Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Dec 2011, 13:25

vo všeobecnosti sa držím zásady, že hovorme za seba, tak možno preto sa ti to zdá osobné. ja tu nepíšem žiadne objektívne a všeobecne platné vyjadrenia ani závery. každý osobne to môže brať ináč. opakujem to, čo som povedala, šíri sa agresivita, bezohľadnosť, hyenizmus. ľudskosť sa vytráca a šíri sa povedomie, aby sa každý domáhal svojich práv. vytráca sa ľudskosť, empatia, súdržnosť. ľudia nedokážu spolu úprimne hovoriť a tolerovať sa. zostáva len nejaká pretvárka, ktorá je účelová a označuje sa za "profesionalitu"a teraz nehovorím o sebe ani lekároch.. pochybujem, že toto je správna cesta. :( ale to už odbočujem a nie je tu miesto na tieto veci.. čisto moje pocity zo súčasnej doby.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 13:31

tina píše:tu je podla mna start toho, ze pediater nevie spravne poradit ani s kojenim, ani s dalsou vyzivou dietata...


znova sa vrátim k mojej myšlienke prezentovanej inde. Lekár pediater by nemal radiť ani s výživou dieťaťa ani s kojením, pokiaľ vidí, že má dočinenia s matkou ktorá nie je asociálna a má IQ minimálne 100. Jednoducho ten kontakt pediatra s matkou dieťaťa je taký, že musí vedieť rozpoznať jej mentálnu úroveň. Pretože každá normálna, bežná matka je spôsobilá vedieť a získať si informácie o výžive dieťaťa sama. Nepotrebuje k tomu pediatra. Ten ju môže odkázať k profesionálnej poradkyni na dojčenie (mala by to byť povinná výbava ordinácii - kontakty na tieto poradkyne) alebo ak matka nemá záujem a chce dávať umelú stravu tak má odkázať na obchody s potravinami a drogérie a odporúčať čítať návody na obaloch.

Vraví sa ako sa chce v zdravotníctve šetriť,tak nech sa šetrí a optimalizujú svoje výkony a nerobia poradenstvo vo výbere jedla, kozmetiky, značky obrúskov, toaletného papiera či fľaší a cumľov.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 13:41

shira píše:vo všeobecnosti sa držím zásady, že hovorme za seba, tak možno preto sa ti to zdá osobné. ja tu nepíšem žiadne objektívne a všeobecne platné vyjadrenia ani závery. každý osobne to môže brať ináč. opakujem to, čo som povedala, šíri sa agresivita, bezohľadnosť, hyenizmus. ľudskosť sa vytráca a šíri sa povedomie, aby sa každý domáhal svojich práv. vytráca sa ľudskosť, empatia, súdržnosť. ľudia nedokážu spolu úprimne hovoriť a tolerovať sa. zostáva len nejaká pretvárka, ktorá je účelová a označuje sa za "profesionalitu"a teraz nehovorím o sebe ani lekároch.. pochybujem, že toto je správna cesta. :( ale to už odbočujem a nie je tu miesto na tieto veci.. čisto moje pocity zo súčasnej doby.


Shira neviem koľko máš rokov, ale z môjho pohľadu môžem hodnotiť súčasnú dobu tak, že nie je o nič hyenistickejšia než doba napríklad pred 30-imi rokmi. Ľudia za totality nedokázali vonkoncom úprimne hovoriť, o tolerancii ani chýru ani slychu. Veď si len zober postoj k verejnosti k deťom s Downovým syndrómom pred 30 rokmi a dnes. Aká empatia, keď nás ešte v škole mohli slobodne učitelia fyzicky trestať? Záleží od toho v akom prostredí sa človek pohybuje. Jedno indivíduum svet nezmení. Treba si vyberať spoločnosť ľudí s ktorými má význam sa stretávať.

Mne osobne veľmi vyhovuje mentalita Západných národov, pretože tá fáma a chladnosti a neprístupnosti nie je pravdivá, zdá sa to iba navonok. Ľudia si tam stále ctia zákony a pravidlá, obrazne a v skratke povedané nikomu by nenapadlo kradnúť kľučku z verejných záchodov, či stromky z parku. Ono sa to mierne horší globalizáciou, ale stále sú markantné rozdiely, a tak aj potom tie jednotlivé štáty vyzerajú.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Dec 2011, 14:23

Artemis este sa nejake tie generacie musia prestriedat, aby Slovak zacal trosku inak zmyslat a priblizil sa mentalite zapadnych narodov.

