Napíšte Váš príbeh s dojčením

témy ako sa pripraviť na dojčenie a život s bábätkom a kde získať správne informácie

Napíšte Váš príbeh s dojčením

Neprečítaný príspevokod Klemka » 01 Nov 2011, 20:19

Hľadáme zaujímavé skúsenosti a príbehy súvisiace s dojčením, ktoré by mohli pomôcť iným mamičkám, ktoré si ich prečítajú, v odhodlaní pokračovať v dojčení a prípadne prekonať problémy s dojčením.

Ako inšpiráciu si pozrit napr. tento článok od mamičky, ktorá prekonala štrajk v dojčení http://www.mamila.sk/domain/flox/files/ ... r-2011.pdf

Bolo by výborné, keby išlo o príbehy, ktoré by súčasne priblížili mamičkám niektoré nie príliš známe postupy riešenia problémov s dojčením - napr. neprisávajúce sa bábätko, dokrmovanie cievkou po prsníku a riešenie zvyšovania príjmu a tvorby mliečka a iné alebo nie príliš známe situácie v rámci príbehu dojčenia - napr. Vaše skúsenosti s dlhodobým dojčením, priebehom prirodzeného odstavenia, s návratom do práce počas dojčenia, s dojčením v tehotenstve či tandemovým dojčením alebo dojčením dvojičiek atď. Takto by ste mohli prispieť k podpore dojčenia v našej spoločnosti.

Boli by sme radi, keby príbehy, ktoré by boli výnimočné a zvlášť prínosné, mohli byť uverejnené aj mimo tohto fóra. Tie z Vás, ktoré by rady svoj príbeh videli nielen tu, ale aj na stránkach o. z. Mamila (www.mamila.sk) ako aj v iných partnerských médiách, by preto súčasne mali svoj príbeh zaslať na dojcenie@mamila.sk, čo zároveň budeme považovať za súhlas s uverejnením príbehu na www.mamila.sk ako aj v akýchkoľvek iných médiách.
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Napíšte Váš príbeh s dojčením

Neprečítaný príspevokod shira » 08 Nov 2011, 18:27

Napíšem svoju skúsenosť, ktorá by mohla podporiť mamičky, aby sa nevzdávali, ked dojčenie nejde hned tak hladko, ako by malo...
ked som bola tehotná riešila som veci ohladom tehotenstva a porodu veľmi dopodrobna. prišla na rad aj materiálna výbavička. pred príchodom dieťatka bolo všetko krásne, ožehlené, upratané, čisté ;) svokra a švagriná mali pomáhať s varením- manžel mal nosiť hotovú stravu, starať sa o domácnosť ;) ved ja ako žena po pôrode, budem stále k dispozícii svojmu bábatku a dojčiť, pekne zdravo jesť, oddychovať a spať. ani vo sne ma nenapadlo, že s týmto samozrejmým a prirodzeným živením mojho dieťaťa by mohol byť nejaký problém. ani jeden jediný raz pred porodom som neštudovala nič ohľadom dojčenia. bola som presvedčená, že dojčiť budem (gynekológ mi pri každej prehliadke povedal- hmmm tak toto sú mliečne žlazy..vy budete dojčiť jedna radosť) . takže som si predstavovala, že bábatko priložím k prsníku, však ono už vie čo treba robiť-ved s cicacím reflexom sa narodí- a budem dojčiť.
porod nepatril rozhodne k najlahším, ale narodil sa krásny zdravý chlapec, spokojný a spiaci. sestrička mi ho priložila už na sále, ale až po oblečení a zabalení do perinky. lenže on chcel iba spinkať.. tak sme to skúsili až po pár hodinách na izbe. malý sa prisal (hurá) :o nevedela som však o tom, že je prisatý nesprávne. že poloha hlavičky a perinka mu nedovolí zaujať správnu polohu. mliečko v prsníku ešte nebolo, ale plná entuziazmu som ho prikladala čo najčastejšie, napriek tomu, že on by stále iba spinkal. na druhý deň ma pomaly entuziazmus opúšťal a objavovala sa bolesť bradaviek. tretí deň vznikli prvé ragády. mliečko stále nebolo. pred každým dojčením ma oblieval studený pot a to, že malý bol spavý, som len uvítala. dojčenie som podvedome odďalovala kolko sa dalo. o nejaké hodiny neskor prišli na rad všemožné mastičky, cumlík do pusy, klobúčiky, fľaška s glukózovou vodou. malý plakal a mliečko nebolo. bradavky boleli úplne šialene. každá sestrička na oddelení mi radila niečo iné. dojčiť z každého prsníka 10minút, vyzliecť prsia, aby sa vetrali- obliecť aby sa neprechladili, budiť-nebudiť, vážiť po dojčení.. nemala som potuchy, či malý pije. váha ukazovala nulu, takže asi nepil.. klobúčiky odmietal, z lyžičky piť nechcel, našťastie odmietol aj cumlík. dojčila som už s plačom od bolesti. bola som presvedčená, že tak to proste je a ako dobrá mama musím vydržať. ragády sa zhoršovali. poslednú noc v porodnici sa mi naliali prsia, boli ako kameň, tvrdé boli aj dvorce. bábätko plakalo od hladu, vôbec sa nedokázalo prisať.. ja som plakala od bolesti a zúfalstva. riešením bolo, že sestrička (nie veľmi príjemná) mi dala odsávačku, ktorá skoro nefungovala, odsaté mliečko mi zobrali.. zatiaľ čo som odsávala (alebo sa o čosi podobné snažila), malého dokŕmila z fľaše..prvé, čo som po príchode domov urobila, poodsávala prsia, čo bola obrovská úľava, odsatým mliečkom a fľaškou nakŕmila malého a chvíľu bol pokoj. povedala som si, že musím nechať bradavky zahojiť. lenže malý sa už na prsník nevrátil. každú chvíľu som musela odsávať. v noci, napriek tomu, že bábätko pokojne spalo, som namiesto odpočinku sedela s odsávačkou v ruke, ked sa malý budil, utekala zohriať mliečko, sterilizovala fľašky. robila som všetko to, čo robia mamičky, ktoré nemajú mlieko, lenže ja som ho mala plno. malého nakŕmil aj manžel. zrazu sa mi zdalo, že som absolútne nahraditeľná, že som zlyhala ako matka v tej najzákladnejšej potrebe- nedokážem nadojčiť dieťa.2 týždne som sa snažila zmieriť so situáciou, lenže nešlo to. veľa som preplakala, kým som sa odhodlala kontaktovať laktačnú poradkyňu. vrátiť dieťa z fľašky na prsník je ťažké, ale nie nemožné. neverila som, že sa to dá, že sa to podarí. prvým krokom bolo úplne zabudnúť na fľašu. laktačná poradkyňa mi ukázala správnu polohu pri dojčení, naučila ma rozlišovať, kedy bábätko pije, či pije dobre. musela som mu s prisatím pomáhať, otvárať pusinku, ťahať bradu dole, stláčať prsník, aby mal stály tok mliečka, na aký je zvyknutý z fľaše. veľmi sa hneval, bránil, bojoval s prsníkom (alebo proti nemu :mrgreen: ) ale nedala som mu inú možnosť...stále dookola som ho upokojovala, skúšala priložiť, pomocť mu s prisatím aj s pitím. 24 hod sme sa trápili- nespali, plakali, hojdali, nosili-stále dookola. ale podarilo sa to. pocit, ked som videla ako pekne pije z prníka, bol úžasný. bez pomoci by som neverila, že je to možné a nepokúšala by som sa dojčiť znova.. som vďačná za túto pomoc, za to, že možem dojčiť a dúfam, že nám to vydrží.. pretože teraz si to užívam.
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Napíšte Váš príbeh s dojčením

