studie o dojceni

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 28 Nov 2011, 17:52

Kedze toto je forum hlavne o dojceni a asi nikto z nas nepochybuje o pozitivach dojcenia, chcela by som poprosit, ak mate nejake odkazy na stranky, ci studie o dojceni, sem s nimi, velmi rada by som si ich precitala :dojcenie: :love: :D
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 28 Nov 2011, 21:28

Jjjulia, čo by Ťa konkrétne zaujímalo, pretože štúdií o dojčení sú tony. Myslím si, že ak Ťa zaujíma len tak si počítať o dojčení nie v nejakých článkoch mamičkovského typu, ale trošku odbornejšie - môžeš si začať otvárať prezentácie z konferencií s dr. Jackom Newmanom - svetovo uznávaným odborníkom na dojčenie, ktoré nájdeš na stránkach o. z. Mamila (www.mamila.sk), v sekcii Pre poradkyne. V mnohých sa odvoláva aj na konkrétne štúdie, z ktorých viaceré sú dostupné aj pre neregistrovaných užívateľov, ak si ich na internete vyhľadáš.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 29 Nov 2011, 13:36

klemka vdaka za tip. naozaj zaujimave citanie ;)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 29 Nov 2011, 18:58

Klemka, v prezentacii Rozlicne kontroverzne otazky o dojceni je spomenute, ze vit D netreba pridavat k materskemu mlieku. Vies mi na to nieco povedat? Naozaj netreba?
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Klemka » 29 Nov 2011, 21:19

Jjjulia, preto ide o kontroverzné otázky, pretože na Slovensku sa na túto tématiku viacerí lekárí pozerajú odlišne. Môj osobný názor nie je dôležitý. Názor, ktorý si si prečítala v prezentácii, je názorom pediatra a uznávaného odborníka na dojčenie, ktorý je na základe dôkladného naštudovania problematiky z vedeckých zdrojov presvedčený, že príroda (stvoriteľ či v čo iné veríme) skutočne neurobila chybu, keď vymyslela vo všetkých smeroch a ohľadoch dokonalé dojčenie a materské mlieko, ktoré poskytuje dieťaťu po dlhé mesiace všetky nutrične potrebné látky a jednoducho zabudla na vitamín D (a K).
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 29 Nov 2011, 21:38

Klemka :) ide o to,ze ja malemu vit D nedavam, takze toto ma len nejako ubezpecilo,ze je to ok :D spolieham sa aj na to, ze ani nasi rodicia,stari rodicia a starsie generacie neuzivali ziadne synteticke vitaminy a nemali hned preto vsetci krivice. to dojcenie je proste skvele :love: len som sa chcela opytat co vies o tom ty... ale je to naozaj kontroverzna tema a kopec mamiciek by ma asi za to oznacilo za nezodpovednu...
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod gabika78 » 29 Nov 2011, 21:43

ani ja nedávam malému vitamín D. Stále mu ich zabudnem dať. Neznášam čokoľvek čo sa musí brať pravidelne. :-) Evokuje mi to nejakú závislosť alebo čo.
Obrázok užívateľa
gabika78
 
Príspevky: 448
Registrovaný: 15 Apr 2011, 13:54
Počet detí: 2
1. dieťa: Martinko
Rokov: 13 rokov, 15 dní
2. dieťa: Romanko
Rokov: 10 rokov, 6 mesiacov
Môj status: Najväčšia liečivá sila je LÁSKA

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Anna » 30 Nov 2011, 18:53

Ja som tiež nedávala, ale keďže chodíme na gastro, tak tam nejaké odbery kdečo ukážu..napr. jemne zvýšenú alkalickú fosfatázu, ktorej príčinou môže byť aj nedostatok vit. D, ale trošku to bolo aj mojou chybou, lebo napriek tomu, že vonku sme dosť, tak som v lete malého stále chránila krémom, kamarát pediater mi povedal, že prvú polhodinu mám nechať malého bez natretia a potom už natirať, lebo 15-30 min. na slnku stačí na pokrytie potreby aj dospelému..takže ide aj o to, kto koĺko času trávi vonku a ako...
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod luciole » 23 Feb 2012, 14:15

sledujem Damsky magazin na STV a mali temu Crohnova choroba. Lekar, ktoreho tam mali prave povedal, ze vyskum ukazal, ze najnizsie riziko maju ludia, ktori sa venuju sportu, nikdy nefajcili a BOLI DLHODOBO DOJCENI ;)
Obrázok užívateľa
luciole
 
Príspevky: 875
Registrovaný: 28 Jún 2011, 12:53
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 2
1. dieťa: Hanka
Rokov: 13 rokov, 19 dní
2. dieťa: Grétka
Rokov: 9 rokov, 7 mesiacov, 24 dní
Môj status: dojčenie je jedna z najúžasnejších vecí na materstve a na svete vôbec :)