Ked sa uz bavime o lekaroch. Mna minule tak nasralo, doslova nasralo to, co povedal svokor. Ze na medicine nikoho nevyhadzuju zo skusok, lebo by si len robili robotu navyse. Som myslela, ze sa mi sniva. Odvtedy ma manzel tlaci do toho, aby som isla studovat medicinu. :-D :-D :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 14:43

nič nie je ideálne, dobrí i zlí ľudia sú všade. Ide o to vedomie si vlastnej dôstojnosti a hodnoty a schopnosti presadiť seba a svoje záujmy normálnym zdravým spôsobom a nebyť zakríknutý v kúte či naopak utlačovať a poškodzovať druhých.

Na SK je vzdelanosť žien pomerne vysoká, mnoho ich má VŠ vzdelanie o strednom ani nehovoriac. Inde aj tá najobyčajnejšia matka bez vzdelania má viacej sebavedomia v otázkach výživy vlastného dieťaťa. Mne stále stojí rozum nad tým, prečo sa mám radiť o tom s pediatrom.

Netreba zabudnúť na to, že v nedávnej minulosti - napríklad 100 rokov dozadu, bolo minimum žien ktoré by sa mohli pochváliť takým vzdelaním ako má dnes pomaly každá žena, nechodilo sa k žiadnemu lekárovi a napriek tomu ženy, matky veľmi dobre vedeli sa postarať o svoje deti, čo im dať jesť, ako dlho ich dojčiť atď., alebo, vedeli by bývali postarať sa o svoje deti, keby k tomu mali také materiálne prostriedky, hygienu, podmienky atď. ako máme dnes.

A dnes? Máme podmienky, prostriedky, vzdelanie, vieme si rozumne získať a vyselektovať potrebné vedomosti a informácie, a napriek tomu sa stresujeme z toho čo nás čaká u pediatra? Aké si musíme vypočuť reči a poučovanie, karhanie? To je absurdné.
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Dec 2011, 15:10

artemis shira ked rozoberate temu prav a povinnosti lekarov a pacientov.... Ja sama za seba mam važne pocit že tym že som nevyštudovala medicinu, lekari vôbec neberu ohlad na moje požiadavky, lebo všetko vnimaju tak že aaaa zas sa niečo dočitala na nete a podobne. LEnže čo ked ja som presveedčena o tom že to tak je spravne. Napriklad ako som naposledy dopadla na gastroenterologii ked som prosila lekara aby mi predpisal lieky a on mi niekolko krat razne zamietol, že kym dojčim tak on mi lieky nepredpiše a že nemôže aj keby chcel že ma ruky zviazane. Napriek tomu že som vedela že tieto lieky sa počas dojčenia uživať môžu, jednoducho nie, vôbec sa so mnou o tom nechcel baviť . Inak velmi prijemný ani vôbec nebol agresivny na mna velmi milo, ale svoje rozhodnutie nezmenil.

Druhy priklad, čo robiť ked gynekolog odmieta plniť moje požiadavky napr v priebehu tehotenstva. Čo ked si neželam a určite zakroky, ktore on robi. Ale podla mna su celkom nepotrebne, ba priam môžu sôsobiť komplikacie počas tehu. Ako nahle vyjadrim nesuhlas s jeho konanim pozrie na mna a nechape ako si to vôbec dovolujem, ked on je lekar ma roky praxe a ja len hlupe dievča, ktore si niečo vygooglilo na nete.
A ako budu na mna pozerať ked odmietnem pri pôrode zakroky ktore bežne robia, ako napr prepichnutie vody či pichanie oxytocinu. Je to všetko pre mna take ťažke ked viem že lekari nemaju moc chuť počuvať žiadosť pacienta a beru ho za nevzdelaneho hupaka ktorý pcha nos tam kde nema. Ale ked viem že napr v zahraniči ta tieto bežne štandarden postupy nerobia a je všetko v poho, ale tu je to tak zauživane tak nedajbože aby to bolo inač :-(
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod artemis » 14 Dec 2011, 15:27

presne viem na čo narážaš, môžem Ti odporučiť tieto stránky http://www.solen.sk/index.php?page=magazine_archive
a môžeš si tam vyhľadať články od JUDr. MUDr. Peter Kováč PhD. čo je podĺa mňa veľmi fundovaný človek na zdravotnícke právo, ten celkom zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje práva a povinnosti ako pacientov tak aj lekárov z pohľadu zákonov, čo je teda podstatné, pretože opakujem Ty ako pacient môžeš odmietnuť akýkoľvek navrhovaný postup. Bez Tvojho súhlasu môžu lekári robiť len úkony ktoré smerujú na záchranu Tvojho života, v ostatných prípadoch musia postupovať takými alternatívami ktoré sú v súlade s tvojimi požiadavkami. Podmienkou je samozrejme ich materiálne vybavenie (nemôžeš požadovať pôrod vo vani, keď pôrodnica vaňou nedisponuje a pod.) a medicínska prípustnosť požadovaných postupov (nemožno od lekára žiadať aby liečil napríklad mágiou či zariekaním :mrgreen: )
ale to je snáď jasné.

