inak aj moj zubny lekar sa smial mojim nespravnym z internetu ziskanym info: ked som prisla este ako tehotna na preventivnu prehliadku - druhy krat za rok... pritom som to nasla na stranke mojej poistovne, ze mam na to narok......doteraz neviem, ci to bola chyba na stranke, alebo on bol zle informovany

v tehotenstve sa robia 2 prehliadky, odjakživa
artemis neviem si predstaviť, ako by mal lekár čosi nariadiť. píšeš, akoby lekár mal iba povinnosti a pacient iba práva. lekár nie je sluha, ide o vzťah vzájomnej dovery a možnosť diskusie. neexistuje snáď žiadna choroba, pri ktorej nie sú viaceré alternatívy liečby. ale pokial pacient chce odomňa aby som garantovala nejaké výsledky, aby som bola dokonca zodpovedná za neho, pomaly snád doživotne, alebo mu predpovedala, čo bude o rok, o dva.. pri niektorých očakávaniach musí aj pacient spolupracovať a pridať "ruku k dielu" . sú proste ľudia, ktorí z princípu nedodržiavajú nič- však majú vlastnú hlavu a dostatok rozumu- a potom mi budú na štedrý deň vyvolávať a vyplakávať, lebo majú problém a dokonca sa mi stalo- zrovna od takého človeka, že volal ked som mala dovolenku, tak mi ešte vynadal, že akým právom neordinujem, že čo on má teraz robiť. to, že pokial pacient v princípe nesúhlasí s mojím sposobom liečby, pokial chodí iba vyrábať konflikty, ja nie som povinná ho liečiť, možem mu odporučiť, aby sa obrátil na nejakého kolegu, ktorý mu bude viac vyhovovať. toto je moje právo.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod behulka » 14 Dec 2011, 00:09

Luciole mozes to zobrat ako vyzvu. Vedomosti, plagaty, trpezlivost, mozno vysledky nejakych studii a hor sa do boja. Nie za seba, Ty si uz vyhrala. Ale za ine maminy, co nemaju pristup k hodnotnym informaciam. Mozno ich nema ani dotycna pani a bude za ne nakoniec vdacna.
A co toto ? Prostonarodne povesti - 17 rokov :dojcenie:
http://zlatyfond.sme.sk/dielo/585/Dobsi ... -zvazok/13
behulka
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 01 Jún 2011, 21:53

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod behulka » 14 Dec 2011, 00:13

Kto by nechcel mat mocneho, hodneho chlapa ? "Podnes jesú príklady, že matky do tretieho roku dieťa nadájajú. A o hodnom mocnom chlapovi k označeniu jeho sily sa povedá: „Ten za tri roky mater cical.“ P."
behulka
 
Príspevky: 25
Registrovaný: 01 Jún 2011, 21:53

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Dec 2011, 00:15

behulka :-D
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 19 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 24 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod leelo » 14 Dec 2011, 00:16

behulka, prefektne - Lomidrevo sam vedel, kedy ma dost a hned sa aj bol schopny osamostatnit a vydat sa do sveta na skusy. prirodzene odstavenie ako sa patri! a mamka mala o prevenciu rakoviny prsnika vystarane :D
povinne citanie nielen pre pediatrov ;)
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 11 dní
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Dec 2011, 09:22

Behulka perfektne... Zdielam na FB. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod Klemka » 14 Dec 2011, 09:36

Malé pousmiatie, v ktorom je ale veľa pravdy - viete, že mnohé národy majú povesť podobnú tej našej o Valibukovi - o silnom hrdinovi, ktorý svoju silu získal z dlhodobého dojčenia?