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Anna » 23 Feb 2012, 21:47

No to je pravdepodobné, lebo pri Crohnovi odporúčajú vylúčiť mlieko zo stravy a najmenej ho pozná tretí svet /vysoká pravdepodobnosť dlhodobého dojčenia/, ale zaujímavé je , že najčastejšie sa vyskytuje v Severnej Európe.
Anna
 
Príspevky: 389
Registrovaný: 23 Sep 2011, 21:50
Počet detí: 1
1. dieťa: Martin
Rokov: 13 rokov, 9 mesiacov, 2 dni

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod paulinaz » 24 Feb 2012, 10:35

zaujimava stranka aj so studiami o dojceni: http://www.provita.sk/site/taxonomy/term/12
Obrázok užívateľa
paulinaz
 
Príspevky: 107
Registrovaný: 04 Nov 2011, 17:32
Bydlisko: Bratislava
Počet detí: 1
1. dieťa: Tibor
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 5 dní

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 29 Okt 2013, 00:56

V ramci vyhladavania roznych informacii o dojceni narazim prilezitostne na zdroje, alebo udaje, o ktore by som sa chcela podelit.
Nasla som nedavno 2 clanky zaoberajuce sa trvanim dojcenia ako takeho a obdobia zavadzania prikrmov (podnet od Carodejnice) v neindustrialnych populaciach. Nie ze by som Klemke neverila, ked vravi, ako dlho trva u cloveka prirodzene dojcenie. Jaj jej zozerem vsetko. :D Ale niekedy sa v diskusii lepsie argumentuje konkretnym vedeckym poznatkom, ako odovodnenim, ze: Klemka povedala. Aj ked je to koniec koncov to iste.

1) Studia viac menej archeologicka: Na zaklade obratu kolagenu v kostiach (velmi zjednodusene vyjadreny pomerne komplikovany princip) vykopavok 39 populacii z celeho sveta z obdobia Holocenu (poslednych cca 11 tisic rokov az do teraz) stanovili dobu odstavovania na 2,8 +/- 1,2 roka. Tie iste udaje poskytuju i etnograficke studie. Takze su autori so svojou metodou velmi spokojni. Aj my.
Link, kto ma zaujem:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24015234

2) Studia etnograficka skumajuca 133 neindustrialnych populacii v obdobi 1873 -1998.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 29 Okt 2013, 01:12

Pokracovanie k 2) Upresnenie udajov: vyhodnotenych bolo 113 neindustrialnych populacii z 97 kultur. Autorom islo o a)priemerny vek zavadzania inych tekutin ako MM (dokonca pisu mliecnych tekutin inych ako MM), v 70% populacii uz pred 6 mesiacom; b) zavadzani pevnej stravy medzi 5-6 mesiacom vo viac ako 50 % studovanych kultur; c) celkove trvanie dojcenia cca 30 mesiacov. Chceli tym vsetkym povedat, ze sucasne odporucania WHO,( ktorych sa drzi len cca 15 % matiek), tykajuce sa doby zavadzania prikrmov a celkoveho trvania dojcenia, reprezentuju akesi globalne optimum z pohladu prirodzenej ludskej populacie. (Cosi v tom zmysle, uz je neskoro, neviem to krajsie sformulovat)
Autor: Daniel W. Sellen, 2001, link dodam
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod Mamamima » 29 Okt 2013, 01:26

Naco to sem vsetko pisem?
No, keby Vas niekto, ako svokra, pediater alebo pani na ihrisku prilezitostne napadla tym, ako nevhodne a neprirodzene je kojit 2 - 3 rocne dieta a nestacilo by jej odovodnenie tipu, moja LP povedala (aj ked my tu vsetci vieme, ze LP ma pravdu), tak sa mozte okrem ineho ohanat vysledkami vyskumov archeologov, antropologov a etnologov.
Dokazy inych logov, hogov, fogov prinesiem nabuduce.
Mamamima
 
Príspevky: 499
Registrovaný: 03 Jún 2012, 23:02
Počet detí: 3
Rokov: 15 rokov, 9 mesiacov, 17 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní
Rokov: 13 rokov, 1 mesiac, 9 dní

Re: studie o dojceni

Neprečítaný príspevokod jjjulia » 29 Okt 2013, 10:45

Mamamina dakujeme:-) inak ked do mna niekto rype,ze uz by som mala skoncit s dojcenim,tak vzdy poviem,ze nasa detska lekarka nam to odporuca,aj ked to nie je celkom pravda... a ako zazrakom vsetci stichnu,ved ked mi to odporuca lekarka;-)
jjjulia
 
Príspevky: 155
Registrovaný: 04 Nov 2011, 12:22
Bydlisko: dacov, okres sabinov
Počet detí: 1
1. dieťa: Jonasko
Rokov: 12 rokov, 8 mesiacov, 9 dní
Môj status: pády na bicykli sú súčasťou toho, ako sa naučiť bicyklovať...


Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 5 hostia

cron