V prípade Tvojho gastroenterológa a lieku ktorý si požadovala, mal Ti patrične vysvetliť prečo nie je možné aby Ti ho predpísal. Nebola indikácia na Tvoj konkrétny stav? Bola tam iná kontraindikácia? Čo bolo prekážkou? Nebola to len chyba v komunikácii?
artemis
 
Príspevky: 815
Registrovaný: 16 Nov 2011, 15:58
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Dec 2011, 15:36

artemis dakujem za odpoved
čo sa tyka liekoh šlo o GER s esofagitidou a šlo o to že on mi tvrdil že to liečivo sa dostava do mlieka, lenže ako mi aj na mamile jasne potvrdili, tento liek je v nepriepustnom obale, kvôli tomu že učinnu latku by kyselina zničila a vôbec by som ju nevyužila a kedže sa toto liečivo v uplne minimalnom množstve dostane do dieťatka už bez obalu jeho kyseliny ho hned zničia. To s tym obalom je pisane aj v pribalovom letaku. KEd som neuspela u gastroenterologa šla som ku svojej obvodnej a spytala sa jej čo si o tom mysli. ona mi bez vahania predpisala dany liek napriek tomu že vedela že dojčim. Takže ho uživam momentalne a maly netrpí žiadnymi bolesťami bruška ako mi prognostikoval moj gastroenterolog
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Dec 2011, 15:36

Artemis mne minule lekarnicka nechcela predat draslik. Ze dojciace nic nesmu. :-D Takze sa necudujem doktorovi vejuly.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Dec 2011, 15:47

didulka píše: Ked sa uz bavime o lekaroch. Mna minule tak nasralo, doslova nasralo to, co povedal svokor. Ze na medicine nikoho nevyhadzuju zo skusok, lebo by si len robili robotu navyse. Som myslela, ze sa mi sniva. Odvtedy ma manzel tlaci do toho, aby som isla studovat medicinu. :-D :-D :-D