klemka, ano, stretla som sa s takymi legendami a povestami.
ludova slovesnost je krasnou ukazkou historie, tradicii, zvykov, viery a aj realii kazdeho etnika. v tejto nasej okrem zakotveneho dojcenia vidno napriklad aj krasne krestanske tradicie a spatost s bibliou - ono symbolicke cislo 7, ktore sa stale opakuje, nasobi a obmiena
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 11:06

shira sorry, ale ja hovorím o vemenatej koze a Ty o konskom voze ;) Lekár je rovnako človek ale v zamestnaní je osobou, ktorá poskytuje klientom (pacientom) služby. Nebudeme sa tu snáď baviť o tom, že všetko je jasne vymedzené pravidlami a preto nemôžeš porovnávať impertinentné osoby domáhajúce sa ošetrenia počas lekárovej dovolenky s osobami, ktoré sa dožadujú služieb v rámci jeho pracovnej doby za podmienky ak to materiálne vybavenie ordinácie a kompetencia lekára dovoľuje (a samozrejme aj peňaženka klienta, obzvlášť v zubarine ;) ).

Absencia normálnej triezvej a rovnocennej partnerskej komunikácie medzi lekárom a pacientom je iný problém, to žiadny zákon nevyrieši ak je lekár alebo pacient hulvát a antisociál, bolo by nelogické aby ostávali spolu v zmluve.

Ak lekár dá klientovi svoje súkromné mobilné telefónne číslo, bez toho aby mu jasne povedal v ktorej dobe a čase ho tento môže volať, nemôže sa potom čudovať, že ho tento zavolá i počas dovolenky. Všetko je vecou komunikácie, a lekár na dovolenke nie je povinný zdvihnúť telefón, rovnako ako môže hneď upozorniť, že má dovolenku a klienti nech sa obrátia inde. Ak klient je rozčúlený (bolesti vedia urobniť svoje) a má absurdné požiadavky, treba ho hneď v pošiatku zastaviť a nepolemizovať a nehádať sa. Veď lekár je ten ktorý by mal mať psychológiou navrch a zvládnuť situáciu bez toho aby ostal pocit zatrpknutia.

Slováci sa chvália tým akí sú citliví, empatickí, ohľaduplní a úprimní oproti iným národom vôkol seba. Ale "chladný" Nemec či Rakušan a to Ti garantujem, zvládne takéto situácie ohľaduplnejšie a vecnejšie než akýkoľvek slováčisko. A to nechcem tvoriť stereotypné predsudky, nespočíva to celkom v mentalite národov, veď slovenskí lekári v zahraničí rýchlo vedia nabehnúť na ten zaužívaný systém, hoci sa s ním niektorí nikdy nestotožnia a považujú také jednanie za PRETVÁRKU. Ale tá "pretvárka" je súčasťou profesionality a musí byť, je to vo všetkých povolaniach, nielen v zdravotných službách.

Na Slovensku sme bohužiaĺ absorbovali takýto vzor správania "zo Západu" v iných povolaniach veľmi rýchlo a účelovo - takéto správanie je považované za minimálne podozrivé (určite je to podvodník čo ma chce ogabať, alebo hlupák čo nič nevie - totiž - z komunizmu sme boli zvyknutí, že čím väčšia autorita, tým menej priateľský prístup a nasadená maska vážnosti)
V zahraničí, čím vyššie je postavený lekár, tým je úslužnejší voči pacientom, osobne som sa s tým stretla neraz, až mi to bolo (navyknutej zo Slovenska) akési trápne, že prečo sú takí úslužní, akoby som bola anglická kráľovná. Ale v okamihu ak človek žiada niečo, čo nie je možné, alebo na čo nie je v danej situácii nárok, nasleduje veľmi slušné a ohľaduplné ale razantné a dôrazné nie. Bez diskusie.

OPAKUJEM:Ja som hovorila o prípadoch, kde lekár nemôže vypovedať pacienta zo svojej starostlivosti len preto, lebo ten nesúhlasí s ním navrhovanými postupmi a žiada iné (medicínsky reálne a prípustné) postupy, liečenie, zákrok.