Neprečítaný príspevokod Klemka » 09 Nov 2011, 08:54

Shira perfektný príbeh - neskutočné, koľko bolesti, utrpenia a pocitu neschopnosti a zlyhania si mnohé mamičky musia zažiť a keď človek vie, ako jednoducho sa dá tomu predísť, tak mi je toho, že toto musia matky opakovane podstupovať, veľmi ľúto... Dá sa potom čudovať, že mnohé matky tento boj bez pomoci vzdajú a nedojčia? A sú navine len ony? Aj Tvoj príbeh môže pomôcť, aby mamičky pochopili to, čo je obsahom tohto článku http://www.ukulele.sk/clanky/preco-mami ... -dojcenie/
Myslím, že až na maličkú úpravu, aby článok nebol zavádzajúci - každá matka má mlieko už počas tehotenstva, ale na to, aby ho dieťa mohlo skutočne aj piť, musí sa správne prisávať na prsník, čo sa udeje po prirodzenom pôrode a následnom samoprisatí spontánne, ale ak toto chýba, matka musí byť odborník, ktorý vie presne, ako dieťaťu pomôcť k správnemu prisatiu. Pošleš ho na mail Mamily prosím?
Mne by sa ešte veľmi páčil Tvoj príbeh o tom, ako sa dá pracovať popri dojčení, nemohla by si napísať aj to, prosím?
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1

Re: Napíšte Váš príbeh s dojčením

Neprečítaný príspevokod shira » 09 Nov 2011, 14:19

fráza nemať mlieko alebo mať slabé mlieko je tak strašne častá, bohužiaľ aj medzi nemocničným personálom :(, že sa pomaly stáva pravidlom :evil: popíšem aj dojčenie+prácu, len čo si nájdem čas ;)
Obrázok užívateľa
shira
 
Príspevky: 1916
Registrovaný: 22 Mar 2011, 21:55
Bydlisko: NM
Počet detí: 2
1. dieťa: Tomáško
Rokov: 13 rokov, 3 mesiace, 6 dní
2. dieťa: Lukáško
Rokov: 9 rokov, 8 mesiacov, 28 dní
Môj status: Čo vyžaruješ, to priťahuješ :-)

Re: Napíšte Váš príbeh s dojčením

Neprečítaný príspevokod Klemka » 22 Dec 2011, 09:21

Shirin príbeh je už na stránkach Mamily pod názvom "Z fľašky som prešla na dojčenie". Tu je link http://www.mamila.sk/pre-matky/pribehy- ... o-dojceni/ kde nájdete aj ďalšie inšpirujúce príbehy.
Shira, ďakujeme!!! :goodjob:
Klemka
 
Príspevky: 1363
Registrovaný: 22 Mar 2011, 09:46
Počet detí: 1


Späť na Význam dojčenia, príprava na dojčenie , poradenstvo pri dojčení

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: Žiadny registrovaný užívateľ nie je prítomný a 11 hostia

cron