tak potom nie je o čom, didulka hor sa do štúdia :)
vejula, práve toto sa z mojho pohľadu zdá nepochopiteľné.. proste ked niekto nechce napr. atb brať, tak mu ich predsa nedám, ked niekto odmietne rtg tak mu predsa nebudem za to nadávať a nevyhodím ho (žiadosť pacienta je nadradená predpisu o lekárskom postupe). to sa mi zdá samozrejmé. možno je to tým, že som súkromný lekár a ľudia platia u nás nemalé peniaze - toto ma stavia asi do iného postavenia a vzťahu k pacientom. bude to tým? fakt neviem... všetko je o komunikácii, o vzťahu, o dôvere. v tomto nerozumiem mnohým kolegom, či ide o ješitnosť, zadubenosť, neviem. prečo by sa mal pacient lekára báť? báť sa pýtať? ide o jeho zdravie resp. o zdravie jeho detí. ja osobne mám dnešných mladých uvedomelých rodičov v ambulancii rada, dá sa s nimi baviť "na úrovni" ;)
artemis ked tak uvažujem nad tým, v úlohe pacienta nie som zrejme rádový pacient (takže sa mi to ťažko takto chápe), lebo obyčajne nemám u lekárov problémy a rešpektujú ma- napriek tomu, že sa veľa vypytujem a "kecám" im do liečby.. v úlohe lekára som tiež tak trochu v inom postavení, množstvo vecí voči pacientom, aké sa tu spomínajú, si ani vo sne nemôžem dovoliť. mnoho lekárov frfle, že zubárom je hej, tí si naúčtujú- ale tvrdím- nech sa páči, každý môže otvoriť ambulanciu na priamu platbu a potom sa uvidí, akí musia byť prísni sami na seba, ako sa musia obracať, kráčať s dobou, ako zmenia prístup k človeku, kolko si voči pacientom možu dovoliť. to ich zrazu postaví do celkom inej kategórie. lebo predať znamená hlavne komunikovať.
k tej dobe- možno učiteľ mohol trestať žiaka ale dnes žiak zbije učiteľa, matku, otca, podpáli mačku na dvore a dá na internet.. toto nebývalo..
práve preto, že za minulého režimu bolo treba držať hubu a krok, sa mi zdá, že teraz je tu snaha o opačný extrém, otvárať hubu (s prepáčením) aj celkom zbytočne a prehnane, aj ked sa dá vec riešiť k spokojnosti aj "normálne" dohodou. zažila som napr. na úradoch také jednanie často- ako zo strany úradníkov, tak zo strany klientov- nepochopiteľne drzé. práve možno v tomto je západ pred nami, že tam si už ľudia našli nejakú zlatú strednú cestu.. rešpektovať sa navzájom.. už len na tom je to vidieť, že rodinné firmy fungujú viac generácií, kde meno je pojem, na svoje meno je tam človek hrdý - lebo niečo s čistým svedomím dokázal, a nemá problém si firmu pomenovať po sebe s veľkým nápisom. tu sa schovávame za s.r.o-čky malinkým písmom na dverách, hlavne aby sa nedalo na prvý pohľad vypátrať, kto je majiteľ. :twisted:
ked si spomínam na pediatriu na škole, tak časť oboru tvorila aj výživa, aj na skúške bolo že beba1 beba2, ešte sme si robili z toho srandu- možno preto sa pediatri cítia v tejto otázke kompetentní. počula som niekde na fóre aj opačný názor, že by umelá výživa nemala byť volne dostupná v drogériách, potravinách ale iba predpisovaná v nevyhnutnom prípade lekárom. toto by však fungovalo jedine vtedy, ak by neboli tlaky farmafiriem a pediatri by preferovali predovšetkým dojčenie - ako krásne tu niekto napísal, že alternatíva k dojčeniu neexistuje... zase- nestretávam sa s tlakom farmafiriem na moju osobu, takže mi to je nepochopiteľné- ale odporúčať matke niečo, lebo mám z toho benefit mi príde prinajmenšom neetické. nuž a čo sa týka tých pediatrických čakární-to som už spomínala viac krát- zaplácať steny reklamami na um je vrchol nevkusu a dehonestovaním lekárskeho stavu.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Dec 2011, 15:52

Shira :D :D :D :D . Chce sa mi? S chemiou som nikdy nebola kamaratka.
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod shira » 14 Dec 2011, 16:04

didulka, no ale ved trochu sebazaprenia :D :D :D
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod didulka » 14 Dec 2011, 16:17

Jedna vysoka skola staci. :-D
Obrázok užívateľa
didulka
 
Príspevky: 475
Registrovaný: 22 Mar 2011, 12:13
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod leelo » 14 Dec 2011, 17:13

shira, prosim ta, v akej forme ste mali Bebu na skuske z pediatrie? fakt by ma to zaujimalo... :o
no a preco nie formula na predpis iba v lekarnach? ved je to liek! asi najviac komercne zneuzivany liek na svete. a kvoli celej tej masinerii okolo neho zomieraju deti. toto asi pri lepeni plagatov pediatricku nenapadne :(
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Dec 2011, 18:10

shira no praveže aj moj gyn je sukromný, on je inak super, ale minule mi hovorila kamaratka že mu povedala čo by chcela domietnuť počas tehu a že jej povedal že to nemôže.. Išlo o krvne testy o vyšetrovanie zo spodu posledny mesiac tušim, a take, no žiadne strašne veci, a že mal s tym značny problem
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 14 Dec 2011, 20:12

suhlasim s leelo, ved je to liek...aj mna to napadlo, ze by UM malo byt na predpis.
podla mna sa zeny nie vzdy vedeli postarat o svoje deti, dali im, co mali, hoc aj stary chleba, alebo varene zemiaky dokola... nad zdravou vyzivou si hlavu nelamali, nemali informacie, dobry priklad je makovy odvar...
artemis, musim napisat, ze mi beries iluzie... mozno som naivny idealista... ale verim, ze lekar ma poslanie sirit osvetu a snazit sa aj o prevenciu, liecba by nemala byt tou jedinou kompetenciou.
Preco by mal hovorit pediater do vyzivy? Dobry priklad je chudokrvnost dietata: lekar moze predpisat Maltofer, a ma to vybavene... ale mohol by ( a podla mna aj mal) oboznamit matku s moznostou ovplyvnit toto najprirodzenejsou cestou- teda vyzivou, - vhodnou kombinaciou potravin a pod., v sulade s najnovsim stanoviskom lekarskej vedy ... ved aj strava moze byt liecba, nielen chemiou vykumstovane preparaty predavane v lekarnach.
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 14 Dec 2011, 22:43