Pacient má samozrejme zákonné povinnosti a to čo som napísala nepresahuje rámec. Naopak, lekári majú zákonné povinnosti na ktoré som poukazovala, a i mnohí právnici a prax ukazuje, že týchto povinností si tieto osoby nie vedomé. Odvolávať sa na to, že oni sú lekári a nie právnici je bezpredmetné, pretože oni sú povinní dodržiavať zákony SR tak ako každý iný občan, neznalosť zákona neospravedlňuje. Odporúčam do pozornosti každému lekárovi oboznámiť sa so zákonom 576/2004.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 11:50

shira: ešte musím doplniť, že nijako nenarážam na Teba ako na lekárku, nie je to osobné ani Ťa nechcem uraziť, nepoznáme sa veď, a mám pocit, že Ty si skôr dobrácka osoba, ktorej ochotu a ústretovosť vedia pacienti aj zneužívať.
Ale nemá význam za každú cenu sa snažiť vyhovieť, potom sa človek iba zlostí, netreba sa hanbiť, či nedobre cítiť za to, keď človek dá najavo svoju cenu a cenu svojho času. Rovnako si treba vedieť utriediť myšlienky a nezaoberať a nerozoberať negatívne zážitky s vlastnými pacientami hľadaním ich pohnútok či rozoberať charaktery, to nie sú potrebné a ani účelné informácie, iba to človeka otravuje a zaťažuje. Ak lekár vykoná všetko čo má, má v ruke preukázateľné poučenie, inbformovaný súhlas, či negatívny reverz, všetko má riadne zdokumentované, nemá sa čoho obávať, nič mu nehrozí.

Práca s ľuďmi je svojim spôsobom vyčerpávajúca a otrasne náročná na psychiku, zvlášť v povolaniach ako lekár, záchranár, policajt, učiteľ a podobne...preto je tak potrebný systém s jednotne danými pravidlami - narážam na to že napríklad zákon o predavačkách za kasou neexistuje kdežto napr. zákon o povolaní zdravotnej sestry áno.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Dec 2011, 12:00

artemis k prvému odstavcu, ja nepoukazujem na problém, že pacient sa domáha ošetrenia počas dovolenky. ja poukazujem na to, že svojhlavý pacient nedodržiava odporúčané postupy, napriek tomu, že je poučený, aké dôsledky to bude mať. potom naozaj dojde k problému a potom sa domáha záchrany, najlepšie okamžite.. že bol poučený, je úplne vedľajšie a dávno zabudnuté, dokonca bude tvrdiť, že nikto mu nič nepovedal. s tým súkromným číslom si ma pobavila, moje súkromné číslo je utajené, napriek tomu sa k niekomu akoby zázrakom dostane, a ak nie, tak na rade sú moji rodinní príslušníci vyhľadaní v zoznamoch, čo už hraničí s obťažovaním.
napísala som o tom, aký mám z tvojho príspevku pocit, a ten je niekedy dôležitejší, než podrobný obsah. zaváňa mi to takým "burcovaním" národa- dožadujte sa svojich práv, sťažujte sa, protestujte, súďte sa. áno, je to dôležité a potrebné, ked chceme veci posunúť k lepšiemu, ale ako hovorím, ľudia sme rôzni a pekne vidno, ako to došlo ďaleko v amerike, za čo všetko sú schopní ľudia sa súdiť. ľudia sa stávajú mimoriadne agresívnymi, bezohľadnými - a to je to, čo ma mrzí, pretože ja som úplne nekonfliktná povaha, nemám absolútne problém komunikovať s pacientom a dohodnúť sa k všeobecnej spokojnosti.. ale ked vidím, že s niekým spoločná cesta nevedie, lepšie sa podobrom rozlúčiť skôr, než je problém. inak by mi to v práci nefungovalo a ja mám svoju prácu rada, okrem toho že musí uživiť mňa a moju rodinu. pracujem v malom meste, kde na konflikty naozaj nie je vhodná pôda...
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 5 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 27 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 12:52