vejula: fííha... na gastroenterologii .... a nehnevaj sa.. ak budem drzo vyzvedať.. niečo vážne?
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 14 Dec 2011, 23:52

gabika mam reflux, teda nedoviaraju mi chlopne a teda mi kyselina vyšplechuje do pažeraka a jedlo sa vracia až do ust. Pôsobenim kyseliny v pažeraku som dostala aj zapal pažeraka a do toho mam zapal žaludka. Ono momentalne to nieje nejake život ohrozujuce :-) ale keby sa to dlho neliečilo tak to može mať aj velmi škarede nasledky. A kedže lekar to bral tak že maly ma už rok a pol že už nebudem dlho dojčiť, tak chvilu počkam a potom nasadim lieky. NEpočital totiž s tym že možno budem maleho dojčiť 3 roky možno dlhšie. Vieš a vysvetlovať nema zmysel, lebo zas na teba budu pozerať že či som spadla na hlavu ked nemôžem zo zravotnych dôvodov odstaviť dieťa v dvoch rokoch. Lenže ja viem že to vôbec nieje potrebne. už uživam lieky mesiac a maly je uplne fit nič mu nieje. A to ma strašil že ho bude bolieť bruško lebo tie lieky znižuju žaludočnu kyselinu a že mu nebude traviť
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 15 Dec 2011, 12:51

vejula: um.. rozumiem a berieš len lieky.. alebo si niečo zmenila aj v strave (príp. dieta) A ako sa to potom lieči... tie chlopne sa dajú napraviť iba liekmi.. alebo nejakým zákrokom?
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 6 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod vejula » 15 Dec 2011, 14:55

gabika, no snažim sa držať dietu, ale moc mi to teda nejde, ako take že alkohol vôbec nie a kava, len ked už padam z nôh, nahradila som ju carom, ale teda občas si dam. No najhoršie je to so sladkym, Dokina povedala že sladke by som mala obmedziť a to mi teda vôbec nejde :( Tak aspon som vyradila čokoladu, a take tučne mliečne vyrobky ako napr pribinačiky a nejake velmi smotanove jogurty, lebo po tom sa mi vždy rapidne zhoršilo. Ale zas to musim nahradzať inym cukrom, napr nejake sušienky alebo keksiky. A sem tam pijem štavu zo surovych zemiakov.

Ono tymi lieki by sa mali tie chlopne nejako vyliečiť, ale ja som sa na to liečila už dva krat a vždy mi to vyliečilo iba ten zapal ale potrava sa mi furt vracia. To by trebalo moc sa nezohybať aby som ten brušný lis nenamahala, ale to sa mi neda, však vieš ako je to pri dieťatku
Obrázok užívateľa
vejula
 
Príspevky: 841
Registrovaný: 29 Máj 2011, 10:14
Bydlisko: žilina
Počet detí: 0
1. dieťa: Dominik
Rokov: 13 rokov, 11 mesiacov, 10 dní
2. dieťa: kristinka
Rokov: 11 rokov, 4 mesiace, 15 dní
Môj status: nieje nič krajšie ako byť mamičkou

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Dec 2011, 16:06

baby, caute. prosim vas, snazte sa podla moznosti co najviac drzat temy a aj ked odbocite, tak len male intermezzo a zase sa k nej vratte. diki
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod shira » 15 Dec 2011, 18:58

leelo, mali sme na pediatrii normálne kapitolu o výžive- otázky z materského mlieka, počiatočnej formule, pokračujúcej formule či ako sa tomu hovorí (ako príklad tam bolo beba1 beba2, lebo to sa lahko pamätá :mrgreen: )potom diéty atď.
my sme boli u homeopatky a väčšinu času s nami hovorila o zdravej výžive a pochválila, že mám dojčené dieťa. tak isto lekár nie je na to aby iba liečil, ale aby šíril osvetu a kládol dôraz na prevenciu- tak ako píšeš.. zdravie je priamo závislé na výžive, preto nie je možné oddeliť medicínu od poznatkov o stravovaní. dietetické opatrenia taktiež "predpisujú" lekári. dôležité je, aby šírili naozaj osvetu, nie mýty, dohady. chápem pediatrov s dlhou praxou (to je ale väčšina, tých postarších) pretože roky bolo odporúčané dojčiť raz za tri hodiny, príkrmami nahrádzať dojčenie, najneskôr v roku odstaviť. teraz snáď nastupuje prodojčiaca generácia a poznatky sa postupne menia. zmýšľanie staršej generácie sa nedá nariadiť - videla som to v pôrodnici, predpis bol jedna vec, ale "pomoc" od sestričiek bola niekde inde. poznám pár kolegov, ktorí nastúpili do lekárskej praxe k svojim rodičom ale vydržali tam maximálne rok pre zásadné rozdiely v názoroch. proste tí starší nechceli (nestíhali, nevládali?) sledovať najnovšie poznatky, výskumy, odporúčania. niektorí sú flexibilnejší aj vo vyššom veku, niektorí zostali verní svojim názorom a presvedčeniam. pediatrička, ku ktorej chodíme, nemá výhrady voči tomu, že dojčím ani to nijako nekomentuje. taktiež nemala výhrady, ked malý priberal na začiatku veľa a potom málo, proste ho považovala za normálne zdravé dieťa a hotovo.( uvidím ako to bude teraz po roku). zlé je hlavne to, že aj ked pediater je zástancom dojčenia, nevie riešiť problém s dojčením inak, ako odporučením dokrmovania um. pritom spolupráca s laktačnou poradkyňou, kontakt na ňu u detského lekára, by bol veľkým prínosom.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 2 mesiace, 25 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 18 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod leelo » 15 Dec 2011, 23:10

shira, predstav si, ze napr. 3hod intervaly sa este dnes na osetrovatelstve vyucuju. co sa na to da povedat? mlada cerstvo vystudovana sestricka ti dnes poradi takisto zle ako lekarka s 30r. praxou.
kontakt na mamilu pre kazdu mamicku by mal byt uplne samozrejmy v kazdej ordinacii. aj by tym vela starosti tym pediatrom odpadlo. to uz tu niekto pisal. je to vpodstate jednoduche - poradkyne pri dojceni mozu lekarom velmi velmi pomoct.
Obrázok užívateľa
leelo
 
Príspevky: 344
Registrovaný: 22 Mar 2011, 15:20
Bydlisko: Mnichov, Nemecko
Počet detí: 2
1. dieťa: Benjamin
Rokov: 14 rokov, 5 mesiacov, 2 dni
2. dieťa: Hugo
Rokov: 12 rokov, 5 mesiacov, 20 dní
Môj status: Podla nemeckeho casopisu Eltern 4/2012 usetri dojciaca zena domacemu rozpoctu zhruba 75 euro mesacne. tym, ze dojci. tak sem s peniazmi a idem nakupovat!

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod tina » 16 Dec 2011, 00:01

asi by to mala mamila skusit ovplyvnit cez ministerstvo zdrav., lebo neviem ako inak, ak nie vdaka nejakym informaciam poslanym "zhora", by si bola taka lekarka, ako ta moja, ochotna dobrovolne pozriet mamilacke plagaty, alebo dokonca aj spolupracovat... ci hlupost :) ?
tina
 
Príspevky: 470
Registrovaný: 25 Mar 2011, 11:29
Počet detí: 0

Re: Pediatri a ich podpora/pomoc pri dojčení

Neprečítaný príspevokod JankaMich » 16 Dec 2011, 02:14

Mamila sa snazi, predovsetkym v oblasti BFHI porodnic. Mame zastupkynu v Unicefe, takze snaha je aj z tejto strany. Ale ako vsade inde, nazorov je viac, a nie kazdy povazuje tento za ten spravny. Len sa napr. zamyslite nad tym, ked ste rozoberali eticky kodex a nas pristup k tomu, aby sme tam nepisali. Jednoducho ako vzdy, musi sa najst viac sikovnych ludi, co potiahnu rovnakym smerom. AK mate konexie, kludne sa pridajte a dajte vediet Mamile ;) .
JankaMich
 
Príspevky: 1614
Registrovaný: 14 Apr 2011, 00:42
Bydlisko: Drahovce (Piešťany)
Počet detí: 3
1. dieťa: Olinka
Rokov: 22 rokov, 4 mesiace, 10 dní
2. dieťa: Jajka
Rokov: 18 rokov, 4 mesiace, 3 dni
3. dieťa: Katuska
Rokov: 15 rokov, 4 dni
Môj status: ako poradkyňa pri dojčení rada pomáham využívať materský inštinkt

PredchádzajúciĎalší

Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 1 hosť

cron