shira: napísala som: poučený PREUKÁZATEĽNÝM spôsobom. Slovenská folklórna veta "pacient poučený" NEOBSTOJÍ. Ínformovanosť pacienta je veľmi dôležitá záležitosť na to, aby sa neodbavovala tak ako je stále na SK zvykom. V bankách, v predajniach obuvi, v PC obchodoch si na to zvykli, že klient dostane podrobne na 12 stranách poučenie o zákazníckych právach, používaní výrobku a oprávnenosti prípadnej reklamácie. V zahraničí pacient dostane obdobné listiny na oboznámenie sa s navrhovanými postupmi, s možnosťou výberu rôznych variánt či dania obmedzení, NIE JE TO BYROKRACIA. Chválapánubohu a mali by sme si brať z Ameriky príklad, že pacienti sa ľahšie môžu domôcť svojich práv. Okrajovo uvediem, že slovenskí lekári často argumentujú vysokými platmi zahraničných lekárov, ale neuvedomujú si, že napr. americkí gynekológovia (právne najčastejšie napadnutia z dôvodu pochybení) si odvádzajú minimálne 50 percent zo svojho platu na POISTENIA, ktoré ich v prípade pochybenia a prehratých súdnych sporov finančne VYKRYJÚ a slúžia na odškodnenie poškodených pacientov. Shira, naozaj sa nechcem hádať, a myslím si, že som dostatočne zmierlivá, ale nemôžem mlčať, opakujem ja mám pocit akoby si to brala príliš osobne, ja Tvoju osobu nehodnotím.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 14 Dec 2011, 13:13

ja si tiez si myslim, ze lekar ma pravo odmietnut pacienta :) (nielen naopak), s ktorym sa nezhodnu na zakladnej filozofii prevencie-liecby.. (samozrejma, ak ma pacient moznost prestupit k inemu)

Ak mozem o inom: nejde mi do hlavy, ako je to mozne, ze pocas studia mediciny je tak malo casu venovane prevencii, a konkretne vyziva sa tusim berie iba jeden semester vramci jedneho predmetu- a to je vsetko. Ak mam zle informacie, tak ma opravte. Samozrejma aj to je hlavne o pomenovavani a triedeni, , a take prakticke veci, ako napr. ze zelezo z rastlin.zdrojov sa neporovnatelne lepsie vstrebava za pritomnosti vitaminu C, take na skuske vediet netreba.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 14 Dec 2011, 13:20

tu je podla mna start toho, ze pediater nevie spravne poradit ani s kojenim, ani s dalsou vyzivou dietata...
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 13:23

tina: je logické, že pacient ktorému lekár nevyhovuje, tak od neho spravidla odíde. Možno som sa zle vyjadrila, že to ostalo nepochopené, ale opakujem, uvedením konkrétneho príkladu:

ak by všetci lekári v kraji dohovárili a snažili sa viesť matku k tomu, aby svoje dieťa začala v štvrtom mesiaci prikrmovať a ona by prezentovala svoj názor a postoj, že ďakujeme pekne za návrh pani doktorka, ale my zotrváme len pri dojčení, a to je môj definitívny postoj, tak každý lekár to MUSÍ akceptovať a nerobiť VÝČITKY. Nemôže povedať, pani zlatá ak sa Vám nepáčia moje rady, hľadajte si iného pediatra. To nesmie. Výhradné dojčenie je medicínsky prípustná alternatíva a lekár ju musí rešpektovať.

Rovnako ak by sa pokúsil matku vydierať, že škodí svojmu dieťaťu, že ju nahlási na sociálku a podobne, matka má právo, požiadať lekára, aby jej tieto veci viac nehovoril, že si to neželá. Ak je lekár subjektívne presvedčený o tom, že matka nekoná správne, a má potrebu sa kryť, môže lekár môže do zdravotnej dokumentácie napísať, matka dieťaťa si neželá poučenie o prikrmovaní dieťaťa, matka dieťa výhradne dojčí, s tým, že si vyžiada podpis. A koniec. Vec vybavená.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

PredchádzajúciĎalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 10 hostia

cron